Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma GlaxoSmithKline İlaçları San. ve Tic. A.Ş.
Marka BETNOVATE
Etken Madde Kodu SGKEU0-BETAMETAZON VALERAT Topikal,dermotolojik,hemoraidal yüzeyel
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj ŞİŞE/AMBALAJ
ATC Kodu D07AC01
ATC Açıklaması Betametazon
NFC Kodu GS
NFC Açıklaması Topikal Harici Losyonlar
Kamu Kodu A01315
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 19,33 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 17,26 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu NULL
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçmez.
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı
Akut aşırı dozaj oluşması pek muhtemel olmamakla birlikte, kronik aşırı dozaj veya yanlış kullanım sonucu hiperkortizolizm belirtileri görülebilir ve bu durumda topikal kortikosteroidler adrenal yetersizlik riski nedeniyle doktor gözetiminde kademeli olarak kesilmelidir.
Endikasyonlar
Psoriasis, seboreik dermatit (seborrhoea capitis) ve şiddetli kepeklenmenin eşlik ettiği enflamasyon gibi steroidlere cevap veren saçlı deri dermatozlarında kullanılır.
Farmakodinamik Özellikler
Betnovate, deri üzerinde tamamen yayılır ve steroide cevap veren deri hastalıklarında antienflamatuar, antipruritik ve vazokonstriktif özelliği ile süratli etki sağlar.
Farmakokinetik Özellikler
Topikal steroidler normal deriden emilime uğrayabilirler. Topikal kortikosteroidlerin deriden emilimi vehikül ve epidermal bariyerin yapısı gibi bir çok faktöre göre değişebilir. Oklüzif uygulama, enflamasyon ve/veya diğer deri hastalıkları emilim derecesini arttırabilir. Deriden emildikten sonra sistemik olarak uygulanan kortikosteroidlerin yolunu izlerler. Başlıca karaciğer tarafından metabolize edilirler ve böbrek yolu ile atılırlar. İlaveten bazı metabolitleri safra ile de atılır.
Farmasötik Şekli
Saç Losyonu
Formülü
Betnovate saç losyonu 30cc, hafifçe jel halinde %0.1 a/a betametazon valerat içeren berrak bir çözeltidir. Sıvağ, antibakteriyel özellikte izopropil alkol ve diğer yardımcı maddeleri ihtiva eder.
İlaç Etkileşmeleri
Yok
Kontraendikasyonlar
Saçlı deri enfeksiyonlarında, preparata aşırı duyarlılık durumlarında, 1 yaşın altındaki çocuklarda dermatitler dahil dermatozlarda kullanılması sakıncalıdır.
Kullanım Şekli Ve Dozu
(Hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde)
Haricen kullanılır. Farkedilebilir bir iyileşme görülünceye kadar az miktarda Betnovate saç losyonu sabah ve akşam uygulanır. Takiben nüksleri önlemek için günde bir kez veya daha az sıklıkla uygulanır. Betnovate saç losyonunun viskozitesi preparatın fazla akıcı olmaksızın sürülmesini kolaylaştıracak şekilde ayarlanmıştır. Şişenin özel olarak hazırlanmış ağzı saçların arasından kolayca saç derisine uygulanmasını sağlar.
Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri
Betnovate krem, Betnovate merhem, Betnovate losyon.
Saklama Koşulları
25oC'nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
 
ÇOCUKLARIN ULAŞAMAYACAĞI YERLERDE VE AMBALAJINDA SAKLAYINIZ.
Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği
30cc'lik, plastik, uygulanmasını kolaylaştırmak üzere ağız kısmı özel olarak hazırlanmış, sıkılabilen şişelerde satılmaktadır.
Uyarılar/Önlemler
Glokoma neden olabileceği için preparatı gözlerle temas ettirmemeye dikkat etmelidir. Açık alev yanında kullanmayınız. Özellikle bebekler ve çocuklarda oklüzyon yapılmasa bile adrenal supresyon oluşabileceğinden uzun süreli, devamlı topikal tedaviden kaçınılmalıdır. Topikal kortikosteroidlerin, nüksler, tolerans gelişmesi, yaygın püstüler psoriasis riski ve cildin bariyer fonksiyonunun azalmasına bağlı olarak lokal ve sistemik toksisite gelişmesi gibi çeşitli nedenlerle psoriasiste kullanılması riskli olabilir. Psoriasiste kullanan hastaların yakından takibi gereklidir. Enfekte olmuş enflamatuar lezyonların tedavisinde kullanıldığında uygun antimikrobik tedavi de uygulanmalıdır. Enfeksiyonun yayılması lokal kortikosteroid tedavisinin kesilmesini ve sistemik antimikrobik ajanların verilmesini gerektirir. Oklüzyon tedavisinin yarattığı ılık, rutubetli ortam bakteri enfeksiyonunu kolaylaştıracağından, oklüzyon tedavisini uygulamadan önce her seferinde cilt temizlenmelidir.
 
Hamilelikte kullanımı
 
Gebelik kategorisi C.
 
Topikal steroidlerin hamilelerde yaygın olarak büyük miktarlarda veya uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır
  
TIBBİ ZARURET DIŞINDA GEREKMEDİKÇE HAMİLELİKTE KULLANILMAMALIDIR.
 
Emzirme döneminde gerekli dikkat ve özen gösterilmelidir.
Yan Etkileri / Advers Etkiler
Yan etkiler organ sistemleri ve görülme sıklığı göze alınarak aşağıdaki gibi listelenmiştir:
Sıklıklar: Çok yaygın (≥1/ 10), yaygın (≥1/100 ve <1/10), yaygın olmayan (≥1/1000 ve <1/100), nadir (≥1/10.000 ve <1/ 1000) ve izole raporlar dahil çok nadir (<1/10.000) olarak ayrılmıştır. Çok yaygın, yaygın ve yaygın olmayan olaylar genel olarak klinik çalışma verilerinden belirlenmiştir. Klinik çalışma verilerine dayanarak advers olayların sıklık kategorilerini belirlerken plasebo ve mukayese gruplarındaki mevcut oranlar gözönüne alınmamıştır; çünkü bu oranlar aktif tedavi grubundakilerle karşılaştırılabilir düzeydeydi. Nadir ve çok nadir olaylar genellikle spontan verilerden belirlenmiştir.
 
Immun sistem bozuklukları
 
Çok nadir: Aşırıduyarlılık
 
Eğer aşırı duyarlılık belirtileri görülürse, tedaviye hemen son verilmelidir.
 
Endokrin bozukluklar
 
Çok nadir: Hiperkortizolizm belirtileri
 
Diğer kortikosteroidlerde olduğu gibi büyük miktarlarda uzun süreli kullanımı, geniş yüzeylere uygulanması sistemik absorpsiyon sonucu hiperkortizolizm belirtilerine neden olabilir. Bu etki bebek ve çocuklarda özellikle oklüzif örtü uygulandığında daha çok görülebilir. Bebeklerde bebek bezi oklüzif örtü etkisi yapabilir.
 
Deri ve Subkütan Doku Hastalıkları
 
Yaygın: Pruritis ve deride lokal yanma hissi.
 
Çok nadir: Lokal atrofik değişiklikler, alerjik kontakt dermatit, püstüler psoriasis. Lokal atrofi uzun süreli tedavi sonrasında oluşur.
 
Çok nadir hallerde, psoriasisin kortikosteroidler ile tedavisi (veya tedavinin kesilmesinde) hastalığın püstüler şeklinin gelişmesini hızlandırabilir.
 
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ.