Grubu Beşeri İthal İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Sanofi Aventis İlaçları Ltd. Şti.
Marka CALSYNAR
Etken Madde Kodu
Ambalaj Miktarı 7
Ambalaj ŞİŞE/AMBALAJ
ATC Kodu H05BA01
ATC Açıklaması Kalsitonin (somon sentetik)
NFC Kodu GN
NFC Açıklaması Nazal Sistemik Ünite Dozlu Likitler
Kamu Kodu
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 30,57 TL (11 Mayıs 2010) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 30,57 TL (16 Şubat 2010)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Soğuk Zincir Soğuk Zincir İlacıdır.
Durumu İthal Edilmiyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı
-
Endikasyonlar
  • Paget hastalığı (osteitis deformans)
  • Menopoz sonrası osteoporoz
Farmakodinamik Özellikler

Calsynar Nazal Sprey, peptit yapıda sentetik bir hormon olan somon balığı kaynaklı kalsitonin içerir.

Kalsitonin kemiklerdeki fizyolojik ve patolojik reabsorbsiyonu baskılayarak kalsiyum metabolizmasını düzenler. Kemiklerdeki kalsiyum hareketliliğini, mineral değişiminin her aşamasında azaltarak hipokalsemik bir etki yaratır. Ayrıca analjezik ve antienflamatuvar etkilidir. Enflamasyon sürecinin erken eksüdatif dönemini baskılar. Mide ve pankreasın dış salgılarında artmaya yol açtığı da bildirilmiştir.

Kalsitonin, kemik reabsorbsiyonunun baskılanması, patolojik düzeylere yükselmiş alkalen fosfatazın azaltılması ve kalsiyum dengesinin normalleştirilmesi yanında idrarla hidroksiprolin atılımını azaltarak kollajen ve kemik dokusunun yeniden yapılanmasına yardımcı olur.

Somon balığı kaynaklı kalsitonin, değişik kaynaklı kalsitoninlerin en etkini olduğu, deneysel hayvan çalışmaları ve klinik çalışmalarla gösterilmiştir.

Farmakokinetik Özellikler
-
Farmasötik Şekli

Nasal Sprey

Formülü

Bir püskürtme dozunda;

Salkotonin (salmon kalsitonin ) 100 IU ve yardımcı madde olarak sodyum sitrat dihidrat 0.87 mg, sitrik asit monohidrat 0.85 mg, sodyum edetat 0.07 mg, benzalkonyum klorür 0.0084mg ve q.s. 70 µl enjeksiyonluk su içerir.

İlaç Etkileşmeleri
-
Kontraendikasyonlar

Somon balığı kalsitoninine karşı bilinen aşırı duyarlılık durumlarında kontrendikedir.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Tek dozluk flakonun içeriği ( 100IU), tercihan akşamları olmak üzere günde bir defa buruna püskürtülür.

Doktorun önerisine bağlı olarak tedaviye, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 uygulamayla ( 2 adet tek dozluk flakon= 200 IU) başlanabilir.

Paget hastalığı ve osteoporoz gibi kronik durumlarda tedaviye bir kaç ay devam edilmelidir.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri
-
Saklama Koşulları

22°C altındaki oda sıcaklıklarında muhafaza ediniz. Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında muhafaza ediniz. Doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

Herbirinde 100 IU salmon kalsitonin içeren 7 tek kullanımlık flakonlarda.

Uyarılar/Önlemler

Paget hastalığı ve osteoporoz gibi kronik durumlarda tedaviye bir kaç ay devam edilmelidir. Klinik seyir ve tedavinin etkisi, alkalen fosfatazın ve somon balığı kalsitonini uygulamasıyla azalmaya başlayan idrar hidroksiprolin düzeylerinin, kısa aralıklarla ölçümüyle izlenebilir.

Alkalen fosfataz ve idrar hidroksiprolin düzeylerinde, başlangıçtaki azalmayı izleyen bir yükselme görülebilir. Bu durumda doktor klinik verileri değerlendirerek, tedaviye devam edip etmeyeceği konusunda karar vermelidir.

Calsynar Nazal Sprey’ın önerilen dozlarda uzun süreli kullanımı, burun mukozasında patolojik değişikliklere yol açmasa da, kronik rinit ve geçirilmiş burun pasaj ameliyatı gibi durumlarda, ilacın emiliminin kontrol altında tutulabilmesi için, tedavi doktor gözetimi altında yürütülmelidir.

Kalsitonin bir polipeptit olduğundan, çok nadir olarak yerel ve sistemik aşırı duyarlılık reaksiyonlarına yol açabilir. Aşırı duyarlılık reaksiyonlarının Calsynar Nazal Sprey ile ilgisi saptandığında tedavi kesilerek başka bir tedaviye geçilmelidir.

Gebeler ve Emziren Annelerde Kullanım:

Gebelerde, gebe olma olasılığı olanlarda ve emziren annelerde kullanılmamalıdır.

Çocuklarda Kullanım:

Çocuklarda kullanımda etkinliği ve güvenirliği henüz belirlenmemiştir.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Calsynar Nazal Sprey tedavisi sırasında, bulantı, kusma ve yüzde sıcaklık hissiyle birlikte kızarıklık gelişmesi gibi enjeksiyon yoluyla uygulanan kalsitonine özgü yan etkiler çok nadir olarak görülür. Tedavisi sırasında hapşırma, burun mukozasında kuruluk ve kızarıklılık, rinit ve burun kanaması gibi belirtiler görülsede, bu belirtiler tedavinin kesilmesini gerektirmez ve genellikle tedaviye devam edilmesiyle kaybolurlar.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.