Grubu Beşeri İthal İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Merck Sharp Dohme İlaçları Ltd. Şti.
Marka REBETOL
Etken Madde Kodu SGKFMS-RIBAVIRIN Ağızdan katı
Ambalaj Miktarı 70
Ambalaj ADET/AMBALAJ
ATC Kodu J05AB04
ATC Açıklaması Ribavirin
NFC Kodu CA
NFC Açıklaması Ağızdan Katı Kapsüller
Kamu Kodu E311A
Patent Orjinal
Satış Fiyatı 539,24 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 484,16 TL (17 Ekim 2019)
Kurumun Ödediği 264,28 TL
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçer !
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Böbrek Yetmezliği
Kronik böbrek yetmezliği veya kreatinin klerensi < 50 ml/dakika olan ve/veya hemodiyalize bağlı hastalar dahil ağır, düşkünleştirici tıbbi durumlarda kontrendikedir.
Karaciğer Yetmezliği
Ribavirin ve hepatik fonksiyon arasında farmakokinetik bir etkileşim bulunmamaktadır. Bu nedenle hepatik bozukluğu olan hastalarda doz ayarlanması gerekmez.Dekompanse karaciğer sirozu, ağır karaciğer fonksiyon bozukluğunda kontrendikedir.
Ambalajın Niteliği Ve İçeriği

Karton kutu içinde blister ambalaj

Araç Ve Makine Kullanımı Üzerindeki Etkiler

REBETOL’ün araç ve makina kullanma üzerine etkisi yoktur veya çok azdır. Fakat birlikte kullanılan peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b’nin etkisi olabilir. Bu nedenle, tedavi sırasında bitkinlik, uyku hali ya da zihin bulanıklığı gelişen hastaların araç ya da makina kullanmaktan kaçınmaları konusunda uyarılmalıdır.

İlacı Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • 65 yaş üzerinde iseniz ya da böbrek sorunlarınız varsa, tedaviye başlamadan önce böbrek testleri yaptırmanız gerekebilir.
 • Vücut ağırlığı 47 kg’dan daha az olan çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.
 • Ciddi herhangi bir hastalığınız var ise ya da önceden böyle bir hastalık geçirmiş iseniz, doktorunuza söyleyiniz. REBETOL tedavisi sizin için uygun olmayabilir
 • Daha önce herhangi bir zamanda kalp krizi geçirmişseniz veya kalp sorununuz, kronik hepatit C dışında şiddetli karaciğer hastalıklarınız, tiroid sorunlarınız olmuşsa; depresyon, herhangi bir diğer psikiyatrik hastalık, zihin bulanıklığı, bilinç kaybı nedeni ile tedavi görmüşseniz ya da intihar düşünceleriniz varsa veya intihar girişiminde bulunmuşsanız, doktorunuza söyleyiniz.
 • REBETOL ve peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b tedavisine başlamadan önce, peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b Kullanma Talimatı’nı okuduğunuzdan emin olunuz.
REBETOL’ü aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ:
 • Ribavirine veya ilacın içinde bulunan yardımcı maddelerinden herhangi birine karşı alerjik (duyarlı) iseniz.
 • hamile iseniz ya da hamile kalmayı planlıyor iseniz- REBETOL; hamile bir kadın hamileliği sırasında REBETOL alırsa veya REBETOL kullanmakta olan bir erkekle korunmasız (prezervatif kullanılmaksızın) cinsel ilişkide bulunursa, doğmamış çocuğuna zarar verebilir. REBETOL, spermlerde ve embriyoda (doğmamış çocukta) hasara neden olabildiğinden eğer kadın hasta iseniz, tedavi sırasında ve tedavi tamamlandıktan sonra 4 ay süreyle hamile kalmaktan sakınmanız, ileri derecede önemlidir. Eğer erkek hasta iseniz eşinizin, REBETOL tedaviniz sırasında ve tedavi tamamlandıktan sonra 7 ay süreyle hamilelikten sakınması, ileri derecede önemlidir (Bkz. ‘Aşağıdaki durumlarda REBETOL kullanırken çok dikkatli olunuz’)
 • bebeğinizi emziriyor iseniz.
 • önceki 6 ay içerisinde kalp sorununuz ya da daha önce herhangi bir ciddi kalp rahatsızlığınız olmuşsa.
 • ağır böbrek hastalığı dahil olmak üzere sizi zayıf düşüren tıbbi bozukluklarınız     mevcut ise.
 • Kronik hepatit C dışında, ciddi bir karaciğer sorununuz var ise.
 • kansızlık (alyuvar sayınızın az olması), talasemi (Akdeniz anemisi), orak-hücreli anemi gibi kan hastalığınız var ise.
 • otoimmün hepatit ya da bağışıklık sisteminizle ilgili herhangi bir diğer sorununuz varsa; bağışıklık sisteminizi baskılayan ilaç alıyor iseniz (bağışıklık sisteminiz sizi enfeksiyonlara ve bazı hastalıklara karşı korur).
 • Çocuklar ve ergenler:
 • şiddetli depresyon ya da intihar düşüncesi gibi; ciddi sinirsel veya ruhsal sorunlarınız var ise.
REBETOL ayrıca, belirli diğer hastalıkları olan veya daha önce bu hastalıkları geçiren hastalar için uygun değildir. Böyle bir durum varsa, doktorunuza söyleyiniz.
 
Ayrıca, peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b Kullanma Talimatı’nda “Ürün Nasıl Kullanılır?” bölümünü okuduğunuzdan emin olunuz.
 
REBETOL’ü aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ:
 • Şiddetli bir ruhsal bozukluğunuz var ise REBETOL’ün ve interferon alfa-2b’nin, şiddetli psikiyatrik sorunları olan veya daha önce bu gibi sorunları olduğu bilinen çocuklarda ve ergenlerde kullanılması, kontrendikedir (tedavinin uygulanmasını engelleyici durumlardandır.) (Bkz.”Aşağıdaki Durumlarda REBETOL kullanmayınız”)
 • Daha önce herhangi bir zamanda depresyon geçirdiyseniz veya REBETOL tedavisi sırasında, depresyona eşlik eden belirtiler (örneğin üzüntü, keder) ortaya çıkarsa (Bkz. Olası Yans Etkiler)
REBETOL, doğmamış bir bebeğe ileri derecede zarar verebileceğinden; hamilelik olasılığı söz konusu olduğunda, kadın ve erkek cinsel faaliyetleri sırasında özel önlemler almalıdır:
 • hamile iseniz, REBETOL kullanmayınız.
 • çocuk doğurma yaşlarındaki bir kız ya da kadın iseniz; tedaviye başlamadan önce, tedaviniz sırasında her ay ve tedavi durdurulduktan sonra 4 ay boyunca yaptıracağınız gebelik testleriniz negatif sonuçlanmış olmalıdır. Bu konuyu doktorunuzla konuşabilirsiniz.
 • REBETOL kullanan bir erkek iseniz, prezervatif kullanmadığınız sürece, hamile bir kadınla cinsel ilişkiye girmeyin. Bu önlem ribavirinin, kadının vücudunda kalma olasılığını azaltır. Eşiniz hamile değil, ancak çocuk doğurma yaşlarındaysa; tedavi boyunca her ay gebelik testi yaptırmalı ve bu testlere, tedavi durdurulduktan sonra 7 ay daha devam edilmelidir. Bu konuyu, doktorunuzla konuşabilirsiniz. Erkek bir hastaysanız siz ve eşiniz, ribavirin kullandığınız süre ve daha sonra da 7 ay boyunca, etkili doğum kontrol önlemi uygulamalısınız. Bu konuyu, doktorunuzla konuşabilirsiniz (Bkz. “Aşağıdaki durumlarda REBETOL kullanmayınız”)
Bu ilacı kullanırken, şiddetli alerjik reaksiyonlarda görülen solunum zorluğu, hırıltılı solunum veya kurdeşen gibi belirtiler ortaya çıkarsa, hemen tıbbi yardım isteyin.
 
Kan, böbrek ve karaciğer fonksiyonunuzu kontrol etmek amacıyla standart kan testleri yapılacaktır. Böbrek hastalığınız varsa doktorunuz sizi, alyuvar sayınızdaki bir azalma açısından daha dikkatli izlemelidir.
 
REBETOL ve peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b kombinasyonu kullanan hastalarda, dişlerin dökülmesine yol açabilen, diş ve dişeti sorunlarının görülebildiği bildirilmiştir. Ayrıca, REBETOL ve peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b kombinasyonunun uzun süre kullanılması sırasında gelişen ağız kuruluğu, dişlerinize ve ağzınızdaki zarlara zarar verebilir. Düzenli olarak dişlerinizi her gün 2 defa fırçalamalı ve düzenli aralıklarla diş muayenesi yaptırmalısınız. Bunun dışında, bazı hastalarda kusma görülebilir; böyle bir olay gerçekleşirse, daha sonra ağzınızı mutlaka iyice çalkalayınız.
 
Tedavinin birinci yılı sırasında birçok çocuk, beklendiği kadar büyüyemeyebilir veya kilo alamayabilir. Ancak bu eğilim, tedaviden sonraki 6 ay içerisinde genellikle düzelmektedir. Yine de bazı çocuklar, tedavinin tamamlanmasını izleyen ilk yıl içerisinde, tedavi öncesindeki büyüme hızını tekrar yakalayamayabilir.
 
Ayrıca, peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b Kullanma Talimatı’ndaki ürünün dikkatle kullanılmasını gerektiren bölümü okuduğunuza emin olunuz.
 
REBETOL’ün yiyecek ve içecek ile kullanılması
REBETOL, yemeklerle birlikte alınmalıdır. Kapsüller çiğnenmemelidir.
 
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
REBETOL, hamile bir kız ya da bir kadın tarafından kullanılmamalıdır (Bkz. “Aşağıdaki durumlarda REBETOL kullanırken dikkatli olunuz”).
 
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz, hemen doktorunuza danışınız.
 
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Bebeğinizi emziriyorsanız REBETOL kullanmayınız. REBETOL kullanmaya başlamadan önce bebeğinizi emzirmeyi bırakınız.
 
Araç ve makine kullanımı
REBETOL, araç veya makine kullanma yeteneğinizi etkilemez; ancak peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b, bu yönde etkilidir. Bu tedavi sırasında kendinizi yorgun hissederseniz, araç veya makine kullanmayınız.
 
