Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma İ.E. Ulagay İlaç Sanayi T.A.Ş.
Marka CORSAL
Etken Madde Kodu -
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj ŞİŞE/AMBALAJ
ATC Kodu R05X
ATC Açıklaması Diğer Soğuk Algınlığı Preparatları
NFC Kodu GM
NFC Açıklaması Ağızdan Sıvı Şuruplar
Kamu Kodu A02017
Patent Jenerik
Satış Fiyatı 8,24 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 7,35 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği 2,26 TL
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu E154C
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçer !
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Eşdeğerleri (Muadilleri)

İlaç Prospektüsü

Karaciğer Yetmezliği
Karaciğer yetmezliği olanlarda aşırı dozda alınması halinde (alınan doza bağlı olarak) hepatik nekroz görülebilir; 12-48 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir ve protrombin zamanı uzayabilir.
Doz Aşımı

Aşırı dozda alınan parasetamol bazı hastalarda hepatik toksisiteye neden olabilir. Potansiyel hepatotoksik aşırı dozu takiben görülen ilk semptomlar; mide bulantısı, kusma, diyaforez ve genel vücut kırıklığıdır. Antidotu metionin veya asetilsistein olup, gerekirse gastrik lavaj yapılabilir. Ayrıca semptomatik ve destekleyici tedavi uygulanır.

Endikasyonlar

Gripal enfeksiyonlar, nezle ve soğuk algınlığının semptomatik tedavisinde, belirtilerin geçici olarak giderilmesinde endikedir.

Farmakodinamik Özellikler

CORSAL ŞURUP; soğuk algınlığı, nezle ve gripal enfeksiyonlarda ortaya çıkan burun akıntısı, ateş, ağrı ve kırıklık gibi semptomları gideren analjezik-antipiretik, dekonjestan ve antihistaminik etkili bir preparattır.

Parasetamol ağrı eşiğinin yükseltilmesi ile ağrı kesici ve hipotalamustaki ısı-regüle edici merkezi etkileyerek ateş düşürücü etki sağlamaktadır.

Bir antihistaminik olan klorfeniramin maleat ise soğuk algınlığı ve gripal enfeksiyonlarda alerjik reaksiyonları ortadan kaldırır; burun akıntısını önler, aksırık ya da sulanan gözlerde geçici iyileşme sağlayarak hastanın iyileşme sürecinde hastayı rahatlatır.

Fenilefrin hidroklorür, adrenerjik reseptörler üzerine etkisi olan bir sempatomimetiktir. Bir nazal dekonjestan olarak üst solunum yolu mukozalarındaki şişkinliği giderir. Vazokonstriktör etkisi ile burun ve sinüslerdeki tıkanıklıkları hafifletir.

Farmakokinetik Özellikler

Parasetamolün oral biyoyararlanımı % 60-70 arasındadır. Uygulamadan sonra 40-60 dakika arasında pik serum konsantrasyonlarına ulaşılır. Eliminasyon yarı ömrü 2-4 saat arasındadır. Karaciğerde metobolize edilir ve değişmemiş halde % 1-4 oranında idrarla, % 2.6 oranında safra ile atılır.

Klorfeniramin uygulamadan sonraki 2. saat içinde pik konsantrasyonlar sağlar. Antihistaminik etki gösterebilmek için yeterli emilim özelliğine sahiptir. Santral sinir sistemi de dahil olmak üzere vücutta dağılımı geniştir. Eliminasyon yarı ömrü 20 saattir ve karaciğerde hızla metobolize olmaktadır. Değişmemiş halde % 3-18 oranında idrarla atılmaktadır.

Fenilefrin hidroklorür, karaciğer ve bağırsaklarda MAO ile ilk geçiş eliminasyonuna uğrar. Eliminasyon yarı ömrü 2-3 saattir. % 80-86 oranıında böbrekler yoluyla itrah edilir.

Farmasötik Şekli

CORSAL ŞURUP

Formülü

Her bir ölçek (5 mL); 5 mg fenilefrin hidroklorür, 2 mg klorfeniramin maleat, 120 mg parasetamol, sorbitol, sodyum sakkarin, FD&C Sunset Yellow No.6, metilparaben sodyum, propilparaben, etanol ve kayısı, portakal, ananas esansları içerir.

