Grubu Beşeri İthal İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Abdi İbrahim İlaç San. Ve Tic. A.Ş.
Marka DIVINA
Etken Madde Kodu SGKFCP-MEDROKSIPROGESTERON ASETAT+ESTRADIOL VALERAT Ağızdan katı
Ambalaj Miktarı 21
Ambalaj ADET/AMBALAJ
ATC Kodu G03FB06
ATC Açıklaması Medroksiprogesteron ve östrojen
NFC Kodu AA
NFC Açıklaması Ağızdan Katı Tabletler
Kamu Kodu A02438
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 18,52 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 16,53 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu NULL
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçer !
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu

İlaç Prospektüsü

Ambalajın Niteliği Ve İçeriği
21 tabletlik blister ambalajlarda sunulmaktadır.
Araç Ve Makine Kullanımı Üzerindeki Etkiler
Araç ve makine kullanımı üzerine herhangi bir etki gözlenmemiştir.
İlacı Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
HRT’nin yararları olduğu kadar, ilacı alıp almamaya karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı riskleri vardır. HRT’ye başlamadan önce doktorunuz sizin ve ailenizin tıbbi geçmişini sorgulayacaktır. HRT’ye başladığınızda, düzenli aralıklarla doktorunuza kontrol için gitmeniz gerekecektir. Bu kontrollerde, doktorunuz HRT almaya devam etmenizin yarar ve risklerini sizinle tekrar gözden geçirebilir.
 
DİVİNA’yı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer,
 • meme kanseri
 • hormonlar ile ilişkili diğer tümörler [ör; endometrium (rahim içi doku) kanseri]
 • doktor tarafından kontrol edilmemiş olağan dışı kanama
 • endometriumda (rahim içini döşeyen doku) tedavi edilmemiş büyüme
 • bacak toplardamarlarında veya vücudun başka yerlerinde önceden geçirilmiş veya mevcut pıhtılaşma (ör; derin ven trombozu veya akciğer embolisi)
 • atardamardaki pıhtıya bağlı geçirilmiş veya mevcut hastalık (ör; kalp krizi, göğüs ağrısı)
 • akut ve kronik karaciğer hastalıkları (veya önceden geçirilmiş karaciğer hastalığı ya da karaciğer fonksiyon testlerinde düzelmeme)
 • Divina’nın bileşimindekilerden herhangi bir maddeye karşı alerji,
 • Porfiri (deride güneş ışığına duyarlık, idrarda renk değişikliği) var ise veya
 • Hamile iseniz ya da hamileliğe bağlı çeşitli rahatsızlıklar var ise,
 • kullanmayınız.
DİVİNA’yı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Belirli hastalıklar veya rahatsızlıklar HRT sırasında nadiren kötüleşebileceği veya nüksedebileceği için, doktorunuz sizi yakından takip etmek isteyebilir. Bu nedenle aşağıdaki rahatsızlıklardan herhangi birinin varlığı durumunda doktorunuza söyleyiniz:
 • Rahim içi tümör
 • Rahim dışındaki organlarda rahim içi dokunun varlığı (endometriozis)
 • Pıhtı oluşumu hikayesi veya risk faktörlerinin varlığı (ör, erken dönemde kan pıhtısı)
 • Meme kanseri veya östrojene bağımlı tümörlere ait risk faktörleri (ör, yakın bir akrabada meme kanseri)
 • Yüksek kan basıncı
 • Şeker hastalığı
 • Karaciğer hastalığı (ör; karaciğer adenomu)
 • Safra taşı
 • Migren veya şiddetli baş ağrıları
 • Sıklıkla ateş, güçsüzlük, yorgunluk, eklem ağrıları, yüz, boyun ve kollarda yaygın kızarıklık ve döküntülerle giden cilt lezyonları (sistemik lupus eritematosus)
 • Rahim içini döşeyen dokuda erkenden anormal büyüme (endometrium hiperplazisi)
 • Epilepsi (sara hastalığı)
 • Astım
 • Otoskleroz (kulaktaki kemikçiklerde kalınlaşmaya bağlı işitme kaybı
HRT’nin durdurulması gereken durumlar:
 
HRT’nin durdurulmasını gerektirebilecek çeşitli durumlar vardır.
 
Divina tedavisi sırasında aşağıdaki durumlardan herhangi biri gelişir ise, hemen doktorunuza söyleyiniz:
 • sarılık veya karaciğer fonksiyon bozuklukları
 • kan basıncında anlamlı artış
 • yeni başlayan migren tipi baş ağrısı
 • gebelik
 • Divina alamayacağınız durumlardan herhangi biri
 
HRT ile ilişkili diğer riskler:
 
Rahim içi dokuda anormal büyüme
Östrojen hormonları uzun süre tek başına uygulandığında, rahim içinde kötü huylu tümör ve anormal büyüme riski artabilir. Bu nedenle tedaviye bir progestagen eklenir. Tedavinin ilk aylarında ara kanama veya nokta şeklinde kanama olabilir. Ara kanama veya nokta şeklinde kanama tedaviden belirli bir süre sonra ortaya çıkar ise veya tedavi kesildikten sonra devam eder ise, bunun nedeni araştırılmalıdır.
 
Meme kanseri
HRT uygulaması meme kanseri riskini biraz artırmaktadır. Her türlü HRT’de, meme kanseri riski HRT süresi uzadıkça artmaktadır, ancak HRT kesildikten sonra yaklaşık 5 yıl içinde normale dönmektedir. Östrojen + progestagen ile HRT alan kadınlardaki risk, yalnızca östrojen ile HRT alanlardan daha yüksektir. Bu nedenle düzenli olarak meme kontrollerini yaptırınız. Memenizde, görünüş, renk dahil olmak üzere, herhangi bir değişiklik fark ederseniz doktorunuza başvurunuz.
 
Tromboz (kan pıhtılaşması)
Bacaklarda ani ağrı ve şişlik, göğüste ani ağrı veya nefes daralması gibi kan pıhtısına işaret edecek bir belirti ile karşılaşırsanız, derhal doktorunuza başvurunuz.
 