REBETOL’ün içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
Her REBETOL Kapsül, az miktarda laktoz içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
 
Diğer ilaçlarile birlikte kullanımı
HIV (insan bağışıklık eksikliği virüsü) enfeksiyonu (AIDS) nedeniyle zidovudin veya stavudin ile de tedavi ediliyorsanız, ribavirinin bu ilaçların etki mekanizmalarında değişiklik yapıp yapmadığı bilinmemektedir. Bu nedenle kanınız, HIV enfeksiyonunun kötüleşmediğinden emin olabilmek için, düzenli olarak kontrol edilecektir. Söz konusu enfeksiyon kötüleşirse doktorunuz, ribavirin tedavinizde değişiklik yapılıp yapılmayacağını kararlaştıracaktır.
 
Ek olarak, ribavirin tedavisinin zidovudin ile birlikte kullanıldığı hastalarda anemi (kanınızdaki alyuvar sayısının azalması) gelişme riski artabilir.
 
Ribavirinin didanozin ve/veya stavudinle birlikte kullanılması, laktik asidoz (vücutta laktik asit birikmesi) ve pankreatit riski nedeniyle, önerilmemektedir.
 
Ayrıca, peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b Kullanma Talimatı’ndaki “Diğer ilaçlarla birlikte kullanımı” bölümünü okuduğunuzdan emin olunuz.
 
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınızsa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
İlacın Olası Yan Etkileri Nelerdir
Bütün ilaçlar gibi, alfa interferon ürünleri ile kombinasyon şeklinde kullanılan Rebetol de, herkeste görülmemesine rağmen, yan etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi ortaya çıkmayabilirse de, oluşmaları durumunda tıbbi bakım gerekebilir.
 
Ayrıca, peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b Kullanma Talimatı’ndaki “Olası yan etkiler” bölümünü okuduğunuzdan emin olunuz.
 

Bazı hastalar, bir interferonla birlikte Ribavirin kullanılırken depresyona girebilir ve bazı hastalarda intihar düşünceleri veya saldırgan davranışlar (bazen başkalarına yönelik) gelişebilir. Bazı hastalar, gerçekten de intihar girişiminde bulunabilir. Depresyona girdiğinizi hisseder ya da yaşamınıza son verme düşüncesine kapılır veya davranışlarınızda değişiklikler olduğunu fark ederseniz mutlaka, acilen doktora veya hastaneye başvurunuz. Bir aile bireyinizden veya yakın arkadaşınızdan, depresyon ya da davranış değişikliklerinin belirtileri karşısında sizi uyarmasını isteyebilirsiniz.

Çocuklarda Kullanım: Çocuklar; Rebetol ve interferon alfa tedavisi sırasında depresyon gelişmesine özellikle yatkındır. Çocukta alışılmadık davranış belirtileri, kendilerine veya başkalarına zarar verme isteği ya da depresyon belirtileri fark ederseniz, derhal doktorunuzla  temasa geçin veya acil tıbbi yardım isteyin.

 
Alfa interferon ürünleri ile kombinasyon şeklinde kullanılan Rebetol tedavisi sırasında; göğüs ağrısı veya inatçı öksürük; kalp atışlarınızda değişiklik; zihin bulanıklığı, depresif hisler; intihar düşünceleri veya saldırgan davranışlar, intihar girişimi, uyuşma veya karıncalanma, uyku sorunları, düşünce ve konsantrasyon zorlukları; şiddetli mide ağrısı, siyah ya da katran gibi dışkı; idrarda veya dışkıda kan, şiddetli burun kanaması; tedavi başladıktan sonraki birkaç hafta içinde ateş veya şiddetli titreme; sırtın alt veya yan bölgelerinde ağrı, idrar yapmada zorluk veya ağrı, görme ya da işitmede sorun; şiddetli deri döküntüsü veya deride kızarıklık şeklindeki yan etkilerden herhangi biri ortaya çıkarsa, derhal doktorunuzla temasa geçiniz.
 
Rebetol Kapsül’lerin alfa interferon ürünleri ile erişkinlerde kombinasyon şeklinde kullanılması sırasında, aşağıdaki yan etkiler görülmüştür:
 
Çok yaygın (her 10 hastanın en az 1’inde) bildirilen yan etkiler: Enjeksiyon bölgesinde tahriş veya kızarıklık, baş ağrısı, yorgunluk hissi, şiddetli titreme, ateş, grip benzeri belirtiler, öksürük, halsizlik, kilo kaybı, baş dönmesi, bulantı, iştah kaybı, ishal, mide ağrısı, kusma, ağız kuruluğu, kas sızısı, kas ve eklem ağrıları, depresyon veya huzursuzluk hissi, uykuya dalmada veya uykuyu devam ettirmede güçlük, endişe ya da sinirlilik hali, konsantrasyon güçlüğü, duygudurum dalgalanmaları, virüs enfeksiyonu, saç dökülmesi, kaşıntı, cilt kuruluğu ve döküntü, boğaz iltihabı (boğaz ağrısı), nefes darlığı, ve kanda alyuvarlarda veya infeksiyonlarla savaşta yer alan nötrofil adındaki bazı akyuvar türlerinin sayısında azalmalar.
 
