Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Deva Holding A.Ş.
Marka DEKORT
Etken Madde Kodu SGKEVV-DEKSAMETHASON Oftalmik
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj ŞİŞE/AMBALAJ
ATC Kodu S03BA01
ATC Açıklaması Deksametazon
NFC Kodu GB
NFC Açıklaması Oftalmik Damlalar
Kamu Kodu A02141
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 11,93 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 10,65 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği 3,47 TL
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu E116C
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçer !
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

-

Endikasyonlar

Göz hastalıkları : Konjonktiva, kornea ve göz küresinin ön kesiminin steroid tedavisine cevap veren antienflamatuar hastalıklarında endikedir. Bunlar arasında allerjik konjonktivit, akne rosacea, yüzeysel benek keratiti, herpes zoster keratiti, iritis, siklit sayılabilir.

DEKORT ödem ve enflamasyonun giderilmesi için steroid kullanımının uygun görüldüğü yabancı cisimlerin batmasının, termal veya kimyasal yanıkların neden olduğu kornea hasarları vakalarında da tatbik edilir.

Kulak hastalıkları : Allerjik dış kulak iltihabı, steroid kullanımının ödem ve enflamasyonunun giderilmesi için gerekli görüldüğü pürülan ve non pürülan enfeksiyöz dış kulak iltihabı.

Farmakodinamik Özellikler

DEKORT antienflamatuar ve antiallerjik tesirde Deksametazon 21 fosfat ihtiva eden, steril şartlarda hazırlanmış, izotonik bir solüsyondur.

Deksametazon sodyum fosfat bazı ajanlara karşı inflamatuvar yanıtı baskılar ve iyileşmeyi geciktirir veya yavaşlatır.

DEKORT, birçok allerjik göz ve kulak hastalığında süratli ve emin bir tedavi aracı olarak kullanılır.

Farmakokinetik Özellikler

-

Farmasötik Şekli

Göz ve Kulak Damlası

Formülü

5 ml’lik damlada;

5 mg Deksametazon 21 fosfat’a eşdeğer Deksametazon 21 fosfat disodyum,

Diğerleri : Sodyum sitrat 55 mg, Kreatinin 40 mg, Sodyum bisülfit 5 mg, Sodyum borat 50 mg, Tween 80 2.5 mg, E.D.T.A. disodyum 0.5 mg, Benzalkonyum klorür 1 mg, Fenil etanol 12.5 mg, distile su q.s. 5 ml.

ihtiva eder.

İlaç Etkileşmeleri

Dar açılı glokom hastalığına yatkın olan kişilerde uzamış kortikosteroid tedavisine bağlı olarak gelişen intraoküler basınç artışı riski daha ziyade antikolinerjiklerin (özellikle atropin ve ilgili bileşiklerin) birlikte kullanımı ile ortaya çıkmaktadır.

Dekort Damla’nın gözde kullanımını takiben, klinik açıdan önem taşımasa da  aşağıdaki etkileşimler görülebilmektedir:

Deksametazonun terapötik etkisi fenitoin, fenobarbital, efedrin ve rifampisin kullanımı ile azalabilir.

Glukokortikoidler, plazma salisilat klirensini arttırdıkları için salisilat ihtiyacını artırabilirler.

Kontraendikasyonlar

DEKORT damla kulağın tüm bakteriyel ve viral enfeksiyonlarında kontrendikedir. DEKORT, akut epitelyal herpes simpleks keratitinde, kornea ve konjonktivanın su çiçeği ve vaksina gibi viral hastalıklarında, göz tüberkülozunda, göz ve kulakta mantar enfeksiyonu mevcudiyetinde, kulak zarı perforasyonunda, tedavi edilmemiş pürülan enfeksiyonlarda ve müstahzarın terkibindeki maddelere karşı hassasiyeti olanlarda kontrendikedir. Çocuklarda adrenal bezlerdeki olası bir baskılanmaya  karşı  uzun süreli ve süregelen  kortikosteroid  tedavisinden  kaçınılmalıdır.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Tedavi süresi lezyonun tipine bağlıdır ve alınan cevaba göre birkaç günden birkaç haftaya kadar değişebilir.

Göz : Başlangıçta gündüzleri her saatte ve geceleri her iki saatte bir göze 1-2 damla damlatılır. Tedaviden cevap alındıktan sonra uygulama 3-4 saatte bir 1damla olarak azaltılır ve daha sonraları günde 3-4 defa 1 damla damlatılması yeterli olur.

