Grubu Beşeri İthal İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Abdi İbrahim İlaç San. Ve Tic. A.Ş.
Marka AMINESS
Etken Madde Kodu -
Ambalaj Miktarı 60
Ambalaj ADET/AMBALAJ
ATC Kodu V06DD
ATC Açıklaması Polipeptidlerle Kombinasyonları Dahil Amino Asitler
NFC Kodu EP
NFC Açıklaması Ünite Dozlu Tozlar
Kamu Kodu
Patent
Satış Fiyatı 191,91 TL (2 Mayıs 2013) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 191,91 TL (12 Ocak 2010)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı
Doz aşımı meydana gelirse doktora veya hastaneye başvurulmalıdır.
Endikasyonlar

Aminess N Saşe;

  • Kronik böbrek yetmezliğinde, yetersiz veya bozuk protein metabolizması durumlarında; özellikle düşük proteinli diyetle düzeltilemeyen negatif azot dengesine sahip hastalarda,
  • Düzenli diyaliz uygulanan hastalarda meydana gelen amino asit kayıplarının yerine konması amacıyla kullanılmaktadır.
Farmakodinamik Özellikler
Aminess N Saşe, kronik böbrek yetmezliğinin geleneksel tedavisi için gereken sekiz esansiyel amino asit ile özellikle üremik hastaların gereksinim duyduğu histidin ve tirozini içermektedir.
 
Üremik hastalara kalorisi yüksek ve proteini kısıtlı diyetle birlikte esansiyel amino asitler verildiğinde, azotlu metabolizma artıkları protein yapımı için tekrar kullanılır. Böylece hastanın gereksinimi olan protein sentezi sağlanırken, üre miktarında artış olması engellenir.
 
Kronik böbrek yetmezliğinde genellikle organ fonksiyonunun bir bölümü henüz mevcuttur. Tıbbi tedavi ve kısıtlı protein diyeti ile bu fonksiyon uzun bir süre devam ettirilebilir. Böbrek hastalarında alınan gıdaların içerdiği proteinin metabolizması esnasında, atık ürünlerde böbrek hastalarında sorunlara yol açan bir artış olabileceğinden, protein alımının kısıtlanması böbrek yetmezliği hastasının diyetinde en önemli noktadır.
 
Bununla birlikte protein beslenmenin hayati bir parçasıdır. Böbrek yetmezliği hastası için aşırı protein alımı gibi, yetersiz protein alımı da sakıncalıdır.
Aminess N Saşe’ nin içerdiği esansiyel amino asitler diyetle birlikte kronik böbrek yetmezliği hastalarında dengeli protein metabolizması oluşumunu sağlar.
 
Ayrıca, optimum protein alımı sonucu semptomların gelişiminin yavaşlaması ve üremik belirtilerin hafiflemesine bağlı olarak, Aminess N kullanan hastalarda diyaliz oldukça uzun bir süre ertelenebilmektedir.
Farmakokinetik Özellikler
Aminess N Saşe’de yer alan etkin maddelerin biyoyararlanımları %100’dür. Plazma yarılanma ömürleri 5 dakika (triptofan) ile 14 dakika (histidin) arasında değişmektedir. Renal yetmezlikte bu değerler artar.
Aminoasitlerin oksidasyonu üredeki azotun eliminasyonu ile gerçekleşir. 
Farmasötik Şekli

SAŞE

Formülü
Her bir saşe; etken madde olarak 675 mg L-Valin, 325 mg L-Lizin asetat (480 mg L-Lizin’e eşdeğer), 450 mg L-Lösin, 450 mg L-Metionin, 375 mg L-Tirosin, 350 mg L-Fenilalanin, 325 mg L-Treonin, 300 mg L-İzolösin, 225 mg L-Histidin, 125 mg L-Triptofan ve yardımcı madde olarak; lezzet verici: sitrik asit anhidr, tartarik asit, limon tozu, sodyum klorür, tatlandırıcı: aspartam, sakarin sodyum içermektedir.
İlaç Etkileşmeleri
Aminess N Saşe ile bilinen bir ilaç etkileşimi bulunmamaktadır.
Kontraendikasyonlar
Aminess N Saşe, içerdiği herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.
Kullanım Şekli Ve Dozu
Diyaliz tedavisine başlamadan önce düşük protein diyeti tedavisini destekleyici olarak:
Aşağıdaki tabloda belirtildiği şekilde protein azaltılma derecesi ve vücut ağırlığına  bağlı olarak günde 1-5 saşe kullanılır:
 