Yaygın olarak bildirilen (her 100 hastadan en az 1’inde görülen, ancak her 10 hastada hiç görülmeyen) yan etkiler: Enjeksiyon yerinde ağrı, terlemede artış, deride kızarma, kendini iyi hissetmeme, göğüs ağrısı, kalp atışlarında hızlanma, düşük ya da yüksek kan basıncı, çarpıntı (kalp atışlarının hissedilmesi), ellerde ve ayak bileklerinde şişlik, çürükler, uyuşma veya karıncalanma hissi, baygınlık hissetmek, ellerde titreme, dokunma karşısındaki duyarlılığın artması veya azalması, migren, baş ağrısı, kaslarda gerginlik, eklem ağrıları, artrit (eklem iltihabı), dengesiz yürüyüş, baş dönmesi, işitme duyunuzda veya sesinizde değişiklikler, kulak çınlaması, kulak enfeksiyonu, kulak ağrısı, bulanık ya da anormal görme, göz ağrısı veya enfeksiyonu, gözlerde kuruma veya yaşarma, ajitasyon (aşırı huzursuzluk hali), asabiyet, saldırgan davranışlar, ruhsal bozukluk, kendi kendine zarar verme isteği, ilgisizlik, anormal ağlama, zihin bulanıklığı hissetmek, uykulu hissetmek, alışılmadık rüyalar, uyku sorunları, tiroid bezi faaliyetlerinde değişiklik (kendinizi yorgun hissettirebilir, daha az sıklıkla ise enerjik hissettirir), sağ taraftaki kaburgalarınızın çevresinde ağrı, karaciğer büyümesi, sarılık (derinin sarı renk alması), tat alma duyusunun kaybı, dişetlerinde kanama veya ağız yaraları, dilde yara, dişetlerinde iltihaplanma (enflamasyon), iştah artışı, susamak, sindirim yetersizliği, kabızlık, bağırsak gazı, kolon tahrişi, yumuşak dışkı, sık idrara çıkma, her zamankinden daha fazla miktarda idrar yapmak, idrar yolu enfeksiyonu, idrar yaparken zorlanmak veya ağrı hissetmek, adet dönemlerinin zor, düzensiz olması ya da hiç görülmemesi, anormal şekilde ağır geçen ve uzamış adet dönemleri, adet ağrısı, yumurtalık veya vagina sorunları, meme ağrısı, cinsel ilginin azalması veya yetersiz cinsel performans, prostat bezinde tahriş, dudaklarda uçuk, mantar enfeksiyonları, salgı bezlerinde şişme, kulak veya solunum enfeksiyonları, sinüzit, burun kanaması, kuru öksürük, burun tıkanması veya akması, hızlı ya da zor solunum, saç dokusunun anormal olması, derinin güneş ışığına karşı duyarlı olması, deride kızarıklık veya deri sorunları, sedef hastalığı, egzama (deride enflamasyonlu, kızarık ve kaşıntılı kuruma, arada sızıntılı bölgeler olabilir), kabarık benekler şeklinde döküntü, akne, tümör (türü belirtilmemiş), kalpte üfürüm (anormal kalp sesleri), kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerde azalma ya da enfeksiyonlarla savaşta yardımcı olan lenfosit adındaki bazı akyuvarların sayısında azalma, kanda şeker veya ürik asit fazlalığı (gut/damla hastalığında olduğu gibi), kanda kalsiyum düşüklüğü, ve vücutta sıvı azalması.
 
Aşağıdaki yan etkiler, Rebetol ve interferon alfa-2b kombinasyonuyla çocuklar ve ergenlerde ortaya çıkmıştır:
 
Çok yaygın bildirilen yan etkiler (her 10 hastanın en az 1’inde): Enjeksiyon yerinde tahriş veya kızarıklık, baş ağrısı, yorgunluk hissi, şiddetli titreme, ateş, grip benzeri belirtiler, baş dönmesi, bulantı, iştah kaybı, ishal, mide ağrısı, kusma, kas sızısı, kas ve eklem ağrıları, depresyon veya huzursuzluk hissi, uykuya dalmada veya uykuyu devam ettirmede güçlük, duygudurum dalgalanmaları, virüs enfeksiyonu, saç dökülmesi, döküntü, boğaz iltihabı (boğaz ağrısı), kanda alyuvarlarda veya infeksiyonlarla savaşta yer alan nötrofil adındaki bazı akyuvar türlerinin sayısında azalmalar, tiroid bezi faaliyetlerinde değişiklik (kendinizi yorgun hissettirebilir, daha az sıklıkla ise enerjik hissettirir), kendini iyi hissetmeme, büyüme hızında azalma (boy ve kilo).
 
