Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Adeka İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Marka DOLGIT
Etken Madde Kodu SGKF5J-IBUPROFEN Topikal,dermotolojik,hemoraidal yüzeyel
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj TÜP/AMBALAJ
ATC Kodu M02AA13
ATC Açıklaması İbuprofen
NFC Kodu TA
NFC Açıklaması Topikal Harici Kremler
Kamu Kodu A02470
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 16,23 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 14,49 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği 4,61 TL
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu E026F
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçer !
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı
-
Endikasyonlar

Adale romatizması, dejeneratif ağrılı eklem hastalıkları (artroz), omurganın ve diğer eklemlerin iltihabi romatizmal hastalıklarında, eklem yakınındaki yumuşak dokunun (sinovyal keseler, sinir, sinir kılıfları, tendon ve eklem kapsülü) iltihabi hastalıklarında, omuz sertliği, bel ağrısı, lumbago, spor ve kaza yaralanmalarındaki ezilme, burkulma, gerilmelerin dıştan veya destekleyici tedavisinde kullanılır.

Farmakodinamik Özellikler

Ibuprofen, fenil propionik asit derivesi olan analjezik, antienflamatuvar ve antipiretik etkili bir maddedir. Prostaglandin sentezine inhibe eder.

Farmakokinetik Özellikler

-

Farmasötik Şekli

Krem

Formülü

100 gram kremde etken madde olarak:

İbuprofen 5 gram

Ayrıca, koruyucu madde olarak, Para-Hidroksibenzoik asit metil esteri sodyum tuzu, koku verici olarak lavanta esansı, neroli esansı içerir.

İlaç Etkileşmeleri

DOLGİT KREM’in şimdiye kadar diğer ilaçlarla karşılıklı etkileşimine rastlanmamıştır.

Kontraendikasyonlar

DOLGİT KREM, Ibuprofen veya aynı şekilde etki eden maddelere aşırı duyarlık olan durumlarda kullanılmamalıdır. Propilen glikol ve/veya Para-Hidroksibenzoik asit metil esteri’ne karşı aşırı duyarlılık gösteren hastalar DOLGİT KREM ile tedavi edilmemelidir.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Özel bir tavsiyede bulunulmamışsa, günde 3-4 defa, gereksinime göre daha sık, 4-10 cm uzunluğunda krem deriye sürülüp ovulur.

DOLGİT KREM cilde sürülür ve hafifçe ovulur. Büyük hematomlarda ve şişmelerde tedavinin başlangıcında hava geçirmeyen bir bandaj kullanılması faydalı olabilir. Kremin deriden daha fazla geçmesi iyontoforez (elektroterapinin bir çeşidi) sayesinde sağlanabilir. Burada DOLGİT KREM negatif kutup tarafına sürülür. Elektrik gücü her 5 cm2 elektrod yüzeyi için 0,1-0,5 mA dır. Uygulama süresi ise, 15 dakikaya kadar olmalıdır. Tedavinin süresine doktor karar verir. Vakaların çoğunda, 2-3 hafta boyunca her gün sürülmesi yeterli olur.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

Dolgit Akut 400 mg Kapsül

Saklama Koşulları

25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

50g krem alüminyum tüpte, karton kutuda

Uyarılar/Önlemler

Açık yaralar ve mukoza üzerine DOLGİT KREM sürülmez. Gebeliğin son trimenonunda DOLGİT KREM, sistemik etkisi konusunda kesin bir şey söylenmediği için uzun süreli ve geniş alanlara kullanılmamalıdır. Bu tedavi sıradan sancıların inhibe edilmesi ve kanama meylinin artması ortaya çıkabilir.

Haricen kullanılır.

Kullanmadan önce eller yıkanmalıdır.

Şimdiye kadar teratojen etkisi ile ilgili hiçbir belirtiye rastlanmamış da olsa, gebeliğin 1. ve 2. trimenonunda uzun süreli ve geniş alanlarda kullanılmamalıdır.

Süt verme döneminde DOLGİT KREM kullanılmamalıdır. 14 yaşından küçük çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Sık olmamakla birlikte, ciltte kızarıklar meydana gelebilir. Bazen, sürülen yerlerde, 1 ila 2 dakika sonra karıncalanma hissi duyulabilir. Çok nadiren predispozisyonu olan hastalarda bronkospastik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.