Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.
Marka PLOXAL
Etken Madde Kodu SGKFHB-OKZALIPLATIN Parenteral
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj AMPUL-FLAKON/AMBALAJ
ATC Kodu L01XA03
ATC Açıklaması Oksaliplatin
NFC Kodu QD
NFC Açıklaması Parenteral İnfüzyon İçin Kuru Flakonlar/Şişeler
Kamu Kodu A12060
Patent Jenerik
Satış Fiyatı 1666,98 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 1490,18 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği 536,13 TL
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri
İlaç Eşdeğerleri (Muadilleri)

İlaç Prospektüsü

Ambalajın Niteliği Ve İçeriği

Her kutuda 1 adet Tip I cam renksiz flakon, gri teflon kaplamalı liyofilize tıpa, alüminyum kapak.

Araç Ve Makine Kullanımı Üzerindeki Etkiler
PLOXAL’ın araç ve makine kullanımı üzerindeki etkisine ilişkin bir çalışma yapılmamıştır. Okzaliplatin; sersemlik, bulantı ve kusma riskinde artışa ve dengeyi etkileyen diğer nörolojik semptomlara sebep olduğundan araç ve makine kullanma yeteneğini hafif ya da orta derecede etkileyebilir.
Bu ilaç uygulanan hastalara, araç sürmemeleri ve makine kullanmamaları konusunda uyarı yapılması gerekmektedir.
İlacı Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

PLOXAL’ı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ 

Eğer;

 • Okzaliplatine karşı aşırı duyarlıysanız,
 • Emziriyorsanız,
 • Beyaz ya da kırmızı kan hücrelerinizin sayısında düşüklük varsa,
 • El ve ayak parmaklarınızda hissizlik, karıncalanma varsa ve elbiselerinizi düğmelemek gibi basit işleri yapmakta güçlük çekiyorsanız,
 • İleri seviyede böbrek probleminiz varsa.
 • Hamile iseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız.

PLOXAL’ı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

 • Okzaliplatini sadece özel onkoloji bölümlerinde ve tecrübeli bir onkoloji uzmanı gözetiminde uygulatınız.
 • Orta şiddetteki böbrek işlev yetmezliğiniz varsa güvenlik ile ilgili bilgiler sınırlı olduğundan, sadece yarar/zarar değerlendirmelerinden sonra eğer sizin için uygunsa kullanılacaktır. Bu durumda böbrek işlevlerinizi yakından takip ettiriniz ve zararlı etkilerine bağlı olarak doz ayarlamasının yapıldığından emin olunuz.
 • Platin bileşiklerine alerji hikayeniz varsa, bu alerjik belirtiler için gözlenmelisiniz. Okzaliplatin tedavisi sırasında nefes alma güçlüğü, sıcak basması, kaşıntı, kızarıklık, tıkanma hissi ile beliren ciddi alerjik reaksiyonda size ilaç verilişi hemen sonlandırılacak ve belirtilerinize yönelik uygun tedavilere başlanacaktır. Bu belirtileri hissettiğiniz anda sağlık personelini uyarınız. Bu durumda size tekrar Okzaliplatin uygulanmayacaktır.
 • Okzaliplatin uygulanması sırasında ilacın damar dışına çıkması durumunda infüzyonun hemen durdurulacağı ve oluşan belirtilere yönelik bölgesel tedavi başlatılacağı için damarınıza uygulanan kanülün dışarı çıktığını fark ederseniz ilgili sağlık personelini hemen uyarınız.
 • Okzaliplatinin sinir sistemi ile ilişkili zararlı etkileri olduğundan, özellikle beraberinde sinir sistemine zararlı olan diğer ilaçları kullandığınızda daha dikkatli gözlenmelisiniz. Her uygulamadan önce ve sonra düzenli olarak mutlaka sinir sistemi ile ilgili muayenenizi yaptırmalısınız. İlacın size verilme süresince ve takip eden saatlerde ani bir şekilde ve şiddetli olarak ortaya çıkan gırtlak ve yutak bölgesinde duyu yitimi gelişirse ilgili sağlık personelini uyarınız. Bu belirtiler gözlendiğinde ilaç uygulamanız 6 saatten uzun sürecek şekilde yapılacaktır.
 • Eğer sinir sistemi ile ilişkili belirtiler (hissizlik, duyu yitimi) oluşursa, 7 günden daha uzun sürerse ve rahatsız ediciyse, bu belirtiler bir sonraki küre kadar devam ederse ve işlev bozukluğunuz olmadan hissizlik gözlerseniz bu konuda doktorunuza bilgi veriniz. Takip eden Okzaliplatin dozunuz, belirtilerinizin şiddetine ve süresine göre doktorunuz tarafından ayarlanacaktır. İşlevsel bozuklukla birlikte hissizliğiniz yine de devam ederse doktorunuz size Okzaliplatin uygulamasının devam edip etmeyeceğini değerlendirecektir.
 • Eğer bu belirtiler ilacın kesilmesinden sonra düzelme gösterirse, tedavinizin devamını değerlendirmesi için doktorunuza bilgi veriniz.
 • Tedaviniz bittikten sonra sinir sistemiyle ilgili belirtileriniz devam edebilir. Orta şiddette bölgesel hissizlik ya da işlevsel aktiviteleri kısıtlayabilen hissizlik belirtileriniz tedavinizin kesilmesinden 3 yıl sonraya kadar devam edebilir.
 • Tedaviniz sırasında ortaya çıkabilecek bulantı ve kusma şikayetleriniz bulantı ve kusmayı önleyici ilaçlarla önlenebilir.
 • Okzaliplatin sıklıkla 5-fluorourasil ile birlikte kullanılır. Bu durumda şiddetli kusma ve ishal sonucu sıvı kaybı, bağırsak tıkanması, kanda potasyum düşüklüğü, kanda asitlik derecesinin artmasıyla beliren bir hastalık tablosu (metabolik asidoz) ve böbrek yetmezliği ortaya çıkabilir.
 • Tedavinizin başlangıcından önce ve devam eden her kürden önce yapılan tam kan sayımınız sonucunda kan hücreleri üzerinde zararlı bir etki oluştuğu tespit edilirse tedavinin bir sonraki kürü, kan hücreleri değerleriniz uygun düzeylere gelene kadar ertelenecektir.
 • Okzaliplatin ve 5-fluorourasil uygulamasından sonra ağız içinde ve dil çevresinde iltihap ve yara olduğu taktirde doktorunuza derhal bilgi veriniz. Doktorunuz bu belirtileri uygun şekilde tedavi edecektir ve bu belirtileriniz gerileyene kadar bir sonraki tedavinizi ertelemeye karar verebilir.
 • Hafif öksürük, nefes darlığı, hışırtılı solunum ya da çekilecek akciğer filminizde anormal bulgular gibi açıklanamayan solunum sistemi belirtilerinin olması durumunda bu durum geçene kadar doktorunuz tedavinizi erteleyebilir.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

 

PLOXAL’ın yiyecek ve içecek ile kullanılması 

PLOXAL infüzyonu esnasında veya infüzyondan sonraki saatlerde, ağız çevresinde veya boğazınızda karıncalanma ve uyuşma gibi duyusal bozukluklar hissedebilirsiniz. Bunu engellemek için soğukta kalmayınız, uygulama sırasında veya sonrasında  soğuk yiyecek ve içecekler almayınız.

 

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

PLOXAL’ı hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız kullanmayınız.

PLOXAL ile tedavi sırasında etkili bir doğum kontrol yöntemi uygulayınız. Çünkü bebeğiniz ilaçtan zarar görebilir.

Tedavi kesildikten sonra kadınsanız 4 ay, erkekseniz 6 ay boyunca etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

PLOXAL ile tedaviniz sırasında  bebeğinizi emzirmeyiniz. 

 

Araç ve makine kullanımı

Okzaliplatin; sersemlik, bulantı ve kusma riskinde artışa ve dengeyi etkileyen diğer sinir sistemi ile ilgili (nörolojik) etkilere sebep olduğundan araç ve makine kullanma yeteneğini hafif ya da orta derecede etkileyebilir. İlacı kullandıktan sonra eğer bu belirtiler sizde  meydana gelirse, araç ve makine kullanmayınız.

