Grubu Ara Ürün
Alt Grubu
Firma Bio-Kan Dr.İsmet Sözen
Marka BIOKADIN
Etken Madde Kodu
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj ŞİŞE/AMBALAJ
ATC Kodu D08AG02
ATC Açıklaması Povidon-İyot
NFC Kodu GA
NFC Açıklaması Topikal Harici Likitler
Kamu Kodu
Patent
Satış Fiyatı
Önceki Fiyatı
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı
-
Endikasyonlar
Ameliyatlardan önce , jinekolojik muayene ve doğum sırasında, biyopsi, punksiyon, enjeksiyon ve kan alma işlemlerinde cilt ve mukoza dezenfektanı olarak kullanılır. Yanıklar, pyodermi, mikotik ve bakterilere ait enfeksiyonlar, superenfekte dermatozlar ve cerrahide el dezenfektanı olarak kullanılır.
Farmakodinamik Özellikler
Povidon iyodür, dezenfektan ve antiseptik olarak özellikle kontamine olmuş yaralarda ve cilt ve mukoza membranların antisepsisi için ameliyat için kullanılır.
Farmakokinetik Özellikler
-
Farmasötik Şekli
Solüsyon
Formülü
100 ml.de % 10 iyod mevcudiyetiyle 10 g Povidon İyodür içerir.
İlaç Etkileşmeleri
-
Kontraendikasyonlar
Geniş yüzeyde ve uzun süren tedavilerde manifest hipertiroid durum gösteren , özellikle dekompoze kalp yetersizliği olan hastalarda, hamilelerde 3. aydan sonra ve memedeki çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır. Bu durumda olan hastalarda tiroid fonksiyonu gözlenmelidir.
 
Lokal irritasyon veya duyarlılık görüldüğü zaman tedavi durdurulmalıdır.
Kullanım Şekli Ve Dozu
Biokadin Solüsyon seyreltilmeden tedavi edilecek yere sürülür. Kuruduktan sonra kolay yıkanabilen bir film oluşur. Islak kompres ve yıkamalar için seyreltik olarak kullanılabilir.
 
DİKKAT !    ŞİŞENİN KAPAĞINI AÇINIZ.
                  
                    TIPANIN ÜSTÜNDEKİ MUHAFAZAYI ÇIKARINIZ
 
                    HARİCEN KULLANILIR
Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri
30 ve 1000 ml.lik polietilen şişede.
Saklama Koşulları
25° C’ nin altındaki oda sıcaklığında ve ışıktan uzakta muhafaza ediniz.
 
ÇOCUKLARIN ULAŞAMAYACAĞI YERDE VE AMBALAJINDA SAKLAYINIZ.
Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği
100 ml.lik polietilen şişede.
Uyarılar/Önlemler
İyoda karşı hassasiyeti olanlarda kullanılmamalıdır. Povidon iyodinden, iyodun absorbe olması tiroid fonksiyon testlerini etkileyebilir. Ayrıca çeşitli tip testlerin polyvidon iyodür ile kontaminasyonu , feçeste gizli kan ve idrarda kan aranması sırasında yanlış pozitif sonuç verebilir. İdiyosenkratiik mukozal irritasyon ve hipersensitive reaksiyonları oluşturabilir. İyodinin aşırı absorbsiyonu, metabolik asidoz, hipernatremi ve renal fonksiyonlarda bozukluk oluşturabilir. Biokadin Solüsyon bütün materyallerden sıcak su ve sabun ile çıkarılabilir. Zor çıkan durumlarda amonyak veya sodyum tiyosülfat kullanılır.
 
Doktora danışmadan kullanmayınız.
 
Aşırı doz iyod guatr ve hipertiroidizm meydana getirebilir. Ani olarak alınan aşırı doz, ağızda metalik tad, tükürük salgısında artma, ağız ve boğazda yanma ve ağrı, gözlerde irritasyon ve şişlik, ciltte alerjik reaksiyonlar , gastrointestinal bozukluk ve diare oluşturabilir. Sodyum tiyosülfat ve nişasta iyodu inaktive eder. Tedavi semptomatik ve destekleyici olarak önerilir.
 
Elektrolit dengesi, renal ve tiroid fonksiyonlar dikkatli olarak takip edilmelidir.
 
İstenmeyen bir etki görüldüğü zaman Sağlık Bakanlığı Türk İlaç Advers Etkilerini İzleme ve Değerlendirme Merkezi (TADMER) ne bildiriniz.
Yan Etkileri / Advers Etkiler
Povidon iyodür kullanılmaya başladığından bu yana yan tesiri pek görülmemiştir. İyoda hassas olanlarda bile irritasyon nadiren ortaya çıkmakta ve geçici olmaktadır.
 
Kullanmadan önce Kullanım Kılavuzunu dikkatlice okuyunuz.