Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A.Ş
Marka PREDNOL-A
Etken Madde Kodu SGKFLH-PREDNIZOLON+IYODOKLORHIDROKSIKIN Topikal,dermotolojik,hemoraidal yüzeyel
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj TÜP/AMBALAJ
ATC Kodu D07BA01
ATC Açıklaması Prednizolon ve antiseptikler
NFC Kodu TA
NFC Açıklaması Topikal Harici Kremler
Kamu Kodu A06309
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 8,01 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 7,16 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu E567E
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri
İlaç Eşdeğerleri (Muadilleri)

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Topikal olarak uygulanan Prednol A Pomad’ın deriden tek bir aşırı doz uygulaması (absorpsiyona izin veren şatların varlığında geniş bir yüzeye uygulama) sonrasında akut bir entoksikasyon riski beklenmemektedir.

Kortikoid formülasyonlarının aşırı uzun ve yoğun uygulaması sonucu kütan atrofinin göstergesi olarak deri incelmesi, teleanjiektaziler ve striae (özellikle intertriginöz) ortaya çıkabilir. Topikal “aşırı dozaj” sonucu kütan atrofiye yönelik bu tür semptomlar  ortaya çıktığında tedavi kesilmelidir. Genel olarak semptomlar 10-14 gün içinde geriler.

Endikasyonlar

Prednol-A Pomad kortikosteroidlerin lokal kullanılmasını gerektiren bütün deri hastalıklarının kuru ve kabuklu şekillerinde özellikle bakteriyel ya da fungal enfeksiyon eklendiği durumlarda   kullanılır. Bu dermatozlar şu şekilde sıralanabilir.

 

Akut ve kronik ekzemalar, nörodermatit, kontakt, kronik ve seboreik dermatitler, numuler dermatit, kronik liken simpleks, hipertrofik liken planus, anogenital ve senil pruritis, psoriasis. Prednol Pomad transkütan difüzyon kabiliyeti ile psoriasis belirtilerinin kısa zamanda giderilmesini sağlar. Ayrıca yanıklar, güneş yanıkları  ve eritrodermide ancak hekim tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Farmakodinamik Özellikler

Prednol-A Krem’de bir prednisolon derivesi olan (16 alpha, hydroxy-prednisolone 16-17 acetonide) bulunmaktadır. Bu madde lokal uygulamaya çok elverişlidir. Şimdiye kadar diğer tedavilere direnç göstermiş olan patolojik deri olaylarında iyi sonuç verir.

 

İyodoklorhidroksikin antibakteriyel ve antifungal özelliğe sahipp bir komponenttir. Bu nedenle enfekte deri lezyonlarında kullanım alanı bulur.

Farmakokinetik Özellikler

Lokal kortikosteroidler de antienflamatuar, antipruritif ve vazokonstrüktif etki gösterirler. Lokal kortikosteroidler deriden kısmen absorbe edilirler; enflamasyon ve bazı deri hastalıkları absorbsiyonu hızlandırır. Bununla beraber uygulama şekli, epidermal engeller ve sargı uygulama da absorbsiyon üzerine etken faktörlerdir. Lokal kortikosteroidler deriden absorbe edildikten sonra farmakokinetik yönden sistemik uygulamada elde edilenlere benzer veriler elde edilir. Lokal kortikosteroidlerin absorbe olan kısmı sistemik kortikosteroidlerde olduğu gibi karaciğerde metabolize olur ve idrarla atılır.

Farmasötik Şekli

Pomad

Formülü

Prednol-A Krem su ile yıkanabilen yağsız bir baz içerisinde %0.125 oranında Prednasinolon ve %3 oranında iyodoklorhidroksikin içerir. Ayrıca koruyucu olarak nipajin ve nipazol bulunmaktadır.

Kontraendikasyonlar

Deri tüberkülozu ile deri sifilisinde ve canlı virüs aşılarının (Çiçek v.b.) uygulaması sırasında kullanılmamalıdır. Subakut myelopatik nöropatide kullanılmamalıdır.

 

Topikal kortikosteroidler Rozase, akne vulgaris ve perioral dermatitte tek başlarına cilt üzerinde aynı zamanda bakteriyel, fungal veya viral bir enfeksiyon mevcudiyetine kontraendikedirler.

