Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Abdi İbrahim İlaç San. Ve Tic. A.Ş.
Marka ACNELYSE
Etken Madde Kodu
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj TÜP/AMBALAJ
ATC Kodu D10AD01
ATC Açıklaması Tretinoin
NFC Kodu TA
NFC Açıklaması Topikal Harici Kremler
Kamu Kodu
Patent Jenerik
Satış Fiyatı 55,18 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 49,25 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçmez.
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

İlacın çok fazla sürülmesi, daha iyi ve hızlı düzelmeye neden olmaz: hatta belirgin kızarıklık ve soyulma ortaya çıkabilir.

Endikasyonlar

Akne vulgaris, açık komedon, psoriazis, lameller iktiyozis epidermolitik hiperkeratoziste kullanılır.

Farmakodinamik Özellikler

Acnelyse Krem'in bileşiminde bulunan Retinoik Asit foliküler epitel hücrelerinin birbirine yapışmasını ve mikrokomedon oluşumunu azaltır. Tretinoin ayrıca mitotik aktiviteyi stimüle eder; foliküler epitel hücrelerin devrini arttırır. Bu özellikleriyle komedon oluşumunu önler, epitelin ekfoliasyonunu sağlar ve akne vulgaris tedavisinde istenen etkileri gösterir.

Farmakokinetik Özellikler

Susuz topikal tretinoin formülasyonlarının 10 gün süre ile uygulanan tekrarlanan dozlarının % 8' inin sistemik olarak emilime uğrayabileceği bildirilmiştir. Bu oran sulu topikal tretinoin formülasyonları için % 1.41 olarak belirlenmiştir.

İlaç geniş yüzeylere uygulandığında ya da uzun süre kullanıldığında emilimi artabilir. Topikal olarak uygulanan tretinoin dozunun % 4.45'inin renal yol, % 1,58'inin ise safra yolu ile eliminasyona uğradığı bildirilmiştir.

Farmasötik Şekli

Krem

Formülü
% 0,1 Retinoik asit = Tretinoin (etken madde).
Propil Paraben, Metil Paraben (koruyucu).
Butil Hidroksi,Tolyen (antioksidan) içerir.
İlaç Etkileşmeleri

Tedavi edici sabunlar ve temizleyicilerle birlikte kullanıldığında, kuvvetli bir kurutucu etki ortaya çıkmaktadır. Kükürt, Rezorsin veya salisilik asit içeren preparatlar Acnelyse Krem ile birlikte kullanılıyorsa çok dikkatli olunmalıdır.

Kontraendikasyonlar

Bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı, önceden oluşmuş aşırı duyarlılık durumlarında kontrendikedir.

Kullanım Şekli Ve Dozu
Acnelyse Krem günde bir kez ve gece olmak koşuluyla, parmak ucu ile lezyonlu bölgeye çok hafif sürülür.
Uygulama ile ciltte geçici bir sıcaklık ve batışma hissi olabilir. Gerekirse, tedaviye ara verilerek veya uygulama sıklığı azaltılarak, hastanın tolere edeceği doz ayarlanabilir.
Tedavinin ilk haftalarında enflamatuar lezyonlarda artış olabilir. Bunun nedeni, ilacın lezyonlar üzerindeki etkisidir ve ilacın kesilmesini gerektirmez.
Tedavi sonuçları 2-3 hafta sonra ortaya çıkmaktadır, fakat tam fayda sağlanması için 6 haftadan fazla süre gerekebilir.
Lezyonlar düzelmeye başladıktan sonra ilaç, daha seyrek olarak kullanılabilir.
Acnelyse Krem kullanan hastalar, kozmetik maddeler kullanabilir; ancak tedavi öncesinde cilt tamamen temizlenmelidir.
Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

---

Ruhsat Sahibi

İbrahim Hayri Barut Veressesi

Ruhsat Tarihi Ve Numarası
14.3.1974
Saklama Koşulları

30 °C'nin altında oda sıcaklığında ışıktan koruyarak saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

20 g'lık Aluminyum tüplerde

Uyarılar/Önlemler

Genel
Duyarlılık veya kimyasal iritasyon oluşursa, tedavi kesilmelidir. Acnelyse Krem kullanımı sırasında, hastanın güneş ışığı ile teması en aza indirilmelidir. Güneş yanığı olan hastalar tamamen iyileşinceye kadar Acnelyse Krem kullanılmamalıdır. Ultraviyole ışığı ile temas engellenemiyorsa, güneş ışığını engelleyici ajanların kullanımı önerilmelidir.

Acnelyse Krem, gözlere, mükoz membranlara, burun kenarlarına ve ağıza temas etmemelidir. Topikal kullanım, uygulama bölgesine iritasyona bağlı lokal eriteme ve ciltte soyulmaya neden olabilir. Lokal iritasyon aynı şiddetle devam ederse, hastalara ilacı daha seyrek kullanmaları; geçici bir süre için ara vermeleri veya tamamen bırakmaları önerilmelidir. Ekzematöz deri bölgelerinde iritasyona neden olduğu bildirilmiştir; bu nedenle, böyle hastalarda çok dikkatli kullanılmalıdır.

GEBELERDE VE EMZİKLİLER:

Gebelik Kategorisi C ' dir.

Topikal tretinoin hamilelerde ancak olası yararların olası zararlarından üstün olduğuna hekim tarafından karar verildiğinde kullanılmalıdır.
İlacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu nedenle, süt veren annelerde, ancak hekim önerisi ile ve dikkatle kullanılmalıdır.

 

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Duyarlı kişilerin ciltlerinde kızarıklık, ödem, veziküle veya kabuklanma oluşabilir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa, ya ciltte düzelme olana kadar ilaç kesilmelidir veya ilaç, hastanın tolere edebileceği bir düzeyde uygulanmalıdır. Topikal Tretioin'e karşı gerçek kontakt allerji çok nadiren ortaya çıkmaktadır. Acnelyse Krem, hipo veya hiperpigmentasyona neden olabilir. Bugüne kadar Acnelyse Krem ile ilgili olarak ortaya çıktığı bildirilen yan etkiler, tedavi kesildikten 3-5 gün sonra ortadan kalkmaktadır.

 

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.