HRT kullananlarda kullanmayanlara göre kan pıhtılaşma riskinin iki ila üç kat arttığı bulunmuştur. Kanda pıhtı gelişme riski tedavinin ilk yılında en yüksektir.
 
Bu pıhtılar her zaman ciddi değildir, ancak akciğerlere ulaşır ise kalıcı hasara yol açabilir. Kaza, hastalık veya diğer nedenlere bağlı olarak uzun süreli hareketsizlik durumunda kanda pıhtı oluşma riski artar ve HRT’nin kesilmesi gerekebilir. HRT’yi kesmeniz gerekir ise, doktorunuza danışınız.
 
Bir süre için hareketsiz kalmanızı gerektirecek bir operasyon geçirecekseniz (ör; ayaklarınızdan), doktorunuza söyleyiniz, zira Divina kullanımına tercihen operasyondan 4 ila 6 hafta önce son verilmesi gerekebilir. Daha detaylı bilgi için doktorunuza başvurunuz.
 
Sizde veya ailenizin bir üyesinde pıhtılaşma bozukluğu var ise veya çeşitli defalar düşük yaptıysanız ya da ciddi şekilde kilolu iseniz, tedaviye başlamadan önce doktorunuza danışınız. Kanda pıhtı oluşumunda varisli toplardamarların rolü kesin belirli değildir. Bir ilaçla tedavisi gereken herhangi bir pıhtılaşma rahatsızlığınız var ise, HRT almanız gerektiği takdirde doktorunuza söyleyiniz.
 
Koroner arter hastalığı (Damar sertliği nedeni ile kalp damarlarının daralması)
HRT ürünleri koroner arter hastalığını önlememektedir. Bazı incelemelere göre bir HRT tipinden kullanan kadınlarda koroner arter hastalığı olasılığı, ilaç alınan ilk yıl içinde daha fazladır. Divina gibi diğer HRT tiplerine ait veriler sınırlıdır ve bu nedenle bu bulguların bütün HRT’lere uygulanıp uygulanamayacağı bilinmemektedir.
 
Olasılıkla egzersiz ile ilişkili (terleme var veya yok) göğüs ağrısı, nefes darlığı veya baş dönmesi olur ise HRT kullanımına son veriniz ve acilen doktora başvurunuz.
 
İnme
HRT inme riskini biraz artırmaktadır. Geçmişte atar damarda pıhtı veya koroner arter hastalığı, inme geçirdiyseniz, HRT alıp alamayacağınızın belirlenmesi için doktorunuza söyleyiniz.
 
Ayrıca olağan olmayan migren tipi başağrısı veya olağan dışı bayılma ya da kol-bacaklarda zayıflık ortaya çıkar ise, HRT kullanımına son veriniz ve acilen doktora başvurunuz.
 
Yumurtalık (over) kanseri
En az 5-10 yıl tek başına östrojen ile HRT kullanımı, bu nadir ancak ciddi kanser riskini biraz artırabilir. Kısa dönemli kullanımda bu risk minimaldir. Uzun dönem kombine HRT’nin (Divina gibi) yumurtalıklar üzerindeki etkisi bilinmemektedir.
 
Anormal terleme veya rahatsızlık, kilo kaybı ve/veya olasılıkla batında kitle ile ilişkili anormal vajinal kanama var ise, doktorunuza başvurunuz.
 
Diğer rahatsızlıklar
Östrojenler özellikle kalp veya böbrek işlev bozukluğu olanlarda sıvı tutulmasına neden olabilir.
 
HRT bazı laboratuar test sonuçlarını etkileyebilir (tiroid ve karaciğer fonksiyon testleri). Herhangi bir laboratuar testi yaptıracağınızda, doktorunuza Divina kullandığınızı söyleyiniz.
 
Trigliserid değerlerinizin yüksek olduğunu biliyorsanız, doktorunuza söyleyiniz. Çok nadiren östrojen alan kadınlarda yüksek trigliseridlerin pankreasda rahatsızlığa yol açtığı bildirilmiştir.
 
HRT, bellek kaybını önlemeyecektir. 65 yaşından sonra kombine HRT kullanmaya başlayan kadınlarda, bunama riskinde hafif bir artış gözlenmiştir. Bu bulguların menopoz sonrası daha genç kadınlara veya diğer HRT ürünlerine uygulanıp uygulanmayacağı bilinmemektedir.
 
Divina gebeliği önlemez. Doğum kontrolü için uygun değildir.
 
“Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.”
 
DİVİNA’nın yiyecek ve içecek ile kullanılması
Divina’nın yiyecek ve içecekler ile etkileşimi bilinmemektedir.
 
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 
DİVİNA hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.
Hamile kalma şüphesinde doktorunuza başvurunuz.
Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
DİVİNA laktasyon döneminde kullanılmamalıdır.
 
Araç ve makine kullanımı
DİVİNA’nın  araç ve makine kullanımı üzerine olumsuz etkisi bilinmemektedir.
 
DİVİNA’nın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
Bir mavi tablet 72.00 mg Laktoz içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksız olduğunuz söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
 
Bir beyaz tablet 86.62 mg Laktoz içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksız olduğunuz söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
  
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Sara tedavisinde kullanılan ilaçlar (fenobarbital, fenitoin, karbamazepin)  ve bazı antibiyotikler (rifampisin, nevirapin, efavirenz) ve HIV (insan bağışıklık yetmezlik virüsü) ilaçları (nelfinavir ve ritonavir) ile birlikte kullanılması Divina’nın etkinliğini azaltabilir. St. John’s worth (Sarı kantaron ya da yara otu) içeren bazı bitkisel ilaçlar Divina’nın etkisini azaltabilir.
 
Bu ifadelerin belirli bir süre önce kullanılmış veya gelecekte bir zaman kullanılacak ürünlere de uygulanabileceğini lütfen not ediniz.
 
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
İlacın Olası Yan Etkileri Nelerdir
Tüm ilaçlar gibi DİVİNA’nın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
 
Aşağıdakilerden biri olursa, DİVİNA’yı kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
 • Eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmelerinde.
 • Memede ele gelen kitle
 • Vajinada anormal kanama
 • Rahim içinde anormal kitle veya anormal büyüme
 • Kalbinizde meydana gelen rahatsızlık
 • Felç
 • Bacaklarda kanın akışında oluşan probleme bağlı gözlenen ağrı
 • Venöz trombozis (toplardamar ya da kalpte kan pıhtılaşması)
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.
 
Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin DİVİNA’ya karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
 
Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
 
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz :
 
Çok yaygın yan etkiler:
 • Meme hassasiyeti
 • Bulantı,
 • Ödem
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Kişilik değişiklikleri
 • Cinsel istekte değişme
 • Kilo artışı
 • Ara kanama
Seyrek yan etkiler
 • Migren
 • Görme bozuklukları
 • Karaciğer enzim konsantrasyonları ve koagülasyon (kanın pıhtılaşması) faktörlerinde değişiklik
Bunlar DİVİNA’nın hafif yan etkileridir.
 
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
İlaç Nasıl Kullanılır
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
DİVİNA; çift dönemli insan aylık kanama döngüsünü taklit eden bir ilaç olduğundan; 11 gün beyaz tablet, günde bir kez olmak üzere (östrojen fazı) ve 10 gün mavi tablet, günde bir kez olmak üzere (kombine östrojen ve progestin fazı) uygulayınız.
 
21 günlük bir tedaviden sonra 7 gün ara veriniz ( ilaçsız devre).
 
Menopoz sonrasında iseniz tedaviye hemen başlayabilirsiniz.
 
Menopoza girmediyseniz, aylık kanamanızın 5. günü DİVİNA kullanmaya başlayabilirsiniz. Tableti akşam almanız daha uygundur.
 
Uygulama yolu ve metodu:
 
İlk gün
 
Blisterlerin Kontrolü

 1. Blister folyonun baskılı yüzünün, en üst bölümünde haftanın günlerini gösteren küçük daireler bulunmaktadır. İlaca başlanan ilk gün o güne ait küçük daire delinir. Bu işlem gerektiğinde ilaca başlanan günü hatırlamak içindir.
 2. Menstrüasyon (adet kanaması) mevcut değilse Divina Tablet’e hemen başlanır. Eğer mevcutsa ilk tablet menstrüasyonun beşinci günü (kanamanın başlangıcından sonraki beşinci gün) alınarak tedaviye başlanır.
 3. Bunu izleyen tabletler baskılı blister folyonun üzerinde gösterilen sırayla alınır. Önce ilk gün beyaz tablet; daha sonra 10 gün mavi tablet kullanılıp, bitiminde 7 günlük bir ara verilir. Çoğunlukla, bu ara verme döneminde menstrüasyona benzer bir kanama görülebilir.
 4. İkinci kutuya, birinci kutuya başlanan gün başlanır.
 5. Divina Tablet tercihen akşam alınır. Unutulduğu takdirde ertesi sabah alınır ve aynı gün akşamı normal doz ile tedavi sürdürülür. Eğer hem akşam hem sabah alınması unutulursa tedaviye normal doz ile devam edilir ancak hafif bir kanama görülebilir.
 6. 7 günlük ara sırasında kanama görülebilir.
Kutu içerisinde bulunacak olan izleme kartı doldurup, her ziyarette doktorunuza gösteriniz.
 
Kanama oluşursa:
Tedavinizin ilk aylarında ara kanama veya lekelenme şeklinde kanama oluşabilir. Kanamanız sürekli ise doktorunuza başvurunuz çünkü Divina tablet içindeki progesteron dozu değiştirilebilir. Ayrıca doktorunuz düzenli kontrolünüz sırasında Divina ile her türlü vajinal kanamayı sorgulayacaktır. İzleme kartınızda kanama ile ilgili not almanız doktorunuza yardımcı olacaktır.
 
Divinanın çok güçlü veya çok zayıf etki gösterdiğini düşünüyorsanız dozu değiştirmeyiniz veya tableti almayı bırakmayınız. Bu durumda hekiminize başvurunuz.
 
Değişik yaş grupları:
           
Çocuklarda kullanımı:
Çocuklarda kullanıma uygun değildir.
 
Yaşlılarda kullanımı:
Yaşlılarda kullanımına ait bir bildirim bulunmamaktadır.
 
Özel kullanım durumları:
 
Böbrek/Karaciğer yetmezliği:
Böbrek ve karaciğer yetmezliğinde kullanılmamalıdır.
 
Eğer DİVİNA’nın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
 
Kullanmanız gerekenden daha fazla DİVİNA kullandıysanız
Şimdiye kadar, hormon yerine koyma tedavisinde kullanılan ilaçlar ciddi yan etkilere neden olmamıştır. Östrojen doz aşımı bulantı, başağrısı ve vaginal kanamaya neden olabilir
 
DİVİNA’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
 
DİVİNA’yı kullanmayı unutursanız
Eğer doz atladıysanız ya da kullanmayı unuttuysanız, takip eden sabah tabletnizi alınız. Daha sonra akşam normal kullanmanız gereken tabletinizi alınız. Daha sonra hafif bir ara kanama görülebilir.
 
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
 
DİVİNA ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler
Divina tedavisi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler için doktorunuza danışınız.
İlaç Nedir Ve Niçin Kullanılır
DİVİNA, hormon replasman (yerine koyma) tedavisinin (HRT) iki dönemine ait birleşik bir hormon preparatıdır. Bir kutu içerisindeki beyaz ve mavi tabletler içermektedir. Tabletlerin bileşiminde östrojen ve progestagen bulunmaktadır.
 
Vücuttaki östrojen ve progesteron üretimi menopozla birlikte azalmaya başlar. Divina bu hormonları yerine koymaktadır ve bu hormonların eksikliğinin neden olduğu semptomları önlemekte veya iyileştirmektedir. Divina menstrüasyon (adet kanaması) döngüsünü taklit etmektedir, böylece başlangıçtaki ilk östrojen dönemini ( 11 gün; beyaz tabletler), kombine östrojen-progesteron dönemi izlemektedir (10 gün; mavi tabletler) ve genellikle sonraki haftada geri çekilme kanaması ortaya çıkmaktadır.
 