Yaygın olarak bildirilen (her 100 hastadan en az 1’inde görülen, ancak her 10 hastada hiç görülmeyen) yan etkiler: Enjeksiyon yerinde ağrı, terlemede artış, deride kızarma, göğüs ağrısı, el ve ayak parmaklarında soğuğa karşı aşırı duyarlılık, çürük/bere, uyuşma veya karıncalanma hissi, ellerde titreme, dokunma karşısındaki duyarlılığın artması veya azalması, aşırı su toplanmasından dolayı şişlik, kas hareketlerinde artış, sesinizde değişiklikler, kulak enfeksiyonu, anormal görme, göz ağrısı veya enfeksiyonu, gözlerde kuruma veya yaşarma, asabiyet, saldırgan davranışlar, kendi kendinize zarar verme isteği, ilgisizlik, zihin bulanıklığı hissetmek, endişe ya da sinirlilik hali, konsantrasyon güçlüğü, davranış bozukluğu, halsizlik, uykulu hissetme, alışılmadık rüyalar, uyur-gezerlik, uyku sorunları, tiroid bezi faaliyetlerinde değişiklik (kendinizi yorgun hissettirebilir, daha az sıklıkla ise enerjik hissettirir), sağ taraftaki kaburgalarınızın çevresinde ağrı, karaciğer fonksiyonlarında anormallik, ağızda yaralar, dilde yara, diş ağrısı, diş sorunları, diş apsesi, iştah artışı, midede huzursuzluk, kabızlık, yumuşak dışkı, mide asidinin yemek borusuna kaçması, mide-yemek borusu veya son-bağırsakta sorunlar, idrar yolu enfeksiyonu, yatağı ıslatma, altına kaçırma, idrar yapmada sorunlar, adet dönemlerinin zor, düzensiz olması ya da hiç görülmemesi, anormal şekilde ağır geçen ve uzamış adet dönemleri, vagina sorunları, erbezlerinde ağrı, dudaklarda uçuk, mantar enfeksiyonları, bakteriyel enfeksiyonlar, salgı bezlerinde şişme, solunum enfeksiyonları, hapşırma, hızlı solunum, burun kanaması, öksürük, burun tıkanması veya akması, nefes darlığı, burun tahrişi, derinin güneş ışığına karşı duyarlı olması, deride solukluk, deride kızarıklık veya deri sorunları, egzama (deride enflamasyonlu, kızarık ve kaşıntılı kuruma, arada sızıntılı bölgeler olabilir), kabarık benekler şeklinde döküntü, akne, kaşıntı, cilt kuruluğu, deri renginde değişiklik, deride yaralar, tırnak sorunları, tümör (türü belirtilmemiş), kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerin sayısında azalma, kanda ürik asit fazlalığı (gut/damla hastalığında olduğu gibi), mide ve bağırsak iç zarında iltihap, vagina iltihabı, erkeksi vücut özelliklerinin ortaya çıkması, kanda trigliserit fazlalığı.
 
Erişkinler, çocuklar ve ergenlerde kendine zarar verme girişimleri de bildirilmiştir.
 
Alfa interferon ürünleri ile kombinasyon şeklinde kullanılan Rebetol aynı zamanda aşağıdakilere de neden olabilir: Aplastik anemi (kansızlık), saf alyuvar aplazisi (vücudun alyuvar yapımını durdurduğu veya azalttığı bir tablo); bu durum olağandışı bir yorgunluk ve enerji eksikliği gibi belirtiler veren ağır bir kansızlığa neden olur; nöbetler (katılma nöbetleri, çırpınmalar), pankreas iltihabı, ağız, burun, gözler ve diğer mukoza zarlarında kabarcıklar ile birlikte olabilen ve şiddetli seyreden döküntülü hastalıklar (eritema mültiforme, Stevens Johnson sendromu), toksik epidermal nekroliz (derinin en üst tabakasının kabarcıklar/kesecikler oluşarak soyulması), ve kuruntulu düşünceler.
 
Kollardan/bacaklardan birinde şiddetli ağrı, hareket sınırlanması, sertleşme; anormal düşünceler, mevcut olmayan şeyleri işitmek veya görmek, ruhsal durum değişiklikleri, desoriyentasyon, bacak veya uyluk ağrısı, sürekli öksürük, dışkılama sorunları veya dışkılama sırasında ağrı, deride morarmalar, mide ekşimesi, karın bölgesinin şişmesi, ürtiker (kurdeşen) dahil akut aşırı duyarlılık reaksiyonları, anjiyoödem (ellerde, ayaklarda, ayak bileklerinde, yüzde, dudaklarda; yutma veya solunum güçlüklerine yol açabilecek şekilde ağızda ve boğazda şişme), bronşların daralması ve anafilaksi (tüm vücutta gelişen, şidetli bir alerjik reaksiyon) bildirilmiştir.
 
Ayrıca, Vogt-Koyanagi-Harada sendromu da (gözleri, deriyi ve kulak, beyin ve omurilik zarlarını tutan, otoimmun bir inflamatuvar hastalık) bildirilmiştir.
 
Sarkoidoz (inatçı ateş, kilo kaybı, eklemlerde ağrı ve şişlik, deri lezyonları ve lenf bezlerinde şişme şeklinde gelişen bir hastalık) bildirilmiştir. İnme vakaları (serebrovasküler olaylar) bildirilmiştir. Peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b ile birlikte kullanılan Rebetol ayrıca şunlara neden olabilir: yüz kaslarında kullanım kaybı, sarkma veya güç kaybı, duyu kayıpları, bilinç kaybı, görme kaybı, solunum zorluğu, kalbinizin atma şeklinde değişiklikler, göğüs ağrısı, sol kola yayılan ağrı, çene ağrısı, idrarın bulanık veya anormal renkte olması. Bu semptomlardan herhangi biri gelişecek olursa, siz veya bakımınızdan sorumlu kişi tarafından hemen doktorunuza haber verilmelidir.
 
Seyrek olarak şeker hastalığı ve zatürre bildirilmiştir. Çok seyrek olarak intihar bildirilmiştir.
 
