Grubu Beşeri İthal İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Boehringer Ingelheim İlaç Ticaret A.Ş.
Marka MICARDIS
Etken Madde Kodu SGKFRU-TELMISARTAN+HIDROKLOROTIAZID Ağızdan katı
Ambalaj Miktarı 28
Ambalaj ADET/AMBALAJ
ATC Kodu C09DA07
ATC Açıklaması Telmisartan ve diüretikler
NFC Kodu AA
NFC Açıklaması Ağızdan Katı Tabletler
Kamu Kodu A05005
Patent Orjinal
Satış Fiyatı 33,72 TL (18 Şubat 2019) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 26,71 TL (22 Aralık 2018)
Kurumun Ödediği 14,5 TL
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu E244C
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu

İlaç Prospektüsü

Ambalajın Niteliği Ve İçeriği

MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet, PVA/Alu/PVC blister ambalajlarda 28 tablet içermektedir.

Araç Ve Makine Kullanımı Üzerindeki Etkiler

Araç ve makine kullanma becerileri üzerindeki etkileri konusunda herhangi bir çalışma yürütülmemiştir. Ancak, taşıt aracı ve makine kullanılacağı zaman, antihipertansif tedavi sırasında zaman zaman baş dönmesi ve uyuşukluk hali oluşabileceği akılda tutulmalıdır.

İlacı Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

MicardisPlus®’ı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ:
Eğer;
 • Telmisartana, hidroklorotiyazide, MicardisPlus® içindeki yardımcı maddelerden herhangi birine veya sulfonamid türevi ilaçlara karşı alerjik (aşırıduyarlı) iseniz;
 • Hamileliğinizin üçüncü ayından sonraki dönem içindeyseniz;
 • Bebeğinizi emziriyorsanız;
 • Safra yollarınızda tıkanıklık varsa (safra kesesinden safranın rahat akmasını engelleyen bir problem);
 • Şiddetli karaciğer hastalığınız varsa,
 • Şiddetli böbrek hastalığınız varsa,
 • Kanınızdaki potasyum seviyesinin sürekli olarak düşük olmasına veya kalsiyum seviyesinin sürekli olarak yüksek olmasına neden olan hastalıklarınız varsa.
MicardisPlus®’ın çocuklarda ve 18 yaşına kadar ergenlerde güvenlilik ve etkinliği belirlenmemiştir. Bu nedenle bu yaş grubunda kullanılması önerilmemektedir.
 
MicardisPlus®’ı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ: 
Eğer;
 • Böbrek hastalığınız varsa veya size böbrek nakli yapıldıysa;
 • Karaciğer hastalığınız varsa;
 • Aşırı miktarlarda kusuyorsanız veya ishal iseniz;
 • Kalbinizde sorunlar varsa;
 • Şeker hastası (diyabetik) iseniz;
 • Kanınızdaki aldosteron miktarı yüksek ise (bir hormon);
 • Kalp kapakçıklarınızda daralma varsa veya kardiyomiyopati denilen kalp kası hastalığınız varsa;
 • Damla (gut) hastalığı varsa;
 • Potasyum destekleyici ilaçlar veya tuz yerine kullanılan potasyum içerikli ürünler kullanıyorsanız;
 • Doktorunuz sizde iskemik kalp hastalığı olduğunu söylediyse;
 • Alerji veya astımınız varsa;
 • Lupus hastası iseniz (lupus eritematozus / SLE);
 • Kalıtsal fruktoz intoleransınız varsa (çok ender rastlanan, vücudun bazı tür şekerlere karşı tahammülsüz olduğu kalıtsal bir hastalık).
Eğer az tuzlu bir diyet takip ediyorsanız, doktorunuza söylemelisiniz.
Aşırı susama, ağız kuruluğu, olağan dışı halsizlik, uykululuk hali, kaslarda ağrı ya da kramplar, bulantı ve kusma veya kalbin anormal derecede hızlı atması gibi belirtiler, bazen MicardisPlus® içindeki hidroklorotiyazidin aşırı etki yapmasının bir göstergesi olabilir. Bu türlü belirtilerin ortaya çıkması durumunda doktorunuza bildiriniz.
Paratiroid bezleriyle ilgili kan testleri yapılacaksa, önceden hidroklorotiyazid alımı durdurulmalıdır; MicardisPlus® almakta olduğunuzu doktorunuza söyleyiniz.
Eğer bir ameliyat geçirecekseniz veya başka bir nedenle vücudunuz uyuşturulacaksa (anestezi), MicardisPlus® almakta olduğunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 
Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışın.
 
MicardisPlus®’ın yiyecek ve içecek ile kullanılması:
MicardisPlus® aç karına ya da yiyeceklerle birlikte alınabilir.
 
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
MicardisPlus® tercihen hamileliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır. Eğer MicardisPlus® kullanıyorken hamilelik planlarsanız veya hamile kalırsanız, doktorunuza başvurunuz.
MicardisPlus® hamileliğin üçüncü ayından sonra kullanılmamalıdır.
Planlanmış bir hamilelikten önce, uygun başka bir alternatif tedaviye geçilmelidir.
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz, hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 
 
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
MicardisPlus® emzirme döneminde kullanılmamalıdır.
 
Araç ve makine kullanımı
MicardisPlus® araç sürme ve makine kullanma yetilerinizi muhtemelen etkilemeyecektir. Ancak yüksek kan basıncı tedavisi sırasında bazı kişilerde zaman zaman baş dönmesi ve yorgunluk ortaya çıkabilir. Eğer sizde böyle bir durum varsa, bu tür aktivitelerde bulunmadan önce doktorunuza danışınız.
 
MicardisPlus®’ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
MicardisPlus® sorbitol ve laktoz içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tahammülsüzlüğünüz (intolerans) olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
 
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
MicardisPlus® içindeki telmisartan, çoğu ilaç ile etkileşmemektedir. Yine de, birlikte potasyum destekleyicileri, tuz yerine kullanılan potasyum içerikli bileşikler, potasyum tutucu ilaçlar (bazı idrar söktürücüler), lityum içeren ilaçlar, non-steroid antiinflamatuar grubu ilaçlar (aspirin gibi ağrı kesici ve iltihap giderici etkisi olan ilaçlar) ya da digoksin (kalp ilacı) alıyorsanız, bazı özel tedbirlerin alınması (örn. kan testleri) uygun olabilir.
 
MicardisPlus® içindeki hidroklorotiyazid, diğer ilaçlar ile etkileşime girebilir. Başka idrar söktürücü (diüretik) ilaçlar, bazı bağırsak yumuşatıcılar (laksatifler), damla (gut) hastalığı ilaçları, D vitamini destekleri, kalbinizin ritmini düzenleyen ilaçlar, şeker hastalığı (diyabet) ilaçları (tablet ya da insülin) alıyorsanız, doktorunuz özel bazı testler (örn. kan testleri) yapılmasını uygun görebilir.
 
Ayrıca şu ilaçlarla birlikte kullanırken de dikkatli olunmalıdır: Kan basıncını düşürücü diğer ilaçlar, steroid (kortizon) türevi ilaçlar, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, eklem iltihabı (artrit) ilaçları, alkol ve uyuşturucu ilaçlar, bazı kolesterol düşürücü ilaçlar (kolestiramin ve kolestipol), bazı kas gevşeticiler (tübokürarin), kalsiyum tuzları, amfoterisin (mantar hastalığı ilacı).
 
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınızsa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri Nelerdir

Tüm ilaçlar gibi, MicardisPlus®’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
 
Aşağıdakilerden biri olursa MicardisPlus®’ı kullanmayı durdurun ve DERHAL doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
 • Yüz, ağız ve boğazda şişme, kurdeşen ve bunlara eşlik edebilecek nefes darlığı ile birlikte olabilen şiddetli alerjik reaksiyonlar;
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.
 
