Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Embil İlaç San. Ltd. Şti.
Marka AKSIL-2,5
Etken Madde Kodu
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj TÜP/AMBALAJ
ATC Kodu D10AE01
ATC Açıklaması Benzoil peroksit
NFC Kodu TA
NFC Açıklaması Topikal Harici Kremler
Kamu Kodu
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 7,21 TL (8 Nisan 2011) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 7,21 TL (2 Şubat 2010)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçmez.
Durumu Ruhsatı İptal edildi.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Aksil® -2.5 Krem ile; belirtildiği şekilde uygulandığı taktirde, zehirlenme görülmemiştir. Kazara çok fazla miktarda yutulması halinde, bulantı, kusma, abdominal rahatsızlık hissi ve diyare görülebilir; hemen hekime başvurulmalıdır.

Endikasyonlar

Akne vulgaris’in topikal tedavisinde kullanılır.

Farmakodinamik Özellikler

Benzoil peroksit uzun yıllardan beri akne vulgaris'in lokal tedavisinde kullanılmaktadır. Benzoil peroksit oksidan bir maddedir. Bu maddeden açığa çıkan serbest oksijen radikalleri bakteri proteinini okside ederler. Pilosebase gudde kanallarında ve komedonların içinde çoğalan Propionibacterium acnes ve Staphylococcus epidermidis bakterilerine karşı bakterisid etkisi vardır. Yağ bezi salgısında yani sebum'da bulunan trigliseridleri bu bakteriler okside ederler ve serbest yağ asidleri oluşur. Bu bakterilerin ortadan kalkmasıyla yağ bezi salgısındaki serbest yağ asidleri azalır. Mikrosünger® sistemi içine hapsedilmiş benzoil peroksit sayesinde bakterisid ve yağ asitlerini azaltıcı etkisi yanında deri yüzeyindeki yağları da azaltır. Mikrosünger® sistemi, gün boyunca derideki fazla yağı emer, dolayısı ile deri daha kuru ve yağsız olur. Benzoil peroksit aynı zamanda keratolitiktir, komedonların dışarı atılmasını kolaylaştırır.

Farmakokinetik Özellikler

Benzoil peroksit’in çok az bir miktarı deriden emilir. Emilen kısım benzoik aside metabolize edilir ve benzoat şeklinde idrarla atılır. Deriye sürülen benzoil peroksit’in sistemik etkisine ait bir belirti bulunmaz.

Farmasötik Şekli

Krem

Formülü

% 2.5 Benzoil peroksit, Mikrosünger® Sistemli. Metil ve propil paraben (koruyucular) içerir.

İlaç Etkileşmeleri

Cildi irite edebilecek diğer etkilerden kaçınılmalıdır ( Diğer topikal kullanımlı ilaçlar, güneş ışığı, ultraviyole lambası). Hekim tarafından farklı şekilde önerilmedikçe; formülünde PABA (para amino benzoik asit) içeren sabun ve güneş koruyucular, alkol içeren kozmetik ürünlerle birlikte kullanılmamalıdır. Gerektiğinde sistemik tedavi ile kombine edilebilir.

Kontraendikasyonlar

Benzoil peroksite duyarlı olduğu bilinen kişilerde kullanılmamalıdır.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Cilt sabunlu su ile yıkanıp, kurulandıktan sonra, lezyon bulunan bölgelere yaygın olarak ince bir tabaka oluşturacak şekilde uygulanmalıdır. Hekim tarafından başka şekilde önerilmedi ise; hafif ve orta şiddetteki akne vakalarında günde bir kez uygulanması yeterlidir; ancak gerekli görüldüğü takdirde günde iki ya da üç kez uygulanabilir. Ciltte kaldığı süre arttıkça, etkinliği artar. Hekim tarafından farklı şekilde önerilmedi ise; maksimum etkinin görülebilmesi için en az 12 hafta süre ile kullanılmalıdır. Ağır ya da nodülo-kistik aknede sistemik tedavi ile birlikte kullanılabilir.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri
Aksil®-5 Krem (%5 Benzoil peroksit)
Aksil®-5 Tinted Krem (%5 Benzoil peroksit, ten rengi krem bazı içinde)
Aksil® - 10 Mask Krem (% 10 Benzoil peroksit)
Saklama Koşulları

25° C'nin altındaki, oda sıcaklığında saklayınız. Ateş, alev ve sıcaktan uzak tutulmalıdır. Çocukların ulaşamayacakları yerlerde korunmalıdır.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

20 gram’lık lamine polyfoil tüplerde bulunur.

Uyarılar/Önlemler

Yalnızca topikal kullanım içindir. Gözlere ve çevrelerine, dudaklara, ağız boşluğuna ve mukozalara temas etmemelidir; temas ettiği takdirde bol su ile yıkanmalıdır. Renkli kumaşlar ile; saç, bıyık, kaş ve sakalları v.b. beyazlatabilir. Saç, bıyık, kaş ve sakallar uzadıkça beyazlık kaybolacaktır. Hamilelerde, emzirenlerde ve çocuklarda kullanımı ile, zararlı etkisi olup olmadığı kesin değildir.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Nadiren, ilk uygulandığında sızlama ya da yanmaya neden olabilir. Ciltte soyulma ve eriteme bağlı kuruluk ile ödem görülebilir. Kontakt dermatite neden olabilir. Uzun süre kullanıldığında deride kuruma, kızarıklık, pullanma yapabilir; bu takdirde günde bir kez ya da gün aşırı uygulanabilir.

Karsinojenik ve Mutajenik Etki: Benzoil peroksit’in insanlarda karsinojenik ya da mutajenik etkisi görülmemiştir. Fertiliteyi etkilemez.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.