Kulak : Kulak iyice temizlenip kurulandıktan sonra günde 2-3 defa 3-4 damla kulak kanalına damlatılır. Tedaviden cevap alındıktan sonra doz giderek azaltılır.

Ambalajın ucu kesinlikle göze veya çevre dokulara değdirilmemelidir. Dokundurulduğunda oküler enfeksiyon oluşturabileceği hastaya da söylenmelidir. Kontamine olmuş preparatların kullanımı göze ciddi zarar verebilir ve sonrasında görme kaybına yol açabilir.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

Dekort Tablet 0.50 mg

Dekort Tablet 0.75 mg

Dekort Ampul

Ruhsat Sahibi

DEVA HOLDİNG A.Ş

Halkalı Merkez Mah. Basın Ekspres Cad. No:1

34303 Küçükçekmece – İSTANBUL

Ruhsat Tarihi Ve Numarası

19.12.1991 – 158 / 65

Saklama Koşulları

25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Işıktan koruyunuz. Ambalaj açıldıktan 15 gün sonra, artan kısım atılmalıdır.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

5 ml’lik ambalajlarda.

Uyarılar/Önlemler

Kortikosteroidlerin uzun süreli kullanımları, oküler hipertansiyona ve/veya glokoma, optik sinir hasarına, görme alanı defektlerine ve subkapsüler katarakt oluşmasına yol açabilir. Kornea ve skleranın inceldiği hastalıklarda kortikosteroid kullanımı ile perforasyon görüldüğü bildirilmiştir.

Uzun süreli steroid kullanımı konakçı yanıtını baskılayabilir ve sekonder göz enfeksiyonlarının zararını arttırabilir. Dekort Damla kullanımından önce gözün enfekte olmadığından emin olmak gerekir.

Gözdeki pürülan hastalıklarda kortikosteroid tatbiki, enfeksiyonu maskeleyebilir veya şiddetlendirebilir. Müstahzar 10 günden uzun süre kullanıldığında intraoküler basıncın ölçülmesinde yarar vardır. Bu damlalar glokomlu hastalarda dikkatli kullanılmalıdır ve hastanın bu hastalıkla ilgili aile geçmişi dikkate alınmalıdır.

Bileşiminde benzalkonyum klorür içermesi nedeni ile DEKORT yumuşak kontakt lensler takılı durumda iken göze damlatılmamalıdır. Kontrendike olan herpes  simpleks keratiti haricinde herpes simpleks tedavisinde steroid kullanımı çok büyük dikkat gerektirir, periyodik biyomikroskop muayenesi gerektirir. Ayrıca uzun süreli kullanımlarda persistan fungal enfeksiyon olabileceği akılda tutulmalıdır.

 

Hamilelik ve Laktasyonda Kullanımı: 

Hamilelik kategorisi C’ dir.

Topikal uygulanan steroidlerin sistemik olarak absorbe edilebileceği ve hamile hayvanlarda fetal gelişiminde anormalliklere sebep olduğu gösterilmiştir. Bu ilişki insanlarda kanıtlanmamış olmasına rağmen, Dekort Damla’nın hamilelerde kullanılmasından sakınılmalıdır.

Deksametazon anne sütüne geçebileceği için emziren annelerde topikal olarak uygulanması tavsiye edilmez.

 

Araç ve Makine Kullanımına Etkisi:

Göz damlası kullanımı geçici olarak bulanık görmeye neden olabilir. Hastaları görüş fonksiyonları  netleşinceye kadar araç veya tehlikeli makine kullanmamaları konusunda uyarınız.

Üretim Yeri

DEVA İlaç San. ve Tic. A.Ş.

Davutpaşa cad. Cebe Ali Bey Sok. No : 12 

34020 Topkapı – İSTANBUL

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Uzun süreli deksametazon kullanımı ile optik sinir hasarı ile birlikte glokom, sekonder oküler enfeksiyon, görme sahasında azalma, katarakt, perforasyon görülebildiği bildirilmiştir.

Deksametazonun göze uygulanması seyrek olarak, batma, yanma, kızarıklık veya gözde sulanmaya neden olabilir.

Steroid göz damlalarının aşırı kullanımı ile kortikosteroidlerin sistemik etki göstermesi olasılığı vardır.

 

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.