Eğer bunlardan sizde mevcut ise, sizin MicardisPlus®’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
 
Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
 
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz: 
 • Gece idrara kalkma, halsizlik, nefes darlığı, çarpıntı, idrar miktarında azalma, el, ayaklar ve göz etrafında şişme (akut böbrek yetmezliği belirtileri olabilir);
 • Nedeni belli olmayan ateş, sık sık ateşli hastalık geçirme, vücut direncinde düşme (belirli kan hücrelerinde azalmanın işareti olabilir);
 • Bayılmalar;
 • Yapılan tahlillerde kanda potasyum seviyelerinin yüksek bulunması. 
Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.
Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.
 
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:
 
Aşağıdaki yan etkiler sık olarak bildirilmiştir (10 kişide 1’den az, 100 kişide 1’den fazla kişiyi etkileyen): Karın ağrısı, korku ve endişe hali, eklem ağrısı, sırt ağrısı, kandaki potasyum ve kolesterol düzeylerinde değişiklik, ishal, midede huzursuzluk hissi, baş dönmesi, egzama, iktidarsızlık, grip hastalığına benzer belirtiler, kol ve bacaklarda kas spazmları ve ağrılar, kas ağrısı, ağrı, anjin, bronşit, yutak infeksiyonu ve sinüs infeksiyonu gibi üst solunum yolu infeksiyonları, idrar yolu infeksiyonu (mesane infeksiyonu dahil), iç kulak ve merkez sinir sistemi kaynaklı baş dönmesi.
Aşağıdaki yan etkiler seyrek olarak bildirilmiştir (100 kişide 1’den az, 1,000 kişide 1’den fazla kişiyi etkileyen): Allerji, kandaki şeker ve ürik asit düzeylerinde değişiklik, deri bozuklukları.
Tek başına telmisartan almakta olan hastalarda, görme bozuklukları, göğüs ağrısı, ağız kuruluğu, gaz çıkarma, fazla terleme, tendinite benzer belirtiler (tendinit, kasların kemik ile birleşmelerini sağlayan özel yapıların iltihabıdır) bildirilmiştir. Ayrıca, telmisartanın piyasaya verilmesinden bu yana,  deride kızarma, kaşıntı, baygınlık, uykusuzluk, çökmüş ruh hali, kusma, düşük kan basıncı, nabızda yavaşlama, nabızda hızlanma, nefes darlığı, karaciğer fonksiyonlarında anormallik, karaciğer bozukluğu, akut böbrek yetmezliği dahil böbrek bozukluğu, kansızlık, kanı oluşturan bileşenlerde değişiklik, halsizlik, bacaklarda kramplar ve ilacın etkisiz olduğu vakalar bildirilmiştir. Bu etkilerin sıklığı bilinmemektedir.
MicardisPlus®’ın içinde bulunan diğer bileşen olan hidroklorotiyazidi tek başına kullanan hastalarda zaman zaman, iştah kaybı, yemek yiyememe, tükürük bezi iltihabı, huzursuzluk, görme bozuklukları, kalp ritminde bozukluklar, damar iltihabı, sıkıntılı solunum, pankreas iltihabı, sarılık, şiddetli deri döküntüleri ortaya çıkmıştır. Bu yan etkiler MicardisPlus® ile görülmemiş olmakla birlikte, ortaya çıkma olasılığı vardır.
 
Bunlar MicardisPlus®’ın hafif yan etkileridir.
 
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız, doktorunuzu ya da eczacınızı bilgilendiriniz.

İlaç Nasıl Kullanılır

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar
 
Erişkinler
MicardisPlus®’ı her zaman için tam olarak doktorunuzun söylediği şekilde alınız. Eğer emin değilseniz, doktorunuza ya da eczacınıza sormalısınız.
MicardisPlus® size, önceki tedavinizin kan basıncını yeterince düşüremediği için reçete edilmiş olabilir. Durum böyle ise, doktorunuz size önceki tedavinizden nasıl bir geçiş yapılacağını anlatacaktır.
Kan basıncınızı kontrol altında tutmak için, doktorunuz reçete ettiği sürece, her gün MicardisPlus® almayı sürdürmelisiniz.
MicardisPlus®’ın olağan dozu günde bir tablettir. Eğer kan basıncınız çok yüksek olmayı sürdürürse, doktorunuz ilacınızı değiştirme ihtiyacı duyabilir.
 
Uygulama yolu ve metodu
Tabletler bir miktar sıvı ile birlikte yutulmalıdır. İlacınızı her gün, günün aynı saatinde almaya özen gösteriniz.
 
Değişik yaş grupları
 
MicardisPlus®’ın çocuklarda kullanımı: MicardisPlus® sadece erişkinler içindir ve çocuklar ve 18 yaşına kadar olan ergenler tarafından kullanılmamalıdır.
 
MicardisPlus®’ın yaşlılarda kullanımı: MicardisPlus® yaşlı kişilerde doz ayarlaması yapmadan kullanılabilir.
 
Özel kullanım durumları
 
Böbrek yetmezliği: Hafif ya da orta dereceli böbrek yetmezliği olan hastalarda doz ayarlamasına gerek görülmemektedir. Ancak şiddetli böbrek yetmezliğinde MicardisPlus® kullanılmamalıdır.
 
Karaciğer yetmezliği: Hafif veya orta derecede karaciğer yetmezliği olan hastalarda günlük doz, günde bir kez MicardisPlus® 40/12.5 mg Tablet’i geçmemelidir.
 
Eğer MicardisPlus®’ın etkisinin çok güçlü ya da çok zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
 
Kullanmanız gerekenden daha fazla MicardisPlus® kullandıysanız
MicardisPlus®’tan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
Doktorunuzun reçete ettiği dozun takip edilmesi önem taşımaktadır. Eğer kazaen daha fazla tablet alırsanız, gecikmeden doktorunuza ne yapacağınızı sorunuz veya en yakın hastanenin acil servisine müracaat ediniz.
 
MicardisPlus® kullanmayı unutursanız
Eğer ilacınızı almayı unutursanız, bu dozu aynı gün içerisinde hatırlar hatırlamaz alınız. Eğer tabletinizi aynı gün almaz iseniz, bir sonraki gün normal dozunuzu alınız. Aynı gün içerisinde iki doz almayınız.
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
 
Hipertansiyon süreğen (kronik) bir hastalıktır. Doktorunuz başka türlü bir tedavi önerinceye kadar her gün MicardisPlus® kullanmaya devam etmelisiniz.
 
MicardisPlus® ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler
MicardisPlus® kullanmayı bıraktığınızda kan basıncınız, ani yükselmeler olmaksızın, birkaç gün içerisinde basamaklı olarak tedavi öncesi düzeylerine dönecektir.
 
Bu ilacın kullanımıyla ilgili başka sorularınız olursa, doktorunuza sorunuz.