 

PLOXAL’ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

PLOXAL laktoz monohidrat içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

 

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

PLOXAL ile diğer ilaçlar arasında etkileşme olabileceğinden, doktorunuza danışmadan başka bir tıbbi tedavi kullanmayınız.


Böbrekler üzerine zararlı etkisi olan ilaçlarla birlikte kullanımı:

PLOXAL esas itibariyle böbreklerden atıldığından, böbrekler üzerine zararlı etkisi olan diğer ilaçlarla aynı anda kullanımı atılımını azaltabilir.


5-Fluorourasil (5-FU) ile birlikte kullanımı:

PLOXAL, 5-FU ile birlikte olağan dozda kullanıldığında, 5-FU etkisinde artış veya azalma olmaz. PLOXAL olağan dozundan daha yüksek dozda verildiğinde ise, 5-FU etkisi artabilir.

 

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri Nelerdir
Tüm ilaçlar gibi, PLOXAL’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
 
Aşağıdakilerden biri olursa PLOXAL’ı kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz :
 
PLOXAL’ın damar içine uygulaması bittikten sonra bir sonraki uygulamaya kadar geçen süre içersinde aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza bildiriniz.
 
·         İlacın uygulandığı bölgede kaşıntılı kızarıklık/kabarıklık, yanma hissi,
·         Solunum sıkıntısı,
·         Vücutta aşırı sıcaklık/soğukluk hissi,
·         Baş dönmesi,
·         Bayılma hissi,
·         Kalpte çarpıntı.
 
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.
Eğer bunlardan sizde mevcut ise, sizin PLOXAL’a karşı ciddi alerjik reaksiyonunuz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
 
Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
 
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:  
 
PLOXAL’ın damar içine uygulaması bittikten sonra bir sonraki uygulamaya kadar geçen süre içersinde aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza bildiriniz.
 
·         Duyusal bozukluklar,
·         Öksürük,
·         Ateş ve titreme,
·         Kanama,
·         İdrarda kan görülmesi
·         Makattan kan gelmesi,
·         Ense sertliği, baş ağrısı, kusma,
·         Duyma güçlüğü,
·         Ciltte kızarıklık ve morarma,
·         İdrar yapamama veya idrar yapma sıklığında anormal artış,
·         Halsizlik,
·         Göğüs ağrısı,
·         Burun kanaması,
·         Konuşma bozukluğu,
·         İshal veya dışkılama güçlüğü,
·         Karın ağrısı,
·         İlacın uygulandığı yerde şişlik, kızarıklık, ağrı,
·         Gözü örten tabakanın iltihabı,
·         Anormal görme,
·         Ciltte dökülme (örn. Avuç içinde veya ayak tabanında kızarıklık, yara, derin çatlaklar vs oluşması),
 
Size yapılacak olan laboratuar tetkiklerinde kan değerlerinizde aşağıdakiler tespit edilebilir ve bunların tıbbi tedavisi gerekebilir. Bu durumda doktorunuz sizin için uygun olan tedavi yöntemini size verecektir:
 
 • Kanda nötrofil (bir çeşit kan hücresi) azlığı,
 • Kanda trombosit (bir çeşit kan hücresi) azlığı,
 • Kanda lökosit (bir çeşit kan hücresi) azlığı,
 • Kanda lenfosit (bir çeşit kan hücresi) azlığı,
 • Alkalen fosfataz adı verilen enzimin yükselmesi,
 • Bilirübin değerinin yükselmesi,
 • Kan şekerinde anormallikler,
 • LDH (Laktat Dehidrojenaz adı verilen enzim) değerinin yükselmesi,
 • Kanda kalsiyum azlığı,
 • Karaciğer enzimlerinde (SGPT/ALT, SGOT/AST) yükselme,
 • Kanda aşırı miktarda sodyum bulunması.
 Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.
 
 Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:
 
 • İştahsızlık,
 • Saç dökülmesi,
 • Bel ağrısı,
 • Yorgunluk,
 • Tat bozuklukları,
 • Kilo artışı.
 • Depresyon,
 • Uykusuzluk,
 • Baş ağrısı,
 • Baş dönmesi,
 • Hazımsızlık,
 • Mide içeriğinin yemek borusundan geri akışı (gastroözofageal reflü),
 • Hıçkırık,
 • Terlemenin artması,
 • Tırnak bozuklukları,
 • Eklem ve iskelet ağrısı,
 • Kilo azalması (yayılmış kanser tedavisinde).
 • Sinirlilik,
 • Görme keskinliğinde kısa süreli düşme,
 • Burun akıntısı,
 • Hapşırma,
 • Karın ağrısı, bulantı, kusma,
 • Burun ve gözde kaşıntı.
Bunlar PLOXAL’ın hafif yan etkileridir.
 
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
İlaç Nasıl Kullanılır

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:

 • PLOXAL yalnızca erişkinlerde kullanılır.
 • PLOXAL dozu doktorunuz tarafından vücut yüzeyinize göre belirlenecektir. Vücut yüzeyiniz, boyunuz ve kilonuza göre hesaplanacaktır.
 • Yaşlılar da dahil olmak üzere, erişkinlerdeki olağan doz, vücut yüzeyinin metrekaresi başına 85 mg’dır (85 mg/m²). Size uygulanacak doz, kan testlerinizin sonuçlarına ve sizde daha önce PLOXAL ile istenmeyen etki oluşup oluşmamasına göre değişebilir.
 • İlaç infüzyonlarınızın olağan uygulama sıklığı, her 2 haftada bir olacaktır.
 • Tedavinizin süresi doktorunuz tarafından belirlenecektir.
 • Tedavinin tümörün tamamen çıkarılmasını takiben uygulanması halinde, tedavi süresi en fazla 6 ay olacaktır

Uygulama yolu ve metodu:

 • PLOXAL size, kanser tedavisinde uzman bir doktor (onkolog) tarafından reçete edilecektir.
 • Tedaviniz, uzman sağlık personeli tarafından, size uygun PLOXAL dozu hesaplandıktan sonra gerçekleştirilecektir.
 • PLOXAL toplardamarlarınızdan birine yavaş enjeksiyon (damar içi infüzyon) yoluyla zerk edilecektir. İnfüzyon 2 ila 6 saat sürecek ve hastanede uygulanacaktır.

Değişik yaş grupları:

SADECE ERİŞKİNLERDE KULLANILIR.

 

Çocuklarda kullanımı:

PLOXAL, çocuklarda kullanılmaz.

 

Yaşlılarda kullanımı:

Yaşlı hastalarda doz ayarlamasına gerek yoktur.

 

Özel kullanım durumları:

 

Böbrek yetmezliği:

Böbrek fonksiyonları orta derecede bozuk olan  hastalar için, tedaviye normalde önerilen doz ile başlanabilir. Hafif böbrek bozukluğu olan hastalar için ise, doz ayarlamasına gerek yoktur. Erişkinler için belirlenmiş olan doz uygulanır. İleri düzeyde böbrek yetmezliğinde kullanılmamalıdır.

 

Karaciğer yetmezliği:

Erişkinler için belirlenmiş olan doz uygulanır.

 

Eğer PLOXAL’ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

 

Kullanmanız gerekenden daha fazla PLOXAL kullandıysanız:

PLOXAL size bir sağlık personeli tarafından uygulanacağı için, size gerekenden fazla veya az ilaç uygulanması mümkün değildir.

Doz aşımı durumunda daha fazla yan etki oluşabilir. Bu durumda doktorunuz size bu yan etkilere yönelik uygun olan tedaviyi verecektir.

PLOXAL’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz. 

 

PLOXAL’ı kullanmayı unutursanız:

Doktorunuz atlanan dozun ne zaman uygulanacağına karar verecektir.

Takip eden dozun yeni uygulama zamanı için doktorunuzun talimatlarına uymalısınız.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz uygulatmayınız (almayınız).

