Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Deva Holding A.Ş.
Marka DEKSAN
Etken Madde Kodu -
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj ŞİŞE/AMBALAJ
ATC Kodu R05X
ATC Açıklaması Diğer Soğuk Algınlığı Preparatları
NFC Kodu GM
NFC Açıklaması Ağızdan Sıvı Şuruplar
Kamu Kodu A02153
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 3,54 TL (21 Mayıs 2012) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 3,54 TL (1 Mart 2012)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Takibi Zorunlu Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçmez.
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Eşdeğerleri (Muadilleri)

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Parasetamol önerilen dozun çok üstünde alındığında hepatotoksik olabilmektedir. Erişkinlerde bir defada 10 g’ın altında alındığında hepatotoksik belirtilerle, bir defada 15 g’ın altında alındığında ise ölümle pek karşılaşılmamaktadır. Küçük çocuklar Parasetamol’ün hepatotoksik etkilerine karşı yetişkinlerden daha da dirençlidir. Toksik dozda Parasetamol alanlarda görülen ilk belirtiler bulantı, kusma, terleme ve genel bitkinlik halidir.

Toksisite belirtileri ilaç alındıktan 48 – 72 saat sonra ortaya çıkabilmektedir. Yapılacak ilk müdahele midenin yıkanması veya hastanın kusturulmasıdır. Bir seferde 150 mg/kg veya daha yüksek dozda alınmışsa veya alınan doz tam olarak tespit edilemiyorsa, serumdaki Parasetamol düzeyi süratle tayin edilmelidir. Bu tayinin yapılabilmesi için ilaç alındıktan sonra 4 saat geçmelidir. Karaciğer fonksiyon testleri yapılmalı ve 24 saat ara ile tekrarlanmalıdır.

Parasetamol’ün antidotu olan N-Acetylcystein ilk 16 saat içinde verilmelidir. Hasta iyileştikten sonra karaciğer yapısında ve fonksiyonlarında bir bozukluk kalmamaktadır.

Uzun süreli kullanımda anemi, böbrek harabiyeti, peptik ülser dahil gastrointestinal bozukluklar gibi toksisite belirtileri görülür.

Aşırı dozda psödoefedrin alındığında hafif anksiyete ve/veya hipotansiyon görülebilir. Semptomlar ilaç alındıktan sonraki 4-8 saat içinde ortaya çıkar ve genellikle herhangi bir tedaviye gerek göstermeyerek kendiliğinden geçer.

Dekstrometorfan’ın aşırı dozda alınması genellikle ciddi semptomlara yol açmaz. Çok yüksek dozlar bulantı, kusma, görme bozukluğu, merkezi sinir sistemi ile ilgili belirtilere ve idrar retansiyonuna yol açabilir. Böyle hallerde semptomatik tedavi uygulanmalıdır.

Klorfeniramin maleat aşırı dozda alındığında konvülsyonlar ve aritmi görülebilir. Böyle hallerde mide boşaltılmalı, aktif kömür yutturulmalı, semptomatik ve destekleyici tedavi uygulanmalıdır. Hipotansiyon ve aritmi görüldüğünde hemen ve dikkatle tedavi edilmelidir. Kalp, böbrek, karaciğer ve solunum fonksiyonları ile elektrolit dengesi yakından izlenmeli,      konvülsyon görüldüğünde İ.V. diazepam verilmelidir.

Endikasyonlar

DEKSAN Şurup, soğuk algınlıklarında görülen öksürük, ateş ve konjestif semptomların tedavisinde kullanılır.

Farmakodinamik Özellikler

DEKSAN Şurup’un etkin maddelerinden olan Dekstrometorfan hidrobromür bir öksürük kesicidir. Klorfeniramin maleat’ın antihistaminik, Psödoefedrin hidroklorür’ün dekonjestan ve Parasetamol’ün analjezik ve antipiretik tesirleri nedeniyle DEKSAN Şurup, soğuk algınlıklarında görülen konjestif semptomların tedavisinde kullanılır.

Farmakokinetik Özellikler

-

Farmasötik Şekli

Şurup

Formülü

Her 5 ml (kutu içindeki ölçek dolusu):

 

Dekstrometorfan hidrobromür       15 mg
Klorfeniramin maleat                                     2 mg
Psödoefedrin hidroklorür                                            20 mg
Parasetamol                                                   120 mg

 

Diğerleri : Şeker, Sodyum siklamat, Etil alkol, Metil paraben, F.D. and C Red No: 3, Kiraz esansı  İhtiva eder.

İlaç Etkileşmeleri

Uyku ilaçları, alkol ve trankilizanlar ile birlikte alındığında santral depresan etkinin şiddetleneceği unutulmamalıdır.

Kontraendikasyonlar

DEKSAN Şurup, ilacın terkibine giren etkin maddelere karşı hassasiyeti olanlarda, MAO inhibitörleri ile tedavi altında bulunanlarda, ağır yüksek tansiyonda ve epilepside kontrendikedir.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Yetişkinlere 4-8 saatte bir 1-2 ölçek (kutu içindeki ölçek), 24 saatte en fazla 8 ölçek.

6-12 yaşındaki çocuklara 4-8 saatte bir ½ -1 ölçek, 24 saatte maksimum 4 ölçek.

2-6 yaşındaki çocuklara 4-8 saatte bir ¼ - ½  ölçek, 24 saatte en fazla 2 ölçek verilir.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

-

Ruhsat Sahibi

DEVA HOLDİNG A.Ş.

Halkalı Merkez Mah. Basın Ekspres Cad. No:1

34303 Küçükçekmece – İSTANBUL

Ruhsat Tarihi Ve Numarası

05.06.1964 – 72 / 84

Saklama Koşulları
25oC' nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

100 ml şurup ihtiva eden şişeler ve 5 ml’lik ölçek.

Uyarılar/Önlemler

Şurup içeriğindeki Klorfeniramin maleat, diğer antihistaminikler gibi yüksek dozlarda kullanıldığında, refleks azalması, dikkati toplayamama ve uyuklamaya eğilim yapabilir. Bu nedenle vasıta kullananların, tehlikeli makinelerle ve yüksek yerde çalışanların şurubu kullanmaları sakıncalıdır.

DEKSAN Şurup psödoefedrin içerdiğinden, glokomlu, hipertiroidli, diabetli, hipertansiyonlularda ve ciddi kalp rahatsızlığı bulunanlarda dikkatli olarak ve yüksek dozlarda almaktan sakınılarak kullanılmalıdır.

2 yaşın altındaki çocuklarda zorunlu tıbbi gerekçe olmadan kullanılmamalıdır.

Üretim Yeri

Deva İlaç San. ve Tic. A.Ş.

Davutpaşa cad. Cebe Ali Bey Sok. No:12

34020 Topkapı-İSTANBUL

Yan Etkileri / Advers Etkiler

DEKSAN Şurup kullanıldığında bulantı, kusma, kalp çarpıntısı, tansiyonda yükselme, idrar yapmada zorluk, sinirlilik, iştahsızlık, ağız kuruluğu ve yorgunluk görülebilir.

Yüksek dozlarda ve uzun süre kullanıldığında nadir olarak Parasetamol eritrositleri etkileyerek hemolitik tipte bir anemi oluşturabilir.

 

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.