Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Bayer Türk Kimya San. Ltd. Şti.
Marka ADVANTAN
Etken Madde Kodu SGKFDP - METILPREDNIZOLON ASEPONAT
Ambalaj Miktarı 30
Ambalaj TÜP/AMBALAJ
ATC Kodu D07AC14
ATC Açıklaması Metilprednizolon aseponat
NFC Kodu TA
NFC Açıklaması Topikal Harici Kremler
Kamu Kodu A00404
Patent Orjinal
Satış Fiyatı 12,33 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 11 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu E170F
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçmez.
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Metilprednisolon aseponat ile yapılmış olan akut toksisite çalışmalarının sonuçlarına dayanarak deriden tek bir aşırı doz uygulaması (absorbsiyona olanak veren şartların varlığında geniş bir yüzeye uygulama) veya hatta tüm bir tüp içeriğinin yanlışlıkla oral alınması sonrasında akut bir entoksikasyon riski beklenmemektedir.

Kortikoid formülasyonların aşırı uzun ve yoğun tatbiki sonucu kutan atrofinin göstergesi olarak deri incelmesi, teleanjiektaziler ve striae (özellikle intertriginöz) ortaya çıkabilir.

Topikal "aşırı dozaj" sonucu kutan atrofiye yönelik bu tür semptomlar ortaya çıktığında tedavi kesilmelidir. Genel olarak semptomlar 10-14 gün içinde geriler.

Endikasyonlar

Endogen ekzema (atopik dermatit, nörodermit), kontakt ekzeması, dejeneratif, dishidrotik, vulger ekzema, çocuklarda ekzema.

Farmakodinamik Özellikler
Topikal uygulamayı takiben metilprednisolon aseponat iltihabi ve allerjik deri reaksiyonların yanısıra hiperproliferasyon ile seyir eden süreçleri de baskılayarak, objektif semptomları (eritem, ödem, infiltrasyon, likenifikasyon) ve subjektif şikayetleri (kaşıntı, yanma, ağrı) geriletir.
 
Advantan krem yüksek oranda su içeren, yağdan fakir bir formülasyon olduğundan, özellikle akut ve sulantılı ekzema evreleri, aşırı yağlı ciltler ve açıkta kalan ya da kıllı vücut yüzeyleri için uygundur.
Farmakokinetik Özellikler
Stratum korneum ve canlı derideki konsantrasyon dıştan içe doğru azalmaktadır.
 
Metilprednisolon aseponat, epidermis ve dermisde ana metaboliti olan ve kortikoid reseptörüne daha sıkı bağlanan 6a-metilprednisolon-17-propionata hidrolize olur. Bu süreç deride biyoaktivasyonunun bir işaretidir.
 
MPA'nın primer hidroliz ürünü olan 6a-metilprednisolon-17-propionat sistemik sirkulasyona girdikten sonra, hızla glukuronik aside bağlanır ve dolayısıyla inaktive olur.
 
MPA'nın metabolitleri (ana metabolit: 6a-metilprednisolon-17-propionat-21-glukuronid) 16 saatlik bir yarılanma ömrü ile başlıca böbrek yoluyla elimine edilmektedir. İntravenöz uygulamayı takiben, 14C-işaretli maddenin itrahı, 7 gün içinde idrar ve dışkı yoluyla tamamlanmaktadır. Vücutta herhangi bir etken madde ya da metabolit akümülasyonu oluşmamaktadır.
Farmasötik Şekli

Krem

Formülü

Etken Madde: 1 g Advantan krem 1 mg (% 0.1) metilprednisolon aseponat içerir.

Yardımcı madde: Benzil alkol

İlaç Etkileşmeleri

Bilinen etkileşimi yoktur.

Kontraendikasyonlar

Tedavi alanında tuberkülotik veya luetik süreçler bulunduğunda; virozlarda (örn: vaccina, varicella,zoster) kontrendikedir.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Advantan krem, hekim tarafından başka türlü önerilmemişse, günde bir kez ince bir tabaka halinde hastalıklı deriye sürülür.

Kullanım süresi genel olarak yetişkinlerde 12 ve çocuklarda 4 haftayı aşmamalıdır.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

Advantan M Losyon

Advantan Pomat

Advantan Yağlı Pomat

Saklama Koşulları

25°C'nin altında oda sıcaklığında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

Advantan Krem 15 g ve 30 g’lık tüpte

Uyarılar/Önlemler
Bakteriyel enfekte olmuş deri hastalıkları ve/veya mantar enfeksiyonlarında, ayrıca spesifik bir tedavi gereklidir.
 
Eğer uzun süreli Advantan Krem kullanımı deriyi fazla kurutursa, tedavi daha yüksek yağ oranına sahip pomat ya da yağlı pomat formuna çevrilmelidir.
 
Yüze uygulamalarda, Advantan’ın göze kaçmamasına dikkat edilmelidir.
 
Rozasea veya perioral dermatit varlığında Advantan yüze uygulanmamalıdır.
 
Advantan ile geniş alanların tedavisinde (deri yüzeyinin % 40-60'ı), kapalı pansuman tedavisinden sonra bile; ne yetişkinlerde ne de çocuklarda adrenokortikal fonksiyon bozukluğu gözlenmemiştir. Buna rağmen geniş yüzeylerin tedavisinde kullanım süresi mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır.
 
Gebelik ve Emzirme
Gebelik kategorisi C’dir.

Advantan ile tedavinin klinik endikasyonu gebe ve süt veren kadınlarda dikkatle gözden geçirilip yarar ve riskleri bakımından özenle tartılmalıdır. Özellikle yaygın alanlarda ya da uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.

 
Araç ve makina kullanımına etkisi
 
Araç ve makina kullanımı üzerine etkisi yoktur.
Yan Etkileri / Advers Etkiler

Çok nadir olgularda Advantan tedavisi altında kaşıntı, yanma, eritem ve vezikülasyon gibi lokal yan etkiler ortaya çıkabilir.

Potent kortikoidler ile tedavi altında, deri incelmesi (atrofi), deri damarlarının genişlemesi (teleanjiektazi), şerit oluşumu (striae) ya da akneye benzer deri durumları oluşabilir. Klinik araştırmalar süresince, yetişkinlerde 12 hafta, çocuklarda 4 haftalık Advantan tedavisi altında, bu yan etkilerden hiçbiri ortaya çıkmamıştır.

Diğer topikal kortikoidlerin kullanımında olduğu gibi, nadir olgularda aşağıdaki yan etkiler görülebilir: follikülit, kıllanmada artış (hipertrikoz), perioral dermatit, bileşimde yer alan maddelerin birine karşı allerjik deri reaksiyonu.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.