İlaç Nedir Ve Niçin Kullanılır

 • MicardisPlus®, kırmızı ve beyaz renklerde, iki tabakalı oval tabletler şeklindedir. Üzerinde şirket logosu ve H8 kodu yazılıdır.
 • MicardisPlus®, 28 tablet içeren blister ambalajlarda piyasaya sunulmaktadır.
 • MicardisPlus®’ın içindeki etkin maddelerden biri olan telmisartan, anjiyotensin-II reseptör antagonistleri adı verilen bir ilaç grubuna aittir.
 • Anjiyotensin II vücutta bulunan bir maddedir; kan damarlarınızı daraltarak kanın bu damarların içinden geçmesini zorlaştırır ve kan basıncınızın yükselmesini sağlar. MicardisPlus® içindeki telmisartan anjiyotensin II’nin bu etkisini engelleyerek kan damarlarınızı gevşetir ve böylelikle kan basıncınızı düşürür.
 • Hidroklorotiyazid idrar söktürücü (diüretik) bir maddedir ve tiyazid grubu diüretikler adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Hidroklorotiyazid çıkardığınız idrar miktarını artırarak kan basıncınızın azalmasını sağlar.
 • Hidroklorotiyazid ile uzun süreli tedavinin, kalp-damar sistemi hastalıkları ve bunlardan dolayı ölüm riskini azalttığı gösterilmiştir.
 • MicardisPlus®, içinde bulunan iki ayrı etkin maddeden (telmisartan ve hidroklorotiyazid) herhangi birisi tek başına kullanıldığında kan basıncında yeterli bir azalma elde edilemeyen kan basıncı yüksekliğinin (esansiyel hipertansiyon) tedavisi için kullanılmaktadır.
 • Doktorunuz kan basıncınızı ölçmüş ve sizin yaşınız için normal olan aralıktan yüksekte olduğunu görmüştür. Yüksek kan basıncı, tedavi edilmediğinde, kalp, böbrekler, beyin ve gözler gibi çeşitli organlardaki kan damarlarında harabiyete yol açabilir. Böylelikle, bazı durumlarda kalp krizleri, kalp veya böbrek yetmezliği, felç veya körlük ile sonuçlanabilir. Yüksek kan basıncı genellikle, bu tür bir harabiyet ortaya çıkmadan önce belirti vermez. Dolayısıyla, normal sınırlar içinde olup olmadığının doğrulanması için kan basıncı ölçümlerinin yapılması gereklidir.
 • Yüksek kan basıncı, MicardisPlus® gibi ilaçlar ile tedavi edilebilir ve kontrol altına alınabilir. Doktorunuz kan basıncınızın düşürülmesinde yardımcı olmak üzere aynı zamanda yaşam tarzınızda bazı düzenlemeler yapmanızı da tavsiye etmiş olabilir; örneğin kilo verme, sigaradan uzak durma, alkol tüketiminin azaltılması ve yiyeceklerinizdeki tuz miktarının azaltılması gibi. Düzenli olarak yürüme ve yüzme gibi hafif (zorlayıcı olmayan) egzersizler yapmanızı da teşvik etmiş olabilir.

İlaç Saklanma Koşulları Nasıldır

MicardisPlus®’ı çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25 oC’nin altındaki oda sıcaklığında, nemden koruyarak saklayınız. 
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra MicardisPlus®’ı kullanmayınız. 
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz MicardisPlus®’ı  kullanmayınız.
Bazen blister şeridinde tabletlerin bulunduğu gözlerin arasındaki alanlarda blisterin iç ve dış tabakasının ayrıldığı görülmektedir. Bu, ilacı etkilemeyen ve herhangi bir önlem gerektirmeyen bir durumdur.

Beşeri Tıbbi Üründen Arta Kalan Maddelerin İmhası

Özel bir gereklilik yoktur.
Tüm kullanılmayan ürün veya atık maddeler ulusal mevzuat doğrultusunda imha edilmelidir.

Beşeri Tıbbi Ürünün Adı

MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet

Diğer Tıbbi Ürünler İle Etkileşimler Ve Diğer Etki

Lityum ile anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörlerinin birlikte uygulanması sırasında, serum lityum konsantrasyonlarında geri dönüşümlü artışlar ve toksisite bildirilmiştir. Anjiyotensin II reseptör antagonistleri ile de çok ender olgular bildirilmiştir [10]. Ayrıca tiyazidler, renal lityum klirensini azaltırlar, dolayısıyla MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet ile lityum toksisitesi riski artabilir. Lityum ve MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet birlikte sadece, tıbbi gözetim altında uygulanmalıdır ve birlikte kullanımları sırasında serum lityum düzeylerinin izlenmesi önerilir.
 
Hidroklorotiyazidin potasyum azaltıcı etkisi, telmisartanın potasyum tutucu etkisi ile hafifletilmektedir. Ancak hidroklorotiyazidin serum potasyumu üzerindeki bu etkisinin, potasyum kaybı ve hipokalemiye yol açan diğer ilaçlar tarafından potansiyalize edilmesi beklenecektir (örn. diğer kaliüretik diüretikler, laksatifler, kortikosteroidler, ACTH,amfoterisin, karbenoksolon, penisilin G sodyum, salisilik asit ve türevleri).
Eğer bu ilaçlar MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet ile birlikte reçete edilecekse, plazma potasyum düzeylerinin izlenmesi önerilmektedir.
 
Bunun aksine, renin-anjiyotensin sistemi aktivitesini azaltan diğer ilaçların kullanımı ile elde edilen deneyimler temelinde, potasyum tutucu diüretikler, potasyum destek preparatları, tuz yerine kullanılan potasyum içerikli bileşikler veya serum potasyum düzeylerini yükseltebilen diğer ilaçlar (örn. heparin sodyum) ile birlikte kullanım, serum potasyumunda artışlara neden olabilir.
Eğer bu ilaçlar MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet ile birlikte reçete edilecekse, plazma potasyum düzeylerinin izlenmesi önerilmektedir.
 
MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet, serum potasyum bozukluklarından etkilenen ilaçlar ile birlikte uygulandığında (örn. dijital glikozitleri, anti-aritmik ajanlarve torsades de pointes indüklediği bilinen ilaçlar), serum potasyumunun periyodik olarak izlenmesi önerilmektedir.
 
Telmisartan diğer antihipertansif ajanların hipotansif etkilerini artırabilir. Farmakokinetik araştırmalarda incelenen bileşikler arasında digoksin [11], varfarin [12,13], hidroklorotiyazid [14], glibenklamid [15], ibuprofen [16], parasetamol [17], simvastatin [18] ve amlodipin [19] yer almaktadır. Telmisartanın parasetamol, amlodipin, glibenklamid, hidroklorotiyazid veya ibuprofen ile birlikte uygulanması herhangi anlamlı bir etkileşimle sonuçlanmaz. Telmisartan sitokrom p450 sistemi ile metabolize olmaz ve CYP2C19 üzerinde düşük inhibisyon dışında in vitro olarak sitokrom P450 enzimleri üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Telmisartanın sitokrom P450 enzimlerini inhibe eden ilaçlarla etkileşmesi beklenmez. Aynı zamanda sitokrom P450 enzimleri ile metabolize olan ilaçlarla da etkileşmesi beklenmez. CYP2C19 ile metabolize olan ilaçların metabolizmasında olası inhibisyon olabilir.
 
Digoksin için medyan plazma digoksin çukur konsantrasyonunda %20 artma gözlenmiştir (tek bir olguda %39); plazma digoksin düzeylerinin izlenmesi gündeme getirilmelidir.
 
Varfarin: 10 gün süreyle uygulanan telmisartan plazma konsantrasyonlarını hafifçe düşürmüştür, bu düşüş Uluslararası Normalize Oranda (International Normalized Ratio) bir değişiklikle sonuçlanmamıştır.
 
Aşağıdaki ilaçlar, birlikte uygulandıklarında tiyazid diüretikleriyle etkileşebilirler:
 
Alkol, barbitüratlar ya da narkotikler: Ortostatik hipotansiyonda potansiyalizasyon ortaya çıkabilir.
 
Antidiyabetik ilaçlar (oral ajanlar ve insülinler): Antidiyabetik ilaç dozunun uyarlanması gerekebilir.
 
Diğer antihipertansif ilaçlar: Aditif etki ya da potansiyalizasyon.
 
Metformin: Hidroklorotiyazid ile birlikte uygulandığında laktik asidoz riski vardır.
 
Kolestiramin ve kolestipol reçineleri: Anyon değiştirici reçinelerin varlığında, hidroklorotiyazidin emilimi bozulmaktadır.
 
Kortikosteroidler, ACTH: Elektrolit eksikliği, özellikle hipokalemi artabilir.
 
Dijital glikozitleri: Tiyazidlerin indüklediği hipokalemi ya da hipomagneziyemi, dijitalin indüklediği kardiyak aritmilerin başlamasını kolaylaştırır.
 