HAART tedavisi görüyorsanız, Rebetol’ün ve peginterferon alfa 2-b’nin bu ilaçlara ilave edilmesi; sizdeki laktik asidoz, karaciğer yetersizliği ve kan anormalliklerinin (oksijen taşıyan hücreler olan alyuvarların, enfeksiyonla savaşan bazı belirli akyuvarların ve kandaki pıhtılaşma hücreleri olan trombositlerin sayılarının azalması) gelişme riskini artırabilir.
 
Hem HCV, hem HIV enfeksiyonu olan ve HAART tedavisi altında bulunan hastalarda; Rebetol kapsülleriyle birlikte kombinasyon olarak peginterferon alfa-2b (erişkinlerde) kullanılmasına yukarıdaki listelerde yer almayan, aşağıdaki diğer yan etkiler eşlik etmiştir: ağızda pamukçuk (oral candidiasis), yağ metabolizması kusurları, CD4 lenfositlerinde azalma, iştah azalması, sırt ağrısı, hepatit, kollarda ve bacaklarda ağrı ve çeşitli laboratuvar değerlerinde anormallikler.
 
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız, doktorunuzu ya da eczacınızı bilgilendiriniz.
İlaç Nasıl Kullanılır
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
Doktorunuz kullanmanız gereken REBETOL dozunu, kilonuza göre hesaplamıştır. Bu dozu ve tedavi sürenizi, sizden alınacak yanıta göre değiştirebilir. Doktorunuzun, tedavinin işe yarayıp yaramadığını bilebilmesi için düzenli olarak kan testleri yapılacaktır; doktoruz bu testlerin sonuçlarına bakarak, aldığınız kapsül sayısını değiştirebilir ve size, farklı bir REBETOL ambalajı reçete edebilir.
 
Şiddetli böbrek veya karaciğer sorunlarınız varsa ya da bu tür sorunlar gelişirse, tedavi sonlandırılacaktır.
 
Ağız yoluyla kullanım için REBETOL sert kapsüller:
 
Erişkinler: Vücut ağırlığı
 • 65 kg’dan az olanlarda genellikle kullanılan doz; iki kapsül sabah, iki kapsül akşam (her gün toplam 800 mg);
 • 65 kg – 85 kg arasında değişenlerde genellikle kullanılan doz; iki kapsül sabah, üç kapsül akşam (her gün toplam 1000 mg);
 • Kilonuz 86 ile 105 kg arasında ise; sabah 3 kapsül, akşam 3 kapsül alınız (her gün toplam 1.200 mg).
 • Kilonuz 105 kg’ın üzerinde ise; sabah 3 kapsül, akşam 4 kapsül alınız (her gün toplam 1.400 mg).
Çocuklar ve ergenler: Vücut ağırlığı
 • 47 – 49 kg arasında değişenlerde genellikle kullanılan doz; bir kapsül sabah, iki kapsül akşam (her gün toplam 600 mg);
 • 50 – 65 kg arasında değişenlerde genellikle kullanılan doz; iki kapsül sabah, iki kapsül akşam (her gün toplam 800 mg);
 • 65 kg’dan fazla olanlarda: Bkz. erişkin dozu
Eğer Rebetol’ün etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
 
Uygulama yolu ve metodu:
Size reçete edilen dozu, yemek sırasında bir miktar suyla yutun. Kapsülleri çiğnemeyin. Ribavirinin, kapsül yutamayan çocuklarda ve ergenlerde kullanılmak üzere ağız yoluyla kullanılan bir çözeltisi mevcuttur.
 
REBETOL, peginterferon alfa-2b ile (erişkinlerde) veya interferon alfa-2b ile (erişkinlerde, çocuklarda ve ergenlerde) ile birlikte kullanılır. Tam olarak bilgi sahibi olabilmek için; peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b Kullanma Talimatı’ndaki “Nasıl kullanılır” bölümünü okuduğunuzdan emin olunuz.
 
Peginterferon alfa-2b: Genelde kullanılan doz, haftada bir defa 1.5 mikrogram/kg’dır; subkutan (deri altına) olarak enjekte edilir.
 
İnterferon alfa-2b subkutan kullanım: Genelde kullanılan doz, haftada 3 defa gün aşırı, 3 milyon internasyonel ünitedir,  subkutan (deri altına) olarak enjekte edilir. Çocuklarda ve adolesanlarda doz haftada 3 defa, gün aşırı,  3 milyon internasyonel ünite/m2’dir; subkutan (deri altına) olarak enjekte edilir.
 
Programlanmış olan günlerin her birinde bir doz interferon alfa-2b verilir. İnterferon alfa-2b, gün aşırı olmak üzere haftada 3 defa (örneğin Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri) verilir.
 
İnterferonlar olağan dışı yorgunluk yapabilir; Bu ilacı kende kendinize enjekte ediyorsanız, yatarken kullanınız.
 
Peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b ile kombinasyon şeklinde kullanılan REBETOL, doktorunuzun kararına göre 3-6 ay, bazen de 1 yıl süreyle uygulanır. Hem HCV, hem HIV ile enfekte olan hastalarda; peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b ile kombinasyon şeklinde kullanılan REBETOL tedavisinin süresi 48 haftadır.
 
