Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Orva İlaç Sanayi Ve Tic. A.Ş
Marka AZELDERM
Etken Madde Kodu
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj TÜP/AMBALAJ
ATC Kodu D10AX03
ATC Açıklaması Azelaik asit
NFC Kodu TA
NFC Açıklaması Topikal Harici Kremler
Kamu Kodu
Patent Jenerik
Satış Fiyatı 55,26 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 49,31 TL (5 Şubat 2020)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçmez.
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Haricen kullanılan Azelderm Krem öngörülen dozda kullanıldığında bu açıdan bir risk teşkil etmez.

Endikasyonlar

Acne vulgaris’in ve malignant hiperaktif melanositlerin lokal tedavisinde kullanılır.

Farmakodinamik Özellikler

Bir dikarboksilik asit olan Azelaik asit, antimikrobiyel etkisi ve folliküler hiperkeratoz üzerine olan etkisinden dolayı akne tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Azelaik asit, enflamasyonun ana nedeni olan Propionibacterium acnes üzerindeki antibakteriyel etkisi nedeniyle akne tedavisinde etkili olur. Azelaik Asit cilt üzerindeki Propionibacterium acnes, Staphylococcus epidermis ve Serbest Yağ Asitleri’nin istatistiksel açıdan önemli oranda azalmasına neden olur. Azelaik asit, Keratinosit kültüründeki Keratinosit’lerin hiperproliferasyonunu DNA sentezini inhibe etmek suretiyle azaltır. Deneysel modelde, tetradekan tarafından oluşturulan komedonların parçalanmasına neden olur.

Farmakokinetik Özellikler

Uygulama sonrası Azelaik asit derinin tüm tabakalarına nüfuz eder. Hastalıklı deriden penetrasyon sağlıklı deriye göre daha hızlıdır. Uygulanan total dozun %3,6’sı deriden emilmektedir. Azelaik asit %43 oranında plazma proteinlerine bağlanır. Emilime uğrayan Azelaik asidin bir kısmı değişime uğramadan idrar yoluyla atılır. Geriye kalan bölümü oksidasyon yoluyla daha kısa zincirli dikarbon asitlerine (C7, C5 karbon asitleri) parçalandıktan sonra yine idrar yoluyla elimine edilir.

Farmasötik Şekli

Krem

Formülü

1 g kremde : Azelaik asit 0,2 g

 

Koruyucular   : Triklozan, EDTA, Klorheksidinhidroklorit, Butilhidroksianisol.

İlaç Etkileşmeleri

Bilinen bir ilaç etkileşmesi mevcut değildir.

Kontraendikasyonlar

Preparatın bileşimindeki maddelerden herhangi birine aşırı duyarlılık gösteren kişilerce kullanılmamalıdır.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Azelderm Krem sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez iyice ovalamak suretiyle uygulanmalıdır. Uygulamadan önce irritan özelliği olmayan bir sabun (syndet) ile cilt iyice temizlenmelidir. Etkili sonuç alabilmek için Azelderm Krem tedavi süresi boyunca düzenli kullanılmalıdır. Preparatın etki süresi akne şiddetine göre ve kişiden kişiye değişebilir. İlk etkiler ancak 3-4 haftalık kullanım sonucu görülür. Etkili sonuç alabilmek için uzun süreli (birkaç ay) kullanım gerekmektedir.

Saklama Koşulları

Azelderm Krem, kutu üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden sonra kullanılmamalıdır. Çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25 °C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

30 g’lık aluminyum tüpte, prospektüsü ile birlikte karton kutuda.

Uyarılar/Önlemler

Gebelikte kullanım B kategorisi: Embriyotoksisite, fertilite, teratojenite çalışmaları sonucu Azelaik asit’in, topikal kullanımı sonucunda, bu açıdan risk teşkil etmediği bildirilmiştir. Anne sütüne geçme oranı çok düşüktür, buna rağmen hamilelerde kullanılmamalı veya gerektiği takdirde doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

 

Cilt üzerinde topikal olarak uygulandığından, Azelderm Krem’in araç ve makine kullanımı üzerine etkisi hakkında çalışmalar mevcut değildir.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Kullanım sonucu ciltte kızarıklık, soyulma, kaşınma ve yanma hissi görülebilir. İrritasyon devam ettiği takdirde kullanım sıklığını azaltıp (günde 1 kez) doktora başvurulmalıdır. Gerektiğinde preparatın kullanımına son verilmelidir.

 

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.