Non-steroid antienflamatuar ilaçlar ( > 3g/gün dozunda ASA ve COX-2 inhibitörleri dahil NSAEİ’ler): Non-steroid antienflamatuar ilaçların eş-zamanlı olarak kullanılması,bazı hastalarda tiyazid diüretiklerinin diüretik, natriüretik ve antihipertansif etkilerini azaltabilir [106,107]; dehidrate durumdaki hastalarda akut böbrek yetmezliği potansiyeli kuvvetlenebilir [108]. NSAEİ ve MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet almakta olan hastalar, kombinasyon tedavisinin başlangıcında uygun ve yeterli bir şekilde hidrate edilmeli ve böbrek fonksiyonları izlenmelidir.
 
Pressör aminler (örn. noradrenalin): Pressör aminlerin etkisi azalabilir, fakat kullanımlarını aksatacak kadar olmaz.
 
Non-depolarizan iskelet kası gevşeticileri (örn. tubokürarin): Non-depolarizan iskelet kası gevşeticilerinin etkisi hidroklorotiyazid tarafından potansiyalize edilebilir.
 
Gut tedavisi: Hidroklorotiyazid serum ürik asit düzeyini yükseltebileceği için, ürikozürik ilaçlarda doz uyarlaması gerekebilir. Probenesit veya sülfinpirazonun dozajında yükseltme gerekebilir. Tiyazid ile birlikte uygulanması, allopürinole karşı aşırı duyarlık reaksiyonlarının sıklığını artırabilir.
 
Kalsiyum tuzları: Tiyazid diüretikleri, atılımın azalması nedeniyle serum kalsiyum düzeylerini yükseltebilir. Eğer kalsiyum desteği preparatlarının reçete edilmesi gerekiyorsa, serum kalsiyum düzeyleri izlenmeli ve kalsiyum dozu bu doğrultuda uyarlanmalıdır.
 
Diğer etkileşimler: Beta-blokerlerin ve diazoksidin hiperglisemik etkileri, tiyazidler tarafından artırılabilir. Antikolinerjik ajanlar (örn. atropin, biperiden), gastro-intestinal motiliteyi ve mide boşalma hızını azaltarak, tiyazid tipi diüretiklerin biyoyararlanımını arttırabilirler.
 
Tiyazidler, amantadinin neden olduğu istenmeyen etki riskini arttırabilirler. Tiyazidler, sitotoksik ilaçların (örn. siklofosfamid, metotreksat) böbreklerden atılımını azaltabilirler ve miyelosupressif etkilerini potansiyalize edebilirler.

Doz Aşımı Ve Tedavisi

MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet ile doz aşımının tedavisine ilişkin spesifik veriler bulunmamaktadır. Hasta yakından izlenmeli ve tedavi semptomatik ve destekleyici olmalıdır. Tedavi, tabletlerin alınmasından sonra geçen süreye ve semptomların şiddetine bağlıdır. Emezis indüksiyonu ve/veya gastrik lavaj, önerilen önlemler arasındadır.
 
Doz aşımının tedavisinde aktif tıbbi kömür yararlı olabilir. Serum elektrolitleri ve kreatinin sık aralıklar ile izlenmelidir. Eğer hipotansiyon ortaya çıkarsa, hasta sırtüstü pozisyonda yatırılmalı ve hızla tuz ve volüm replasmanı yapılmalıdır.
 
Telmisartan dozaşımındaki en muhtemel belirtilerin hipotansiyon ve taşikardi olması beklenmektedir; aynı zamanda bradikardi de oluşabilir.
 
Hidroklorotiyazid doz aşımı, aşırı diürezden kaynaklanan elektrolit deplesyonu (hipokalemi, hipokloremi) ve dehidrasyon ile birliktedir. Doz aşımında en sık rastlanan bulgu ve semptomlar, bulantı ve somnolanstır. Hipokalemi kas spazmları ile sonuçlanabilir ve/veya birlikte kullanılan dijital glikozitleri ya da belirli anti-aritmik ilaçlara bağlı kardiyak aritmileri ağırlaştırabilir.
 
İnsanlarda telmisartan doz aşımına ilişkin veri bulunmamaktadır. Telmisartan kandan hemodiyaliz ile uzaklaştırılamaz. Hidroklorotiyazidin hemodiyaliz ile ne ölçüde uzaklaştırıldığı belirlenmemiştir.

Etkin Maddeler

Telmisartan ve hidroklorotiyazid.
Her bir MicardisPlus® 80/12.5 miligram Tablet, 80 miligram telmisartan ve 12.5 miligram hidroklorotiyazid içerir.

Farmakodinamik Özellikler

MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet, bir anjiyotensin II reseptör antagonisti olan telmisartan ve tiyazid gurubu bir diüretik olan hidroklorotiyazidin bir kombinasyonudur. Bu maddelerin bileşimi aditif bir antihipertansif etkiye sahiptir; kan basıncını, bileşenler tek başına kullanıldığında elde edilen azalmadan daha büyük ölçüde azaltır.
Günde bir kez alınan MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet, terapötik doz aralığı boyunca, kan basıncında etkin ve dalgalanmasız, yumuşak bir azalma oluşturur.  
 
Telmisartan: 
Telmisartan oral yoldan etkili ve spesifik bir anjiyotensin II reseptör (AT1 tipi) antagonistidir [22]. Telmisartan, anjiyotensin II'nin bilinen etkilerinden sorumlu olan AT1 reseptör alt tipindeki bağlanma bölgesine çok yüksek bir afinite göstererek anjiyotensin II ile yer değiştirir.
 
Telmisartan AT1 reseptöründe herhangi bir kısmi agonist etki göstermez. Telmisartan AT1 reseptörüne selektif olarak bağlanmaktadır. Bu bağlanma uzun sürelidir.
Telmisartan AT2 ve özellikleri daha az bilinen başka AT reseptörleri dahil, diğer reseptörlere karşı afinite göstermez. Bu reseptörlerin fonksiyonel rolleri ve bunların telmisartan nedeniyle düzeyi artan anjiyotensin II tarafından olası aşırı stimülasyonlarının etkileri bilinmemektedir. Telmisartan ile plazma aldosteron düzeyleri azalır. Telmisartan insan plazma reninini inhibe etmez veya iyon kanallarını bloke etmez. Telmisartan bradikinini de parçalayan enzim olan anjiyotensin dönüştürücü enzimi (kininaz II) inhibe etmez. Bu nedenle bradikininin aracılık ettiği istenmeyen etkileri şiddetlendirmesi beklenmez.
 
İnsanlarda 80 mg'lık telmisartan dozu, anjiyotensin II ile ortaya çıkan kan basıncı artışını hemen hemen tamamen inhibe eder. İnhibitör etki 24 saat boyunca devam eder ve 48 saate kadar ölçülebilir durumdadır [23-26].
 
İlk telmisartan dozundan sonra antihipertansif aktivite basamaklı olarak 3 saat içinde belirgin hale gelir. Kan basıncındaki maksimum azalma, genellikle tedaviye başlandıktan 4 hafta sonra elde edilir ve uzun süreli tedavi boyunca kalıcı olur [27].
 
Antihipertansif etki, ilaç alındıktan sonraki 24 saat boyunca sabit olarak devam eder ve ambulatuar kan basıncı ölçümlerinde gösterildiği gibi, bir sonraki dozdan önceki 4 saati de kapsar. Bu özellik, plasebo kontrollü klinik çalışmalarda 40 ve 80 mg'lık telmisartan dozlarından sonra çukur-doruk oranının sürekli olarak %80'in üzerinde görülmesiyle doğrulanmıştır [27].
 