Bunlara dayanarak, Divina;
 • Menopozda olan birçok kadında görülebilen sıcak basmaları, gece terlemeleri, vajinada kuruluk vb. gibi menopozal semptomların iyileştirilmesinde,
 • Osteoporozun (kemiklerin incelmesi) engellenmesinde,
 • Adet kanaması düzensizliklerinde,
 • Dişi cinsiyet hormonunun “yerine konması” gerektiğinde (yumurtalıkların ameliyatla alınması gibi), kullanılır.
Divina menopoz sonrası kadınlarda düzenli aylık döngülerin tekrar geri dönmesine neden olmaktadır.
Divina Tablet bir doğum kontrol ilacı değildir.
 
65 yaş üzerindeki kadınlara ait deneyimler sınırlıdır.
İlaç Saklanma Koşulları Nasıldır
DİVİNA’yı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız
25oC’nin altında, oda sıcaklığında saklanmalıdır.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra DİVİNA’yı kullanmayınız.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz DİVİNA’yı kullanmayınız.
Beşeri Tıbbi Üründen Arta Kalan Maddelerin İmhası
Kullanılmamış olan ürünler ya da atık materyaller “Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği” ve “Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Kontrolü Yönetmeliği”ne uygun olarak imha edilmelidir.
Beşeri Tıbbi Ürünün Adı
DİVİNA tablet
Diğer Tıbbi Ürünler İle Etkileşimler Ve Diğer Etki
Antikonvülsanlar (fenobarbital, fenitoin, karbamazepin) ve anti-infektifler (rifampisin) gibi spesifik olarak sitokrom P450 enzimini uyardığı bilinen ilaçlarla birlikte kullanımında östrojen ve progesteronun metabolizması artabilir.
 
Tiroid ve karaciğer fonksiyon testleri ile koagülasyon testlerini etkileyebilir.
 
Güçlü inhibitörler olarak bilinmelerine rağmen, ritonavir ve nelfinavirin buna karşın steroid hormonlar ile birlikte kullanıldıklarında indükleyici özellikler sergilerler. St John’s wort (Hypericum perforatum) içeren bitkisel preparatlar östrojenlerin ve progestagenlerin metabolizmasını indükleyebilir.
 
Klinik olarak östrojenlerin ve progestagenlerin metabolizmasındaki artış, etkinin azalmasına ve uterus kanama profilinin değişmesine yol açabilir.
Doz Aşımı Ve Tedavisi
Östrojenin aşırı dozu bulantı, baş ağrısı yapabilir ve kadınlarda çekilme kanamasına neden olabilir. Aşırı doz, östrojen ve progesteronun genç çocuklarda kullanılması ile ilgili ciddi hasta etkileri belirtilmemiştir. Tedavi gerekirse semptomatik olabilir.
Etkin Maddeler

Beher beyaz tablet, 2 mg östrodiol valerat; beher mavi tablet ise 2 mg östradiol valerat ve 10 mg medroksiprogesteron asetat içerir.

Farmakodinamik Özellikler
Farmakoterapötik Grup:Projestojenler ve östrojenler (sıralı preparatlar)
ATC Kodu:G03FB06
 
Sentetik 17β-östradiol olan östradiol valerat, kimyasal ve biyolojik olarak endojen insan östradiolünün aynısıdır. Menopozal kadınlarda östrojen üretim kaybında kullanılır ve menopozal semptomları hafifletir.Östrojen menopoz veya overektomi sonrası gözlenen kemik kaybını önler. Östradiol valerat etkisini östrojen duyarlı dokularda spesifik sitoplazmik reseptörlere bağlanarak gösterir.
 
Medroksiprogesteron asetat, doğal progesteronun 17-α-hidroksi-6 metilprogesteron türevidir.Medroksiprogesteron asetat endometriyum üzerinde proliferatif fazı sekretuvar faza değiştirerek ve progestin spesifik reseptörlere bağlanarak etkisini gösterir.
 
Östrojenler,endometriyumun büyümesini uyardığından, östrojen kullanımı endometriyal hiperplazi ve kanser riskini artırmaktadır. Histerektomi yapılmamış kadınlarda progesteron ilavesi östrojen ile uyarılmış endometriyal hiperplazi riskini azaltır fakat ortadan kaldırmaz.
 
Klinik bilgi
 
Kanama vakaları ve östrojen yetersizliği semptomlarının hafifletilmesi
Menopozal semptomların hafifletilmesi tedavinin ilk haftalarında meydana gelir. Çekilme kanaması kadınların %86’sında 5 günlük süre içinde oluşur. Çekilme kanaması genellikle kombinasyon tableti olarak 2 mg östradiol valerat+10 mg medroksiprogesteron asetat ile olan peryottan 2-3 gün sonra başlar. Ara kanama ya da lekelenme kadınların yaklaşık %24’ünde terapinin ilk üç ayında, %34’ünde 10-12. aylarda görülür. Amenore ise tedavinin ilk yılı sırasında kadınların %10’unda oluşur.
 
Osteoporozun önlenmesi
Menopoz kemik döngüsünde artış ve kemik kütlesinde azalmayla ilişkilidir. Östrojenin kemik mineral yoğunluğu üzerindeki etkisi doz bağımlıdır. Koruma tedavi devam ettiği sürece etkindir. HRT’nin kesilmesi sonrası kemik kütlesi, tedavi uygulanmamış kadınlardakine yakın oranda kaybolur.
 
Milyon kadın çalışmasında, HRT’nin yalnız veya progesteron ile kombine olarak sağlıklı kadınlarda kalça, vertebra ve diğer osteoporotik kırıkların riskinde azalma gösterdiği belirtilmiştir.
Farmakokinetik Özellikler
Emilim: Östradiol oral uygulama sonrası iyi emilir. Östradiol 6,7 saat içinde maksimum plazma düzeylerine ulaşır. 2 mg dozdan sonra (çoklu doz çalışması) Cmaks yaklaşık 234 pmol/l’dir. Medroksiprogesteron asetat, gastrointestinal kanaldan iyi absorbe edilir. Divina uygulanmasını takiben MPA maksimum plazma konsantrasyonuna 2,9 saatte ulaşır. 10 mg dozu takiben C maks yaklaşık 720 pg/ml’dir.
 
