Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma İ.E. Ulagay İlaç Sanayi T.A.Ş.
Marka NIDAZOL-M
Etken Madde Kodu SGKFEC-METRONIDAZOL+MIKONAZOL NITRAT Vajinal/İntra uterin
Ambalaj Miktarı 14
Ambalaj ADET/AMBALAJ
ATC Kodu G01AF20
ATC Açıklaması Imidazol türevlerinin kombinasyonları
NFC Kodu AA
NFC Açıklaması Vajinal Tabletler
Kamu Kodu A05417
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 16,28 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 14,55 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği 4,8 TL
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu E041F
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçmez.
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

NİDAZOL-M VAJİNAL TABLET sadece vajinal yolla kullanılır. Yanlışlıkla ve çok miktarda yutulması halinde hasta kusturulmalı veya mide yıkanmalıdır. Böyle bir durumda bulantı, kusma ve ataksi görülebilir. Özel bir antidotu yoktur. Semptomatik destekleyici tedavi uygulanır.

Endikasyonlar

Vulvovajinal kandidiyazis, bakteriyel ve trikomonal vajinit tedavisinde endikedir.

Farmakodinamik Özellikler

NİDAZOL-M VAJİNAL TABLET bileşenlerinden mikonazol nitrat özellikle dermatofitlere ve kandida türlerine karşı etkili sentetik imidazol türevi olan bir antimikotiktir ve bazı gram (+) koklara ve bakterilere karşı da bakteriyostatik etki gösterir. Diğer aktif bileşen ise nitro imidazol sınıfı bir antibakteriyel olan metronidazoldür. Metronidazol terapötik olarak bir antiprotozoal ve antibakteriyel ilaç olarak sınıflandırılır. Vajinal preparatlarda bakteriyel vaginosis (Haemophilus, Gardnerella ve Corynebacterium vajinitlerde, nonspesifik vajinit veya anaerobik vaginozis) tedavisinde endikedir.

Diğer taraftan trikomoniazis vak’alarında uygulanan metronidazol tedavisi ile görülebilen vajinal mikozisin önlenmesi için mikonazol nitrat ile kombinasyonunun topikal olarak kullanımı önerilmektedir.

Farmakokinetik Özellikler

Metronidazolün vajinal mukozadan absorbsiyonu zayıftır. Vajinal uygulamayı takiben metronidazolün biyoyararlanımı oral uygulamayı takiben elde edilen değerlerle mukayese edildiğinde % 19 olarak rapor edilmiştir.

Mikonazol nitratın topikal uygulamalarında mukozadan emilimi çok azdır.

Farmasötik Şekli

NİDAZOL-M VAJİNAL TABLET

Formülü

Her bir vajinal tablet, 500 mg metronidazol ve 100 mg mikonazol nitrat içerir.

İlaç Etkileşmeleri

Oral metronidazol ve disülfiramı birlikte alan alkolik hastalarda psikotik reaksiyonlar görülmüştür. Bu nedenle son iki gün içinde disülfiram almış hastalarda NİDAZOL-M VAJİNAL TABLET kullanılmamalıdır.

Kontraendikasyonlar

Metronidazole ve mikonazol nitrata ve diğer inaktif bileşenlere aşırı duyarlığı olanlarda kontrendikedir.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Vajinal uygulama içindir. Yutulmaz veya başka şekilde kullanılmaz. Uygulamadan önce eller iyice yıkanmalıdır.

 

Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği taktirde :

Oral metronidazol tedavisi ile birlikte 7-10 gün süre ile her gece uykudan önce vajina içine derin olarak 1 tablet yerleştirilir.

Sadece NİDAZOL-M VAJİNAL TABLET kullanımı için dozaj :

14 gün süre ile her gece yatmadan önce 1 tablet ve sabah 1 tablet vajinaya derin olarak yerleştirilir.

Hafif vajinal enfeksiyonlarda 14 gün süre ile her akşam 1 vajinal tablet ya da 7 gün süre ile sabah ve akşam 1’er vajinal tablet uygulaması önerilir.

Uygulamalardan önce tabletin suyla ıslatılması tavsiye edilir.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

---

Saklama Koşulları

Işık ve nemden koruyunuz. 30°C’nin altında oda sıcaklığında saklayınız.

Doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Çocukların ulaşamayacakları yerde ve ambalajında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

14 vajinal tablet ihtiva eden blister ambalajlarda prospektüsü ile birlikte.

Uyarılar/Önlemler

NİDAZOL-M VAJİNAL TABLET uygulamasını takiben beklenilen serum seviyeleri 500 mg oral metronidazol kullanımı ile elde edilen seviyelerin % 20’si civarındadır.

 

Daha düşük serum seviyeleri nedeniyle oral metronidazol tedavisi ile görülme olasılığı olan advers reaksiyonlar daha az ve daha hafif şiddetle görülebilir (bkz. yan etkiler/advers etkiler).

 

Son iki hafta içinde disülfiram alan hastalarda NİDAZOL-M VAJİNAL TABLET kullanılmamalıdır (bkz. ilaç etkileşmeleri).

 

Oral metronidazolü alkol ile birlikte alan bazı kişilerde disülfirama benzer reaksiyonlar görülmüştür. Dolayısıyla NİDAZOL-M VAJİNAL TABLET kullanımı sırasında da alkol alınması halinde böyle bir reaksiyon gelişme olasılığı vardır.

 

Hamilelerde kullanımı:

 

Hamilelik kategorisi C: Metronidazol plasentayı geçip fetal dolaşıma girmektedir. Hamilelerde yapılmış yeterli çalışma olmadığından hamilelerde kullanımı önerilmemektedir.

 

 

Emziren annelerde kullanımı: Oral metronidazolün anne sütüne geçtiği bilinmektedir. Vajinal uygulamada metronidazol emilimi düşük olmakla birlikte, NİDAZOL-M VAJİNAL TABLET kullanımı gereği durumunda bir tedbir olarak emzirmeye ara verme önerilmektedir. Tedavi bittikten 24-48 saat sonra emzirmeye devam edilebilir.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Sadece NİDAZOL-M VAJİNAL TABLET verilen hastalarda metronidazol emilimi düşük olduğundan, oral metronidazole ait yan etkilerin görülmesi genellikle beklenmez. Ancak merkezi sinir sistemi hastalıkları olan kişilerde NİDAZOL-M VAJİNAL TABLET dikkatli kullanılmalıdır.

 

Oral metronidazol preparatları ile birlikte kullanıldığında nadiren baş ağrısı, ağızda acılık hissi, paslı dil, hafif bulantı, ender olarak diyare görülebilir. Bu belirtiler tedavinin kesilmesinden sonra kendiliğinden kaybolur. Oral ve vajinal birlikte tedavi sırasında hafif lökopeni gelişme olasılığı nedeniyle kan sayımı kontrolleri önerilmektedir.

 

Oral metronidazol ile tedavi edilen hastalarda ender olarak konvülzif nöbetler ve periferal nöropati bildirilmiştir. Bu nedenledir ki merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları olan kişilerde NİDAZOL-M VAJİNAL TABLET dikkatli kullanılmalıdır. Mikonazole bağlı lokal irritasyon ve sensitivite reaksiyonları görülebilir.

 

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.