Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Adeka İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Marka ACT
Etken Madde Kodu
Ambalaj Miktarı 60
Ambalaj POŞET/AMBALAJ
ATC Kodu R05CB01
ATC Açıklaması Asetilsistein
NFC Kodu EP
NFC Açıklaması Ağızdan Sıvı Ünite Dozlu Tozlar
Kamu Kodu
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı Bilinmiyor
Önceki Fiyatı 10,58 TL (29 Aralık 2009)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri
İlaç Eşdeğerleri (Muadilleri)

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Spesifik bir antidotu mevcut değildir. Destek ve semptomatik tedavi uygulanır.

Endikasyonlar
  • Yoğun kıvamlı balgamın atılması, azaltılması ve ekspektorasyonun kolaylastırılması gereken bronkopulmoner hastalıklarda
  • Solunum yollarının akut ve kronik rahatsızlıklarında ve özellikle akut ve kronik bronsit, bronsiyektazi, bronsiyal astım, bronsiyolit, trakeo bronsit ve akut öksürüğün eslik ettiği solunum yolları hastalıklarında
  • Kardiyovasküler ve pulmoner toraks cerrahisine bağlı olan pulmoner komplikasyonlar.
  • Enfeksiyona bağlı veya sigaranın ve solunum ile alınan diğer kimyasal ajanların akciğerde meydana getirdiği oksidatif hasarın önlenmesinde
  • Mukus tıkacı nedeni ile olusmus atelektazi
  • Yüksek doz parasetamol alımına bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer yetmezliğinin önlenmesinde kullanılır.
Farmakodinamik Özellikler

Asetilsistein doğal bir aminoasit olan L-sistein’in N-asetil türevidir. Asetilsistein mukolitik bir ajandır. Mukolitik etkisini yapısında yer alan serbest sülfidril grubu üzerinden gösterir. Asetilsistein, sahip olduğu sülfidril grubu ile mukus glikoproteini içerisindeki disülfit bağlarını koparma yeteneği sayesinde mukoprotein ve mukopürülan sekresyonlar üzerinde direkt etki göstererek depolimerizasyonla ve mukus viskositesinde azalma ile sonuçlanan etki olusturur. Asetilsistein’in bu etkisi DNA nın ortamda bulunmasından etkilenmez. Asetilsistein’in mukolitik aktivitesi artan pH değeri ile doğru orantılı olarak artar. Anlamlı sayılabilecek mukolitik aktivite 7 ve 9 değerleri arasındaki pH de gerçeklesir. Asetilsistein pulmoner sekresyonların viskozitesini azaltarak sekresyonun öksürük, postüral drenaj ve diğer mekanik yollar ile ortamdan uzaklastırılmasını kolaylastırır. Bronsiyal sekresyonların atılımını ve solunumu kolaylastırarak akciğer fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Asetilsistein ayrıca parasetamol zehirlenmelerinde karaciğer harabiyetini azaltır. Normalde parasetamol karaciğerde metabolize edilirken az bir bölümü sitokrom P450 enzim sistemi ile reaktif bir ara metabolite dönüsür. Bu ara metabolit de glutatyon ile konjuge edilerek idrarla atılır. Parasetamol yüksek dozda alınırsa reaktif ara metabolitin olusumu artar ve glutatyonun azalmasıyla ara metabolitin inaktivasyonu azalır. Bu durumda uygulanan Asetilsistein karaciğer hücrelerinde glutatyonu normal düzeylere getirerek ve reaktif metabolite bağlanarak olası karaciğer hücre hasarını önler.

