Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.
Marka KOMFER
Etken Madde Kodu SGKEX0-DEMIR SUKSINIL+PROTEIN KOMPLEKSI Ağızdan sıvı
Ambalaj Miktarı 10
Ambalaj AMPUL-FLAKON/AMBALAJ
ATC Kodu B03AB09
ATC Açıklaması Ferrik proteinsüksinilat
NFC Kodu GA
NFC Açıklaması Ağızdan Sıvı Likitler
Kamu Kodu A09855
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 23,17 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 20,69 TL (7 Nisan 2019)
Kurumun Ödediği 8,87 TL
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu E388A
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Endikasyonlar

Yetersiz beslenme, malabsorbsiyon, hamilelik ve kan kayıplarından ileri gelen demir eksikliği anemilerinde koruyucu ve tedavi edici olarak kullanılır. Gebelikte ilk üç ayda diyetle alınan demir yeterlidir ancak ikinci ve üçüncü trimestrelerde vücudun artan ihtiyacına paralel olarak demir takviyesi yapmak genellikle uygundur.

Farmakodinamik Özellikler

Demir vücutta bütün hücrelerde mevcuttur ve hayati işlevlere sahiptir. İyonik demir enerji transferi yapan çok sayıda enzimin (sitokrom oksidaz, ksantin oksidaz, süksinik dehidrojenaz gibi) bir kompenentidir. Ayrıca oksijen transportu ve utilizasyonunda gerekli olan organik bileşiklerin (hemoglobin, miyoglobin gibi ) yapısında mevcuttur. Demir eksikliği durumunda tüm bu hayati fonksiyonların eksiklikleri ortaya çıkabilmektedir.

 

Demir preparatlarının uygulanması demir eksikliğinin neden olduğu eritropoietik anormallikleri düzeltmektedir. Demir eritropoezi stimüle etmez ve demir eksikliğinin neden olmadığı hemoglobin bozukluklarını düzeltmez.

 

Demir uygulanımı diğer demir eksikliği belirtilerini de düzeltir.

 

Demir protein süksinilatın çözünürlüğü 6.5’in üzerindeki pH da artar ve bu şekilde çözünerek ve duodenal enzimler tarafından parçalanılarak serbestlenen demir emilir.

 

Demir protein süksinilat, asit ortamda çözünmediğinden diğer demir preparatlarından farklı olarak gastrik tolerans oldukça iyidir.

 

Demir protein süksinilat başlıca duodenum ve proksimal çekumdan emilir. Demir eksikliği olmayan kişilerde uygulanan dozun %3-10’u emilir. Demir eksikliği durumlarında bu oran eksikliğin derecesine bağlı olarak %20-30’lara ulaşır.

 

Kanda yüksek oranda hemoglobine bağlanır.

 

Demir atılımı için bir fizyolojik sistem yoktur ancak deri, saç, tırnaklar, dışkı, anne sütü, menstrüel kanama ve idrarla düşük miktarlarda bir kayıp olabilir.

Farmasötik Şekli

Çözelti

Formülü

Her bir flakon (15 ml) 40 mg elementel demir’ e eşdeğer miktarda, demir proteinsüksinilat, tatlandırıcı olarak sodyum sakarin, koruyucu olarak sodyum metilparaben ve sodyum propil paraben, aroma olarak  dağ çileği esansı içerir.

İlaç Etkileşmeleri

Alkol ile birlikte kullanıldığında (alkolizm) demirin emilimi ve karaciğerde depolanması artabileceğinden toksisite meydana gelebilir. Karbonat veya magnezyum trisilikat içeren antasitler, yumurta, kahve, bikarbonat, karbonat oksalat veya fosfat içeren gıda veya ilaçlar, tannik asit içerdiğinden çay ile diyet lif içeren yiyeceklerle birlikte demir çözünmeyen kompleksler oluşturduğundan emilimi azalabilir. Demir uygulamasına yukarıda bahsedilen ilaç veya gıdalardan 1 veya 2 saat sonra devam edilmesi önerilmektedir. Tetrasiklinlerle birlikte kullanımda her iki ilacın da tedavi edici etkilerinde azalma görülebilir.

E vitamin demir eksikliği tedavisinde hematolojik cevabın gecikmesine neden olabilir. Yüksek dozlarda demir vücudun E vitamini ihtiyacını artırabilir. Birlikte kullanım durumlarında hastanın gözlenmesi tavsiye edilir.

Ortotolidin test sonuçlarını yanıltarak pozitif sonuçlar verir.

Kontraendikasyonlar

Hemokromatosis, hemosiderosis ve demir eksikliğine bağlı olmayan (talesemi gibi) anemik durumlarda kullanılmamalıdır.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Yetişkinlerde günde 40 – 80 mg demire eşdeğer olacak şekilde 1-2 flakon verilmesi uygundur. Flakonlar tercihen yemeklerden önce alınmalıdır.

Tedaviye alınan cevabın takibi açısından özellikle ilk 2 ayda düzenli aralıklarla hemoglobin tayini yapılması faydalıdır. Ayrıca gerekli durumlarda serum ferritin ve demir seviyelerinin kontrolü yararlı olabilir.

Ruhsat Sahibi

KOÇAK FARMA İLAÇ VE KİMYA SANAYİ A.Ş.

Bağlarbaşı, Gazi Cad. No: 64-66,

Üsküdar/İSTANBUL

Ruhsat Tarihi Ve Numarası

14.12.2006-210/13

Saklama Koşulları

25oC nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

10 ve 20 adet flakon içeren kutularda.

Uyarılar/Önlemler

Alkolizm, hepatit, aktif infeksiyon durumları ve enterit, kolit, divertikülit ve ülseratif kolit gibi intestinal sistemdeki inflamatuar durumlarda ve pankreatit ve peptik ülser durumlarında dikkatli kullanılmalıdır.

Üretim Yeri

KOÇAK FARMA İLAÇ VE KİMYA SANAYİ A.Ş.

Organize Sanayi Bölgesi, 

Çerkezköy / TEKİRDAĞ

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Demir içeren ilaçların oral yoldan uygulanması ile dışkı genellikle siyah bir renk alır. Bu durum zararsızdır. Kabızlık veya diyare görülebilir. Yüksek dozlarla alındığında sülfit oluşumuna bağlı olarak idrar renginde koyulaşma görülebilir. Nadir olarak karın ve mide ağrısı, kramp oluşabilir. Ülser veya gastritli hastalarda dikkatli kullanılması önerilir.

 

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.