Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Adeka İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Marka CARDIOKET
Etken Madde Kodu SGKF6W-ISOSORBID DINITRAT Ağızdan katı
Ambalaj Miktarı 50
Ambalaj ADET/AMBALAJ
ATC Kodu C01DA08
ATC Açıklaması Izosorbid dinitrat
NFC Kodu AA
NFC Açıklaması Ağızdan Katı Gecikmeli Tabletler
Kamu Kodu A01656
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 34,61 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 30,89 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçer !
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

En belirgin belirtisi, baş ağrısı ve periferik kan basıncının düşüşüdür. Çok yüksek dozlarda, tersinir olan Methemoglobin oluşumu, siyanoz, taşikardi ve taşipnea (=hızlı solunum) oluşabilir. Alınacak önlemler, ilk anda düşen tansiyonun yükseltilmesine yöneliktir. Bu amaç ile, basit olgularda hastanın bacakları yukarıda tutularak, hasta sırtüstü yatırılırsa belirtiler giderilmiş olur. Antidotu bulunmadığından, ağır olgularda hasta derhal bir hastaneye sevk edilir ve genel şok tedavisi uygulanır. Kan değişimi, oksijen solunumu, redoks maddeleri vb. verilerek Methemoglobinemi tedavi edilir. Bunu için %1'lik "Metilen mavisi çözelti" 1 -2mg/kg dozu üzerinden intravenöz yolla verilir.

Endikasyonlar
  • Koroner kalp hastalıklarının sürekli tedavisinde, (Miyokard'ın kan dolaşımındaki düzensizliklerinde),
  • Angina pektoris eğilimi olan durumlarda, (Kalp ağrısı)
  • Kalp krizinin tedavisinde, (post olarak)
  • Kronik miyokard yetmezliğinin sürekli tedavisinde, (Ya tek başına, ya da kalp glikozitleri ve diüretikler ile birlikte)

Cardioket® retard 40 mg Tablet kullanılır.

Farmakodinamik Özellikler

Cardioket® retard 40 mg Tablet'in içerdiği etken madde olan İsosorbid dinitrat (ISDN) maddesi, İsosorbid'in dinitrat türevi olup, bütün nitratlar gibi, belli başlı etkisi, düz kasları relaksiyona uğratması yani gevşetmesidir. Koroner-arter hastalığındaki ağrının, angina pektoris'in tedavisinde klinik kullanma bakımından bu kas gevşemesinin nasıl oluştuğu kesin olarak bilinmemektedir. Angina pektoris ağrısının nedeni de halen tam olarak aydınlanmamıştır. Tedavinin amacı angina pektoris krizlerinin şiddet ve sıklığını azaltmaktır.

Farmakokinetik Özellikler

İsosorbid dinitrat, organizmada denitrasyona uğrayarak İsosorbid-2-mononitrat ve İsosorbid-5-mononitrat metabolitlerine dönüşür ki, asıl etkiyi gösteren bu metabolitlerdir. İsosorbid dinitrat'ın üstünlüğü, etkinin çabuk başlayarak uzun süre devam etmesidir. Cardioket® retard 40 mg Tablet'in alınmasından sonra etki 20 dakika içerisinde ortaya çıkmaktadır. Özel bir üretim yöntemi nedeni ile etken maddenin salınımı saatler sürmektedir. Bu yavaş salınım işlemi intestinal kanalda da devam eder ve 6 ila 10 saat içinde tüm etken madde salınmış olur. Bu sonuçlar in vivo ve in vitro araştırmalarla saptanmış bulunmaktadır.

Farmasötik Şekli

Tablet

Formülü
Her bir tablette,
İsosorbit dinitrat 40 mg
İlaç Etkileşmeleri

ilacın hipotansif etkisi, beta-blokerler, kalsiyum antagonistleri, trisiklik antidepres-santlarla birlikte alındığında şiddetlenir. Bu ilaç alkol ile birlikte kullanılmamalıdır.