 

TIBBİ GEREKSİNME OLMADIKÇA HAMİLELERDE KULLANILMAMALIDIR.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Prednol yüksek tesirli krem olduğu için günde 2-3 defa deri üzerine ince bir tabaka halinde sürülmesi beklenen terapötik etkiyi sağlamaya yeter. Tedaviden alınan olumlu cevaba göre ilaç uygulaması günde bir defaya veya daha aza indirilebilir. Gerekirse ilacın uygulandığı saha kuru bir sargıyla örtülebilir.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

PREDNOL  Krem 30 g

PREDNOL Pomad 30 g

PREDNOL-A Pomad 30 g

Ruhsat Sahibi

Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A.Ş.

Ruhsat Tarihi Ve Numarası

24.12.1969-103/6

Saklama Koşulları

25o C nin altındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır.

 

ÇOCUKLARIN ULAŞAMAYACAKLARI YERLERDE SAKLAYINIZ.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

Prednol-A Krem 30 gramlık tüplerde, prospektüsü ile birlikte kutuda.

Uyarılar/Önlemler

Geniş deri yüzeylerinde ya da uzun süreli kullanımlarda lokal kortikosteroidlerin deriden absorbsiyonu reversibl hipotalamus-hipofiz-adrenal aksis süpresyonu, Cushing sendromu belirtileri, hiperglisemi ve glukozüri oluşturabilir. Belirtiler ortaya çıktığında tedavinin durdurulması ile normale dönüş izlenir. Nadir olarak bazı olgularda tedavinin ani kesilmesi ile ortaya çıkan belirtiler nedeniyle, sistemik kortikosteroid tedavisi gerekebilir.

 

Uzun süreli tedavilerde bebek ve küçük çocukların büyüme ve gelişmeleri dikkatle izlenmelidir. Çünkü  kortikosteroidler bebeklik, çocukluk ve gençlik dönemlerinde büyüme geriliğine neden olabilirler. Bu nedenle tedavi doktor önerisi ve kontrolü altında mümkün olan kısa sürelerde minimum dozaj ayarlamaları  ile yapılmalıdır.

 

Kortikosteroidler bazı enfeksiyon belirtilerini gizleyebilirler ya da enfeksiyon direnci oluşabilir. Bu gibi durumlarda tedaviye uygun bir antibiyotik eklenmelidir. Kortikosteroidler immunosüpresif etki nedeniyle T hücreleri ve makrofaj fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilerler ve latent hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırabilirler.

 

Kullanım süresince güneş ışığı ile direkt temas edilmemelidir.

 

Makul bir sürede sonuç alınamıyorsa lokal kortikosteroid uygulaması kesilmelidir.

 

Tedavi sırasında oluşabilecek irritasyon ilacın kesilmesini gerektirir.

İlacın gözle teması önlenmelidir.

 

Gebelikte ve laktasyonda kullanım: Gebelik kategorisi C’dir.

Gebelikte tıbbi zorunluk olmadıkça kullanılmamalıdır. Eğer kullanılması gerekiyorsa doktor kontrolünde; küçük bir alanda ve kısa süreli kullanılmalıdır.

 

Emziren anneler:

Topikal olarak uygulanan kortikosteroidlerin tayin edilebilebilmelerine yeterli olacak kadar sistemik absorpsiyona uğrayıp uğramadıkları bilinmemektedir. Bir çok ilaç anne sütüne geçtiğinden, Prednol  A Pomad emziren annelere uygulanırken dikkatli olunmalıdır.

 

Araç ve makina kullanımı üzerine etkisi:

Araç ve makina kullanımı üzerine herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Üretim Yeri

Plantafarma İlaç Sanayii ve Ticaret A.Ş.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Lokal kortikosteroid uygulaması sırasında nadiren yanma, kaşıntı, ciltte tahriş ve/veya kuruluk, folikülit, alerjik kontakt dermatitis, akneiform erüpsiyon, deri atrofisi, hiperpigmentasyon, perioral dermatit, alerjik kontakt dermatit, deri maserasyonu ve sekonder enfeksiyon gözlenebilir. Fotosensitivite yapabilir.

 

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.