 

PLOXAL ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler:

PLOXAL tedavisini bırakmayı düşünüyorsanız, önce doktorunuza danışınız. Bu ürünün kullanımıyla ilgili başka sorularınız varsa doktorunuza sorunuz. 

İlaç Nedir Ve Niçin Kullanılır
 • PLOXAL etkin madde olarak kimyasal yapısında platin bulunan okzaliplatin içerir.
 • PLOXAL, her bir flakonunda 200 mg okzaliplatin ihtiva eden damar yoluyla uygulanan beyaz renkli, liyofilize toz içeren bir flakondur ve damar içine enjekte edilmeden önce çözündürülür ve ardından da seyreltilir.
 • PLOXAL, infüzyon için liyofilize toz içeren 1 flakonluk ambalajlarda piyasaya sunulmuştur. Her flakon bir kullanımlıktır.
 • PLOXAL, kanserli hücrelerin gelişmesini, olgunlaşmasını ve yayılmasını (antineoplastik ve antikanser) önleyici etki gösteren bir ilaçtır.
 • PLOXAL, kalın barsak (kolon ve rektum) kanserinin tedavisinde diğer bir kanser önleyici bileşik olan 5-fluorourasil (5-FU) ve folinik asit (FA) ile kombinasyon halinde kullanılır.
 • PLOXAL, daha önce eşzamanlı kemoterapi almamış olan metastatik kolon veya rektum kanserli hastalarda, birinci basamak tedavi olarak bevasizumab ve kapesitabin ya da 5-fluorourasil / folinik asit ile kombine olarak kullanılır. 
İlaç Saklanma Koşulları Nasıldır

PLOXAL’ı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 

25°C altındaki oda sıcaklıklarında saklayınız.

Orijinal ambalajında ve ışıktan koruyarak saklayınız.

Dondurmayınız. 

Hazırlanan çözelti (infüzyon için seyreltildikten sonra) hemen kullanılmalıdır.

Bu tıbbi ürün tek kullanım içindir. Kullanılmayarak arta kalan solüsyon atılmalıdır. 

PLOXAL’ın gözle veya ciltle temas etmemesi gerekir. Kazara dökülmesi halinde, hemen doktorunuza veya hemşirenize bildiriniz.

Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.  

Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra PLOXAL’i kullanmayınız. 

Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz PLOXAL’i kullanmayınız.

Beşeri Tıbbi Üründen Arta Kalan Maddelerin İmhası

“Tıbbi ürünlerin kontrolü yönetmeliği” ve “Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmelikleri”ne uygun olarak imha edilmelidir.

PLOXAL çözeltilerinin hazırlanması ve uygulanması sırasında dikkatli olunmalıdır.

 

Hazırlama talimatları

Bu sitotoksik ilacın sağlık personeli tarafından hazırlanması, bu işlemi yapanın ve bulunduğu ortamın korunmasını garanti altına almak amacıyla her türlü tedbirin alınmasını gerektirir.Kullanılmamış olan ürünler ya da atık materyaller, “Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği” ve “Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği”ne uygun olarak atılmalıdır.

 

Sitotoksik ilaçların enjektabl çözeltilerinin hazırlanması, kullanılan ilaçlar hakkında bilgi sahibi olan eğitilmiş uzman personel tarafından, hastane politikasına uygun olarak, tıbbi ürünün doğru olarak hazırlanmasını ve bulunulan ortamın ve özellikle de ilaçları hazırlayan personelin korunmasını garanti altına alacak koşullarda yürütülmelidir. Bu amaç için ayrılmış bir hazırlama yeri olması gerekir. Bu alanda sigara içmek, yemek ya da içmek yasaklanmalıdır.

Personele uygun hazırlama malzemesi, özellikle uzun kollu önlükler, koruyucu maskeler, kepler, koruyucu gözlükler, steril tek kullanımlık eldivenler, çalışma alanı için koruyucu örtüler, kaplar ve atık toplama torbaları sağlanmalıdır.

İfrazat ve kusmukla uğraşılırken dikkatli olunmalıdır.

Gebe kadınlar sitotoksik ilaçlarla uğraşmaktan kaçınmak konusunda uyarılmalıdırlar.

Herhangi bir kırık flakon için de aynı tedbirler uygulanmalı ve kontamine atık sayılmalıdır.

Kontamine atıklar uygun biçimde etiketlenmiş sert kaplarda yakılmalıdır. Bkz. aşağıdaki “Atıklar” bölümü.

Eğer PLOXAL konsantre solüsyonu ya da infüzyon çözeltisi cilde temas ederse, hemen suyla iyice yıkanmalıdır.

Eğer PLOXAL konsantre solüsyonu ya da infüzyon çözeltisi mukoz membranlara temas ederse, hemen suyla iyice yıkanmalıdır.

 

Özel uygulama tedbirleri

 • Alüminyum içeren enjeksiyon gereçleri KULLANILMAMALIDIR.
 • Seyreltilmeden UYGULANMAMALIDIR.
 • Seyreltmek için sadece % 5’lik (50 mg/ml) dekstroz solüsyonu kullanılmalıdır. % 0.9’luk sodyum klorür çözeltisiyle veya klorür içeren çözeltilerle SEYRELTİLMEMELİDİR.
 • Herhangi diğer bir tıbbi ürünle aynı infüzyon torbasında KARIŞTIRILMAMALI ya da aynı infüzyon setinden eş zamanlı olarak uygulanmamalıdır.
 • Alkali tıbbi ürünler ya da çözeltilerle, özellikle 5-fluorourasil (5-FU), trometamolü yardımcı madde olarak içeren folinik asit (FA) ürünleri ve diğer etkin maddelerin trometamol tuzlarıyla KARIŞTIRILMAMALIDIR. Alkali tıbbi ürünler veya çözeltiler PLOXAL’in stabilitesini olumsuz yönde etkileyecektir.
 • PLOXAL, liyofilize toz rekonstitüe edilip ardından seyreltildikten sonra kullanılmalıdır.
 • Rekonstitüsyonla çözeltinin hazırlanması:
 • Rekonstitüsyonla çözeltiyi hazırlamak için enjeksiyonluk su veya % 5’lik dekstroz çözeltisi kullanılmalıdır.
 • 50 mg’lık bir flakon için: 5 mg PLOXAL/ml’lik bir konsantrasyon elde etmek için 10 ml çözücü ilave edilir.
 • 100 mg’lık bir flakon için : 5 mg oksaliplatin/ml’lik bir konsantrasyon elde etmek için 20 ml çözücü ilave edilir.
 • 200 mg’lık bir flakon için : 5 mg oksaliplatin/ml’lik bir konsantrasyon elde etmek için 40 ml çözücü ilave edilir.

Folinik asit (FA) (kalsiyum folinat veya disodyum folinat olarak) ile birlikte kullanma talimatı

250 ila 500 ml %5’lik (50 mg/ml) dekstroz çözeltisi içinde 85 mg/m² dozunda intravenöz infüzyon şeklindeki PLOXAL, 2-6 saatte, enjeksiyon yerinin hemen öncesine yerleştirilmiş bir Y-kateter kullanılarak, %5’lik (50 mg/ml) dekstroz çözeltisi içindeki folinik asit (FA) intravenöz infüzyonuyla eş zamanlı uygulanabilir. Bu iki tıbbi ürün aynı infüzyon torbasında birleştirilmemelidir. Folinik asit (FA) yardımcı madde olarak trometamol içermemeli ve yalnızca izotonik %5’lik (50 mg/ml) dekstroz çözeltisi kullanılarak seyreltilmelidir; seyreltmede hiçbir zaman alkali çözeltiler, sodyum klorür çözeltileri ya da klorür içeren çözeltiler KULLANILMAMALIDIR.

5-Fluorourasil ile kullanma talimatı

PLOXAL her zaman fluoropirimidinlerden - örneğin 5 fluorourasil -(5-FU)- önce uygulanmalıdır.

PLOXAL uygulamasından sonra set yıkanır ve 5-fluorourasil (5-FU) uygulaması yapılır.

