Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Abdi İbrahim İlaç San. Ve Tic. A.Ş.
Marka ECOPIRIN
Etken Madde Kodu SGKERW-ASETILSALISILIK ASIT Ağızdan katı
Ambalaj Miktarı 30
Ambalaj ADET/AMBALAJ
ATC Kodu B01AC06
ATC Açıklaması Asetilsalisilik asit
NFC Kodu BD
NFC Açıklaması Ağızdan Katı Enterik Kaplı Tabletler
Kamu Kodu A11404
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 4,47 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 4 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği 0,52 TL
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu E084C
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Fazla alınmaya baglı salisilizm belirtileri : Basagrısı, bas dönmesi, isitme kaybı, kulak çınlaması, hiperventilasyon, hipertermi, dehidratasyon ve cilt döküntüleridir. Çok yüksek dozlarda merkezi sinir sistemi depresyonuna baglı olarak koma, kardiyovasküler kollaps ve solunum yetmezligi ortaya çıkabilir. Ciddi entoksikasyonlarda kuvvetli alkali diürez (örnegin; i.v. sodyum bikarbonat ile) yapılmalıdır. Bazen hemodiyaliz gerekli olabilir.

Endikasyonlar

Kanama egiliminin arttıgı durumlarda, antikoagülan (heparin, kumarin türevleri v.b.) kullanımında, glukoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliginde, salisilatlara ve analjeziklere karsı asırı duyarlılıgı olanlarda, kronik ve aktif ülseri olanlarda kullanılmamalıdır.

Farmakodinamik Özellikler

“Ecopirin 100 mg. Enterik Tablet” içerdigi asetilsalisilik asit nedeniyle, analjezik, antipiretik, antienflamatuar, antiagregan ve antitrombotik etkilere sahiptir. Prostaglandinler (PG) arasındaki dinamik denge trombositler ve damar endotel hücreleri arasındaki etkilesimin düzenlenmesinde yer alan önemli mekanizmalardan biridir. Vasküler endotelyumda üretilen prostasiklin (PGI2) vazodilatör ve trombosit agregasyonunu azaltıcı etkilere sahiptir. Trombositlerde sentezlenen tromboksan A2 (TXA2) ise vazokonstriksiyon ve agregasyona yol açar. Vasküler endotelyum hasarında, örnegin aterosklerozda, PGI2 sentezi aksar ve TXA2 fazlalasır. Asetilsalisilik asit prostaglandin sentezi için gerekli olan siklooksijenaz enzimini dönüsümsüz olarak inhibe eder. Trombositler, bu enzimi tekrar sentez edememeleri nedeniyle, ömürlerinin geri kalan kısmında (7-10 gün) TXA2 sentezleyemezler ve agregasyon özellikleri kaybolur. Bunun aksine, damar endotel hücrelerinde asetillenmis siklooksijenaz hemen yenilenir ve PGI2 sentezi devam eder.Asetilsalisilik asit mide asidine dirençli enterik lakla kaplanmıstır, ancak barsakta çözünür. Bu nedenle Asetilsalisilik asit özellikle uzun dönemli profilaktik ve terapötik kullanımlarda mide sikayetlerini en aza indirmektedir. Asetilsalisilik asit barsakta emilim sonrası, % 80 – 90 oranında plazma proteinlerine baglanır ve böbrekler yoluyla salisilik asit ve metabolitleri halinde atılır.

Farmakokinetik Özellikler

Ecopirin 100 mg. Enterik Tablet, anti-trombotik olarak; non-stabil anjina pektoriste ve risk altındaki (diyabetik, hipertansif, hiperlipidemik) hastalarda koroner trombozun önlenmesinde; myokard infarktüsü geçirmis kisilerde yeni bir infarktüsün önlenmesinde; kardiyovasküler cerrahide özellikle aortakoroner by-pass ve arteriovenöz santlarda post-operatif trombosis ve embolinin önlenmesinde; geçici iskemik ataklarda ve stroke profilaksisinde endikedir.

Farmasötik Şekli

Enterik Tablet

Formülü

Her bir Ecopirin 100 mg. Enterik Tablet; etken madde olarak mide asidine dayanıklı,barsakta çözünecek sekilde kaplanmıs (enteric coated = enterik kaplı), 100 mg. Asetilsalisilik asit; boyar madde olarak quinoline yellow titandioksit, Eritrosin ve FDC blue 2 içerir.

İlaç Etkileşmeleri

Non-steroidal antiromatizmal ilaçların etkilerini ve yan etkilerini, metotreksatın istenmeyen etkilerini, antikoagülanların (örnegin; heparin ve kumarin türevleri) etkilerini ve steroidlerle birlikte alındıgında gastrointestinal kanama riskini arttırır. Furosemid, spironolakton benzeri diüretiklerin ve ürikozürik ilaçların etkilerini azaltır. Diyabetli hastalarda kullanımında, insülin veya oral antidiyabetiklerin (sulfonilüre grubu) dozunun ayarlanması gerekebilir.

Kontraendikasyonlar

Hamileler ve emziren annelerde ancak hekim tavsiyesiyle kullanılmalıdır. Gebeligin son üç ayında kullanımı özellikle sakıncalıdır. Çocuklarda ve gençlerde görülen yüksek ateste Reye sendromu konusunda hekime danısılmadan kullanılmamalıdır.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Doktor tarafından baska sekilde tavsiye edilmedigi takdirde : Tromboembolik hastalıklardan profilaksi veya tedavisinde doz günde kilo basına 3 mg.’dır. Çogunlukla eriskinlerde günde 1 tablettir. Ecopirin 100 mg. Enterik Tablet tercihen yemeklerden sonra çignenmeden yarım bardak su ile içilir.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

RUHSAT TARH :23.12.1996
RUHSAT NO. :180/85

Ruhsat Sahibi

ABDi İBRAHİM İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.S.

Ruhsat Tarihi Ve Numarası

-

Saklama Koşulları

20 – 90 tabletlik blister ambalajlarda.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

30– 90 tabletlik blister ambalajlarda.

Uyarılar/Önlemler

En sık görülen yan etkiler sindirim sistemine aittir. Ecopirin 100 mg. Enterik Tablette asetilsalisilik asit’in mide mukozası üzerine olan dogrudan tahris edici etkisi kısmen ortadan kaldırılmıstır. Ancak yine de sistemik etki ile mide rahatsızlıgı, gastrointestinal gizli kan kaybında artıs görülebilir.Nadiren asırı duyarlılıga baglı reaksiyonlar (deri reaksiyonları, nefes darlıgı) ve trombositopeni ortaya çıkabilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜGÜNDE DOKTORUNUZA BASVURUNUZ.

Üretim Yeri

ABDİ İBRAHİM İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.S.
Hadımköy/İstanbul

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Non-steroidal antiromatizmal ilaçların etkilerini ve yan etkilerini, metotreksatın istenmeyen etkilerini, antikoagülanların (örnegin; heparin ve kumarin türevleri) etkilerini ve steroidlerle birlikte alındıgında gastrointestinal kanama riskini arttırır. Furosemid, spironolakton benzeri diüretiklerin ve ürikozürik ilaçların etkilerini azaltır. Diyabetli hastalarda kullanımında, insülin veya oral antidiyabetiklerin (sulfonilüre grubu) dozunun ayarlanması gerekebilir.