REBETOL’ü her zaman tam olarak, doktorunuzun söylediği şekilde alın. Emin değilseniz, doktorunuzla veya eczacınızla kontrol etmelisiniz. İlacı, önerilen dozlardan daha fazla almayın, reçetenizde yazılan süre kadar alın.
 
Kullanmanız gerekenden daha fazla REBETOL kullandıysanız:
REBETOL’den kullanmanız gerekenden daha fazlasını kullanmışsanız mümkün olan en kısa zamanda doktorunuza ya da eczacınıza söyleyiniz.
 
REBETOL kullanmayı unutursanız:
Eğer bir doz kullanmayı unutursanız, aynı gün içinde bu dozu hatırlar hatırlamaz kullanınız.
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.
 
Almanız gereken, ancak unuttuğunuz zamandan sonra 1 tam gün geçmişse, ne yapmanız gerektiğini doktorunuzla konuşunuz.
İlaç Nedir Ve Niçin Kullanılır
REBETOL Kapsül, blisterlerde 70 ve 84 adet beyaz renkli 200 mg’lık sert kapsül içeren ambalajlar halinde piyasada bulunmaktadır.
 
REBETOL (ribavirin), birçok virüs tipinin çoğalmasını önler. Hepatit C virüsü enfeksiyonunun tedavisinde REBETOL’ün peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b ile kombinasyon şeklinde (bir arada) kullanılmasının, peginterferon alfa-2b’nin veya interferon alfa-2b’nin tek başına kullanılmasına kıyasla daha etkili olduğu gösterilmiştir.
 
REBETOL, 18 yaş ve üstü kronik hepatit C hastalarının tedavisinde interferon alfa-2b ile birlikte kullanılır. REBETOL + peginterferon alfa-2b kombinasyonu ayrıca, 18 yaş ve üstü, klinik bakımdan stabil HIV enfeksiyonu da olan kronik hepatit C hastalarının tedavisinde de kullanılır. Her iki kombinasyon da (REBETOL + peginterferon alfa-2b ve REBETOL + interferon alfa-2b); daha önce tedavi edilmemiş olan hastalarda ve alfa interferon tedavisine daha önce yanıt vermiş, ancak nüksetmiş hastalarda kullanılabilmektedir.
 
REBETOL ayrıca; daha önceki alfa interferon (pegile veya nonpegile) ve ribavirin kombinasyonu tedavisinin ardından nükseden ya da alfa interferon (pegile veya nonpegile) ve ribavirin kombinasyonuna veya alfa interferon monoterapisine yanıt vermeyen erişkin kronik hepatit C hastalarının tedavisinde de kullanılabilir.
 
REBETOL, kronik hepatit C enfeksiyonu daha önce tedavi edilmemiş 3 yaş ve üstündeki çocuklarda enjektabl interferon alfa-2b ile birlikte kullanılır. REBETOL’ün, vücut ağırlığı 47 kg’dan daha düşük olan çocuklarda kullanılan, çözelti şeklinde bir formülasyonu mevcuttur.
 
REBETOL, tek başına kullanılmamalıdır.
İlaç Saklanma Koşulları Nasıldır
REBETOL’ü çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 
30oC’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Kapsüllerin görünümünde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, doktorunuzun veya eczacınızın önerisini almadan kullanmayın.
 
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Tedaviniz tamamlandığında, kullanmamış olduğunuz kapsüllerin elden çıkartılması için doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.
Beşeri Tıbbi Üründen Arta Kalan Maddelerin İmhası

“Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliği” ve “Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmelikleri”ne uygun olarak imha edilmelidir.

Beşeri Tıbbi Ürünün Adı

REBETOL 200 mg Kapsül

Diğer Tıbbi Ürünler İle Etkileşimler Ve Diğer Etki
In vitro çalışmaların sonuçları insan karaciğer mikrozom preparatlarında ribavirin metabolizmasında sitokrom P450 enzimlerinin rolü olmadığını göstermiştir. Ribavirin sitokrom P450 enzimlerini inhibe etmez. Toksisite çalışmaları ribavirinin karaciğer enzimlerini indüklemediğini göstermiştir. Bu sebeple P450 enzimleri bazında etkileşim potansiyeli minimumdur.
 
REBETOL ile peginterferon alfa-2b, interferon alfa-2b ve antiasitler dışındaki ilaçlar arasında etkileşim çalışmaları yapılmamıştır.
 
İnterferon alfa-2b:
Çok-dozlu farmakokinetik çalışmalarda REBETOL ve peginterferon alfa-2b ya da interferon alfa-2b arasında farmakokinetik etkileşim görülmemiştir.
 
Antasit etkisi:
Ribavirin 600 mg’ın magnezyum, aluminyum ve simetikon içeren bir antasit ile birlikte verilmesi, ribavirinin biyoyararlanımını azaltır, EAAtf  %14 oranında azalır. Bu çalışmadaki biyoyararlanımdaki azalma muhtemelen ribavirin geçişinde azalma ya da pH değişimine bağlıdır. Bu etkileşimin klinik bir anlamı yoktur.
 
Nükleozit analogları:
Nükleozit analogları tek başlarına veya diğer nükleozitlerle birlikte kullanıldığında laktik asidoz görülmüştür. Farmakolojik olarak, ribavirin pürin nükleozitlerinin fosforile metabolitlerini in vitro artırmaktadır. Bu etki, pürin nükleozit analogları (örneğin didanozin, abakavir) tarafından indüklenen laktik asidoz riskini potansiyalize edebilir.
 