Dağılım: Östradiol dolaşımda, seks hormonuna bağlanan globulinlerine ve albumine bağlı olarak bulunur. Medroksiprogesteron tablet emilimi takiben dolaşımdan eksravasküler dokulara süratle dağılır.
 
Biyotransformasyon: Serbest östradiol karaciğerde metabolize edilerek, kısmen daha az aktif olan östron olan östrojenlere çevrilir.Medroksiprogesteron asetat karaciğerde metabolize edilir.
 
Eliminasyon: Östron enterohepatik döngüye girer ve yarı ömrü 15 ila 20 saattir. Östrojenlerin çoğunluğu, konjugatları (sülfatlar veya glukuronitler) olarak böbrek yoluyla itrah edilirler. Medroksiprogesteron asetat eliminasyon yarı ömrü 50 – 60 saattir, glukuronid şeklinde idrar ve safra yoluyla itrah edilir
Farmasötik Form
Tablet.
Beyaz Tablet: Beyaz veya hemen hemen beyaz, 7 mm çapında, yuvarlak ve konveks tablettir.
Mavi Tablet: Açık mavi, 7 mm çapında, düz ve konik kenarlı tablettir.
Gebelik Ve Laktasyon
Genel tavsiye
Gebelik kategorisi X’dir.
 
Çocuk doğurma potansiyeli bulunan kadınlar/Doğum kontrolü (Kontrasepsiyon)
Bugüne kadar yapılmış epidemiyolojik çalışmaların çoğunda; östrodiol valerat ve medroksiprogesteron asetat ile oluşan istem dışı fötal maruziyet, teratojenik veya fötotoksik etkiye yol açmamıştır.
 
DİVİNA gebelik döneminde kontrendikedir (bkz. Kontrendikasyonlar).
 
Gebelik dönemi
Gebelik döneminde kullanılmamalıdır. Divina kullanım esnasında gebelik oluşursa tedavi hemen kesilmelidir.
 
Laktasyon dönemi
Östrodiol valerat ve medroksiprogesteron asetat’ın insan ya da hayvan sütü ile atıldığına ilişkin yetersiz/sınırlı bilgi mevcuttur. Östrodiol valerat ve medroksiprogesteron asetat’ın süt ile atılmasına yönelik fizikokimyasal ve eldeki farmakodinamik/toksikolojik veriler nedeniyle memedeki çocuk açısından bir risk olduğu göz ardı edilemez. DİVİNA emzirme döneminde kullanılmamalıdır.
 
Üreme yeteneği /Fertilite
İnsanda üreme yeteneği/fertiliteye etkisi bildirilmemiştir. Hayvan çalışmalarında reproduktif toksisite gözlenmiştir. İnsanlardaki potansiyel risk bilinmemektedir.
Geçimsizlikler
Bildirilmemiştir.
İlk Ruhsat Tarihi/Ruhsat Yenileme Tarihi

İlk ruhsat tarihi: 12.01.1994

Ruhsat yenileme tarihi: 12.01.2004

 

İstenmeyen Etkiler
Advers etkiler daha sıklıkla tedavinin ilk aylarında oluşur. Tedavi edilen hastalarda advers etki bildiren hastaların genel oranı %15-20’dir. Bu yan etkiler genellikle hafiftir ve tedavinin devamı sırasında azalmaktadır. Baş ağrısı ve meme hassasiyeti klinik çalışmalarda hastaların %10’undan fazlasında gözükmektedir.
 
Östrodiol valerat ve medroksiprogesteron asetat ile gözlenen yan etkiler, vücut sistemlerinde aşağıdaki gibi sınıflandırılmıştır, çok yaygın (³1/10); yaygın ( ³ 1/100 ila <1/10); yaygın olmayan (  ³ 1/1000 ila <1/100); seyrek (  ³ 1/10.000 ila <1/1.000); çok seyrek (<1/10.000), bilinmiyor (eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor)
 
Kan ve lenf sistemi hastalıkları
Yaygın olmayan: antikoagülasyon faktörlerinde değişiklikler
 
Metabolizma ve beslenme hastalıkları
Yaygın: kilo artışı
 
Psikiyatrik hastalıklar
Yaygın olmayan: libido ve ruh hali değişmesi
 
Sinir sistemi hastalıkları
Yaygın: baş ağrısı
Yaygın olmayan: migren
 
Göz hastalıkları
Yaygın olmayan: görme bozuklukları
 
Vasküler hastalıkları
Seyrek: venöz tromboemboli
 
Gastrointestinal hastalıkları
Yaygın: bulantı
 
Hepato-bilier hastalıkları
Yaygın olmayan: serum karaciğer enzim konsantrasyonlarında değişiklikler
 
Üreme sistemi ve meme hastalıkları:
Yaygın: meme hassasiyeti, ara kanama
 
Genel bozukluklar ve uygulama bölgesine ilişkin hastalıkları
Yaygın: Ödem, yorgunluk
 
Çok sayıda epidemiyolojik çalışma ve randomize plasebo kontrollü çalışmanın (WHI) ışığında, HRT kullanan veya daha önceden kullanmış olanlarda HRT kullanım süresinin uzaması ile meme kanseri riski artmaktadır.
 
Östrojen ve progesteron ile kombine HRT için bazı epidemiyolojik çalışmalar tek başına östreojen kullanımına göre meme kanserinde daha yüksek risk bildirmiştir.
 
Uterusu sağlam kadınlarda, endometriyal hiperplazi ve endometriyal kanser riski östrojenin kullanım süresi ile artmaktadır. Epidemiyolojik çalışmaların ışığında, HRT kullanmayan kadınlarda risk için en iyi tahmin 50-65 yaş arası kadınlarda her 1000 kadından 5’inde endometriyal kanser beklenmektedir. Tedavi süresi ve östrojen dozuna bağlı olarak östrojen kullananlarda endometriyal kanser riski hiç kullanmayanlara göre 2-12 kat artmaktadır.
 