PLOXAL ile kombine edilen ilaçlar hakkında ilave bilgi için, söz konusu ilaç üreticisinin kısa ürün bilgilerine bakınız.

 

İntravenöz infüzyon için seyreltme

Gerekli miktardaki çözelti flakondan çekilir ve 0.2 mg/ml – 2 mg/ml arasında bir PLOXAL konsantrasyonuna ulaşmak üzere 250 ml ila 500 ml %5’lik (50 mg/ml) dekstroz çözeltisiyle seyreltilir. PLOXAL’in fiziko-kimyasal stabilitesinin kanıtlandığı konsantrasyon aralığı 0.2 mg/ml ila 2.0 mg/ml’dir.

İV infüzyonla uygulanır.

% 5 dekstroz çözeltisi veya enjeksiyonluk su ile hazırlanan çözelti hemen kullanılmalıdır. 

Bu tıbbi ürün tek kullanımlıktır. Kullanılmayan infüzyon çözeltisi atılmalıdır. (Bkz. aşağıdaki “Atıklar” bölümü). PLOXAL infüzyon çözeltisinin PVC bazlı uygulama seti ile geçimliliği test edilmiştir.

Seyreltme için ASLA sodyum klorür çözeltisi veya klorür içeren çözeltiler kullanılmaz.

 

İnfüzyon

PLOXAL uygulaması prehidrasyon gerektirmez.

0.2 mg/ml’den düşük olmayan bir konsantrasyon elde etmek üzere 250 ml ila 500 ml %5’lik (50 mg/ml) dekstroz çözeltisiyle seyreltilen PLOXAL ya bir periferik ven ya da merkezi venöz kateterden 2 ila 6 saat boyunca infüzyon yoluyla verilmelidir. PLOXAL, 5-fluorourasille (5-FU) birlikte uygulandığında, PLOXAL infüzyonu 5-fluorourasil (5-FU) verilmeden önce uygulanmalıdır.

 

Atıklar

Ürünün atıklarının yanı sıra seyreltilmesi ve uygulanmasında kullanılan tüm malzemeler, “Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği”ve “Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği”nin tehlikeli atıkların ortadan kaldırılmasıyla ilgili gereklerine göre, sitostatik ajanlar için uygulanan standart hastane prosedürlerine uygun olarak imha edilmelidir.

Beşeri Tıbbi Ürünün Adı

PLOXAL 200 mg İ.V. İnfüzyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon

Diğer Tıbbi Ürünler İle Etkileşimler Ve Diğer Etki

Nefrotoksik ilaçlarla birlikte kullanımı:

Platin bileşikleri, böbreklerden elimine edildiği için, okzaliplatinin nefrotoksik ilaçlarla birlikte kullanımı klerensi azaltabilir. Aynı zamanda, bu konuya ilişkin yapılmış bir çalışma yoktur.

 

Sitokrom P-450 enzim sistemi ile ilişkili olarak, şu bileşiklerle hiçbir önemli değişiklik gözlenmemiştir: Eritromisin, salisilatlar, granisetron, paklitaksel ve sodyum valproat. Bu nedenle, sitokrom P-450 enzim sistemi ile ilişkili ilaç etkileşimleri beklenmez.

 

5-fluorourasil (5-FU) ile birlikte kullanımı:

2 haftada bir, 5-fluorourasil uygulamasından hemen önce, 85 mg/m2’lik tek bir okzaliplatin dozu verilen hastalarda, 5-fluorourasile maruziyet düzeyinde değişim olmadığı gözlenmiştir.

3 haftada bir, 130 mg/m2’lik okzaliplatin  dozu verilen hastalarda, 5-fluorourasil plazma konsantrasyonları yaklaşık %20 düzeyinde artmıştır.

Doz Aşımı Ve Tedavisi

Okzaliplatinin doz aşımına karşı antidot bilinmemektedir. Doz aşımı vakalarında, istenmeyen etkilerin şiddetlenmesi beklenebilir. Hematolojik parametrelerin takibine başlanmalı ve semptomatik tedavi uygulanmalıdır.

Etkin Maddeler

Her bir flakonda, 200 mg okzaliplatin (Seyreltmeden önce hazırlanan çözeltinin her ml’si 5 mg okzaliplatin içerir.)

Farmakodinamik Özellikler
Farmakoterapötik grubu               : Sitostatikler (Antineoplastik ve immunomodülatör ilaçlar)
ATC kodu                                            : L01XA03
 
PLOXAL, beyaz renkli liyofilize toz şeklindedir. Etkin maddesi okzaliplatin, platin atomunun 1,2-diaminosiklohekzan (“DACH”)        ve bir oksalat grubu ile kompleks oluşturduğu, platin esaslı yeni bir bileşik sınıfına dahil olan antineoplastik bir ilaçtır. Okzaliplatin tek bir enantiomerdir: (SP-4-2)-[(1R,2R)-Siklohekzan-1,2-diamin-kN’][etanedioato (2-)-kO1, kO2]platinyum.
 
Okzaliplatinin etki mekanizması tam olarak anlaşılamamış olmakla birlikte biyotransformasyona uğramış sulu okzaliplatin ürünlerinin DNA ile etkileştiği ve inter / intranstrand çapraz bağlar oluşturarak DNA sentezini bozduğu ve bu şekilde sitostatik ve antitümör etkilere yol açtığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.
 
Okaliplatinin, insan kolorektal kanser modellerini de içeren çeşitli tümör modeli sistemlerinde geniş bir spektrumlu bir in vitro sitotoksisite ve in vivo çalışmalarda kolon kanserine karşı okzaliplatinin antitümör aktivitesi gösterilmiştir.
Sisplatine karşı dirençli çeşitli modellerde okzaliplatin in vitro ve in vivo aktivite gösterir. 5-fluorourosil ile kombine kullanımda hem in vitro hem in vivo olarak sinerjistik sitotoksik bir etki gözlenmiştir .
 
Metastatik kolorektal kanserli hastalarda, 5-fluorourasil/folinik asilde (5-FU/FA) kombinasyon halinde PLOXAL’in (2 haftada bir tekrarlanan 85 mg/m2) etkinliği üç klinik çalışmada bildirilmiştir.
 
 • Birinci basamak tedavide, karşılaştırmalı 2 kollu faz III EFC2962 çalışmasında 420 hasta ya tek başına 5-FU/FA (LV5FU2, N=210) ya da PLOXAL ve 5-FU/FA kombinasyonuna (FOLFOX4, N=210) rastgele dağıtılmıştır.
 • Daha önceden tedavi görmüş hastalarda, karşılaştırmalı 3 kollu faz III EFC4584 çalışmasında bir irinotekan (CPT-11)+5-FU/FA kombinasyonuna yanıt vermeyen 821 hasta ya tek başına 5-FU/FA’ya (LV5FU, N=275), ya tek ilaç olarak PLOXAL’e (N=275) ya da PLOXAL ve 5-FU/FA kombinasyonuna (FOLFOX4, N=271) rastgele dağıtılmıştır.
 • Son olarak, kontrollü olmayan faz II EFC2964 çalışması tek başına 5-FU/FA yanıt vermeyen, PLOXAL ve 5-FU/FA kombinasyonuyla (FOLFOX4, N=57) tedavi edilen hastaları içermiştir.
Rastgele yöntemle gruplanmış iki klinik araştırmada, birinci basamak tedavide EFC2962 ve daha önceden tedavi görmüş hastalarda EFC4584’de, tek başına 5-FU/FA ile tedaviye kıyasla anlamlı olarak daha yüksek bir yanıt oranı ve uzamış bir ilerlemesiz sağ kalım (İSK)/ilerlemeye kadar geçen süre (İKS) görülmüştür. Daha önceden tedavi görmüş ama tedaviye yanıt vermemiş hastalarla yürütülen EFC4584 çalışmasında, medyan genel sağ kalımda (GS) PLOXAL kombinasyonu ile 5-FU/FA arasındaki farklılık istatistiksel anlamlığa ulaşmamıştır.
 
