Grubu Beşeri İthal İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Assos İlaç Kimya Gıda Ürünleri San. ve Tic. Şti
Marka AKNILOX
Etken Madde Kodu SGKEZQ-ERITROMISIN Topikal,dermotolojik,hemoraidal yüzeyel
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj TÜP/AMBALAJ
ATC Kodu D10AF02
ATC Açıklaması Eritromisin
NFC Kodu VA
NFC Açıklaması Topikal Harici Jeller/Soller
Kamu Kodu A00450
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 24,2 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 21,61 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği 8,59 TL
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu E137A
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Bulunmamaktadır.

Endikasyonlar

Topikal akne tedavisi

Farmakodinamik Özellikler

Aknilox Jel, etken madde olarak baz formunda Eritromisin içerir. Eritromisin makrolid grubundan bir antibiyotik olup etkisini bakteriyal protein formasyonunu engelleyerek gösterir. Kural olarak, etki bakteriostatiktir. Akne vulgaris patogenezinde rol alan  Propionibakterium aknes de Aknilox’un etki spektrumu içerisindedir. Akne vulgarisin Aknilox ile tedavisi sırasında Propionibakterium aknes’in inhibisyonu ile lezyonların sayısı azalır. Lokal olarak uygulanan Eritromisin, dirençli formlar olarak bilinen stafilokokların kolayca ve kısa bir sürede ürümelerini azaltır.

 

Eritromisin’in sağlam deriden emilimi düşük düzeydedir. Rezorbe olmuş eritromisin plasental bariyerden geçer, anne sütü ile itrah edilir, safrada değişmemiş form halinde itrah edilir. Lokal uygulama ile eritromisin’in yağ bezleri folliküllerine kolayca girdiği gösterilmiştir.

Farmakokinetik Özellikler

Aknilox Jel, etken madde olarak baz formunda Eritromisin içerir. Eritromisin makrolid grubundan bir antibiyotik olup etkisini bakteriyal protein formasyonunu engelleyerek gösterir. Kural olarak, etki bakteriostatiktir. Akne vulgaris patogenezinde rol alan  Propionibakterium aknes de Aknilox’un etki spektrumu içerisindedir. Akne vulgarisin Aknilox ile tedavisi sırasında Propionibakterium aknes’in inhibisyonu ile lezyonların sayısı azalır. Lokal olarak uygulanan Eritromisin, dirençli formlar olarak bilinen stafilokokların kolayca ve kısa bir sürede ürümelerini azaltır.

 

Eritromisin’in sağlam deriden emilimi düşük düzeydedir. Rezorbe olmuş eritromisin plasental bariyerden geçer, anne sütü ile itrah edilir, safrada değişmemiş form halinde itrah edilir. Lokal uygulama ile eritromisin’in yağ bezleri folliküllerine kolayca girdiği gösterilmiştir.

Farmasötik Şekli

Jel

Formülü

1gram Aknilox %4 jel etken madde olarak 40 mg eritromisin içerir. Yardımcı maddeler olarak Etanol anhidröz ve Hidroksipropil sellüloz bulundurmaktadır.

İlaç Etkileşmeleri

Eş zamanlı olarak uygulanan sistemik antibiyotiklerle etkileşebileceği akılda tutulmalıdır. Eş zamanlı kullanılan peeling preparatları, cilt irritasyonuna neden olabilir.

Kontraendikasyonlar

Eritromisin ve alkole bilinen hipersensitivite durumlarında kontrendikedir.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Deriyi tamamen yıkadıktan ve iyice kuruladıktan sonra orta düzeyde veya şiddetli düzeyde akneli alanlarda Aknilox jeli sabah-akşam olmak üzere günde iki kez uygulayın.

Tedavinin başlangıcında %4’lük formülasyonun kullanımı önerilir. Belirgin iyileşme görüldüğünde, en azından 2 aylık tedaviden sonra, %2’lik formülasyon kullanılmaya başlanabilir. Gereğinde Aknilox uzun dönemli kullanılabilir. Jel, yalnızca haricen kullanılır. Gözler, burun, oral mukoza ve diğer mukozal membranlarla temas etmemelidir.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

Aknilox %2 Jel : 20mg/g Eritromisin içeren 30 g. jel, alüminyum tüpte.

Ruhsat Sahibi

ASSOS İlaç, Kimya, Gıda Ürünleri Üretim ve Tic. A.Ş.

ÜMRANİYE 34773, İSTANBUL

Ruhsat Tarihi Ve Numarası

03.07.2000, 108/10

Saklama Koşulları

25 oC’nin altında, oda sıcaklığında saklayınız.

Çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

Aknilox %4 Jel : 40mg/g Eritromisin içeren 30 g. jel, alüminyum tüpte.

Uyarılar/Önlemler

Eş zamanlı kozmetik preparatların kullanımı ile fiziksel ve kimyasal uyumsuzluklar olması mümkündür.

Üretim Yeri

Drossapharm, İsviçre

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Kızarıklık, kepeklenme, kaşıntı, cilt kuruması ve takiben yağlanma, ağrı görülebilir. Bu yan etkiler jelde bulunan alkole bağlanır. Bu yan etkilerin görülmesi durumunda mümkün ise kullanım sıklığı azaltılır. Hipersensitivite çok nadirdir.

 

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE HEKİME DANIŞINIZ.