Östrojen/progestagen tedavisi ile bildirilmiş olan diğer advers reaksiyonlar:
 • Östrojene bağımlı benin ve malin neoplazmalar, ör, endometrium kanseri
 • Derin bacak veya pelvis venöz trombozu ve pulmoner emboli gibi venöz tromboemboli, HRT kullanıcıları arasında kullanmayanlara göre daha sıktır. Daha fazla bilgi için bkz. Kontrendikasyonlar ve Özel kullanım uyarıları ve önlemleri.
 • Miyokard infarktüsü ve inme
 • Mesane hastalıkları
 • Deri ve deri altı dokusu rahatsızlıkları: kloasma, eritema multiforme, eritema nodosum, vasküler purpura.
 • Olası demans
Kalitatif Ve Kantitatif Bileşim
Etkin madde:
DİVİNA ambalajı içindeki beher beyaz tablet, 2 mg östrodiol valerat; beher mavi tablet ise 2 mg östradiol valerat ve 10 mg medroksiprogesteron asetat içerir.
 
Yardımcı maddeler:
Mavi tablette 72 mg, beyaz tablette ise 86.62 mg Laktoz bulunur.
                                  
Yardımcı maddeler için bkz.Yardımcı maddelerin listesi.
Klinik Öncesi Güvenlilik Verileri
Östradiol ve medroksiprogesteron asetat ile yapılmış hayvan çalışmaları, beklenen  östrojenik ve gestajenik etkiler göstermiştir.
Kontrendikasyonlar
 • Bilinen, şüphelenilen veya geçmişteki meme kanseri
 • Bilinen veya şüphelenilen östrojene bağımlı malin tümörler (örneğin, endometrium kanseri)
 • Tanı konmamış genital kanama
 • Tedavi edilmemiş endometriyal hiperplazi
 • Önceki idiyopatik veya mevcut venöz tromboemboli [derin ven trombozu (DVT), pulmoner emboli]
 • Aktif veya yakın zamandaki arteriyel tromboembolik hastalık (ör, angina, miyokard infarktüsü)
 • Akut ve kronik karaciğer hastalıkları, hamileliğe bağlı ikter ve hepatoz, Dubin Johnson ve Rotor’s hastalıkları
 • Etkin maddelere veya yardımcı maddelerden herhangi birine karşı bilinen aşırı duyarlık
 • Porfiri
 • Hamilelik
 • Serebrovasküler bozukluklar
 • Orak hücre anemisi
 • Hamilelik herpesi
 • Hamilelikte artan otoskleroz
 • Endometriozis.
Kullanım Yolu
Ağızdan alınır.
Küb' Ün Yenileme Tarihi

-

Müstahzar Adı
DİVİNA Tablet
Özel Kullanım Uyarıları Ve Önlemleri
Yakın gözetim gerektiren durumlar:
Divina tedavisi sırasında aşağıdaki rahatsızlıkların nüksedebileceği veya alevlenebileceği hesaba katılmalıdır:
 • Leiomyoma (uterus fibroidi) veya endometriozis
 • Tromboembolik bozukluk risk faktörü veya hikayesi
 • Östrojene bağımlı tümör risk faktörü, örneğin birinci derece akrabada meme kanseri
 • Hipertansiyon
 • Karaciğer bozuklukları (ör, adenom)
 • Vasküler tutulumu olan veya olmayan diabetes mellitus
 • Kolelitiazis
 • Migren veya (şiddetli) başağrısı
 • Sistemik lupus eritematozus
 • Endometriyal hiperplazi hikayesi
 • Epilepsi
 • Astım
 • Otoskleroz
Tedavinin acilen kesilmesini gerektiren durumlar:
Herhangi bir kontrendikasyon durumunda ve aşağıdakilerin varlığında tedavi kesilmelidir:
 • sarılık veya karaciğer fonksiyonunda bozulma
 • kan basıncında anlamlı artış
 • yeni başlayan migren tipi başağrısı
 • gebelik
Endometriyal hiperplazi:
 • Östrojenler tek başına uzun süre uygulandığında endometriyal hiperplazi ve kanser riski artmaktadır. (bkz. İstenmeyen etkiler)
 • Histerektomi olmayan kadınlarda en az 12 gün boyunca progesteron eklenmesi riski fazlasıyla azaltır.
 • Tedavinin başlangıcında ara kanama ve nokta şeklinde kanama oluşabilir. Ara kanama veya nokta şeklinde kanama, tedaviden bir süre sonra oluşuyorsa veya tedavi kesildikten sonra devam ediyorsa, endometriyal kanser riskini dışlayacak şekilde endometriyal biyopsi ile neden araştırılmalıdır.
Meme Kanseri
 • Randomize plasebo kontrollü çalışmalarda, birkaç yıl östrojen, östrojen-progesteron kombinasyonu veya tibolon alan kadınlarda meme kanseri riskinde artış bildirilmiştir. Tüm hormon replasman tedavilerinde, artmış risk birkaç yıl  kullanımla belirgin olmakta ve alım süresi ile artmaktadır. Tedavinin sonlanmasını takiben birkaç yıl içinde (en fazla 5. yıl) risk düzeyi başlangıç düzeylerine dönmektedir.
 • Milyon Kadın Çalışmasında (WHI), konjuge östrojen veya östradiol ile meme kanseri relatif riski ardışık veya sürekli herhangi bir progesteron ilavesine göre daha fazladır. Farklı uygulama yolları arasında riskde farklılığa ait bir kanıt yoktur.
 • Milyon Kadın Çalışmasında, sürekli konjuge östrojen ve medroksiprogesteron asetat kullanımı, plaseboyla karşılaştırıldığında,  biraz daha fazla büyük ve daha sık lokal lenf nodu metastazlı meme kanserleri ile ilişkilendirilmiştir.  Özellikle östrojen progesteron kombine tedavisi içeren HRT, meme kanserinin radyolojik tanısını olumsuz etkileyecek şekilde mamografik görüntülerde yoğunluğu artırır.
Venöz tromboembolizm
 • HRT ile derin venöz tromboz veya pulmoner emboli gibi venöz tromboembolizm gelişiminde daha yüksek relatif risk mevcuttur.
 • Venöz tromboembolizm için genellikle tanımlanmış risk faktörleri, aile veya kişi hikayesi, şiddetli obesite (VKİ>30 kg/m2) ve sistemik lupus eritematozus’dur. Venöz tromboembolizmde variköz venlerin muhtemel rolü üzerinde konsensus yoktur.
 • Venöz tromboembolizm veya bilinen trombofilik durum hikayesi olan hastalarda artmış venöz tromboembolizm riski vardır. HRT bu riski arttırabilir. Tromboembolizm veya reküran spontan abortus öyküsü veya kuvvetli aile öyküsü olan hastalarda trombofilik yatkınlığı dışlamak amacıyla araştırılmalıdır. Trombofilik faktörlerin kapsamlı şekilde araştırılmasına kadar veya antikoagülan tedavi başlanana kadar, bu hastalarda HRT kullanımı kontrendike olarak düşünülmelidir.
 • Venöz tromboembolizm riski, uzun süreli hareketsizlik, major trauma veya major cerrahi ile geçici olarak artabilir. Tüm postoperatif hastalarda, cerrahi sonrası venöz tromboembolizmi önlemek için profilaktik yöntemlerin uygulanmasına azami dikkat edilmelidir. Cerrahi sonrası uzamış hareketsizliğin olabileceği durumlarda, mümkünse 4-6 hafta öncesinde geçici olarak tedavinin kesilmesi düşünülmeli ve hasta hareket edene kadar tedavi başlatılmamalıdır.
 • Tedavi başlamasını takiben venöz tromboembolizm gelişirse tedavi sonlandırılmalıdır. Hastalar potansiyel tromboembolik semptomları (bacağın ağrılı şişmesi, göğüsde ani ağrı, dispne) gözlemlerse hemen doktoruna başvurmalıdır.
 