Farmakokinetik Özellikler

Asetilsistein oral uygulamayı takiben gastrointestinal kanaldan hızla absorbe edilir. Vücutta birikim yapmaz, dokularda özellikle akciğer dokusunda yüksek konsantrasyonda bulunur. Asetilsistein plazma ve akciğerlerde hem serbest hem de disülfit köprüleri ile proteine reversibl bağlanmıs halde bulunur. Plazma proteinlerine % 50 oranında bağlanır. Dağılım hacmi 0.33 ile 0.47 L/kg arasındadır. Oral uygulamadan 30-60 dakika sonra plazma konsantrasyonu tepe noktasına ulasır. Oral kullanım sonrası yarılanma ömrü 6.25 saattir. Karaciğerde metabolize edilir. Asetilsistein’in vücuttan atılımının %30’u böbrek, kalan % 70 lik bölümü karaciğer ve akciğerler yolu ile atılır.

Farmasötik Şekli

Granül

Formülü

Asetil sistein 200 mg

İlaç Etkileşmeleri

Asetilsistein'in antitüssifler ile kombine kullanımında, öksürük refleksinin inhibisyonu nedeniyle fazla miktarda bir sekresyon birikimi söz konusu olabilir ve bu kombine tedavide endikasyon çok hassas biçimde tespit edilmelidir.

Tetrasiklinler (Doksisilin hariç), ayrı ayrı periyotlarda ve asetilsistein'den en az 2 saatlik aralarla tatbik edilmelidirler.

Kontraendikasyonlar

Asetil sistein’e asırı duyarlı olduğu bilinen kisilerde kontrendikedir.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Hekim tarafından başka bir şekilde önerilmemişse ; ACT® 200 mg Tek Dozluk Efervesan Granül içeren Poşet şu şekilde doze edilmelidir ;

Erişkinler ; 200 mg’lık bir saşe, günde 3 kez (200 mg x 3)

Çocuklar :

2-7 yaş arasındaki çocuklarda ; Günde 2 kez 200 mg’lık 1 saşe (400 mg/gün)

7 yaşın üzerindeki çocuklar : Erişkin dozu uygulanır. (600 mg/gün).

Parasetamol zehirlenmesinde antidot olarak : yükleme dozu 140 mg/kg, idame dozu 4 saatte bir 70 mg/kg şeklinde kullanılır.

İlacın Hazırlanması Bir poşet içeriği bir bardak suda çözündürülür ve karıştırılarak çözünmesi sağlanır. Hazırlandıktan sonra hemen kullanılmalıdır.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

Acetylcystein 600 Trom Efervesan tablet, 10 Efervesan tablet içeren polipropilen tüpde, karton kutuda

ACT® 100 mg Tek Dozluk Efervesan Granül içeren Poset ; 3 g’lık 30 adet poset, karton kutuda

ACT® 100 mg Tek Dozluk Efervesan Granül içeren Poset ; 3 g’lık 60 adet poset, karton kutuda

ACT® 300 mg / 3 ml (%10 ) Solüsyon içeren Ampul , 3 ml’lik ampul (5-10 ampul)

Saklama Koşulları

25 °C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Çocukların ulasamayacağı ve erisemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

3 g’lık 60 adet poset, karton kutuda

Uyarılar/Önlemler

Asetil sistein’in verilmesinden sonra bronşiyal sekresyonda belirgin bir artış olabilir. Bu durumda eğer öksürük yeterli değil ise hava yolunun açık tutulmasına dikkat edilmelidir.

Hamileler ve Emziren Kadınlar için Uyarılar

Bu konuda yeterli bir bilgi birikimi olmaması nedeniyle Acetylcystein 200 hamilelerde ve özellikle gebeliğin ilk trimestresinde ve emzirme periyotlarında ancak kar-zarar değerlendirilmesi yapıldıktan sonra kullanılmalıdır.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Çok nadir olarak, yanma, bulantı, kusma ve ishal meydana gelebilir. Nadir bazı vakalarda, ağızda stomatitis, başağrısı ve kulak çınlaması, solunum güçlüğü, göğüs sıkışması, ağız boşluğunda tahriş ve burun akıntısı rapor edilmiştir. Yine bazı vakalarda asetilsistein alımından sonra kaşıntı, ürtiker gibi allerjik deri reaksiyonları oluşturabilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