Hipertansiyonu olan hastalarda telmisartan, nabız hızını etkilemeksizin, hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürür. Telmisartanın antihipertansif etkisi diğer antihipertansif ilaç sınıflarını temsil eden ajanların etkileriyle karşılaştırılabilir düzeydedir [27]; bu özelliği, telmisartanın amlodipin [28,29], atenolol [30-32], enalapril [9,33-37], hidroklorotiyazid [38,39], losartan [40,41] ve lisinopril [42,43] ile karşılaştırıldığı klinik çalışmalarda gösterilmiştir.
 
Telmisartan tedavisinin aniden kesilmesi sonrasında kan basıncı, rebound hipertansiyon belirtileri olmaksızın, birkaç günlük bir süre içinde basamaklı olarak tedavi öncesi değerlere döner [27].
 
İki antihipertansif tedavinin doğrudan karşılaştırıldığı klinik çalışmalarda, anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörü alanlara göre, telmisartan ile tedavi edilen hastalarda kuru öksürük insidansı anlamlı derecede daha az bulunmuştur [44-46].
 
Hidroklorotiyazid: 
Hidroklorotiyazid, tiyazid gurubu bir diüretiktir. Tiyazid diüretiklerinin antihipertansif etki mekanizmaları tam olarak bilinmemektedir. Tiyazidler, böbrek tübüllerinde elektrolit geri-emilim mekanizmalarını etkiler; sodyum ve klorür atılımını, hemen hemen eşdeğer miktarlarda, direkt bir etki ile artırırlar. Hidroklorotiyazidin diüretik aktivitesi plazma hacmini azaltır, plazma renin aktivitesini artırır, aldosteron sekresyonunu artırır, sonuçta idrarla potasyum ve bikarbonat kaybı artar ve serum potasyumu azalır.
 
Birlikte telmisartan kullanımı, muhtemelen renin-anjiyotensin-aldosteron sisteminin blokajı yoluyla, bu diüretikler ile ilişkili potasyum kaybını tersine döndürme eğilimindedir.
 
Hidroklorotiyazidler ile diürez başlangıcı 2 saat içinde ortaya çıkar, doruk etki yaklaşık 4 saat içerisinde görülür ve etki 6-12 saat civarında kalıcı olur.
 
Epidemiyolojik çalışmalarda, hidroklorotiyazid ile uzun süreli tedavinin, kardiyovasküler mortalite ve morbidite riskini azalttığı gösterilmiştir.
 

Farmakokinetik Özellikler

Hidroklorotiyazid ve telmisartanın birlikte uygulanması, her iki ilacın da farmakokinetiği üzerinde herhangi bir etki göstermemektedir.
 
Emilim:
 
Telmisartan: Oral uygulama sonrasında doruk telmisartan konsantrasyonlarına 0.5 - 1.5 saat içerisinde ulaşılır. 40 mg ve 160 mg dozlarında telmisartanın mutlak biyoyararlanımı, sırasıyla %42 ve %58’dir [47,48]. Yiyecekler telmisartanın biyoyararlanımını hafifçe azaltır; plazma konsantrasyon-zaman eğrisi altında kalan alan (EAA) 40 mg tablet ile yaklaşık %6, 160 mg dozdan sonra ise yaklaşık %19 azalır. İster aç karına, ister yiyeceklerle birlikte alınsın, uygulamadan 3 saat sonraki plazma telmisartan konsantrasyonları benzer düzeylerdedir [49]. Eğri altı alandaki (EAA) bu küçük azalmanın terapötik etkide bir azalmaya neden olması beklenmez. Oral yoldan uygulanan telmisartanın farmakokinetiği, 20 - 160 mg arasında non-lineerdir; plazma konsantrasyonları (Cmaks ve EAA) artan dozlar ile orantılı bir artıştan daha büyük bir yükselme gösterir [50]. Telmisartan tekrarlı uygulamalarda plazmada belirgin bir birikim göstermez.
 
Hidroklorotiyazid: Oral MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet uygulamasından sonra doruk hidroklorotiyazid konsantrasyonlarına, yaklaşık 1.0 - 3.0 saat içerisinde ulaşılır. Renal yoldan kümülatif hidroklorotiyazid ekskresyonu temelinde mutlak biyoyararlanımı %60 civarındadır [51,52].
 
Dağılım:
 
Telmisartan: Telmisartan esas olarak albumin ve alfa-1 asit glikoprotein olmak üzere, plazma proteinlerine yüksek oranda bağlanmaktadır (> %99.5) [53,54]. Telmisartanın görünür dağılım hacmi yaklaşık 500 L'dir ve dokularda ilave bir bağlanmaya işaret etmektedir [55,56].
 
Hidroklorotiyazid: Hidroklorotiyazid, plazmada proteinlere %64 oranında bağlanır ve görünür dağılım hacmi 0.8 ± 0.3 l/kg’dır [1].
 
Biyotransformasyon ve eliminasyon:
 
Telmisartan: Gerek intravenöz gerekse oral 14C işaretli telmisartan uygulamasından sonra, uygulanan dozun çoğu (>%97), biliyer ekskresyon yoluyla, feçes ile elimine edilmiştir. İdrarda yalnızca çok küçük miktarlarda bulunmaktaydı [59].
 
Telmisartan konjugasyon yoluyla metabolize olur ve farmakolojik olarak inaktif açilglukuronid oluşturur [57]. Ana bileşiğin glukuronidi, insanlarda tanımlanan tek metabolittir [58].
 
Tek doz 14C işaretli telmisartan uygulamasından sonra glukuronid formu, plazmada ölçülen radyoaktivitenin yaklaşık %11’ini temsil eder [58]. Sitokrom P450 izoenzimleri, telmisartan metabolizmasında yer almazlar. Oral uygulamadan sonra telmisartanın total plazma klirensi, 1500 mL/dk’dan yüksektir [55,56]. Terminal eliminasyon yarı-ömrü, 20 saatin üzerindedir.
 
Hidroklorotiyazid: Hidroklorotiyazid insanlarda metabolize olmaz ve neredeyse tamamen, idrarla değişmemiş ilaç olarak atılır. Oral dozun %60 civarı, 48 saat içerisinde değişmemiş ilaç olarak elimine edilir. Renal klirensi yaklaşık 250 - 300 mL/dk’dır. Hidroklorotiyazidin terminal eliminasyon yarı-ömrü, 10 - 15 saattir [52].
 
Yaşlı hastalar:
Telmisartanın farmakokinetiği yaşlılar ve 65 yaşından genç olanlar arasında farklılık göstermez [60].
 
Cinsiyet:
Plazma telmisartan konsantrasyonları, genellikle kadınlarda erkeklerden 2 - 3 kat yüksektir [50]. Bununla birlikte klinik araştırmalarda, kadınlardaki kan basıncı yanıtında ya da ortostatik hipotansiyon insidansında anlamlı artışlar bulunmamıştır. Herhangi bir doz uyarlaması gerekli değildir. Kadınlarda erkek olgulara göre, daha yüksek plazma hidroklorotiyazid konsantrasyonlarına doğru bir eğilim vardı. Bu durumun klinik önem taşıdığı düşünülmemektedir [61,62].
 
Böbrek bozukluğu olan hastalar:
Renal ekskresyon, telmisartanın klirensine katkıda bulunmaz. Hafif ile orta derecede böbrek bozukluğu olan hastalardaki küçük deneyimler temelinde (kreatinin klirensi 30 - 60 mL/dk, ortalama 50 mL/dk civarında), böbrek fonksiyonları azalmış hastalarda doz uyarlaması gerekmemektedir [63].
Telmisartan kandan diyaliz yoluyla uzaklaştırılamaz. Böbrek fonksiyonları bozulmuş olan hastalarda, hidroklorotiyazidin eliminasyon hızı azalır.
Ortalama kreatinin klirensi 90 mL/dk olan hastalar üzerinde yapılan tipik bir çalışmada, hidroklorotiyazidin eliminasyon yarı ömrü artmıştı. Fonksiyonel olarak anefrik hastalarda, eliminasyon yarı ömrü 34 saat civarındadır.
 