LV5FU2’ye Karşılık FOLFOX4’le Tedaviye Yanıt Oranı

Yanıt oranı, %(%95 Güven Aralığı) bağımsız radyolojik değerlendirme ITT analizi
LV5FU2
FOLFOX4
Tek İlaç olarak
Okzaliplatin
Birinci basamak tedavi
EFC2962
8 haftada bir yanıt değerlendirmesi
22
(16-27)
49
(42-46)
 
UD*
P değeri=0.0001
Daha önceden tedavi görmüş hastalar
EFC4584 (CPT-11+5-FU/FA’ya yanıt vermeyen) 6 haftada bir yanıt değerlendirmesi
0.7
(0.0-2.7)
11.1
(7.6-15.5)
 
1.1
(0.2-3.2)
P değeri< 0.0001
Daha önceden tedavi görmüş hastalar
EFC2964 (5-FU/FA’ya yanıt vermeyen) 12 haftada bir yanıt değerlendirmesi
 
UD*
 
23
(13-36)
 
UD*

*UD: Uygulanabilir değildir.
 
LV5FU2’ye Karşılık FOLFOX4’le Medyan İlerlemesiz Sağ Kalım (İSK)/İlerlemeye Kadar Geçen Medyan Süre (İKS)

Medyan İSK/İKS, ay(%95 Güven Aralığı) bağımsız radyolojik değerlendirme ITT analizi
LV5FU2
FOLFOX4
Tek İlaç olarak
Okzaliplatin
Birinci basamak tedavi
EFC2962 (İSK)
 
6.0
(5.5-6.5)
8.2
(7.2-8.8)
 
UD*
Log-rank P değeri=0.0003
Daha önceden tedavi görmüş hastalar
EFC4584 (İKS)
(CPT-11+5-FU/FA’ya yanıt vermeyen)
2.6
(1.8-2.9)
5.3
(4.7-6.1)
 
2.1
(1.6-2.7)
Log-rank P değeri< 0.0001
Daha önceden tedavi görmüş hastalar
EFC2964 (5-FU/FA’ya yanıt vermeyen)
 
UD*
 
5.1
(3.1-5.7)
 
UD*

*UD: Uygulanabilir değildir.
 
LV5FU2’ye Karşılık FOLFOX4’le Medyan Genel Sağ Kalım (GS)

Medyan GS, ay(%95 Güven Aralığı) ITT analizi
LV5FU2
FOLFOX4
Tek İlaç olarak
Okzaliplatin
Birinci basamak tedavi
EFC2962
 
14.7
(13.0-18.2)
16.2
(14.7-18.2)
 
UD*
Log-rank P değeri=0.12
Daha önceden tedavi görmüş hastalar
EFC4584 (İKS)
(CPT-11+5-FU/FA’ya yanıt vermeyen)
8.8
(7.3-9.3)
9.9
(9.1-10.5)
Farmakokinetik Özellikler

Genel özellikler   

Okzaliplatin, kimyasal yapısında platin içeren antineoplastik bir ilaçtır. Suda az çözünür. Metanolde çok az çözünür ve etanol ve asetonda çözünmez.


Emilim:

1 ila 5 kürlük bir tedavide, 3 haftada bir 130 mg/m2 okzaliplatinin ve 1 ila 3 kürlük bir tedavide 2 haftada bir 85 mg/m2 okzaliplatinin 2 saatlik bir infüzyonunu takiben, bağlanmamış aktif ve inaktif tüm platin türlerinin bir karışımını temsil eden, platin ultrafiltrattaki farmakokinetiğine bakıldığında bu değerler şu şekildedir:

 

İki haftada bir 85 mg/m2 ya da üç haftada bir 130 mg/m2’lik çoklu PLOXAL dozlarının ardından ultrafiltrattaki platin farmakokinetik parametre tahminlerinin özeti


Doz

Cmaks

µg/ml

EAA0-48

µg.s/ml

EAA

µg.s/ml

t1/2 α

s

t1/2β

s

t1/2γ

s

Vss

l

KI

l/s

85 mg/m2

Ortalama±SD

0.814±

0.193

4.19±

0.647

4.68±

1.40

0.43±

0.35

16.8±

5.74

391±

406

440±

199

17.4±

6.35

130 mg/m2

Ortalama±SD

1.21±

0.10

8.20±

2.40

11.9±

4.60

0.28±

0.06

16.3±

2.90

273±

19.0

582±

261

10.1±

3.07

 

Ortalama EAA0-48 ve Cmaks değerleri 3. kürde (85 mg/m2) ya da 5. kürde (130 mg/m2) belirlenmiştir.

Ortalama EAA, Vss, KI ve KI R0-48 değerleri 1. kürde belirlenmiştir.

C son, C maks, EAA, EAA 0-48, Vss ve KI değerleri kompartmanlı olmayan analiz kullanılarak belirlenmiştir.

t1/2α, t1/2β ve t1/2γ (1.-3. kürler bileşik olmak üzere) kompartmanlı analiz kullanılarak belirlenmiştir.

 

Dağılım:

2 saatlik okzaliplatin infüzyonundan sonra sistemik dolaşımda platinin yaklaşık %15’i mevcuttur. Yaklaşık %85’i dokulara dağılır veya idrarla atılır. Eritrositlere ve plazmaya geri dönüşümsüz bağlanma, bu matrislerde eritrositlerin ve serum albumininin doğal yenilenmesine yakın bir yarı ömürle sonuçlanır. İki haftada bir 85 mg/m2’lik veya 3 haftada bir 130 mg/m2’lik uygulamayı takiben plazma ultrafiltratında hiçbir birikim gözlenmemiştir ve bu matrisde kararlı duruma birinci kürde ulaşılmıştır. Bireyler arası ve birey içi değişkenlik genellikle düşüktür.

 

Biyotransformasyon:

Okzaliplatin hızla enzimatik olmayan bir şekilde biyotransformasyona uğrar. Sitokrom P450’nin aracılık ettiği diaminosiklohekzan (DACH) halkası metabolizmasına dair hiçbir bulgu yoktur.

Hastalarda geniş çaplı biyotransformasyona uğrar. 2 saatlik bir infüzyonun sonunda plazma ultrafiltratında değişmemiş ilaç tespit edilemez. Monokloro-, dikloro- ve diaqua-DACH (diaminosiklohekzan) platin türlerini içeren birçok sitotoksik biyotransformasyon ürünü, infüzyon sonrasında çeşitli inaktif konjugatlarla birlikte sistemik dolaşımda teşhis edilmiştir.

 

Eliminasyon:

Platin, genel olarak idrarla atılır. Klirensi esas olarak uygulamadan sonraki 48 saat içinde olur. 5. günde, toplam dozun yaklaşık %54’ü idrarda, %3’ten azı feçesde gözlenmiştir.

 

Doğrusallık/Doğrusal olmayan durum:

1 ila 5 kürlük bir tedavide, 3 haftada bir 130 mg/m2 okzaliplatinin ve 1 ila 3 kürlük bir tedavide 2 haftada bir 85 mg/m2 okzaliplatinin 2 saatlik bir infüzyonu takiben, bağlanmamış aktif ve inaktif tüm platin türlerinin bir karışımını temsil eden, platin ultrafiltratı için C maks, EAA, EAA 0-48 değerleri doz ile orantılı olarak artmıştır.

 

Hastalardaki karakteristik özellikler

Böbrek yetmezliğinde dağılım hacminde 330 ± 40.9’dan 241 ± 36.1 L’ye istatiksel olarak anlamlı bir düşüşle birlikte, klirensde de 17.6 ± 2.18 L/s’den 9.95 ± 1.91 L/s’ye anlamlı bir düşüş gözlenmiştir. Ağır böbrek yetmezliğinin platin klirensi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.

