Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Sanofi Aventis İlaçları Ltd. Şti.
Marka DELTARHINOL
Etken Madde Kodu
Ambalaj Miktarı 15
Ambalaj ŞİŞE/AMBALAJ
ATC Kodu R01AA08
ATC Açıklaması Nafazolin
NFC Kodu GC
NFC Açıklaması Nazal Topikal Gazsız Spreyler
Kamu Kodu A02168
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı Bilinmiyor
Önceki Fiyatı 0 TL (29 Aralık 2009)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Durumu Artık üretilmiyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Alınan aşırı dozun yüksekliğine bağlı olarak sedasyon, koma, önce hipertansiyon, bradikardi sonra hipotansiyon ve kardiovasküler yetmezlikler, çocuklarda siyanoz görülebilir. Ciddi vakalarda solunum santral olarak deprese olur.

Kaza ile aşırı dozda yutulmasından hemen sonra midenin yıkanması yararlı olabilir. Ancak ilacın hızlı emilmesi nedeniyle bu kısa süre içinde yapılmalıdır. Solunum ve dolaşım sistemi fonksiyonlarının devamlılığını sağlamak üzere yoğun bir bakım gerekebilir.

Endikasyonlar

Soğuk algınlığı, akut ve subakut rinit, vazomotor rinit ve sinüzitte nazal mukoza dekonjestanı olarak kullanılır.

Farmakodinamik Özellikler

Nafazolin; belirgin alfa-adrenerjik aktivitesi olan sempatomimetik bir ajandır.

Deltarhinol topik nazal kullanım için hazırlanmış; içerdiği nafazolin nitrat ile enflamasyonlu nazal mukozada dekonjestan etki oluşturan bir preparattır.

Farmakokinetik Özellikler
-
Farmasötik Şekli

Nazal Sprey Damla

Formülü

15 ml çözelti, 7.5 mg nafazolin nitrat, 75.0 mg sodyum klorür, 12.0 mg metil paraben, 3.0 mg propil paraben, 1.5 mg disodyum EDTA, 75.0 mg sodyum fosfat monobazik monohidrat, 75.0 mg sodyum fosfat dibazik dodekahidrat, a.d. hidroklorik asit (pH = 4.7-5.5), a.d. 15.0 ml distile su içerir.

İlaç Etkileşmeleri

Trisiklik antidepresanlarla birarada kullanılmamalıdır.

MAO inhibitörleri ile tedavi sırasında veya tedaviden sonraki 2 hafta içinde DELTARHINOL kullanılması önemli hipertansif reaksiyonlara yol açabilir.

Kontraendikasyonlar

Nafazoline aşırı duyarlığı olanlarla glokom, prostat hipertrofisi, hipertansiyon, hipertiroidizm ve ciddi kalp rahatsızlığı olanlarda kullanılması sakıncalıdır.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde;

3-4 saatte bir, her burun deliğine 1-2 damla damlatılır, sprey şeklinde kullanışta ise burun deliğine bir püskürtme yeterlidir.

Bu doz günde 4 kezden fazla tekrarlanmamalı, tedavi süresi 4 günü geçmemelidir.

Damla şeklinde kullanılış:
Sprey şeklinde kullanılış:
Baş arkaya eğilmiş vaziyette plastic şişenin başı burun deliklerine tatbik edilir. Muntazam damlaların çıkması için şişenin iki yanına basılır.
Başı arkaya eğmeksizin, plastic şişenin baı burun deliklerine tatbik edilir. Resimde görüldüğü gibi plastic şişenin her iki yanına kuvvetle basılır.

Her şişe 15 ml Deltarhinol çözeltisi içerir. Çözeltinin üzerinde bir boş kısmın kalması ilacın hem sprey hem de damla şeklinde kullanılabilmesi için mutlaka gereklidir.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri
-
Saklama Koşulları

Çocukların ulaşamayacakları yerlerde, 30°C’ nin altındaki oda sıcaklığında ve ambalajında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

Deltarhinol, 15 ml çözelti içeren plastik şişede.

Uyarılar/Önlemler

Deltarhinol'ün 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez çünkü sprey şeklinde kullanılan ilaçlarda belirli dozların ayarlanması güçtür. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı ancak doktor tavsiyesi ile olur.

Kalp ve damar hastalığı olanlarda ve özellikle hipertansiyonlularda dekonjestanlar doktor gerekli gördüğü takdirde kullanılmalıdır.

Vazokonstriktör maddeler içeren preparatların uzun süreli kullanılması nazal mukoza ve paranazal sinüslerin normal fonksiyonlarını bozabilir ve aynı zamanda ilaca alışkanlığa yol açabilir. Bu yüzden ilacın devamlı ve uzun süre kullanılması sakıncalıdır.

Deltarhinol hamilelerde çok gerekliyse ve mutlaka doktor kontrolu altında kullanılmalıdır. Tüm topik uygulamalarda olduğu gibi duyarlık belirtileri görüldüğünde Deltarhinol ile tedavi kesilmeli ve doktora başvurulmalıdır.

Doktor tavsiyesi ile kullanılır.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Özellikle hassas kişilerde ve/veya yüksek dozlarda hipereksitabilite, insomnia, palpitasyonlar bildirilmiştir. Bazen burunda yanma hissi ve ağızda kuruluk ortaya çıkabilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜ ZAMAN DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.