Karaciğer bozukluğu olan hastalar:
Karaciğer bozukluğu olan hastalarda yürütülen farmakokinetik çalışmalarda, mutlak biyoyararlanımda yaklaşık %100'e varan bir artış gösterilmiştir. Karaciğer bozukluğu olan hastalarda eliminasyon yarılanma ömrü değişmez [60].

Farmasötik Form

Oral kullanım için tablet.

Gebelik Ve Laktasyon

Gebelik kategorisi: C (ilk trimester) ve D (2. ve 3. trimester)
 
Telmisartan ile yürütülen klinik öncesi çalışmalarda teratojenik etki kaydedilmemiş ama fetotoksisite gösterilmiştir. Bu nedenle bir önlem olarak, MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet tercihen gebeliğin ilk trimesterinde kullanılmamalıdır. Planlanmış bir gebelikten önce, uygun başka bir alternatif tedaviye geçilmelidir.
 
İkinci ve üçüncü trimesterlerde renin-anjiyotensin sistemi üzerine doğrudan etki eden bileşikler gelişmekte olan fetusta hasara ve hatta ölüme neden olabilir; MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet bu nedenle gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde kontrendikedir. Eğer gebelik teşhis edilirse, MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet mümkün olan en kısa sürede kesilmelidir.
 
Tiyazidler plasenta bariyerini geçer ve kordon kanında bulunurlar. Fetal elektrolit bozukluklarına ve muhtemelen erişkinlerde ortaya çıkan diğer reaksiyonlara da yol açabilirler. Anne tiyazid tedavisi altında iken, neonatal trombositopeni, fetal ya da neonatal sarılık olguları bildirilmiştir.
 
MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet’in insanlarda süte geçip geçmediği bilinmediğinden, emzirme döneminde kullanılması kontrendikedir. Tiyazidler süte geçerler ve laktasyonu inhibe edebilirler.

Geçimsizlikler

MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet’in bilinen bir geçimsizliği yoktur.

İlk Ruhsat Tarihi/Ruhsat Yenileme Tarihi

22.9.2004

İstenmeyen Etkiler

Telmisartan artı hidroklorotiyazid (835) ya da tek başına telmisartan (636) alan 1471 hastayı kapsayan randomize, kontrollü araştırmalarda MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet ile bildirilen istenmeyen olayların bütünsel insidansı, tek başına telmisartan ile bildirilen olaylarla karşılaştırılabilir nitelikteydi. İstenmeyen etkilerin insidansı ile doz arasında bağıntı yoktu ve hastaların cinsiyeti, yaşı ya da ırkı ile de herhangi bir ilişki bulunmamaktaydı.
 
Telmisartan artı hidroklorotiyazid ile yürütülen klinik araştırmalarda bildirilen istenmeyen etkiler, aşağıda sistem-organ sınıflaması doğrultusunda verilmektedir.Klinik araştırmalarda telmisartan artı hidroklorotiyazid ile gözlenmeyen, ancak tek başına telmisartan ya da hidroklorotiyazid ile edinilen deneyimlere dayanarak MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet tedavisi sırasında beklenen istenmeyen etkiler de bu listeye eklenmiştir ve şu şekilde işaretlenmiştir:
 
            1) Telmisartan monoterapisiyle edinilen deneyimler nedeniyle beklenen;
            2) Hidroklorotiyazid monoterapisiyle edinilen deneyimler nedeniyle beklenen.
 
 
İnfeksiyonlar ve infestasyonlar:
Bronşit, farenjit, sinüzit, üst solunum yolu infeksiyonları, idrar yolu infeksiyonları (sistit dahil), siyaloadenit2).
 
Kan ve lenfatik sistem bozuklukları:
Eozinofili1), anemi (aplastik anemi2) ve hemolitik anemi2) dahil), kemik iliği depresyonu2), lökopeni2), nötropeni/agranülositoz2), trombositopeni1) 2).
 
İmmün sistem bozuklukları:
Alerji, anaflaktik reaksiyonlar2)
Endokrin bozukluklar:
Diyabetik kontrolün kaybı.
 
Metabolizma ve beslenme bozuklukları:
Hiperkolesterolemi, hiperürisemi, hipokalemi, hiperkalemi1), sıvı hacminde azalmaya neden olma ya da bu durumu ağırlaştırma2), elektrolit dengesizliği2), hiponatremi2), anoreksi2), iştah kaybı2), hiperglisemi2).
 
Psikiyatrik bozukluklar:
Anksiyete, depresyon1) 2), huzursuzluk2).
 
Sinir sistemi bozuklukları:
Baş dönmesi, senkop/bayılma1), insomnia1), sersemlik2), parestezi2), uyku bozuklukları2).
 
Göz bozuklukları:
Anormal görme1), geçici bulanık görme2), ksantopsia2).
 
Kulak ve labirent bozuklukları:
Vertigo.
 
Kardiyak bozukluklar:
Bradikardi1), taşikardi1), kardiyak aritmiler2).
 
Vasküler bozukluklar:
Hipotansiyon1), ortostatik hipotansiyon2), nekrotizan angiitis (vaskülit) 2).
 
Respiratuar bozukluklar:
Dispne1), respiratuar distress (pnömonit ve pulmoner ödem dahil) 2).
 
Gastro-intestinal bozukluklar:
Karın ağrısı, diyare, dispepsi, gastrit, midede huzursuzluk hissi1), ağız kuruluğu1), flatulans1), kusma1), konstipasyon 2), pankreatit 2).
 
Hepato-biliyer bozukluklar:
Anormal hepatik fonksiyon/Karaciğer bozukluğu1), sarılık (hepatoselüler ya da kolestatik sarılık)2).
 
Deri ve deri altı dokusu bozuklukları:
Egzema, fazla terleme1), eritem1), pruritus1), deride lupus eritematozus benzeri reaksiyonlar2), kütanöz vaskülit2), fotosensitivite reaksiyonları2), döküntü2), kütanöz lupus eritematozusta reaktivasyon2), toksik epidermal nekroliz2).
 
İskelet-kas, bağ dokusu ve kemik bozuklukları:
Artralji, artroz, sırt ağrısı, bacak ağrısı, miyalji, bacaklarda kramplar1), tendinit benzeri semptomlar1), halsizlik1) 2), kas spazmları2).
 
Böbrek ve idrar yolu bozuklukları:
İnterstisyel nefrit2), böbrek fonksiyon bozukluğu2), glikozüri2),akut böbrek yetmezliği dahil böbrek bozukluğu1) (aynı zamanda Özel uyarılar ve önlemler bölümüne de bakınız).
 
Reprodüktif sistem ve meme bozuklukları:
İmpotens.
 
Genel bozukluklar ve uygulama yerine özgü tablolar:
Grip benzeri semptomlar, ağrı, göğüs ağrısı1), ilaç etkisinin görülmeyişi1), ateş2).
 
Laboratuvar incelemeleri:
Hemoglobinde azalma1), ürik asit artışı1), kreatinin artışı1), karaciğer enzimlerinde yükselme1), trigliseritlerde artış2), kanda kreatin fosfokinaz artışı1).
 
Diğer anjiyotensin II antagonistleriyle olduğu gibi, izole olgular halinde anjiyo-ödem, ürtiker ve diğer ilişkili reaksiyonlar da bildirilmiştir.

Kalitatif Ve Kantitatif Bileşim

Her bir tablet, 80 mg [1,1'-bifenil]-2-karboksilik asit, 4'-[(1,4'dimetil-2'-propil [2,6-bi-1H-benzimidazol] - 1'-il) metil] (CAS) = telmisartan, ve 12.5 mg hidroklorotiyazid içerir.

