Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Aroma – Polifarma İlaç San
Marka A-NOX
Etken Madde Kodu SGKFFV-NAPROKSEN SODYUM Ağızdan katı
Ambalaj Miktarı 20
Ambalaj ADET/AMBALAJ
ATC Kodu M01AE02
ATC Açıklaması Naproksen
NFC Kodu AA
NFC Açıklaması Ağızdan Katı Tabletler
Kamu Kodu A00774
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 19,33 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 17,26 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği 5,79 TL
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu E076F
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri
İlaç Eşdeğerleri (Muadilleri)

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Belirgin doz aşımı baş dönmesi, mide yanması, bulantı, kusma ile kendini gösterir. Kişi fazla miktarda tablet yutarsa mide boşaltılmalı (kusma lavaj) ve mutat destekleyici önlemler uygulanmalıdır. Hayvan irdelemeleri 5 g aktive edilmiş kömürün derhal uygulanmasının ilacın absorpsiyonunu belirgin şekilde azalttığını göstermiştir.

Endikasyonlar
  • Poliartrik kronik romatizma, ankilozlu spondilit, romato¬id artrit, juvenil artrit; osteoartrit ve akut gut,
  • Osteoartritler
  • Travmatik ve ortopedik kemik ameliyatları,
  • Dismenore
  • Diş çekimi, ağız içi ameliyatları,
  • Nevralji,miyalji,siyatik,bel fıtığı, epiziyotomi
Farmakodinamik Özellikler

Non streoid antienflamatuvar, analjezik, antiromatizmal.

Farmakokinetik Özellikler

Non-steroid antienflamatuar, analjezik, antiromatizmal. Naproksen Sodyum analjezik antıpiretik özelliklere sahip non-ste¬roid bir antienflamatuardır. Etkisini prostoglandin sentezini inhibe ederek gösterir. Oral yolla alındığında kolaylıkla absorbe olur.

Farmasötik Şekli

Tablet

Formülü
BİR TABLET İÇİN FORMÜL:
NAPROKSEN SODYUM..........................................550 mg
AMİDON.....................................................................120 mg
P.VP. K 30....................................................................15 mg
AVİCEL...........................................................................5 mg
Mg-STEARAT..............................................................10 mg
 
TOPLAM.....................................................................700 mg
İlaç Etkileşmeleri

Naproksen sodyum hidantoin . sülfonamid sülfonilüreler gibi proteinlerle yüksek oranda bağlanan ilaçları bu bağlarından koparıp yerlerine kendisi bağlanacağından bu ilaçların etkisini arttırabilir Bu tür durumlarda doz ayarlanması yapılmalıdır. Probenisid Anox fort tablet ile birlikte verilirse,anox fort tabletin yarılanma ömrü belirgin olarak artar. Propanol ve diğer beta-blokörlerin antihipertansif etkisini azaltabilir. Frosemidin natriüretik etkisinin bazı nonsteroidal antienflamatuar ilaçlarla inhibe olduğu bildirilmiştir. Renal lityum klirensinin inhibisyonu suretiyle plazma lityum konsantrasyonu artabilir.

Kontraendikasyonlar

Etken maddeye aşırı duyarlılarda, aspirin vb. alındığında alerjik reaksiyon gösterenlerde, aktif mide-duodenum ülseri bulunanlarda ve ülserasyon ile kanamaya eğilimli olanlarda, böbrek ve karaciğer bozukluğu olanlarda kullanılmamalıdır.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Akut veya kronik kas iskelet ve yumuşak doku iltihaplarında: Başlama dozu olarak günde 2 defa 1 tablet (550 mg) yadâ 2 defa yarım tablet (275 mg) tavsiye edilir. İlk doz sabah ikincisi 12 saat sonra alınmalıdır. Akut gut'ta: İlk gün 1.5 tablet (825 mg) ile başlanır. 6-8 saat sonra 1 tablet (550 mg) alınır. Daha sonraki günlerde 8 saatlik aralıklarla yarım tablet (275 mg) şeklinde devam edilir. Ağrılı durumlarda ve dismonerede: Başlama dozu 1 tablet (550 mg), daha sonra 6-8 saat aralıklarla yarim tâblet (275 mg) ile devam edilmelidir. 2 yaşından büyük çocukların juvenil artrit tedavisinde mutat günlük doz 15 mg/kg.' dır. Bu doz her seferinde 2.5-5 mg/kg olarak tok karnına verilir.

Saklama Koşulları

30°C’nin altında oda sıcaklığında saklayınız. Çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve ambalajında saklayınız. Hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

10-20 Tabletlik bilister ambalajlarda

Uyarılar/Önlemler

Kalp yetmezliği ve fonksiyon bozukluğu, renal hepatik yetmezlikte dikkatle kullanılmalıdır. Sürrenal fonksiyon testi yapılacak hastalarda tedaviye 48 saat ara verilmelidir. Naproksen sodyum 17 ketosteroid testlerini ve idrarda 5-hidroksi indol asetik asit tayini sonuçlarını bozabilir. Mide-duodenum ülseri anamnezi veren hastalarda Naproksen sodyum mide barsak kanaması ve ülserasyonuna sebep olabilir. Trombosit agregasyonunu azaltarak kanama zamanını uzatabilir. Bu etki kanama zamanları tayininde dikkate alınmalıdır. Bu tür hastalar yakından izlenmelidir. Böbrek fonksiyonu Testleri bozulduğu takdirde ilaç derhal kesilmelidir. Yaşlılar da ilacın eliminasyonu azalabileceğinden dozda dikkatli olunmalı etkili en düşük doz kullanılmalıdır.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Allerjik reaksiyonlar, hemoglobin/hematokrit seviyesi düşmesi, ağız kuruluğu, iştah azalması, mide bulantısı, kusma, epigastrik bölgede veya karında ağrı, kabızlık, mide barsaktan kan kaybı, arter basıncı yükselmesi, çarpıntı, baş ağrısı, baş dönmesi; uykusuzluk, idrar azalması hafif derecede olmakla birlikte görülebilir

"BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ"