Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Deva Holding A.Ş.
Marka DERMAKORD
Etken Madde Kodu
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj TÜP/AMBALAJ
ATC Kodu D07AC01
ATC Açıklaması Betametazon
NFC Kodu TA
NFC Açıklaması Topikal Harici Kremler
Kamu Kodu
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 2,79 TL (1 Mart 2012) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 2,79 TL (8 Nisan 2011)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Durumu Artık üretilmiyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

-

Endikasyonlar

DERMAKORT Krem, kortikosteroid tedavisine cevap veren tüm dermatozların enflamatuar ve pruritik semptomlarının giderilmesinde endikedir.

Farmakodinamik Özellikler

DERMAKORT Krem'in etkin maddesi olan Betametazon, dermatolojik olarak kullanılan güçlü bir sentetik kortikosteroidtir. Betametazon sahip olduğu antienflamatuar, antipruritik ve vazokonstriktif özellikler sayesinde birçok dermatolojik rahatsızlığın tedavisinde başarı sağlanmaktadır.

Farmakokinetik Özellikler

-

Farmasötik Şekli

Dermatolojik krem

Formülü

1 g Kremde;

1 mg Betametazon'a eşdeğer Betametazon - 17 - valerat,

Diğerleri : Klorokrezol, Bergamot esansı ihtiva eder.

İlaç Etkileşmeleri

-

Kontraendikasyonlar

Betametazon'a veya diğer kortikosteroidlere karşı aşırı duyarlılığı olanlarda, rosacea, acne vulgaris ve perioral dermatitlerde, primer viral enfeksiyonlarda (uçuk gibi) kontrendikedir.

Kullanım Şekli Ve Dozu

DERMAKORT Krem temizlenmiş hasta cild sahalarına ince bir tabaka halinde sürülür ve bu işlem günde birkaç defa tekrarlanır.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

-

Ruhsat Sahibi

DEVA HOLDİNG A.Ş.

Halkalı Merkez Mah. Basın Ekspres Cad. No:1

34303 Küçükçekmece – İSTANBUL

Ruhsat Tarihi Ve Numarası

24.12.1992 - 162 / 84

Saklama Koşulları

25°C'nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

20 g krem ihtiva eden tüpler.

Uyarılar/Önlemler

Çok güçlü steroidlerin geniş alanlara uygulanması ve üstünün pansuman materyali ile örtülmesi sonucunda bu maddelerin absorpsiyonu artabilmekte ve reversibl adrenal supresyon Cushing sendromu, hiperglisemi ve glikozüri görülebilmektedir. İlaç kesildiğinde genellikle bu belirtiler süratle kaybolmaktadır. Çocuklarda cild yüzeyinin vücut ağırlığına oranı daha büyük olduğundan adrenal supresyon, Cushing sendromu ve intrakranial hipertansiyonun daha sık görülebildiği akılda tutulmalıdır. Bu nedenle çocuklarda etkili en düşük dozların kısa süreli olarak uygulanmasında yarar vardır.

Tedavi sırasında irritasyon görülmesi halinde, kortikosteroid tatbiki kesilerek uygun tedavi uygulanmalıdır.

Dermatolojik enfeksiyon mevcudiyetinde, DERMAKORT Krem ile birlikte uygun bir antifungal  veya antibakteryel de kullanılmalı ; eğer hemen olumlu cevap alınmazsa, enfeksiyon kontrol altına alınana kadar, DERMAKORT kesilmelidir.

Lokal uygulanan kortikosteroidlerin hamile kadınlardaki etkileri üzerine  yeterli araştırma mevcut olmadığından, bu tür ilaçlar gebelerde tıbbi zaruret dışında kullanılmamalıdır. Lokal kullanlımlla süte zararlı oranda kortikosteroid geçmesi pek muhtemel değildir. Ancak yine de emziren kadınlarda dikkatle davranılmalıdır.

Üretim Yeri

CARLO ERBA İlaç San. ve Tic. A.Ş.

Cebe Ali Bey sok. No:12 Topkapı - İSTANBUL

 

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Kortikosteroidlerin lokal olarak kullanılmaları ile, özellikle pansuman materyali ile örtülmelri halinde kaşıntı, yanma, kuruluk, akne benzeri döküntüler, hipopigmentasyon, perioral dermatit, allerjik kontakt dermatiti, deride maserasyon, sekonder enfeksiyon ve cild atrofisi gibi belirtiler görülebilmektedir. Ayrıca kortikosteroidlerin topikal kullanımları sırasında dahi sistemik yan etkiler oluşturabilecek miktarda absorbe edilmeleri mümkündür.