Klinik Öncesi Güvenlilik Verileri

Normotansif sıçanlar ve köpeklerde, telmisartan ve hidroklorotiyazid birlikte uygulanarak yürütülen klinik öncesi güvenlik çalışmalarında, klinikteki terapötik aralık ile karşılaştırılabilir bir ilaç teması sağlayan dozlar, her iki bileşiğin tek başına uygulamasıyla daha öncesinde gözlenenlerden başka, ilave herhangi bir bulguya yol açmamıştır. İnsanlardaki terapötik kullanımda önem taşıyabilecek hiçbir toksikolojik bulgu gözlenmemiştir.
 
Anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri ve anjiyotensin reseptör antagonistleri ile yapılan klinik öncesi güvenlik çalışmaları dolayısıyla da iyi bilinen toksikolojik bulgular şunlardı; kırmızı hücrelere ilişkin parametrelerde (eritrositler, hemoglobin, hematokrit) azalmalar, böbrek hemodinamiğinde değişmeler (kan üre azotu ve kreatininde yükselme), plazma renin aktivitesinde yükselme, jukstaglomerüler hücrelerde hipertrofi/hiperplazi ve mide mukozasında yaralanma.
 
Gastrik lezyonlar, ağızdan serum fizyolojik suplemantasyonu ve hayvanların guruplar halinde barındırılmaları ile önlenebilmiş ya da düzelme elde edilmiştir. Köpeklerde renal tübüler dilatasyon ve atrofi gözlenmiştir. Bu bulguların, telmisartanın farmakolojik aktivitesine bağlı olduğu kabul edilmektedir.
 
Telmisartan in vitro çalışmalarda hiçbir mutajenisite ve önemli klastojenik aktivite belirtisi göstermedi ve sıçanlarda ve farelerde herhangi bir karsinojenisite belirtisi oluşturmadı . Hidroklorotiyazid ile yapılan çalışmalarda, bazı deneysel modellerde genotoksik ve karsinojenik etki yönünde bazı kuşkulu belirtiler gösterilmiştir. Ancak hidroklorotiyazid ile insanlardaki geniş deneyimlerde, bu bileşiğin kullanımı ile neoplazmalarda artış arasında herhangi bir bağıntı gösterilememiştir.
 
Tekil bileşikler olarak ya da kombinasyon şeklinde uygulanan ne telmisartan, ne de hidroklorotiyazid için herhangi bir teratojenik ya da embriyotoksik potansiyel belirtisi bulunmamaktadır. Ancak hayvan çalışmalarında telmisartanın, yavruların doğum sonrası gelişmeleri üzerinde zararlı potansiyele sahip olduğunu gösterilmiştir; daha düşük vücut ağırlığı, göz açılmasında gecikme ve daha yüksek mortalite.
 

Kontrendikasyonlar

 • Etkin maddeye, yardımcı maddelerden herhangi birine ya da diğer sulfonamid türevi maddelere karşı aşırı duyarlılık (hidroklorotiyazid, sulfonamid türevi bir maddedir).
 • Gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesteri ve emzirme dönemi.
 • Kolestaz ve biliyer obstrüktif bozukluklar.
 • Şiddetli karaciğer yetmezliği.
 • Şiddetli böbrek yetmezliği (kreatinin klirensi < 30 mL/dk).
 • Refrakter hipokalemi, hiperkalsemi.

Kullanım Yolu

Ağız yoluyla alınır.

Küb' Ün Yenileme Tarihi

Mayıs, 2006

Müstahzar Adı

MICARDISPLUS® 80/12.5 mg Tablet

Özel Kullanım Uyarıları Ve Önlemleri

Karaciğer bozukluğu: Telmisartan büyük oranda safra ile atıldığı için, kolestazı, biliyer obstrüktif bozuklukları veya şiddetli karaciğer yetmezliği olan hastalara MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet verilmemelidir. Bu hastalarda telmisartanın hepatik klirensinde azalma beklenebilir. MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet karaciğer fonksiyonları bozulmuş ya da progresif karaciğer hastalığı olan kişilerde dikkatle kullanılmalıdır, çünkü sıvı ve elektrolit dengesindeki minör değişiklikler, karaciğer komasını presipite edebilir. Karaciğer yetmezliği olan hastalarda MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet ile klinik deneyim bulunmamaktadır.
 
Renovasküler hipertansiyon: Bilateral renal arter stenozlu veya tek işlevsel böbreğindeki arterde stenozu olan hastalar renin-anjiyotensin-aldosteron sistemini etkileyen ilaçlarla tedavi edildiğinde, şiddetli hipotansiyon ve böbrek yetmezliği riski artar.
 
Renal yetmezlik ve böbrek transplantı: MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet, şiddetli böbrek yetmezliği olan hastalarda (kreatinin klirensi < 30 mL/dk) kullanılmamalıdır (Kontrendikasyonlar bölümüne bakınız).
Şiddetli böbrek yetmezliği olan hastalarda ve yeni böbrek transplantasyonu yapılmış hastalarda MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet uygulaması ile ilgili deneyim bulunmamaktadır. Hafif ile orta derecede böbrek yetmezliği olan hastalarda MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet ile deneyim azdır ve bu nedenle serumda potasyum, kreatinin ve ürik asit düzeylerinin periyodik olarak izlenmesi önerilmektedir. Böbrek fonksiyonları bozulmuş hastalarda tiyazid diüretiklerine bağlı azotemi ortaya çıkabilir.
 
İntravasküler hacim kaybı: Yoğun diüretik tedavi, diyetteki tuzun kısıtlanması, diyare veya kusma sonucunda hacim ve/veya sodyum kaybına uğramış hastalarda, özellikle ilk dozdan sonra semptomatik hipotansiyon görülebilir. Bu gibi tablolar MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet uygulamasından önce düzeltilmelidir.
 
Renin-anjiyotensin-aldosteron sisteminin stimüle olduğu diğer durumlar: Vasküler tonusu ve böbrek fonksiyonları başlıca renin-anjiyotensin-aldosteron sistemi aktivitesine dayanan hastalarda (örn. şiddetli konjestif kalp yetmezliği veya renal arter stenozu dahil altta yatan bir böbrek bozukluğu olan hastalar), bu sistemi etkileyen diğer ilaçlarla tedavi esnasında, akut hipotansiyon, hiperazotemi, oligüri veya nadiren akut böbrek yetmezliği görülmüştür.
 
Primer aldosteronizm: Primer aldosteronizmi olan hastalar genellikle, renin-anjiyotensin sisteminin inhibisyonu üzerinden etki gösteren antihipertansif ilaçlara cevap vermezler. Bu nedenle MicardisPlus® kullanımı önerilmemektedir.
 
Aort ve mitral kapağı stenozu, obstrüktif hipertrofik kardiyomiyopati: Diğer vazodilatörlerde olduğu gibi, aort ya da mitral stenozu veya obstrüktif hipertrofik kardiyomiyopatisi olan hastalarda özel dikkat gereklidir.
 
Metabolik ve endokrin etkiler: Tiyazid tedavisi glukoz toleransını bozabilir. Diyabetik hastalarda insülin ya da oral hipoglisemik ajanların dozlarında uyarlama yapılması gerekli olabilir. Latent diabetes mellitus, tiyazid tedavisi sırasında manifest hale geçebilir.
Tiyazid diüretikleriyle tedavi esnasında kolesterol ve trigliserid düzeylerinde yükselmeler görülmüştür; ancak MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet’in içerdiği 12.5 mg doz düzeyinde böyle bir etki bildirilmemiş veya bildirilen etkiler minimal düzeyde olmuştur.
Tiyazid tedavisi gören bazı hastalarda hiperürisemi oluşabilir veya açık gut hastalığının ortaya çıkması hızlanabilir.
 
Elektrolit dengesizliği: Diüretik tedavisi almakta olan herhangi bir hastada olduğu gibi, serum elektrolitleri uygun aralıklarla, periyodik olarak belirlenmelidir.
 