Kontraendikasyonlar
  • İsosorbid dinitrat'a karşı aşırı duyarlığı olan kişilerde,
  • Glaukomlu hastalarda,
  • Anemisi olanlarda,
  • Serebral hemorajide,
  • Kafa travmasında,
  • Akut koroner trombosis'te, şok ve damar kollapsında, Cardioket® retard 40 mg Tablet kullanılmamalıdır.
Kullanım Şekli Ve Dozu

Doktor tarafından başka bir şekil belirtilmemişse, normal doz olarak, sürekli tedavide sabah ve akşam yemeklerden sonra birer tablet çiğnemeden bir miktar sıvı ile birlikte yutulur. Cardioket® retard 40 mg Tablet, hastaların gündüz ve gece angina pektoris krizlerinden korunmasını sağlar. Kriz başlamışsa Cardioket® retard 40 mg Tablet yerine 5 mg'lık Cardioket® Tablet dil altında çözülerek alınır. Etkinin hızlanmasını sağlamak için gerekirse bu tablet ağızda kırılır. Tableti bölmek istediğinizde bölüm çizgisi üste, kavisli kısım alta gelecek şekilde sert bir zemin üzerine koyunuz. Şekilde görüldüğü gibi baş parmağınızla hafifçe bastırdığınızda tablet ikiye bölünmüş olur.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri
Cardioket® retard Tablet 20 mg
Cardioket® Tablet 5 mg
Saklama Koşulları
Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25°C'nin altında (oda sıcaklığında) saklayınız.
Kuru yerde ve ışıktan uzakta saklayınız.
Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

50 veya 100 tablet, blister ambalajda ve karton kutuda

Uyarılar/Önlemler
Uzun süren bir kullanım döneminden sonra, ilacın alınımı birdenbire değil yavaş yavaş azaltılmalıdır. İstenmeyen etkileri arttıracağından ilaçla birlikte alkol alınmasından sakınılmalıdır. Bulanık görme, ağız kuruluğu gibi belirtiler ortaya çıktığında, hekime danışılarak ilacın alınımı kesilmelidir. Yaşlı hastalarda postural hipotansiyon olasılığı daha fazla olduğundan buna dikkat edilmelidir. Gebeliğin ilk üç ayında ancak hekim önerisi ile kullanılmalıdır. Hipertrofik, kardio-miyopatili hastalarda İsosorbid dinitrat kanın akım debisini arttırabileceğinden, sakıncalıdır. Bu ilaca karşı kimi kişilerde tolerans ve diğer nitritli, nitratlı ilaçlara karşı "çapraz tolerans" ortaya çıkabilir.

Gebelerde : Gebeliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır.
Emzikli Annelerde : İlacın çoğu süt ile geçebileceğinden uygulama sırasında dikkatli olunmalıdır.
Yaşlılarda : Yaşlı hastalarda postural hipotansiyon olasılığı daha fazla olduğundan buna dikkat edilmelidir.
Çocuklarda : Pediatride etkinlik ve güvenirliği henüz kesinlik kazanmamıştır.
Yan Etkileri / Advers Etkiler

Yüzde ve boyunda kızartı (=flushing) ile birlikte deride vasodilatasyon görülebilir. Kimi durumlarda ilacın alımıyla ilgili deri kızarıklığı (=drug rush) ve/veya eksfoliatif dermatit ortaya çıkabilir. Başağrısı genel bir durumdur, ciddî ve sürekli olabilir. Kişiyi düşürecek gibi olan geçici bir baş dönmesi ve halsizlik gibi, hastalık dışı belirtilerle birlikte postural hipotansiyona eşlik eden serebral iskemi belirtileri ara sıra ortaya çıkabilir.

Kimi kişiler nitratın ve nitritin hipotansif etkilerine karşı belirgin duyarlılık ve ciddi bir tepki gösterebilirler. Örneğin bulantı, kusma, halsizlik, huzursuzluk, yüzde renk solukluğu (=pallor), terleme ve kollaps gibi etki ve tepkiler normal tedavi dozlarında bile görülebilir. Alkol alınmasının bu etkileri daha da arttıracağı unutulmamalıdır.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.