Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Hüsnü Arsan İlaçları A.Ş.
Marka PIROK
Etken Madde Kodu SGKFKE-PIRVINYUM PAMOAT Ağızdan sıvı
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj ŞİŞE/AMBALAJ
ATC Kodu P02CX01
ATC Açıklaması Pirvinyum
NFC Kodu GK
NFC Açıklaması Ağızdan Sıvı Süspansiyonlar
Kamu Kodu A06179
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 5,59 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 4,98 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Doz aşımı halinde gastrik lavaja ilave olarak destek tedavisi yapılmalıdır.

Endikasyonlar

Pirok Süspansiyon oksiyüriazis tedavisinde endikedir.

Farmakodinamik Özellikler

Antihelmintik pirvinyum pamoat suda erimeyen siyaninler sınıfından bir boyadır. Pirvinyum pamoat öldürücü etkisini, parazitin oksijen almasına ve dış kaynaklı karbonhidratları kullanmasına engel olarak gösterir. Askaridlere etkisi yoktur. Tek dozda verilmesi yeterlidir.

Farmakokinetik Özellikler

Oral olarak alındıktan sonra gastrointestinal sistemden ihmal edilebilir düzeyde emilir. Uygulanan dozun % 90 dan fazlası sistemik etki göstermeden feçes ile atılır.

Farmasötik Şekli

Süspansiyon

Formülü

Her 5 mL’de;

50 mg pirvinyum bazına eşdeğer 75 mg  pirvinyum pamoat (Yardımcı madde: Alkol, Nipagin M, Nipasol; Tatlandırıcı: Şeker; Koku verici: Frambuaz esansı) içerir.

İlaç Etkileşmeleri

Diğer ilaçlarla bilinen bir etkileşimine rastlanmamıştır.

Kontraendikasyonlar

İçerdiği etken maddelere karşı daha önceden bilinen aşırı duyarlılığı olanlarda, bağırsak tıkanıklığı gibi gastrointestinal sistemden emilimi artırabilecek durumlarda kullanılmamalıdır.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Gerek çocuklarda gerekse erişkinlerde, oksiyüriazisi temizlemek için önerilen doz 5 mg/kg dır (Her 10 kg için 5 mL ). Erişkinlerde 35 mL den fazlasına lüzum yoktur.

 

Pirok Süspansiyon 1 defada sabah kahvaltısından sonra verilebilir, bu sırada herhangi bir perhiz gerekmediği gibi müshil kullanılması da gerekmez. Oksiyüriaziste tekrarlamaya sık rastlandığından, ilk ilaç uygulamasından sonra 2-3 hafta arayla 1 veya 2 kez aynı dozun tekrarlanması tavsiye edilir.

 

Oksiyüriazis gerek direkt gerekse başka bir şahıs aracılığı ile kolaylıkla bulaşan bir hastalık olup, bulaşma genel ve ailesel karakter kazanır. Dolayısıyla, aynı tedavinin tüm aile fertlerine birden uygulanması tedavinin başarısını yükseltir, tekrarlamaları önler. Bu arada ellerin temizliği, tırnakların kesilmesi, iç çamaşır ve yatak çarşaflarının kaynatılması gibi hijyen önlemleri de ihmal edilmemelidir.

 

KULLANMADAN ÖNCE ŞİŞEYİ İYİCE ÇALKALAYINIZ.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

---

Saklama Koşulları

250C’nin altında, oda sıcaklığında saklayınız.

Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

25 ve 50 mL’ lik şişelerde, 2,5-5 ve 10 mL işaretli ölçek ile birlikte.

 

Doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

REÇETE İLE SATILIR.

Uyarılar/Önlemler

Pirok Süspansiyon boya olduğundan, hasta ilacı kaza ile dökerse ya da aldıktan sonra kusarsa çamaşırları yada yatak çarşaflarını kırmızıya boyayabilir. Hastanın dışkısı da ilaç kullanımı sırasında parlak kırmızı renk alır.

 

Gebelikte ve Emziren Annelerde Kullanımı:

Gebelik kategorisi C’ dir. İlacın gebelikte kullanılması ancak anneye olası yararının, anne ve fötüse olası risklerinden ağır bastığı durumlarda mümkündür.

Süte geçen miktarı bilinmemekle beraber, mide barsak sisteminden emilen miktarı çok düşük olduğundan süte yüksek miktarda geçişi beklenmemektedir.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Bulantı, kusma, kramplar, ishal ve nadiren (fotosensitizasyon ve alerjik belirtiler gibi) aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir. Mide barsak reaksiyonlarına daha çok aşırı doz alan erişkinlerde ve büyük çocuklarda rastlanır.

 

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.