Koroner arter hastalığı
 • Randomize klinik çalışmalarda, sürekli kombine konjuge östrojen ve medroksiprogesteron asetat kullanımı ile kardiyovasküler yarar açısından herhangi bir kanıt yoktur. Randomize kontrollü 2 çalışmada kullanımın birinci yılında kardiyovasküler morbiditede muhtemel artış riski göstermiş ve herhangi bir yarar göstermemiştir. Diğer HRT ürünlerinde, kardiyovasküler morbidite ve mortalite üzerine etkilerini inceleyen sınırlı sayıda randomize kontrollü çalışmalar vardır. Bu yüzden, bu bulguları diğer tüm HRT ürünlerine yaygınlaştırmak kesin değildir.
İnme
 • Randomize kontrollü bir çalışmada, sağlıklı kadınlarda sürekli kombine konjuge östrojen ve medroksiprogesteron asetat tedavisi sırasında artmış iskemik inme riski gözlenmiştir. Bu artmış riskin diğer tüm HRT ürünlerine kapsayıp kapsamadığı bilinmemektedir.
Over kanseri
 • Bazı epidemiyolojik çalışmalarda histerektomi uygulanmış kadınlarda, uzun süreli (en az 5-10 yıl) yalnızca östrojen içeren HRT ürünlerini kullanmak ile over kanseri riskinde artış arasında bir ilişki bulmuştur. Uzun süreli kombine HRT ürünlerinin kullanımının farklı bir risk içerip içermediği bilinmemektedir   
Diğer rahatsızlıklar:
Östrojenler sıvı tutulmasına neden olabilir, bu nedenle kalp veya böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalar dikkatlice gözlenmelidir. Son dönem böbrek yetmezliği olan hastalar yakından gözlenmelidir, zira Divina’daki etkin maddelerin dolaşımdaki düzeyinin artması beklenmektedir.
 
Önceden hipertrigliseridemisi olan kadınlar HRT sırasında yakından izlenmelidir, zira bu durumda östrojen tedavisi ile birlikte pankreatite yol açan plazma trigliseridlerindeki çok fazla artışa ait nadir olgular bildirilmiştir.
 
Östrojenler tiroid bağlayıcı globulini (TBG) artırarak, proteine bağlı iyodür (PBI), T4 düzeyleri (kolon- veya radio-immunoassay ile) veya T3 düzeyleri (radio-immunoassay ile) ile ölçülen dolaşımdaki total tiroid hormonunu artırır. T3 resin içe-alımı azalır ve yüksek TBG’yi yansıtır. Serbest T4 ve serbest T3 konsantrasyonları değişmemiştir. Serumda kortikoid bağlayıcı globulin (CBG), seks hormonu bağlayıcı globulin (SHBG) gibi diğer bağlayıcı proteinler de yükselerek, dolaşımdaki sırasıyla kortikosteroidlerin ve cinsiyet steroidlerinin düzeylerini artırır. Serbest veya biyolojik olarak aktif hormon konsantrasyonları değişmemektedir. Diğer plazma proteinleri artabilir (angiotensinojen/renin substratı, alfa-I-antitripsin, seruloplazmin).
 
Östrojenler ile uzun dönem tedavi, göğüs ve endometriumda malin tümör riskini arttırabilir.
 
Östrojen tedavisi gören hastalar, klinik jinekolojide ve kanama düzensizliklerinin görüldüğü durumlarda, düzenli muayene edilmelidir. Eğer karaciğer fonksiyon değerlerinde, anormal yükselmeler, kolestatik ikter ve tromboembolik işaretler görülürse, tedaviye son verilmelidir.
 
Sigara içmek tromboz riskini arttırır. Östrojen tedavisi, ameliyat öncesi kesilmelidir.
 
Epilepsi, astım, hipertansiyon, kalp ve böbrek fonksiyon bozukluklarında, diabet ve hipertriodizm gibi endokrin düzensizliklerinde, ödem ve migren ile ilgili semptomlarda ve depresyon geçirmiş olanlarda, östrojen negatif etki göstereceğinden kullanılmamalıdır.
 
