Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Sanofi Aventis İlaçları Ltd. Şti.
Marka DERMATOP
Etken Madde Kodu SGKFLA-PREDNIKARBAT Topikal,dermotolojik,hemoraidal yüzeyel
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj ŞİŞE/AMBALAJ
ATC Kodu D07AC18
ATC Açıklaması Prednikarbat
NFC Kodu GA
NFC Açıklaması Topikal Harici Likitler
Kamu Kodu A02228
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 19,33 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 17,26 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu NULL
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Eğer önerilen dozlar önemli oranda aşılırsa, glukokortikoidlerin lokal yan etkileri (örn. çizgi oluşması, deri atrofisi) gelişebilir. Ayrıca, karakteristik sistemik kortikoid etkiler gözardı edilemez.

Endikasyonlar

Haricen kortikosteroid tedavisi gerektiren baş, kıllı göğüs, sakallı bölgeler gibi kıllı derinin bütün enflamatuar deri hastalıkları; psöriazis, atopik ekzema. Bu tür deri hastalıklarında Dermatop solüsyon avuç içi, taban gibi bölgelere de sürülebilir

Farmakodinamik Özellikler

Prednikarbat, enflamatuar deri hastalıklarının tedavisine uygun yeni geliştirilmiş bir kortikosteroiddir. Prednikarbat, antienflamatuar, antialerjik, antieksüdatif, antiproliferatif ve kaşıntı giderici özelliğe sahiptir.

 

Sulu-alkollü bir çözelti olan Dermatop solüsyon özellikle kıllı bölgelerin, avuçiçi ve tabanlarda görülen enflamatuar dermatozların tedavisine uygundur.

 

Özel bir viskoziteye sahip olan Dermatop solüsyon, çok iyi dağılır ve sulu alkolik bir çözelti olduğu için hoş, serinletici bir etki gösterir.

Farmakokinetik Özellikler
-
Farmasötik Şekli

Solüsyon

Formülü

1 g solüsyon, 2.5 mg prednikarbat, 200.0 mg etanol, 0.1 mg edetin asidi, 0.37 mg sitrik asit, 75.0 mg poli-oksietilen-7-gliserolmonoalkanoat, 150.0 mg propilenglikol ve 572.03 mg arıtılmış su içerir.

İlaç Etkileşmeleri

Şimdiye kadar böyle bir etkileşim bildirilmemiştir

Kontraendikasyonlar
İçerdiği poliol-yağ asidi esteri, propilenglikol, edetin asidi, ve prednikarbat gibi maddelere karşı aşırı duyarlığı olan kimselerde kontrendikedir.
 
Dermatop solüsyon göze uygulanmamalıdır.
 
Aşılar, frengi, tüberküloz, mantar hastalıkları veya bakteri ve virüslerden
(ör: su çiçeği) ileri gelen enfeksiyonlar , perioral dermatit, rosacea sözkonusu ise Dermatop solüsyon kullanılmamalıdır, zira bu gibi durumlarda Dermatop solüsyon uygulanması hastalık tablosunun kötüleşmesine neden olabilir.
 

Dermatop solüsyonun bebeklerdeki kullanımına dair yeterli klinik deneyim yoktur.
 

Gebelik ve emzirme:
Gebeliğin ilk üç ayında Dermatop solüsyon ancak zorunlu kalındığı takdirde küçük deri alanlarına ( vücut yüzeyinin %30’unu geçmeyecek şekilde ) uygulanabilir.
 
Emzirme dönemindeki kullanımına dair yeterli klinik deneyim yoktur.
Kullanım Şekli Ve Dozu
Kullanım süresi ve sıklığı bakımından doktorun önerisine tam olarak uyulmalıdır.
 
Doktorun başka bir önerisi yoksa Dermatop solüsyon, mümkünse çok ekonomik bir şekilde damla damla kullanılarak derinin hasta olan kısmına günde 1 defa hafifçe ovuşturularak sürülmelidir. Gerektiği takdirde günde iki defa kullanılabilir.
 
Uzun süreli devam tedavisi 4 haftayı geçmemelidir.
 
Doz hataları:
Doz şemasından kısa süreli sapmalar (çok geniş alanlara veya artan miktarlarda uygulama, çok sık kullanım veya unutulan tek bir doz) zararlı etkilere yol açmaz.
Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri
Dermatop 2,5 mg/g krem, 30 gramlık alü-tüp içeren ambalajda
Dermatop 2,5 mg/g merhem, 30 gramlık alü-tüp içeren ambalajda
Saklama Koşulları

25oC'nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.

 

Dermatop şişesi bir kez açıldıktan sonra usulüne uygun şekilde saklanırsa en az 3 ay dayanır.

ÇOCUKLARIN GÖREMEYECEĞİ, ERİŞEMEYECEĞİ YERLERDE VE AMBALAJINDA SAKLAYINIZ.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

Dermatop 2,5 mg/g topikal solüsyon, 20 ml solüsyon içeren şişede.

Uyarılar/Önlemler

Yüze sürülürken Dermatop solüsyonun göze kaçmamasına dikkat edilmelidir.

 

Topikal kortikoidler (özellikle potent olanlar) ciltte geniş alanlara uygulanırsa, aşırı miktarda tüketilirse veya uzun süre kullanılırsa emilimleri artarak hipotalamus-hipofiz-adrenal eksen supresyonu gibi ciddi sistemik yan etkilere neden olabilirler. Cildin zedeli olması veya kapalı tedavi şeklinin (oklüzyon) uygulanması emilimi artırıcı faktörlerdir. Özellikle bebekler ve küçük çocuklar sistemik yan etkilere daha duyarlıdır. Bunlarda dozaj etkili olan asgari miktarda tutulmalı ve uzun süre kullanımdan kaçınılmalıdır.

 

Zamanla, düşük dozda uygulanan topikal kortikosteroidler konjunktiva kesesi ile tekrar tekrar temas ederse, göziçi basıncı artabilir. Bu nedenle, göz çevresine uzun süreli Dermatop solüsyon uygulaması dikkatli risk-yarar tayini yapılarak ve sadece doktor gözetiminde gerçekleştirilmelidir.

 

Bakteri ve/veya mantar enfeksiyonlarının semptomatik tedavisinde antibakteriyel veya antimikotik tedaviyle birlikte kombine olarak kullanılmalıdır.

 

TIBBİ ZORUNLULUK OLMADIKÇA GEBELERDE KULLANILMAMALIDIR.

 

Kullanılması gerektiğinde fazla miktarda veya uzun süre kullanımdan kaçınılmalıdır.

 

Gebeliğin ilk üç ayında ve  4 hafta ile 1 yaş arasındaki  bebeklerde, bu preparat ancak zorunlu kalındığı takdirde kullanılmalıdır. Bebek ve küçük çocuklarda aralıksız olarak 4 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır. Bunlar için tedavi süresi mümkün olan en kısa zamanla sınırlandırılmalıdır. Süt çocuklarında uygulanılışı ile ilgili henüz yeterli deneyim mevcut değildir.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Dermatop solüsyon hastaların %2-3’ünde yanma hissine ve alkol içerdiğinden dolayı deride kuruluğa neden olabilir. Nadiren kaşıntı, folikülit veya yanma, kızarıklık veya sızıntı ile birlikte alerjik deri reaksiyonları görülebilir. Edinilen tecrübelere göre Dermatop solüsyon önerildiği şekilde uygulanırsa (4 haftaya kadar tedavi süresi) deride belirgin bir incelme (deri atrofisi) görülmesi söz konusu değildir. Deride yeni bazı değişiklikler görülecek olursa hekime danışılmalıdır.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.