Glomerüler filtrasyon
(GFR)  ml/dak.
Protein diyeti
g/kg/gün
Aminess-N saşe/50 kg vücut ağırlığı/gün
Enerji
kcal/kg/gün
 
10-25
0.6 g protein
1 saşe
>35
10-5
0.6 g protein
veya
0.5 g protein
veya
0.4 g protein
1 saşe
 
2 saşe
 
3 saşe
>35
 
>35
 
>35

 
Diyaliz tedavisinde malnutrisyon:
Beslenme durumuna bağlı olarak 2-4 saşe kullanılır.
 
Saşeler öğünlerle birlikte gün içine yayılmış şekilde alınmalıdır. Bir bardak suda dağıtılarak içilir veya yemeklerin üzerine serpilir.
Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

Aminess-N Tablet

Ruhsat Sahibi
Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Maslak/ISTANBUL
Ruhsat Tarihi Ve Numarası
05.12.2008 -126/28
 

Reçete ile satılır.

 

Prospektüs Onay Tarihi: 18.12.2008

Saklama Koşulları
25°C’nin altında oda sıcaklığında kuru bir yerde ışıktan koruyarak saklayınız.
 
Çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

60 kağıt/alüminyum/plastik saşe içeren kutularda.

Uyarılar/Önlemler
Şiddetli üremi ya da başka bir nedenle ortaya çıkan belirgin katabolik durumlarda, Aminess N Saşe'nin içerdiği amino asitler okside olarak üre oluşumunu artırabileceğinden, serum üre düzeyi 35 mmol/l'nin altına düşene kadar kullanılmamalıdır.
 
Eğer semptomlar diyet ile de ortadan kaldırılamazsa, diyaliz tedavisine geçilmelidir. 
 
Aminess N tedavisine ancak üremik semptomlar azaltıldıktan, sıvı, elektrolit ve asit/baz dengesindeki bozukluk düzeltildikten, kardiyak fonksiyonlar optimize edildikten ve enfeksiyon tedavi edildikten sonra başlanmalıdır.
 
Serum üre miktarı 30-35 mmol/l’yi geçmemelidir. Üremik semptomlar, 1-2 hafta boyunca uygulanacak yüksek enerji ve düşük protein diyeti ya da 1-2 diyaliz tedavisiyle azaltılmalıdır. Hasta bu tedaviler süresince negatif bir protein dengesinde olacaktır. Tedavi süresince protein alımını/metabolizmasını takip etmek amacıyla serum üre değerleri izlenmelidir. Serum kreatinin seviyeleri ölçülerek böbrek fonksiyonları takip edilmelidir.
 
Aminess N tedavisi süresince çok yüksek protein alımı ya da üremik toksinlerin tutulmasında artış ile birlikte görülen daha ileri bir böbrek yetmezliği sonucunda üremik semptomlar ortaya çıkabilir. İkinci durumda diyaliz tedavisine başlanmalıdır. Katabolizmada artış ile birlikte görülen enfeksiyon, koroner yetmezlik ya da diğer durumlar üremik semptomları tetikleyebilir. Bu gibi durumlarda protein alımının artırılması ve diyalizle katabolizma önlenebilir.
Oligüri, perikardit ve progresif periferal nöropati diyaliz tedavisi için mutlak endikasyonlardır.
 
Gebelik ve laktasyonda kullanımı
 
Gebelik kategorisi: B
Gebelik ve laktasyonda Aminess N Saşe kullanımı ile ilgili spesifik bir çalışma bulunmamaktadır. Aminess N Saşe’nin anne sütüne geçitiğine dair bir bilgiye rastlanmamıştır. Aminess N amino asitlerin fizyolojik seviyelerini yeniden oluşturmak amacıyla kullanıldığı için gebelik ve emzirme döneminde özel bir risk görülmesi beklenmez.
 
Araç ve makine kullanımına etkisi:
Araç ve makine kullanımına herhangi bir etkisi bildirilmemiştir.
Yan Etkileri / Advers Etkiler
Ender olarak mide bulantısı görülebilir.
 
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.