Kognitif fonksiyonda iyileşme konusunda kesin bir kanıt yoktur. WHI çalışmasında 65 yaşından sonra sürekli kombine konjuge östrojen ve medroksiprogesteron asetat başlayan kadınlarda muhtemel demans riskinde artışa ait kanıt mevcuttur. Bu bulguların daha genç postmenopozal kadınlara veya diğer HRT ürünlerine uygulanıp uygulanmayacağı bilinmemektedir
 
Bir mavi tablet 72.00 mg Laktoz içerir. Nadir kalıtımsal galaktoz intoleransı, Lapp laktoz yetmezliği ya da glikoz-galaktoz malabsorpsiyon problemi olan hastaların bu ilacı kullanmamaları gerekir. 
 
Bir beyaz tablet 86.62 mg Laktoz içerir. Nadir kalıtımsal galaktoz intoleransı, Lapp laktoz yetmezliği ya da glikoz-galaktoz malabsorpsiyon problemi olan hastaların bu ilacı kullanmamaları gerekir.
Pozoloji Ve Uygulama Şekli
Pozoloji/uygulama sıklığı ve süresi:
DİVİNA; çift fazlı insan menstrüel siklusunu taklit eden bir preparat olduğundan; 11 gün beyaz tablet, günde bir kez olmak üzere (östrojen fazı) ve 10 gün mavi tablet, günde bir kez olmak üzere (kombine östrojen ve progestin fazı) uygulanır.
 
21 günlük bir tedaviden sonra 7 gün ara verilir ( ilaçsız devre).
 
Menopoz sonrası hastalar tedaviye hemen başlayabilirken, menopoz öncesi hastaların, siklusun 5. günü DİVİNA kullanmaya başlamaları önerilir.
Hormon replasman tedavisi (HRT) almayan veya sürekli kombine HRT tedavisinden geçiş yapanlarda Divina tedavisi herhangi uygun bir günde başlanabilir.
 
Siklik veya ardışık HRT tedavisinden geçiş yapanlarda, tedavi bir önceki siklusun tamamlanmasını takip eden gün başlanmalıdır.
 
Hastalar bir tableti almayı unuttukları takdirde unutulan tablet bir sonraki gün alınmamalıdır. Atlanan tablet ara kanama ve nokta şeklinde kanama gözlenmesini artırabilir.
 
Postmenopozal semptomların tedavi başlangıcı ve devamında , en düşük etkin doz en kısa sürede kullanılmalıdır.
 
Uygulama şekli:
 
İlk gün

Blisterlerin Kontrolü

 
 
 1. Blister folyonun baskılı yüzünün, en üst bölümünde haftanın günlerini gösteren küçük daireler bulunmaktadır. İlaca başlanan ilk gün o güne ait küçük daire delinir. Bu işlem gerektiğinde ilaca başlanan günü hatırlamak içindir.
 2. Menstrüasyon (adet kanaması) mevcut değilse DİVİNA’ya hemen başlanır. Eğer mevcutsa ilk tablet menstrüasyonun beşinci günü (kanamanın başlangıcından sonraki beşinci gün) alınarak tedaviye başlanır.
 3. Bunu izleyen tabletler baskılı blister folyonun üzerinde gösterilen sırayla alınır. Önce ilk gün beyaz tablet; daha sonra 10 gün mavi tablet kullanılıp, bitiminde 7 günlük bir ara verilir. Çoğunlukla, bu ara verme döneminde menstrüasyona benzer bir kanama görülebilir.
 4. İkinci kutuya, birinci kutuya başlanan gün başlanır.
 5.  DİVİNA tercihen akşam alınır. Unutulduğu takdirde ertesi sabah alınır ve aynı gün akşamı normal doz ile tedavi sürdürülür. Eğer hem akşam hem sabah alınması unutulursa tedaviye normal doz ile devam edilir ancak hafif bir kanama görülebilir.
 6.  7 günlük ara sırasında kanama görülebilir.
 7.  Kutu içerisinde bulunacak olan izleme kartı doldurulup hekime her ziyarette gösterilir.

Özel popülasyonlara ilişkin ek bilgiler:

Böbrek/Karaciğer yetmezliği
 • Eğer karaciğer fonksiyon değerlerinde, anormal yükselmeler, kolestatik ikter ve tromboembolik işaretler görülürse, tedaviye son verilmelidir.
 • Böbrek fonksiyon bozukluklarında, östrojen negatif etki göstereceğinden kullanılmamalıdır.
Pediyatrik popülasyon:
Çocuklarda kullanımı yoktur.
 
Geriyatrik popülasyon:
65 yaşın üstü kadınlardaki tedavi deneyimi sınırlıdır.
Raf Ömrü

48 ay

Ruhsat Numarası(Ları)

93/94

Ruhsat Sahibi
Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Reşitpaşa Mah. Eski Büyükdere Cad. No.4 
34467 
Maslak / Sarıyer / İSTANBUL
Tel: 0212 366 84 00
Faks: 0212 276 20 20
Ruhsat Sahibi
Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Reşitpaşa Mah. Eski Büyükdere Cad. No:4 
34467 
Maslak / Sarıyer / İSTANBUL
Saklamaya Yönelik Özel Tedbirler
25oC’nin altında, oda sıcaklığında saklanmalıdır..
Terapötik Endikasyonlar
Divina tablet;
 • Östrojen eksikliğine bağlı olan klimakterik arazların tedavisinde; osteoporozun engellenmesinde,
 • Siklik düzensizliklerde,
 • Dişi seks hormonunun “yerine konması” gerektiğinde (yumurtalıkların operasyonla alınması gibi), kullanılır.
DİVİNA bir kontraseptif değildir.
Üretici Bilgileri
Orion Corporation, Orion Pharma
Turku / Finlandiya
Yardımcı Maddeler
Mavi tablet, boyar madde olarak indigokarmin içerir. Her iki tablet de laktoz içerir.
Yardımcı Maddelerin Listesi

Her bir Mavi Tablet;                

 • Laktoz        
 • Mısır Nişastası        
 • İndigokarmin (E 132)       
 • Jelatin          
 • Polivinilpirolidon K 25        
 • Pürifiye Su       
 • Talk          
 • Magnezyum Stearat        

Her bir Beyaz Tablet;

 • Mısır Nişastası        
 • Jelatin          
 • Pürifiye Su       
 • Talk          
 • Magnezyum Stearat