İlaç Etkileşmeleri

Parasetamolün yüksek dozlarda antikoagülanların etkisini artırdığı bildirilmiştir. Parasetamolün salisilatlarla uzun süre kullanımı önerilmemektedir.

Furazolidin gibi MAO inhibitör aktivite gösteren ilaçlar şiddetli hipertansiyon riski nedeniyle sempatomimetiklerle eş zamanlı kullanılmamalıdır.

Klorfeniramin maleatın, sedatif etkiye sahip diğer ilaçlar (örn. MSS depresanları, trankilizanlar, alkol) ile birlikte kullanılması halinde sinerjik etki görülebilir.

Kontraendikasyonlar

CORSAL ŞURUP, içerdiği maddelere karşı aşırı duyarlığı bilinen kişilerde kontrendikedir. MAO inhibitörleri ile birlikte kullanılmamalıdır.

Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe amfizem veya kronik bronşit gibi nefes alma problemine sahip olanlar, glokomu olanlar veya prostat büyümesi nedeniyle idrara çıkma güçlüğü olanlar bu ürünü kullanmamalıdırlar.

Keza kalp hastalığı, yüksek tansiyonu, tiroid hastalığı veya diyabeti olanların hekim tavsiyesi dışında bu ilacı kullanmamaları önerilir.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde CORSAL ŞURUP genellikle aşağıdaki dozlarda kullanılır:

1-2 yaş: Günde 2 defa 2.5 mL (1/2 ölçek)

2-5 yaş: : 4-6 saatte bir 2.5 mL (1/2 ölçek)

6-12 yaş: 4-6 saatte bir 5 mL (1 ölçek)

Yetişkinlerde: 4-6 saatte bir 10 mL (2 ölçek)

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

CORSAL KAPSÜL

Saklama Koşulları

25°C’nin altında oda sıcaklığında saklayınız.

Doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

120 mL'lik şişelerde 5 mL’lik ölçek ve prospektüsü ile birlikte.

Uyarılar/Önlemler

Doktor tarafından gerekli görülmedikçe ateş düşürücü olarak 3 günden daha uzun süreli kullanımı önerilmez. Eğer şiddetli boğaz ağrısı, tedavi ve dinlenmeye rağmen 2 günden daha uzun süre ile devam ediyorsa ve beraberinde veya devam eden günlerde hastada ayrıca ateş, baş ağrısı, kızarıklar, bulantı veya kusma görülürse doktora danışılmalıdır.

Yüksek dozlarda asabi duruma, halsizlik veya uykusuzluğa neden olabileceğinden önerilen dozların aşılmaması önerilir.

Karaciğer, böbrek fonksiyon bozukluğu olanlarda ve kalp, akciğer hastalarıyla daha önce anemisi olanlarda mutlaka doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Karaciğer yetmezliği olanlarda aşırı dozda alınması halinde (alınan doza bağlı olarak) hepatik nekroz görülebilir;    12-48 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir ve protrombin zamanı uzayabilir.

Araç ve makina kullanımı üzerine etkisi: Uyku haline neden olabileceğinden motorlu taşıt ve makina kullananlarda dikkatli olunmalıdır. Beraberinde alkolün, sedatif veya trankilizan ilaçların kullanımı bu uyku halini artırabilir.

Hamilelerde ve emziren annelerde kullanımı:

Hamilelik kategorisi C:

Doktor tavsiyesi dışında hamilelerin ve süt veren annelerin bu ilacı kullanmamaları önerilir.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Bazı kişilerde uyuklama ve uyuşukluğa neden olabilir. Ayrıca huzursuzluk, heyecan ve uykusuzluk görüldüğü takdirde doz azaltılmalıdır. Nadiren kan tablosu bozuklukları, bulantı, kusma, kabızlık, ağız kuruluğu terleme, baş dönmesi görülebilir. İçerdiği etken maddelerden parasetamol nedeniyle aşırı dozda alınması halinde; alınan doza bağlı olarak değişen derecelerde hepatik toksisiteye yol açabilir (bkz. Doz Aşımı ve Tedavisi; Uyarılar/Önlemler Bölümleri).

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.