Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.
Marka MUCOLATOR
Etken Madde Kodu SGKES0-ASETILSISTEIN
Ambalaj Miktarı 30
Ambalaj ADET/AMBALAJ
ATC Kodu R05CB01
ATC Açıklaması Asetilsistein
NFC Kodu EP
NFC Açıklaması Ağızdan Sıvı Ünite Dozlu Tozlar
Kamu Kodu A11318
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 14,97 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 13,37 TL (5 Şubat 2020)
Kurumun Ödediği 5,59 TL
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri
İlaç Eşdeğerleri (Muadilleri)

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Doz aşımı durumunda destek ve semptomatik tedavi uygulanır. Bilinen bir antidotu yoktur.

Endikasyonlar

Mucolator yoğun kıvamlı balgamın atılması, azaltılması ve ekspektorasyonun kolaylaştırılması gereken bronkopulmoner hastalıklarda endikedir.

Ayrıca yüksek doz parasetamol alımına bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer yetmezliğinin önlenmesinde kullanılır.

Farmakodinamik Özellikler

Solunum yollarında mukolitik ve ekspektoran etkileri olan Asetilsistein doğal bir aminoasit olan L-sisteinin N-asetillenmiş türevidir. Asetil sistein sülfidril grubu içerir. Mukus lipoproteini içindeki disüldif bağlarını parçalayarak mukusun DNA fibrinlerini depolimerize edici etki gösterir  ve mukusun viskositesini azaltır. Solunum yollarında toplanan balgamın yoğunluğunu ve yapışkanlığını azaltır ,akıcı hale getirir. Bronşiyal sekresyonların atılımını ve solunumunu kolaylaştırarak akciğer fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur Yapısındaki reaktif SH grubu ile  kimyasal radikallere bağlanarak detoksifiye edici etki gösterir .Asetilsistein antioksidan etkilidir. Akciğer ve karaciğerde glutatyon sentezine katılır ve sistein vererek glutatyon sentezini arttırır. Sigara dumanı ile diğer zararlı maddelerin solunmasıyla ortaya çıkan ve akciğerlerde enfeksiyonlar esnasında nötrofillerin oluşturduğu serbest radikalleri asetilsistein ve glutatyon  bağlar. Bu şekilde hücre hasarını önleyerek koruyucu etki gösterir. Parasetamol entoksikasyonunda antidot etkisini gösterir .Bu zararlı maddelerin detoksifikasyonunda önemli bir faktör olan glutatyon sentezini arttırmasıyla açıklamaktadır. Parasetamol, normal şartlarda karaciğerde metabolize edilirken az bir bölümü sitokrom P 450 enzim sistemi üzerinden reaktif bir ara metabolite dönüşür. Bu ara metaboliti glutatyon tarafından konjuge edilir ve idrar ile atılır. Bu reaktif ara metabolitin oluşumu yüksek doz parasetamol alındığında artar; glutatyonun azalmasıyla ara metabolitin inaktivasyonu da azalır.  Asetilsistein karaciğer hücrelerinde glutatyonun normal düzeylerine çıkmasını sağlar ve glutatyon reaktif metabolite bağlanarak   hücre hasarını önler.

 

Farmakokinetik Özellikler

Asetilsistein oral alımdan sonra hızla ve çok iyi bir şekilde absorblanır. Tok veya aç karnına  alınabilir. Doruk serum konsantrasyonuna 0.5- 1-saat sonra ulaşır. Plazma ve akciğerlerde hem serbest olarak hem de sülfidril köprüleri ile proteine reversibl olarak bağlanmış olarak bulunur. %50 oranında plazma proteinlerine bağlanır ve plazma eliminasyon yarı ömrü yaklaşık 6 saattir.  Portal sirkülasyon ile karaciğere geçer  ve ilk geçiş metebolizmasına uğrar. Karaciğerde desasetilize edilerek sisteine metabolize olur. Böbrek, karaciğer ve akciğerler yolu ile atılır. Vücutta birikmez,  özellikle akciğer dokusunda yüksek oranlarda bulunur.

 

Farmasötik Şekli

Saşe

Formülü

Beher saşe 200 mg   asetilsistein, tatlandırıcı olarak aspartam ve sorbitol,  boyar madde betakaroten (E 160), koku verici portakal aroması ( Orange flavour) içerir.

