Grubu Ara Ürün
Alt Grubu
Firma Abdi İbrahim İlaç San. Ve Tic. A.Ş.
Marka DONA
Etken Madde Kodu
Ambalaj Miktarı 20
Ambalaj POŞET/AMBALAJ
ATC Kodu M01AX05
ATC Açıklaması Glukozamin
NFC Kodu EP
NFC Açıklaması Ağızdan Sıvı Ünite Dozlu Tozlar
Kamu Kodu
Patent
Satış Fiyatı 58 TL (1 Ocak 2010) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı Bilinmiyor
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Ara Ürün
FORMÜLÜ  
Her saşe etken madde olarak (1500 mg Glikozamin sülfata eşdeğer) 1884 mg kristalin glukozamin sülfat ve tadlandırıcı olarak 2.5 mg aspartam içerir.
  
TIBBİ ÖZELLİKLERİ
Dona Saşe’nin etken maddesi olan glukozamin sülfat, insan vücudunda fizyolojik olarak bulunan doğal bir amino-monosakkarit glukozamin tuzudur.
Glukozamin, sinovyal sıvı ve kıkırdak matriksindeki glukozaminoglikanların normal bileşimi içine girdiği için kıkırdak biyokimyasında önemli bir rol oynamaktadır. Farmakolojik çalışmalar, dış kaynaklı proteoglikanların kıkırdak hücreleri (kondrosit) tarafından sentezi için esansiyel substrat olduğunu ve bunların biyosentezini artırdığını göstermektedir.
 
Glukozamin sülfat, eklemi kayganlaştırıcı özelliğe ve kıkırdak üzerinde besleyici etkilere sahip olduğundan, sinovyal sıvıda hiyalüronik asidin biyosentezi için sinovyal hücreler tarafından da kullanılır.
 
Glukozamin süfat, kollajenaz ve fosfolipaz A2 gibi kıkırdağı hasara uğratan enzimlerin etkinliğini, lizozomal enzimlerin aktivitesini ve süperoksit radikallerinin oluşumunu da azaltmaktadır. Diğer taraftan, glukozamin sülfat nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlardan farklı olarak prostaglandin sentezini baskılamadığı için güvenli bir profile sahiptir.
 
ÖNERİLEN KULLANIM YERİ
Sağlıklı eklem fonksiyonuna ve kıkırdak harabiyetinin engellenmesine katkıda bulunmak amacı ile, özellikle osteoartrit tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.
 
KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR 
Glukozamine karşı aşırı duyarlılığı olanlar ve kabuklu deniz ürünlerine alerjisi bulunanlarda, Dona Saşe kullanılmamalıdır.
 
Bileşiminde aspartam bulunması nedeniyle fenilketonürili hastalarda Dona Saşe kullanımı kontrendikedir.
 
UYARILAR / ÖNLEMLER 
Diyabetli hastalarda kullanımında, kan glikoz düzeyleri izlenmelidir. Glukozamin sülfatın, pankreas beta hücrelerinin sekretuar fonksiyonları üzerine uzun dönemdeki etkileri bilinmemektedir. Özellikle diyabetli veya bozulmuş glikoz toleranslı hastalarda zararlı etkileri olabilir.
 
Gebelik ve emzirme sırasında glukozamin sülfat kullanımı tıbbi kontrol altında ve bilinen zorunlu durumlarla sınırlandırılmalıdır. Gebeliğin ilk üç ayı esnasında uygulamadan kaçınılmalıdır.
 
" Kullanmadan önce Kullanım Kılavuzu'nu dikkatlice okuyunuz."
 
"Kullanmakta olduğunuz ilaç var ise, muhakkak doktorunuza ve eczacınıza bildiriniz."
 
YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER
Dona Saşe kullanımına bağlı olarak nadiren, geçici yan etkiler bildirilmiştir. Bunlar arasında, sersemlik, baş ağrısı, karında gaz, kabızlık ve ishal sayılabilir. Ayrıca, aşırı duyarlılığa bağlı olarak kaşıntı ve kızarıklık bildirilmiştir.
 
İstenmeyen bir etki görüldüğü zaman Sağlık Bakanlığı Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz.
 
GÜNLÜK KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU
Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde, günde bir saşe içeriği bir bardak suda eritilerek içilir. Glukozamin sülfatın etkisi 2 ila 4 hafta içinde başlar. Tedaviye 6 hafta veya gerekirse daha uzun süre devam edilmelidir. Tedavi dönemleri 2 ay ara ile tekrarlanabilir.
 
TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ

20 adet saşe içeren karton kutularda satışa sunulmuştur.

 
İZİN TARİHİ VE NO
17.03.2006 2006/17
 
İZİN SAHİBİ VE ADRESİ
Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş. Maslak - İSTANBUL
 
ÜRETİCİ İSİM VE ADRESİ
Rottapharm Ltd. - İRLANDA
 
"25°C'nin altındaki oda sıcaklı  ğında ve çocukların ulaşamayacakları yerlerde saklayınız."
 
SADECE ECZANELERDE SATILIR.