Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Adeka İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Marka CARDIOKET
Etken Madde Kodu SGKF6W-ISOSORBID DINITRAT Ağızdan katı
Ambalaj Miktarı 20
Ambalaj ADET/AMBALAJ
ATC Kodu C01DA08
ATC Açıklaması Izosorbid dinitrat
NFC Kodu AA
NFC Açıklaması Ağızdan Katı Gecikmeli Tabletler
Kamu Kodu A01655
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 8,65 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 7,72 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçer !
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

En belirgin belirtisi, baş ağrısı ve periferdeki kan basıncının düşüşüdür. Çok yüksek dozlarda tersinir olan methemoglobin oluşumu, siyanoz, taşikardi ve taşipnea (hızlı solunum) oluşabilir. Alınacak önlemler, ilk anda düşen tansiyonun yükseltilmesine yöneliktir. Bu amaç ile, basit olgularda hastanın bacakları yukarıda tutularak, hasta sırt üstü yatırılırsa belirtiler giderilmiş olur. Antidotu bulunmadığından, ağır olgularda hasta derhal bir hastaneye sevk edilir ve genel şok tedavisi uygulanır. Kan değişimi, oksijen solunumu, redoks maddeleri vb. verilerek methemoglobinemi tedavi edilir. Bunun için % 1’lik “Metilen Mavisi Çözeltisi” 1-2 mg/kg dozu üzerinden intravenöz yolla uygulanır.

Endikasyonlar
  • Koroner dolaşım yetmezliğinde,
  • Angina pektoris’te
  • Miyokard infarktüs nekahatinde CARDİOKET RETARD TABLET kullanılır.
Farmakodinamik Özellikler

CARDİOKET RETARD TABLET’in içerdiği etken madde olan 1,4-3,6 Dianhidrosorbitol-2,5- dinitrat (yani İsosorbid Dinitrat) maddesi, İsosorbid’in dinitrat türevi olup bütün nitratlar gibi, belli başlı etkisi düz kasları relaksiyona uğratması, gevşetmesidir. Koroner-arter hastalığındaki ağrının, angina pektoris’in tedavisinde klinik kullanma bakımından bu kas gevşemesinin nasıl oluştuğu kesin olarak bilinmemektedir. Angina pektoris ağrısının nedeni de halen tam olarak aydınlanmamıştır. Tedavinin amacı angina pektoris krizlerinin şiddet ve sıklığını azaltmaktır.

Farmakokinetik Özellikler

İsosorbid Dinitrat, organizmada denitrasyona uğrayarak, İsosorbid-2-mononitrat ve İsosorbid-5-mononitrat metabolitlerine dönüşür ki; asıl etkiyi gösteren bu metabolitlerdir. CARDİOKET RETARD TABLET, mide ve intestinal kanalda yavaş etki göstermek üzere hazırlanmış bir retard tablet olduğundan, içerdiği 20 mg etken madde İsosorbid Dinitrat’ın 8 ila 10 mg’lık bir miktarı, yani %40 ile %50’lik bir bölümü iki saat içinde mide özsuyuna verir. Bu yavaş salınım işlemi intestinal kanalda da yaklaşık aynı hız ile devam eder ve 6 ila 10 saat içinde retard tabletin tüm etken maddesi salınmış olur. Bu sonuçlar, in vivo ve in vitro araştırmalarla saptanmış bulunmaktadır.

Farmasötik Şekli

Tablet

Formülü
Her bir tablette,
İsosorbit dinitrat 20 mg
İlaç Etkileşmeleri

İlacın hipotansif etkisi beta-blokerler, kalsiyum antagonistleri, trisiklik antidepresanlarla birlikte alındığında şiddetlenir. Bu ilaç, alkol ile birlikte kullanılmamalıdır.

Kontraendikasyonlar
  • İsosorbid dinitrat'a karşı aşırı duyarlığı olan kişilerde,
  • Glaukomlu hastalarda,
  • Anemisi olanlarda,
  • Serebral hemorajide,
  • Kafa travmasında,
  • Akut koroner trombosis'te, şok ve damar kollapsında, Cardioket® retard 20 mg Tablet kullanılmamalıdır.
Kullanım Şekli Ve Dozu

Normal doz olarak sabah kahvaltısından ve akşam yemeğinden sonra bir tablet CARDİOKET RETARD TABLET, çiğnenmeksizin bir miktar sıvı ile alınır. CARDİOKET RETARD TABLET, hastaları gündüz ve gece angina pektoris krizlerinden korur.

Kriz başlamış ise, CARDİOKET RETARD TABLET yerine 5 mg’lık CARDİOKET TABLET, dil altında çözülerek alınır. Etkinliğinin hızlanması için gerekirse bu tablet ağızda kırılır.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri
Cardioket Tablet 5 mg
Cardioket Retard Tablet 40 mg
Saklama Koşulları
Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25°C'nin altında (oda sıcaklığında) saklayınız.
Kuru yerde ve ışıktan uzakta saklayınız.
Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği
Normal Ambalaj: 20 tablet blisterde, karton kutuda
Klinik Ambalaj: 500 ve 1000 tablet, blisterde, karton kutuda
Uyarılar/Önlemler

Uzun süre devamlı kullanıldığında, ilacın hemodinamik etkilerine karşı tolerans gelişebilir. Bunun sonunda terapötik etkinliğin azalabileceği unutulmamalıdır. Yine, uzun süre devamlı kullanılmasından sonra, ilacın kesilmesi gerektiğinde bunun birdenbire değil, dozun giderek azaltılması şeklinde yapılması önerilir. Bu ilaçla birlikte alkol almayınız. Araç ve makine kullanımında güçlük olabilir.

ÇOCUKLAR, GEBELER, EMZİKLİLER, YAŞLILAR VE ÖZEL DURUMLAR İÇİN UYARILAR:

Gebelerde : Gebeliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır.

Emzikli annelerde : İlacın çoğu süt ile geçebileceğinden uygulama sırasında dikkatli olunmalıdır.

Yaşlılarda : Yaşlı hastalarda postural hipotansiyon olasılığı daha fazla olduğundan, buna dikkat edilmelidir.

Çocuklarda : Pediatride etkinlik ve güvenilirliği henüz kesinlik kazanmamıştır.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Tedavinin başlangıcında, “Nitrat Başağrısı” diye bilinen bir baş ağrısı oluşabilir. Bu ağrı genelde, tedavi süresi içindeki ilk birkaç gün sonra ortadan kalkar. Tedavinin ilk günlerinde tansiyon düşmesi, baş dönmesi, kalp atışlarında hızlanma (=taşikardi) gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtilerin tümü, tedaviye sabah ve akşam yarımşar tablet CARDİOKET 20 mg TABLET ile başlandığında tamamen kaybolur. Bu etkiler dışında, bulantı, yüzde kızarma (=flushing) oluşabilir. Olası bir tansiyon düşüşü etkisi ile, uygun ve düzenli bir şekilde kullanılsa bile reaksiyon kapasitesini etkileyebilir. Trafikte ve makinelerin kullanımında güçlükler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler alkol alınması ile daha da şiddetlenir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.