Farmasötik Form

Flakon (İntravenöz infüzyon için liyofilize toz)

Beyaz renkli toz kütlesi

Gebelik Ve Laktasyon
Genel tavsiye    
   
Gebelik kategorisi: D
 
Çocuk doğurma potansiyeli bulunan kadınlar/Doğum kontrolü (Kontrasepsiyon)
Tedavi sırasında ve tedavinin kesilmesinden kadınlarda 4 ay, erkeklerde 6 ay sonrasına kadar gebelikten korunmak için uygun korunma önlemleri alınmalıdır.
Okzaliplatin’in gebelik ve/veya fetus/yeni doğan üzerinde zararlı farmakolojik etkileri bulunmaktadır.
PLOXAL gerekli olmadıkça gebelik döneminde kullanılmamalıdır.
 
Gebelik dönemi
Klinik öncesi bulgulara dayanarak, okzaliplatinin önerilen terapötik dozlarda fetüs üzerinde öldürücü ve/veya teratojenik etki gösterme olasılığı vardır. Bu sebeple, PLOXAL gerekli olmadıkça gebelik döneminde kullanılmamalıdır.
 
Laktasyon dönemi
PLOXAL, emzirme döneminde kullanılmamalıdır.
 
Üreme yeteneği/Fertilite 
Hayvan çalışmalarında üreme toksisitesi gözlenmemiştir. PLOXAL’ın antifertilite etkisi olabilir.
Geçimsizlikler
 • Seyreltilmiş tıbbi ürün herhangi diğer bir ilaçla aynı infüzyon torbasında karıştırılmamalı ya da aynı infüzyon setinden eş zamanlı olarak uygulanmamalıdır. PLOXAL, Bölüm 6.6 “Beşeri tıbbi üründen arta kalan maddelerin imhası ve diğer özel önlemler” de belirtilen talimatlar doğrultusunda, bir Y-kateter aracılığıyla folinik asit (FA) ile beraber uygulanabilir.
 • Alkali ilaçlar ya da çözeltiler (özellikle, 5-fluorourasil, bazik çözeltiler, trometamol ve trometamolü yardımcı madde olarak içeren folinik asit ürünleri) ile birlikte kullanılmamalıdır. Alkali tıbbi ürünler veya çözeltiler PLOXAL’in stabilitesini olumsuz yönde etkileyecektir
 • Okzaliplatin infüzyon için %0.9’luk sodyum klorür veya klorür iyonları içeren (kalsiyum, potasyum veya sodyum klorür dahil olmak üzere) diğer çözeltiler ile seyreltilmemelidir.
 • Aynı infüzyon torbasında ya da infüzyon setinde diğer tıbbi ürünlerle KARIŞTIRILMAMALIDIR.
 • Alüminyum içeren enjeksiyon malzemesi kullanılmamalıdır.
İlk Ruhsat Tarihi/Ruhsat Yenileme Tarihi
İlk ruhsat tarihi:11.06.2010
Ruhsat yenileme tarihi:
İstenmeyen Etkiler
Okzaliplatin ve 5-fluorourasil/folinik asid (5-FU/FA) kombinasyonu ile en yaygın görülen advers olaylar gastrointestinal (diyare, bulantı, kusma ve mukozit), hematolojik (nötropeni, trombositopeni) ve nörolojik (akut ve doza bağlı kümülatif periferik duyusal nöropati) olaylardır. Genel olarak, bu advers olaylar okzaliplatin ve 5-FU/FA kombinasyonu ile, tek başına 5-FU/FA ile görülenden daha yaygın ve şiddetlidir.
 
Advers olaylar sistem organ sınıfı ve sıklığa göre şu yaklaşımla sıralanmıştır:
Çok yaygın (≥1/10), yaygın (≥ 1/100 ila <1/10), yaygın olmayan (≥ 1/1.000 ila < 1/100), seyrek (≥ 1/10.000 ila < 1/1.000) ve çok seyrek (< 1/10.000), bilinmiyor (eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor).
 
Enfeksiyonlar ve enfestasyonlar
Çok yaygın:            Enfeksiyon
Yaygın:                  Rinit, üst solunum yolu enfeksiyonu, febril nötropeni/ nötropenik sepsis
 
Kan ve lenf sistemi hastalıkları
Çok yaygın:            Anemi, nötropeni, trombositopeni, lökopeni, lenfopeni
Seyrek:                  Otoimmun trombositopeni, hemolitik anemi
 
Bağışıklık sistemi bozuklukları
Çok seyrek:            Alerji/alerjik reaksiyonlar+
 
Metabolizma ve beslenme bozuklukları
Çok yaygın:              Anoreksi, glisemi anormallikleri, hipokalemi, natremi anormallikleri
Yaygın:                    Dehidrasyon
Yaygın olmayan:         Metabolik asidoz
 
Psikiyatrik bozukluklar
Yaygın:                  Depresyon, uykusuzluk
Yaygın olmayan:      Sinirlilik
 
Sinir sistemi bozuklukları
Çok yaygın:            Periferik duyusal nöropati, baş ağrısı, duyusal bozukluk, tad sapması, baş ağrısı
Yaygın:                  Baş dönmesi, motor nörit, menenjizm
Seyrek:                  Dizartri
 
Göz bozuklukları
Yaygın:                  Konjonktivit, görme anormalliği
Seyrek:                  Görme keskinliğinde geçici azalma, görme alanı bozuklukları, optik nörit
 
Kulak ve iç kulak bozuklukları
Yaygın:                  Ototoksisite
Seyrek:                  Sağırlık
           
Vasküler bozukluklar
Çok yaygın:            Epistakis
Yaygın:                  Hemoraji, ateş basması, hematüri, derin ven trombozu, pulmoner embolizm, rektal hemoraji
 
Solunum, göğüs bozuklukları ve mediastinal bozuklukları
Çok yaygın:            Dispne, öksürük
Yaygın:                 Hıçkırık, göğüs ağrısı
Seyrek:                 İnterstisiyel akciğer hastalığı, pulmonerfibrozis
 
Gastrointestinal bozukluklar
Çok yaygın:            Diyare, bulantı, kusma, stomatit/mukozit, karın ağrısı, kabızlık
Yaygın:                  Dispepsi, gastroözofajiyal reflü
Yaygın olmayan:      İleus, bağırsak tıkanması
Seyrek:                 Kolit (C.difficile diyaresi dahil)      
 
Deri ve deri altı doku bozuklukları
Çok yaygın:            Deri bozukluğu, alopesi
Yaygın:                  Deride pulpul dökülme (örn. el ve ayak sendromu), eritematöz döküntü, döküntü, terlemede artış, tırnak bozukluğu
 
Kas-iskelet bozukluklar, bağ doku ve kemik bozuklukları
Çok yaygın:            Sırt ağrısı
Yaygın:                  Artralji, iskelet ağrısı
 
Böbrek ve idrar bozuklukları
Yaygın:                  Dizüri, işeme sıklığı anormalliği, böbrek fonksiyonlarında bozukluk.
 
Genel bozukluklar ve uygulama bölgesine ilişkin bozukluklar
Çok yaygın:            Yorgunluk, ateş++, asteni, enjeksiyon yeri reaksiyonu+++, karaciğer fonksiyon anomalileri ile ilişkili olanlar dahil kan testi
sonuçlarında değişiklikler
               
+ Deri döküntüsü (özellijkle ürtiker), konjonktivit, rinit gibi yaygın alerjik reaksiyonlar.Bronkospazm, anjioödem, hipotansiyon ve anaflaktik şok dahil
olmak üzere yaygın anaflaktik reaksiyonlar.
++ Enfeksiyona (febril nötropenili ya da febril nötropenisiz) bağlı çok yaygın ateş ya da immünolojik mekanizmalara bağlı olabilen bilinmeyen ateş.
+++Damar dışına çıkma, özellikle PLOXAL periferik bir venden infüzyon halinde verildiğinde, ciddi olabilen ve komplikasyonlara yol açabilecek lokal
ağrı ve inflamasyonla sonuçlanabilir.
Kalitatif Ve Kantitatif Bileşim

Her bir flakonda;

Etkin madde:

Okzaliplatin.                    200 mg

 

Yardımcı madde(ler):

Laktoz monohidrat             1,8 g   

Yardımcı maddeler için. 6.1.’e bakınız.

 

Klinik Öncesi Güvenlilik Verileri

Tek doz ve çoklu doz çalışmalarında preklinik türlerde (fareler, sıçanlar, köpekler ve/veya maymunlar) belirlenen hedef organlar arasında kemik iliği, sindirim sistemi, böbrek, testisler, sinir sistemi ve kalp bulunmaktadır. Hayvanlarda gözlenen hedef organ toksisiteleri, kalp üzerindeki etkileri hariç olmak üzere, insan kanserlerinin tedavisinde kullanılan diğer platin içeren tıbbi ürünler ve DNA’ya hasar veren sitotoksik tıbbi ürünlerinkiyle uyumludur.

 

Kalp üzerindeki etkiler sadece köpeklerde gözlenmiştir ve öldürücü ventriküler fibrilasyon ile birlikte elektrofizyolojik anormallik içermektedir. Kardiyak toksisite, yanlızca köpeklerde görüldüğü için değil, köpeklerde öldürücü olana (150 mg/m2) benzer dozlar insanlarda iyi tolere edildiği için köpeklere özgü kabul edilmektedir. Sıçan duyusal nöronları kullanılarak yapılan klinik öncesi çalışmalar, PLOXAL’e bağlı, uyarıları merkeze ileten sinirlerle ilgili akut semptomların voltaj-geçitli Na+ kanallarıyla etkileşim sonucu ortaya çıkabileceğini düşündürmektedir.

 

PLOXAL memeli hayvanlarda mutajenik ve klastojenik bulunmuştur ve sıçanlarda embriyo-fötal toksisite oluşturmuştur. Karsinojenik çalışmalar yapılmamış olmasına rağmen, PLOXAL olası bir karsinojen sayılmaktadır.

Kontrendikasyonlar

Okzaliplatin aşağıdaki hastalarda kontrendikedir:

 • Okzaliplatine karşı bilinen aşırı duyarlık öyküsü olanlarda,
 • Emzirenlerde,
 • İlk küre başlamadan önce, nötrofil sayısı <2x109/lt ve/veya trombosit sayısı <100x109/lt olan kemik iliği baskılanması olan hastalarda,
 • İlk küre başlamadan önce, fonksiyon bozukluğu ve periferik duyusal nöropatisi olan hastalarda,
 • İleri seviyede böbrek yetmezliği olan hastalarda (kreatinin klerensi <30 ml/dk).
Kullanım Yolu

Damar içine uygulanır.

Küb' Ün Yenileme Tarihi

09.11.2010

Müstahzar Adı

PLOXAL 200 mg İ.V. İnfüzyon İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon

Özel Kullanım Uyarıları Ve Önlemleri
Okzaliplatin sadece, uzmanlaşmış onkoloji bölümlerinde kullanılmalı ve yetkili bir onkoloğun denetimi altında uygulanmalıdır
Orta seviyede böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalardaki toleransına ilişkin bilginin sınırlı olması sebebiyle, uygulama ancak hasta için yarar/risk oranı değerlendirildikten sonra yapılmalıdır. Bu durumda böbrek fonksiyonları yakından takip edilmeli ve doz toksisiteye göre ayarlanmalıdır.
PLOXAL’in damar dışına çıkması durumunda, infüzyon hemen durdurulmalı ve lokal semptomatik tedaviye başlanmalıdır.
Özellikle spesifik nörolojik toksisite gösteren diğer ilaçlarla eş zamanlı kullanıldığında, okzaliplatinin nörolojik toksisitesi dikkatle izlenmelidir. Nörolojik muayene periyodik olarak, her bir uygulamadan önce ve sonra yapılmalıdır.
2 saatlik infüzyon sırasında ya da infüzyonu izleyen saatlerde akut laringofaringeal disestezi gelişen hastalarda bir sonraki okzaliplatin infüzyonu 6 saat süresince uygulanmalıdır. Bu tür dizestezilerin önüne geçmek için hasta, soğuğa maruz kalmaması ve PLOXAL uygulaması sırasında ya da uygulamayı izleyen saatlerde, serin/soğuk yiyecekler ve/veya içecekler almaktan kaçınması konusunda bilgilendirilmelidir.
Eğer nörolojik semptomlar (parestezi, disestezi) meydana gelirse, bu semptomların süresi ve şiddetine bağlı olarak aşağıdaki okzaliplatin doz ayarlamasının yapılması gerekir:
 • Eğer semptomlar 7 günden fazla sürerse ve ağrılıysa, bir sonraki okzaliplatin dozu metastaz tedavisinde 85’den 65 mg/m2’ye ve adjuvan tedavide 85’den 75 mg/m2’ye düşürülmelidir.
 • Eğer parestezi, fonksiyon bozukluğu olmaksızın bir sonraki küre kadar devam ederse, bir sonraki okzaliplatin dozu, metastaz tedavisinde 85’den 65 mg/m2’ye ve adjuvan tedavide 85’den 75 mg/m2’ye düşürülmelidir.
 • Eğer parestezi, fonksiyon bozukluğu ile bir sonraki küre kadar devam ederse, okzaliplatin kesilmelidir.
 • Eğer, okzaliplatin tedavisinin kesilmesinin ardından bu semptomlar düzelirse, tedavinin yeniden başlatılması düşünülebilir.
Hastalar, tedavinin sonlanmasından sonra periferik duyusal nöropatinin kalıcı semptomlarının görülme olasılığı hakkında bilgilendirilmelidir. Adjuvan tedavide, lokalize orta şiddette paresteziler ya da fonksiyonel aktiviteleri engelleyebilen paresteziler tedavi kesildikten 3 yıl sonrasına kadar devam edebilir.
Bulantı ve kusma olarak oluşan gastrointestinal toksisite, profilaktik ve/veya terapötik antiemetik tedaviyi gerekli kılar.
Özellikle okzaliplatin ile 5-fluorourasil kombinasyon halinde kullanılırken, şiddetli diyare/kusma sebebiyle dehidratasyon, paralitik ileus, intestinal obstrüksiyon, hipokalemi, metabolik asidoz ve böbrek fonksiyon bozukluğu gözlenebilir
Eğer bir tedavi kürünün ardından hematolojik toksisite ortaya çıkarsa (nötrofiller <1.5x109/lt veya trombositler <50x109/lt) veya tedavi başlangıcından (ilk kür) önce kemik iliği baskılanması varsa, sonraki kürün uygulanması, hemotolojik değerler kabul edilebilecek düzeylere ulaşana kadar ertelenmelidir. Tedaviye başlanmadan ve sonraki her bir kürden önce formül lökositle birlikte tam kan sayımı yapılmalıdır.
Hastalar, okzaliplatin ve 5-fluorourasil uygulamasından sonra diyare/kusma, mukozit/stomatit ve nötropeni riski konusunda bilgilendirilmelidir. Böylece uygun bir yaklaşım geliştirilmesi için hekimle acilen bağlantı kurabilirler.
Eğer nötropeniyle birlikte ya da nötropenisiz olarak mukozit/stomatit görülürse, mukozit/stomatit 1. dereceye ya da daha düşük bir seviyeye inmek üzere iyileşene ve/veya nötrofil sayısı ≥1.5x109/lt olana kadar bir sonraki tedavi ertelenmelidir.
Okzaliplatin 5-fluorourasil ile kombine edildiği için (folinik asit ile ya da folinik asitsiz), 5-fluorourasille ilgili toksisiteler için olağan doz ayarlamaları burada da geçerlidir.
Eğer 4. derece diyare, 3.-4. derece nötropeni (nötrofiller <1x109/lt), 3.-4. derece trombositopeni (trombositler <50x109/lt) ortaya çıkarsa, 5-fluorourasilin dozunun azaltılmasının gerekmesinin yanı sıra PLOXAL dozu da, metastaz tedavisinde 85’den 65 mg/m2’ye, adjuvan tedavide ise 85’den 75 mg/m2’ye düşürülmelidir.
Balgamsız öksürük, dispne, krepitan raller ya da radyolojik pulmoner infiltratlar gibi açıklanamayan solunumsal semptomlar varlığında, başka pulmoner incelemeler bir interstisyel akciğer hastalığı bulunmadığını ortaya koyana kadar PLOXAL kesilmelidir.
Karaciğer metastazlarına bağlı olmadığı açıkça bilinen karaciğer fonksiyon testi anormallikleri veya portal hipertansiyon ortaya çıkması durumunda, çok nadir vakalarda ilaca bağlı hepatik vasküler bozukluklar olabileceği dikkate alınmalıdır.
Klinik öncesi çalışmalarda PLOXAL ile genotoksik etkiler gözlenmiştir. Dolayısıyla PLOXAL ile tedavi edilen erkek hastaların tedavi sırasında ve 6 ay sonrasına kadar baba olmamaları ve PLOXAL geri dönüşümsüz olabilecek anti-fertilite etkisine sahip olabileceğinden spermlerin korunması için gerekli tavsiyeyi almaları önerilmektedir.
Kadınlar PLOXAL ile tedavi sırasında gebe kalmamalı ve etkin bir korunma metodu kullanmalıdır (bkz. bölüm 4.6).
PLOXAL ile adjuvan tedavi sırasında ağırlık artışı (çok yaygın) ve metastatik tedavi sırasında kilo azalması (yaygın) görülebilir.
PLOXAL laktoz monohidrat içerir. Nadir kalıtımsal galaktoz intoleransı, Lapp laktoz yetmezliği ya da glikoz-galaktoz malabsorpsiyon problemi olan hastaların bu ilacı kullanmamaları gerekir.
 
