Grubu Ara Ürün
Alt Grubu
Firma Bayer Türk Kimya San. Ltd. Şti.
Marka EPHYNAL
Etken Madde Kodu
Ambalaj Miktarı 30
Ambalaj ADET/AMBALAJ
ATC Kodu A11HA03
ATC Açıklaması Tokoferol (E vitamini)
NFC Kodu CA
NFC Açıklaması Ağızdan Katı Kapsüller
Kamu Kodu
Patent Reçetesiz
Satış Fiyatı 16,5 TL (27 Mart 2012) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 7,5 TL (1 Ocak 2010)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçmez.
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Ara Ürün

KULLANIM KILAVUZU

Ephynal 300 mg Yumuşak Jelatin Kapsül
 
E Vitamini
 
Formülü
 
Bir yumuşak jelatin kapsül
300 I.U. (300 mg) E vitamini (dl-alfa-tokoferol asetat) içerir.
  
Diğer maddeler: etil vanilin, etil paraben, propil paraben, sodyum bakır klorofilin
  
Tıbbi özellikleri
 
E vitamini, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasında, bozulan hücre genetik yapısının onarımında ve hücre yapılarının korunmasında rol oynayan güçlü bir antioksidandır.
Gelişmekte olan teknoloji, çevre kirliliği, sigara, UV ışınları gibi pek çok etken sürekli olarak çeşitli toksik maddelerle karşı karşıya kalmamıza neden olmaktadır. Bu etkiler kendini serbest radikal oluşumuyla göstermektedir. Yüksek derecede reaktif olan serbest radikaller farklı moleküller ile kolayca reaksiyona girebilir ve böylece hücrelere, canlıya zarar verebilir. E vitamini, hücre zarında bulunan, çevresel etkenler veya vücudun normal metabolik reaksiyonları sonucu oluşan serbest radikallerin elimine edilmesinde  rol alan antioksidan maddelerden biridir. Antioksidan maddeler serbest radikallere karşı etki göstererek dokuların oksidasyon nedeniyle zarar görmesini engeller, hücrelerin oluşabilecek zararlardan korunmasına ve hücre yıkımının azalmasına yardımcı olurlar.
E vitamininin kan pıhtılaşmasını, damar sertliğini, koroner kalp hastalığını, kanseri ve enflamasyonu engelleyici etkilerinin olabileceğine yönelik çalışmalar bulunmaktadır. Sinir hücrelerini koruyucu etkisi de bulunmaktadır. Bazı araştırmalar Alzheimer gibi dejeneratif hastalıklarda koruyucu etkisinin olabileceğini göstermektedir.
 
İnsüline bağımlı şeker hastalığında, doğumsal hematolojik hastalıklarda ( Akdeniz anemisi, orak hücreli anemi veya G6PD enzim eksikliğine bağlı gelişen anemi gibi), dializ hastalarında görülen kansızlıkta, kesik topallama (intermittent claudication), erkek kısırlığının bazı tiplerinin tedavisinde, adet öncesi gerginliğin giderilmesinde ve bağışıklık sistemini güçlendirmede ek tedavi olarak yararlı olduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır.
 
Önerilen Kullanım Yeri
 • Günlük yaşamda maruz kalınan serbest radikallerin olumsuz etkilerinden korunmak, cildi korumak ve yaşlanma etkilerini azaltmaya yardımcı olmak amacıyla,
 • Erkek kısırlığının bazı tiplerinde tedaviye destek olarak,
 • Beslenmeyle yeterli E vitamininin alınamaması durumunda,
 • E vitamini eksikliğine bağlı nöropati tedavisinde, tedaviye destek olarak,
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde tedaviye yardımcı olmak amacıyla,
 • Hemodiyaliz hastalarında görülen anemi, Alzheimer hastalığı, Tardiv diskinezi, insüline bağımlı şeker hastalığı, osteoartrit, romatoid artrit gibi hastalıklarda tedaviye destek amacıyla,
 • Kistik fibrozis, Kısa Barsak Sendromu veya iltihabi barsak hastalıkları gibi nedenlerle görülen yağ emilim bozukluğuna bağlı gelişen E vitamini eksikliğinin giderilmesinde tedaviye yardımcı olmak amacıyla
 • Doğumsal Hematolojik hastalıkların (Akdeniz anemisi, orak hücreli anemi veya G6PD enzim eksikliğine bağlı anemi gibi) tedavisine destek amacıyla kullanılır.
Kullanılmaması Gereken Durumlar
Ephynal yumuşak jelatin kapsül, bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.
  
Uyarılar/Önlemler
K vitamini eksikliğine bağlı hipoprotrombinemilerde yüksek dozda kullanılan E vitamini tabloyu ağırlaştırabilir. Demir eksikliği anemisinde demir preparatlarına karşı oluşan hematolojik yanıtı olumsuz yönde etkileyebilir. Antikoagülan tedavisi alan hastalar, E vitamini takviyesi sırasında izlenmelidir.
 
Kullanmadan önce kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyunuz.
Kullanmakta olduğunuz ilaç var ise, muhakkak doktorunuza ve eczacınıza bildiriniz.
 
Yan Etkiler/Advers Etkiler
Yüksek dozlarda uzun süre kullanıldığında; görme bozukluğu, diyare, baş dönmesi, baş ağrısı, grip benzeri semptomlar, bulantı, karın ağrısı, yorgunluk görülebilir.
 
İstenmeyen bir etki görüldüğü zaman Sağlık Bakanlığı Türkiye Farmakovijilans Merkezi’ne (TÜFAM) bildiriniz.
 
İlaç Etkileşimleri ve diğer etkileşimler
 • Antiasitler safra asitlerini çökelterek yağda eriyen vitaminlerin emilimini azaltabilirler.
 • Kumarin ve indandion türevi antikoagülanlarla yüksek dozda E vitamini kullanıldığında hipoprotrombinemik yanıt artabilir.
 • Kolestiramin, kolestipol, mineral yağı, sukralfat, E vitamini emilimini azaltabilir. Bu ilaçları alan hastalarda tavsiye edilen alım miktarları artmış olabilir.
 • Yüksek dozda demir günlük E vitamini ihtiyacını artırabilir ve ayrıca E vitamini demir eksikliği anemisi olan çocuklarda hematolojik cevabı bozabilir.
 • E vitamini, A vitamininin emilimini, karaciğerde depolanmasını ve kullanımını kolaylaştırabilir ve toksisitesini azaltabilir. E vitamininin yüksek dozda kullanımı A vitamini depolarını eritebilir 

Günlük Kullanım Şekli ve Dozu

Doktor ya da eczacınız tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde günde 1-2 kapsül (300-600 I.U.) tercihen, yağlı yiyecekler içeren yemek sırasında bir miktar sıvıyla bütün olarak yutulmalıdır.
 
Ticari Takdim Şekli:
Ephynal Yumuşak Jelatin Kapsül, 30 adet, blisterde
 
İzin Tarihi: 26.06.2008
 
İzin No.: 2008/55
 
İzin Sahibi ve Adresi
Bayer Consumer Care AG, İsviçre lisansı ile
Bayer Türk Kimya San. Ltd. Şti.
Çakmak Mah., Balkan Cad., No:53
34770 Ümraniye-İstanbul
  
Üretici İsim ve Adresi
R.P. Scherer GmbH & Co. KG, Eberbach, Almanya.
 
30ºC’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Nemden ve gün ışığından koruyunuz.
Çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 
SADECE ECZANELERDE SATILIR.