Hidroklorotiyazid de dahil olmak üzere tiyazidler, sıvı ya da elektrolit dengesizliğine neden olabilir (hipokalemi, hiponatremi, ve hipokloremik alkaloz). Sıvı ya da elektrolit dengesizliğinin uyarıcı belirtileri ağız kuruluğu, susama, halsizlik, letarji, uyuşukluk, huzursuzluk,kaslarda ağrı ya da kramplar, kaslarda bitkinlik hissi, hipotansiyon, oligüri, taşikardi ve bulantı ya da kusma gibi gastro-intestinal bozukluklardır.
 
Tiyazid gurubu diüretiklerin kullanımında hipokalemi gelişebilmekle birlikte, telmisartan ile eş-zamanlı tedavi, diüretiklerin indüklediği hipokalemiyi azaltabilir. Karaciğer sirozu olan hastalarda, yoğun diürez uygulanan hastalarda, oral yoldan yeterince elektrolit almayan hastalarda ve kortikosteroidler ya da ACTH ile eş-zamanlı tedavi gören hastalarda, hipokalemi riski en yüksektedir. Bunun aksine, MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet’teki telmisartan bileşenine bağlı anjiyotensin II (AT1) reseptörleri antagonizması nedeniyle, hiperkalemi ortaya çıkabilir. MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet ile klinik olarak belirgin hiperkalemi kaydedilmemiştir, ancak böbrek yetmezliği ve/veya kalp yetmezliği ve diabetes mellitus hiperkalemi gelişimi için risk faktörleri arasındadır. Potasyum tutucu diüretikler, potasyum destek preparatları ve tuz yerine kullanılan potasyum içerikli bileşikler, MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet ile birlikte dikkatle uygulanmalıdır.
 
MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet’in diüretiklerin indüklediği hiponatremiyi hafiflettiği ya da engellediği yönünde hiçbir veri bulunmamaktadır. Klorür eksikliği genellikle hafiftir ve çoğunlukla tedavi gerektirmez.
 
Tiyazidler üriner kalsiyum atılımını azaltabilir ve bilinen bir kalsiyum metabolizma bozukluğu bulunmamasına karşın, serum kalsiyumunda aralıklı ve hafif yükselmelere yol açabilirler. Belirgin hiperkalsemi, gizli hiperparatiroidizm belirtisi olabilir. Paratiroid fonksiyonlarına yönelik testler yapılmadan önce tiyazid alımı durdurulmalıdır.
 
Tiyazidlerin üriner magnezyum atılımını artırdıkları gösterilmiştir; bu durum hipomagneziyemi ile sonuçlanabilir.
 
Sorbitol: MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet, 338 mg sorbitol içerir. Bu nedenle, kalıtsal fruktoz intoleransı olan hastalar için uygun değildir.
 
Diğer: Herhangi bir antihipertansif ajan ile olduğu gibi, iskemik kardiyopatisi veya iskemik kardiyovasküler hastalığı olan hastalarda kan basıncının aşırı düşürülmesi, miyokard enfarktüsü veya inme (felç) ile sonuçlanabilir.
 
Genel: Alerji ya da bronşiyal astım öyküsü olan ya da olmayan hastalarda hidroklorotiyazide karşı aşırı duyarlık reaksiyonları ortaya çıkabilir ama böyle bir öyküsü olan hastalarda olasılık daha yüksektir. Tiyazid diüretiklerinin kullanımında, sistemik lupus eritematozusta alevlenme ya da aktivasyon görüldüğü bildirilmiştir.

Pozoloji Ve Uygulama Şekli

Erişkinler
MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet günde bir kez alınmalıdır. MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet’e geçiş yapılmadan önce telmisartan dozu yükseltilebilir. Monoterapiden sabit kombinasyonlara doğrudan geçiş de yapılabilir.
 
MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet, kan basınçları Micardis® 80 mg Tablet ya da MicardisPlus® 40/12.5 mg Tablet ile uygun bir şekilde kontrol edilemeyen hastalarda kullanılmak içindir.
 
MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet ile maksimum antihipertansif etki, genellikle tedavi başlangıcından 4-8 hafta sonra elde edilmektedir.
Gerekli olduğunda, MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet başka bir antihipertansif ilaç ile birlikte uygulanabilir.
 
Şiddetli hipertansiyonu olan hastalarda günlük 160 mg’a kadar dozlarda telmisartan, gerek tek başına gerekse 12.5 - 25 mg hidroklorotiyazid ile kombinasyon halinde iyi tolere edilmiş ve etkili olmuştur [5].
 
MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet tek başına ya da yiyeceklerle birlikte alınabilir [6].
 
Böbrek bozukluğu: MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet,hidroklorotiyazid bileşeni nedeniyle, şiddetli böbrek fonksiyon bozukluğu (kreatinin klirensi < 30 mL/dk) olan hastalarda kullanılmamalıdır. Bu popülasyonda lup diüretikleri, tiyazidlere tercih edilirler. Hafif ile orta derecede böbrek bozukluğu olan hastalardaki deneyimler azdır, ancak istenmeyen renal etkiler ortaya çıkmamıştır ve doz uyarlaması gerekli görülmemektedir. Böbrek fonksiyonlarının periyodik olarak izlenmesi önerilir [7,8].
 
Karaciğer bozukluğu: Hafif veya orta derecede karaciğer bozukluğu olan hastalarda doz, günde bir kez MicardisPlus® 40/12.5 mg Tablet’i geçmemelidir. MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet şiddetli karaciğer yetmezliği olan hastalarda endike değildir. Tiyazidler, karaciğer fonksiyonları bozulmuş hastalarda dikkatle kullanılmalıdır [7,8].
 
Yaşlılar
Herhangi bir doz uyarlaması gerekmemektedir [8,9].
 
Çocuklar ve ergenler
MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet’in çocuklar ve 18 yaşına kadar ergenlerdeki etkinliği ve güvenliği belirlenmemiştir.

Raf Ömrü

MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet’in raf ömrü 24 aydır.

Ruhsat Numarası(Ları)

116/37

Ruhsat Sahibi

Boehringer Ingelheim İlaç Ticaret A.Ş.
Eski Büyükdere Cad., USO Center
No: 61, K: 13-14
34398 - Maslak, İSTANBUL
 
Tel: (0 212) 329 1100                 
Faks: (0 212) 329 1101

Ruhsat Sahibi

Boehringer Ingelheim İlaç Ticaret A.Ş.
Eski Büyükdere Cad., USO Center
No: 61, K: 13-14
34398 - Maslak, İSTANBUL
 
Tel: (0 212) 329 1100                 
Faks: (0 212) 329 1101

Saklamaya Yönelik Özel Tedbirler

25°C'nin altında oda sıcaklığında saklanmalıdır. Rutubetten korumak için orijinal ambalajında saklanmalıdır.

Terapötik Endikasyonlar

Esansiyel hipertansiyon tedavisinde endikedir [1-4].

Sabit bir doz kombinasyonu olan MicardisPlus® 80/12.5 mg Tablet, kan basınçları tek başına telmisartan ya da hidroklorotiyazid ile uygun bir şekilde kontrol edilemeyen hastalarda endikedir [2-4].

Üretici Bilgileri

Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co. KG
Binger Strasse 173
D-55216, Ingelheim am Rhein
Almanya

Yardımcı Maddeler

Povidon, meglumin, sodyum hidroksit, sorbitol, magnezyum stearat, mikrokristalize selüloz, kırmızı demir oksit, sodyum nişasta glikolat, laktoz monohidrat ve mısır nişastası

Yardımcı Maddelerin Listesi

Povidon
Meglumin
Sodyum hidroksit
Sorbitol
Magnezyum stearat
Mikrokristalize selüloz
Kırmızı demir oksit
Sodyum nişasta glikolat
Laktoz monohidrat
Mısır nişastası