Laboratuar testleri
PLOXAL tedavisi sırasında, beyaz kan hücreleri sayımının (hemoglobin, trombosit sayımı ve kan kimyası dahil) standart takibi önerilir.
PLOXAL tedavisi laboratuar test sonuçlarını şu şekilde değiştirir.
 
Çok yaygın: Hepatik enzim artışı, serum alkalen fosfataz artışı, serum bilirubin artışı, serum laktat dehidrojenaz artışı
Yaygın:Serum kreatinin artışı
 
Pozoloji Ve Uygulama Şekli

PLOXAL sadece onkoloji bölümlerinde ve bir onkoloji uzmanının gözetimi altında uygulanmalıdır.

 

Pozoloji

SADECE ERİŞKİNLERDE KULLANILIR.

Önerilen okzaliplatin dozu, intravenöz olarak kullanılan 85 mg/m2’dir.

Verilen doz tolerabiliteye göre ayarlanmalıdır.

 

Uygulama sıklığı ve süresi

Adjuvan tedavi için, önerilen okzaliplatin dozu, 12 kür  boyunca (6 ay) iki haftada bir uygulanır.

Metastatik koleraktal kanserin tedavisi için, PLOXAL dozu, iki haftada bir uygulanır.

 

PLOXAL, 0.2mg/ml-0.70 mg/ml arasında bir konsantrasyona ulaşmak için, 250 ila 500 ml %5’lik (50 mg/ml) dekstroz çözeltisi içinde, 2 ila 6 saatlik infüzyon şeklinde uygulanır. 0.70 mg/ml, 85 mg/ m2 PLOXAL dozunun klinik uygulaması için en yüksek konsantrasyondur.

 

PLOXAL, daha çok 5-fluorourasilin (5-FU) sürekli infüzyonuyla beraber kullanılmıştır. İki haftalık tedavi planı olarak, bolus ve sürekli infüzyonu kombine eden 5-fluorourasil (5-FU) tedavi programları kullanılmıştır.

 

Uygulama şekli:

PLOXAL bir merkezi venöz kateter ya da periferik ven yoluyla intravenöz infüzyonla uygulanır.

PLOXAL infüzyonu her zaman 5-FU (fluoropirimidinler) infüzyonundan önce uygulanmalıdır.

 

PLOXAL kullanılmadan önce çözündürülmeli ve seyreltilmelidir. İnfüzyon için liyofilize tozu seyreltmek için enjeksiyonluk su veya %5’lik dekstroz solüsyonu kullanılmalıdır.

Seyreltme ve uygulama şekliyle ilgili ayrıntılı bilgiler için bkz. Bölüm 6.6.

PLOXAL uygulaması hiperhidrasyon gerektirmez.

 

Deksametazonla birlikte olsun veya olmasın 5-HT3 blokerleri gibi antiemetiklerle premedikasyon önerilmektedir.

Damar dışına çıktığı takdirde, uygulamaya hemen son verilmelidir.

 

Özel popülasyonlara ilişkin ek bilgiler 

 

Böbrek yetmezliği:

Böbrek fonksiyonları orta derecede bozuk olan  hastalar için, tedaviye normalde önerilen doz ile başlanabilir. Hafif böbrek bozukluğu olan hastalar için ise, doz ayarlamasına gerek yoktur. Erişkinler için belirlenmiş olan doz uygulanır. İleri düzeyde böbrek yetmezliğinde kullanılmamalıdır.

 

Karaciğer yetmezliği:

Farklı düzeylerde karaciğer yetmezliği olan hastaların dahil edildiği bir Faz I çalışmada, hepatobiliyer bozuklukların sıklık ve şiddeti, hastalığın ilerleyici niteliğiyle ve başlangıçtaki bozuk karaciğer fonksiyon testleriyle ilişkili bulunmuştur.

Klinik geliştirme çalışmaları sırasında, karaciğer fonksiyon testlerinde anormallikler olan hastalarda hiçbir özgün doz ayarlaması yapılmamıştır.

 

Pediyatrik popülasyon:

Çocuklarda ve ergenlerde kullanımına ilişkin klinik veri mevcut değildir.

PLOXAL, pediyatrik popülasyonda kullanılmaz.

 

Geriyatrik popülasyon:

Okzaliplatin, 65 yaşın üstündeki hastalarda tek ilaç olarak ya da 5-fluorourasil ile kombinasyon halinde kullanıldığında ağır toksisitelerde hiçbir artış gözlenmemiştir. Bu sebeple, geriyatrik popülasyonda hiçbir spesifik doz ayarlamasına gerek yoktur.

 

Raf Ömrü

24 ay

Ruhsat Numarası(Ları)

225/5

Ruhsat Sahibi

Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.

Bağlarbaşı, Gazi Cad. No : 64-66

Üsküdar / İSTANBUL

Tel. : 0216 492 57 08  

Fax : 0216 334 78 88

Ruhsat Sahibi

Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.

Bağlarbaşı, Gazi Cad. No : 64-66

Üsküdar / İSTANBUL

Tel. : 0216 492 57 08  

Fax : 0216 334 78 88

Saklamaya Yönelik Özel Tedbirler

25°C altındaki oda sıcaklıklarında saklayınız. Orijinal ambalajında ve ışıktan koruyarak saklayınız.


İnfüzyon çözeltisi

% 5 dekstroz çözeltisi veya enjeksiyonluk su ile hazırlanan çözelti hemen kullanılmalıdır.  

Çözelti hazırlandıktan sonra daha uzun süre kalırsa mikrobiyal üreme olabilir. Mikrobiyal açıdan hazırlanan çözelti hemen uygulanmalıdır.

Terapötik Endikasyonlar

PLOXAL, 5-fluorourasil (5-FU) ve folinik asit (FA) ile kombinasyon halinde aşağıdaki durumlarda endikedir:

 • Primer tümörün total rezeksiyonundan sonra evre III (Duke’s C) kolon kanserinin adjuvan tedavisi
 • Metastatik kolorektal kanserin tedavisi

PLOXAL, daha önce adjuvan amaçlı kemoterapi almamış olan metastatik kolon veya rektum kanserli hastalarda, birinci basamak tedavi olarak bevasizumab ve kapesitabin ya da 5-fluorourasil / folinik asit ile kombine olarak kullanılır. 

Üretici Bilgileri

KOÇAK FARMA İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.

Yardımcı Maddeler

Laktoz monohidrat

Yardımcı Maddelerin Listesi

Laktoz monohidrat