Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Sanofi Aventis İlaçları Ltd. Şti.
Marka FESTAL
Etken Madde Kodu SGKFI4-PANKREATIN Ağızdan katı
Ambalaj Miktarı 20
Ambalaj ADET/AMBALAJ
ATC Kodu A09AA02
ATC Açıklaması Mültienzimler (lipaz, proteaz vb.)
NFC Kodu BD
NFC Açıklaması Ağızdan Katı Enterik Kaplı Tabletler
Kamu Kodu A03012
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 9,97 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 8,9 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu NULL
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

-

Endikasyonlar

Ağır, özellikle yağlı ve alışılmamış yiyeceklerin yenilmesi veya fazla miktarda besin alınması veya yiyeceklerin yeterince çiğnenmeden yutulmasına bağlı gastrik basınç, dolgunluk hissi, gaz gibi sindirim şikayetleri.

 

Pankreas fonksiyon bozukluğundan ileri gelen sindirim bozuklukları.

Farmakodinamik Özellikler

Festal N, yüksek konsantrasyonda sindirim enzimlerini içerir. Drajeler, ancak incebarsakta açılan özel bir koruyucu tabaka ile kaplanmış olduğundan midenin asidi enzimleri vaktinden önce parçalayamaz. Festal N, besinlerin çabuk ve tam bir şekilde sindirilmesini sağlar.

Farmakokinetik Özellikler

-

Farmasötik Şekli

enterik draje

Formülü

Bir enterik draje min. 6000 FİP ünitesi lipaz, min. 4500 FİP ünitesi amilaz, min. 300 FİP ünitesi proteaz’a eşdeğerde pankreatin spesial, tatlandırıcı şeker ve boyar madde titanyum dioksit (E 171) içerir.

İlaç Etkileşmeleri

-

Kontraendikasyonlar

Hayvan pankreatik enzimlerine  aşırı duyarlık.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Hekimin başka bir önerisi yoksa 2-3 enterik draje yemeklerden yarım saat önce veya yemek esnasında çiğnenmeden biraz sıvı yardımıyla yutulur. Gerektiğinde bu dozlar yükseltilebilir.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

-

Saklama Koşulları

Çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25°C'nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

Festal N: 20 enterik draje içeren bilister ambalajlarda.

Uyarılar/Önlemler

Şikayetler devam eder veya kötüleşir, ilave semptomlar oluşur veya uzun bir süre ilaç nispeten daha sık alınırsa, doktora danışılması gerekir.

 

Akut pankreatit ataklarında veya kronik pankreatit akut alevlenmelerinde Festal N kullanılmamalıdır. İyileşme döneminde, diyetin yeniden düzenlenmesi sırasında, eğer doktor uygun görüyorsa kullanılabilir.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Deride kızarma, aksırma veya göz yaşarması gibi aşırı duyarlık reaksiyonları görülebilir. Özellikle yüksek doz kullananlarda, ishal, bulantı, bazen kolik şeklinde olabilen karın ağrısı görülebilir. Nadir vak'alarda anüs etrafında irritasyon bildirilmiştir. Çok yüksek dozların gerekli olduğu durumlarda (örneğin mukovisidozis vak'aları) ürik asid seviyelerinde artma görülebilir.

 

Mukovisidozisli çocuklarda, özellikle pankreatik enzimlerin yüksek dozları ile tedavi ediliyorlar ise izole vakalarda bazı intestinal bölgelerde daralma (ileoçekal bölge, çıkan kolon) bildirilmiştir.

 

Eğer advers etkiler listesinde bulunan veya bunların dışında herhangi bir istenmeyen etki veya beklenmedik değişiklikler görürseniz lütfen doktorunuza başvurunuz.

 

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.