Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Embil İlaç San. Ltd. Şti.
Marka KORTOS
Etken Madde Kodu SGKERB-ANTIHEMORAIDAL (HIDROKORTIZON ASETAT)
Ambalaj Miktarı 24
Ambalaj ADET/AMBALAJ
ATC Kodu C05AA
ATC Açıklaması Kortikosteroid İçeren Ürünler
NFC Kodu LA
NFC Açıklaması Topikal Harici Suppozituvarlar
Kamu Kodu A04422
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 6,59 TL (20 Mart 2016) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 6,4 TL (20 Mart 2016)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçer !
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu

İlaç Prospektüsü

Böbrek Yetmezliği
Kronik böbrek yetersizliği gibi hastalıklarda kullanılması sakıncalı olabilir.
Doz Aşımı

Doz aşımı halinde hekime başvurulmalıdır.

Endikasyonlar

İç ve dış hemoroidler (basit ve iltihaplı), anal fissür, radyasyona bağlı proktit, anal ekzema ve anal prurit.

Farmakodinamik Özellikler

Hidrokortizon asetat'ın antiflojistik, antipruritik ve vazokonstriktif etkisi vardır. Kısa sürede çevredeki ödemi kaldırır, kaşıntıyı giderir. Polidokanol lokal anesteziktir, ağrı duyusunu ortadan kaldırır.

Farmakokinetik Özellikler

Normalde rektuma supozituvar şeklinde uygulanan hidrokortizon asetat %26 oranında absorbe olur. Ancak uygulandığı bölge inflamasyonlu ve hasar görmüş ise absorpsiyon artabilir.

Farmasötik Şekli

Supozituvar

Formülü

Beher supozituvar: 27 mg Polidokanol 5 mg Hidrokortizon asetat içerir.

İlaç Etkileşmeleri

Preparat lokal etki amacı ile uygulanır. İlaç etkileşmeleri ancak sistemik etki söz konusu olduğu zaman geçerlidir.

Kontraendikasyonlar

Rektum ve anal bölgenin tüberkülozunda, fungal enfeksiyon hastalıklarında, canlı virüs aşılarının uygulanması sırasında kullanılmamalıdır. Sistemik yan etki riski nedeniyle peptik ülser, osteoporoz, psikoz, ağır psikonevroz, diyabet, konjestif kalp yetersizliği, kronik böbrek yetersizliği gibi hastalıklarda ve yaşlı kimselerde kullanılması sakıncalı olabilir. Ancak preparattaki hidrokortizon asetat miktarı ve bunun rektal apsorpsiyon oranı düşüktür.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde erişkinlere günde 2-3 supozituvar gerekir. Tedavi süresi ilaçtan alınan cevaba göre, hekim tarafından tayin edilir. Supozituvarlar dışkılamadan sonra anüse (makata) konur. Ufak bir parça pamuk ile kapatılır, bir süre sırt üstü yatılır. Dışkının yumuşak olması gerektiğinde hafif bir laksatif alınmalı ve uygun besin rejimi uygulanmalıdır.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

-

Saklama Koşulları

25 °C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Buzdolabına koymayınız. Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız. 

 

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

Bir kutuda 24 supozituvar vardır.

Uyarılar/Önlemler
Proktolojik muayene yapılmadan kullanılamaz. İrritasyon görülürse uygulamaya son verilir. Enfeksiyon var ise uygun bir antifungal veya antibakteriyel ilaç verilmelidir. Beklenen etki hemen elde edilmezse, enfeksiyon kontrol altına alınana kadar kortikosteroid kullanılmasına ara verilir. Uzun süreli veya yüksek dozda kullanımı sistemik kortikosteroid etkilere yol açabileceğinden, 7 günden fazla süre kullanılması önerilmemektedir.
GEBELER, EMZİRENLER İÇİN UYARILAR:
Gebelik risk kategorisi C’dir. Hamilelikte, teratojenite yönünden kortikosteroidlerin insanlarda güvenilirliği belirlenmemiştir. Yararına karşı riski göz önünde bulundurulmalı, hamilelerde gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Kullanılması gerekli görüldüğü takdirde, yüksek dozda veya uzun süreli tedavilerde yan etki oluşturabilmesi nedeniyle, emziren annelerde ilacın hasta için önemi göz önüne alınarak ya tedavi veya emzirme kesilmelidir.
  • Uzun kortikosteroid tedavisi süresince hastalar düzenli olarak hipertansiyon, glikozuri, hipokalemi, gastrik rahatsızlıklar ve mental değişiklik açısından takip edilmelidir.
  • Supozituvarlar çok sıcak yerde ve güneş altında tutulmamalıdır. Buzdolabında saklanması gerekmez.
  • Koruyucusu makasla kesilmelidir. Elle yırtıldığında yandaki supozituvar hava alır ve kurur, erimesi güçleşir.
Yan Etkileri / Advers Etkiler

Kortikosteroidlere ait sistemik ve lokal yan etkiler göz önünde bulundurulmalıdır: mide salgısı artması ve peptik ülser reaktivasyonu, su ve tuz tutulması (ödem), potasyum kaybı, hipertansiyonlularda kan basıncı artması, glükoz toleransı azalması, uzun süre kullananlarda Cushing sendromu, osteoporoz, psişik bozukluklar, akne, sürrenal korteks inhibisyonu. Preparat anorektal dokulara lokal etki amacıyla uygulanır. Normalde rektuma supozituvar şeklinde tatbik edilen hidrokortizon asetatın yaklaşık %26 oranında absorpsiyona uğradığı bildirilmektedir, ancak enflamasyonlu yüzeylerde olduğu gibi, absorpsiyon değişiklik gösterebilir. Yüksek dozlarda uzun süre kullanıldığı takdirde sistemik etki gösterebilecek miktarı absorpsiyona uğrayabilir. Yara varsa, iyileşmesini geciktirir. İki kutu kullandıktan sonra tedavi kesilmelidir.

Lokal yan etkiler: Yanma, kaşıntı, hipertrikozis, telanjiektazi, mukoza atrofisi, irritasyon, kuruluk, folikülit, hipopigmentasyon, sekonder enfeksiyon, allerjik kontakt dermatit.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.