İlaç Etkileşmeleri

Antitüssifler ile birlikte kullanımı önerilmez. Asetilsistein nitrogiliserin (gliseril trinitrat) ile birlikte kullanıldığında nitrogliserinin trombosit ve agregasyonunu inhibe edici etkisi ile vazodilatör etkisinde artış olabileceği bildirilmiştir. Asetilsistein serbest sülfidril grubuna sahiptir. Bundan dolayı çeşitli penisilinler, sefalosporinler, tetrasiklinler, aminoglikozitler, makrolidler ve amfoterisin B ile kullanımda etkileşim oluşabilir. Asetilsistein amoksisilin ile birlikte kullanıldığında amoksisilinin doku düzeyi artabilir. Bu nedenle söz konusu antibiotikler ile asetilsisteinin birlikte kullanılması gereken durumlarda, her iki ilacın arasında 2 saat olacak şekilde tatbik edilmesi tavsiye edilir.

Kontraendikasyonlar

Asetilsisteine ve formülasyondaki herhangi bir maddeye aşırı duyarlılığı olanlar ile tatlandırıcı olarak aspartam içerdiğinden fenilketonürisi olanlarda kontrendikedir.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Erişkinler ve 7 yaş üzeri çocuklarda mukolitik olarak kullanımı :Akşam yatarken tek doz 600  mg (3 saşe)  veya  sabah , öğlen ve akşam olmak üzere günde 3 kez bir saşe 

 

2-7 yaş arası çocuklarda: Sabah akşam günde iki kez birer saşe

 

Parasetamol zehirlenmesinde : Yükleme dozu olarak 140 mg/kg ; idame dozu olarak ise 70mg/kg  4 saatde bir olmak üzere 17 doz uygulanır.

 

İlacın hazırlanması : Bir çay bardağı içine saşe boşaltılır ve yarısına kadar su ile doldurulur. Karıştırılarak çözülür. Opelesan (saydam olmayan) görünümdeki çözelti oral olarak kullanılır. Hazırlandıktan sonra hemen kullanılmalı ve kalan kısım atılmalıdır.

Ruhsat Sahibi

Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.

Bağlarbaşı Gazi cad. No: 64-66,

Üsküdar / İstanbul

 

Ruhsat Tarihi Ve Numarası

19.02.2009 – 218/29

Saklama Koşulları

25oC’nin altındaki oda sıcaklığında ve kuru bir yerde muhafaza ediniz. Çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği  yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

MUCOLATOR 200 mg Toz  İçeren 30 Saşe

 

Uyarılar/Önlemler

Geçmişinde peptik ülser hikayesi olanlarda ve astım tanısı konmuş kişilerde dikkatli kullanılmalıdır. Asetilsistein eliminasyonunun önemli oranda azaldığı karaciğer yetmezliği veya sirozlu hastalarda yan etkilerde beklenmeyen artışlar görülebilir. 2 yaş altı çocuklarda ancak doktor kontrolu altında kullanılabilir .

 

Gebelikte Kullanımı :Gebelik kategorisi B. Hamilelerde yapılmış yeterli klinik çalışmalar olmadığından zorunlu  olmadıkça kullanılmamalıdır.

 

Emzirmede kullanımı : Anne sütüne geçip geçmediği bilinmediğinden zorunlu olmadıkça emziren anneler tarafından kullanılmamalıdır.

 

Araç ve Makine Kullanmaya Etkisi :Bu hususta literatür bilgisi bulunmamaktadır.

 

Üretim Yeri

Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.

Organize Sanayi Bölgesi

Çerkezköy / Tekirdağ

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Asetilsistein kullanımında hafif yan etkiler görülür. Nadiren taşikardi, hipotansiyon veya bazen hipertansiyon, bulantı, kusma gibi gastrointestinal bozukluklar, terleme, ateş, senkop, eklem ağrıları, karaciğer fonksiyon testlerinde değişiklik, ağız kokusu, stomatit gibi yan etkiler bildirilmiştir. Anjioödem, bronkospazm, kaşıntı ve raş gibi aşırı duyarlılık reaksiyonları oluşabilir.

 

“BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ “