Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Ali Raif İlaç Sanayi A.Ş.
Marka HYDRYLLIN
Etken Madde Kodu
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj ŞİŞE/AMBALAJ
ATC Kodu R05X
ATC Açıklaması Diğer Soğuk Algınlığı Preparatları
NFC Kodu GM
NFC Açıklaması Ağızdan Sıvı Şuruplar
Kamu Kodu
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 24,64 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 22 TL (5 Şubat 2020)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçer !
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Eşdeğerleri (Muadilleri)

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Çok yüksek dozlarda alındığında, diğer antihistaminik içeren preparatlarda olduğu gibi, merkezi sinir sistemi depresyonu veya aşırı stimulasyon görülebilir (özellikle çocuklarda). Ağız kuruluğu, sabit dilate pupilla gibi atropine benzer bulgular ve gastrointestinal yakınmalar ortaya çıkabilir. Uygun durumlarda hastanın kusması sağlanmalı, bu mümkün olmadığı takdirde gastrik lavaj uygulanmalıdır. Hipotansiyonun tedavisinde vazopressör ajanlar kullanılabilir. Stimülan ilaçlar kullanılmamalıdır.

Endikasyonlar

Soğuk algınlığına bağlı öksürük ve konjestif semptomların tedavisinde endikedir.

Farmakodinamik Özellikler

Hydryllin Compound, solunum yollarındaki mükoz salgıyı yumuşatarak çıkarılmasını sağlar. Formülündeki difenhidramin, özellikle burun tıkanıklığının, aksırmanın, göz yaşarması ve bronşiyal konjestiyonun hafiflemesini sağlar. Herhangi bir narkotik madde içermez.

Farmasötik Şekli

Şurup

Formülü

Her 5ml’de; 14 mg difenhidramin, 135 mg amonyum klorür, 57 mg sodyum sitrat (yardımcı maddeler: şeker, etil alkol, mentol, metil paraben, karamel NF, portakal aroması) içerir.

İlaç Etkileşmeleri

Hydryllin Compound, alkol içerdiğinden, hipnotik ve trankilizan ilaçlarla birlikte kullanılması gerektiğinde, depresif etki şiddetleneceğinden dikkatli olunmalıdır.

Kontraendikasyonlar

Hydryllin Compound bileşiminde yeralan maddelere aşırı duyarlılığı olanlarda, MAO inhibitörleri kullananlarda, prostat hipertrofisi, astım nöbetleri ve dar açılı glokom vakalarında kontrendikedir.

Kullanım Şekli Ve Dozu
Yetişkinler     : 2-4 saatte bir, 1-2 ölçek
Çocuklar        : 1-5 yaş arası; 3-4 saatte bir 1/2 ölçek
                      6-12 yaş arası; 3-4 saatte bir 1 ölçek
Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

Bulunmamaktadır.

Saklama Koşulları

30° C’nın altındaki oda sıcaklığında ışıktan koruyarak saklayınız. Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

100ml’lik şişelerde satışa sunulmuştur.

Uyarılar/Önlemler
Hydryllin Compound, yeni doğmuş çocuklarda ve süt çocuklarında (1 yaşına kadar) kullanılmamalıdır. Gebelik ve süt verme süresince çok gerekli olmadıkça kullanılmamalıdır. Hydryllin hafif uyku hali oluşabileceğinden, dikkat gerektiren işlerde çalışanlar, araba ve motorlu vasıta veya makine kullananlar tarafından kullanılmamalıdır.
 
Bu ürünü kullanırken difenhidramin içeren başka ilaçlar (dahili veya harici) kullanmayınız.
Yan Etkileri / Advers Etkiler
Uyuşukluk, uyku hali, ağız, burun ve boğaz kuruluğu görülebilir. Çocuklarda ise yüksek dozda kullanıma bağlı olarak uykusuzluk ve huzursuzluk meydana gelebilir. Nadiren deri döküntüleri, görmede bulanıklık, hipotansiyon, iştahsızlık, ışığa duyarlılık, çarpıntı, baş ağrısı ve idrar retansiyonu görüldüğü de rapor edilmiştir. Ancak, tüm bu yan etkiler geri dönüşümlüdür ve ilaç kullanımına son verildiğinde tamamen ortadan kalkar.
 
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜ TAKDİRDE DOKTORUNUZA DANIŞINIZ.