Rebetol ve didanozinin birlikte uygulanması önerilmemektedir. Mitokondriyal toksisite, özellikle de bazıları ölümcül olan laktik asidoz ve pankreatit olguları bildirilmiştir (Bkz. Uyarılar/Önlemler).
 
REBETOL ile herhangi bir etkileşim potansiyeli ilacın uzun yarılanma ömrüne bağlı olarak tedavinin kesilmesinden sonra iki aya kadar (beş ribavirin yarılanma ömrü) sürebilir (Bkz. Farmakokinetik Özellikler).
 
Ribavirinin nükleozit olmayan revers transkriptaz inhibitörleri veya proteaz inhibitörleri ile etkileşimine dair kanıt yoktur.
Doz Aşımı Ve Tedavisi
REBETOL ve peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b kombinasyonu ile yapılan klinik çalışmalarda bildirilen maksimum aşırı doz 10 g REBETOL (50 x 200 mg kapsül) ve 39 Milyon İnternasyonel Ünite  interferon alfa-2b’dir (her biri 3 Milyon İnternasyonel Ünite olan 13 subkutan enjeksiyon). Bu doz, intihar girişiminde bulunan bir hasta tarafından bir günde alınmıştır. Hasta acil odasında iki gün süreyle gözetim altında tutulmuş, bu süre içinde aşırı doza bağlı bir advers olay saptanmamıştır.
Etkin Maddeler

200 mg ribavirin.

Farmakodinamik Özellikler
Ribavirin (REBETOL), bazı RNA ve DNA virüslerine karşı in vitro aktiviteye sahip olduğu gösterilmiş, sentetik bir nükleozit analoğudur. REBETOL ile peginterferon alfa-2b ve interferon alfa-2b kombinasyonunun HCV üzerindeki etkisini hangi mekanizma ile oluşturduğu bilinmemektedir. Kronik hepatit C tedavisinde ribavirin monoterapisinin 6 ile 12 aylık tedavi ve 6 aylık takip süresi sonrasında hepatit C virüsü (HCV-RNA) eliminasyonu ya da hepatik histolojiyi düzeltmede hiç bir etkisi olmadığı gösterilmiştir.
 
Erişkinlerde REBETOL klinik çalışmaları:
Çok sayıda klinik çalışmada REBETOL’ün peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b ile kombinasyon tedavisinin etkisi araştırılmıştır.Bu çalışmalara alınan uygun hastalar; pozitif HCV-RNA polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) tayini (> 30 IU/ml) ile doğrulanmış kronik hepatit C hastaları ve kronik hepatit için başka bir neden olmaksızın karaciğer biyopsisi ile uyumlu histolojik kronik hepatit teşhisi ve anormal serum ALT değerleri olan hastalardır.
 
Naiv Hastalar: Üç klinik çalışmada interferon’un naiv hastalarda etkisi araştırılmıştır. Bunlardan ikisinde REBETOL+interferon alfa-2b, diğerinde REBETOL+peginterferon alfa-2b tedavisi bir yıl boyunca uygulanmış ve hastalar sonraki 6 ay süresince izlenmiştir. İzleme süresinin sonunda, tedaviye REBETOL’ün eklenmesiyle kalıcı yanıtın belirgin derecede arttığı görülmüştür (%41’e karşı %16, p<0,001).
 
REBETOL+interferon alfa-2b kombinasyon tedavisinin araştırıldığı klinik çalışmalarda bu tedavinin interferon alfa-2b monoterapisinden belirgin olarak daha etkili olduğu kanıtlanmıştır (iki kat daha yüksek kalıcı yanıt). Kombinasyon tedavisiyle aynı zamanda nüks oranı da azalmıştır. Bu durum, özellikle interferon alfa-2b monoterapisi ile karşılaştırıldığında nüks oranının %30 azaldığı genotip 1 hastaları başta olmak üzere tüm HCV genotipler için geçerlidir.
 
REBETOL+peginterferon alfa-2b kombinasyon tedavisinin araştırıldığı, 1.530 naiv hasta üzerinde yapılan çalışmada, hastalara 1 yıl süresince aşağıdaki kombinasyon rejimleri uygulanmıştır:
 
 • REBETOL (800 mg/gün)+ peginterferon alfa-2b (1,5 mikrogram/kg/hafta) (n=511)
 • REBETOL (1.000/1.200 mg/gün)+ peginterferon alfa-2b (Bir ay boyunca 1,5 mikrogram/kg/hafta, sonraki 11 ay 0,5 mikrogram/kg/hafta) (n=514)
 • REBETOL (1.000/1.200 mg/gün)+ interferon alfa-2b (Haftada 3 kez 3 Milyon İnternasyonel Ünite) (n=505)
Bu çalışmada REBETOL+peginterferon alfa-2b kombinasyonu (1,5 mikrogram/kg/hafta), REBETOL+interferon alfa-2b kombinasyonundan, özellikle genotip 1 hastalarda, belirgin derecede daha etkili bulunmuştur. Kalıcı yanıt tedavinin bitiminden sonraki 6 ay süresince devam eden yanıt oranları esas alınarak değerlendirilmiştir.
 
HCV genotipi ve başlangıçtaki viral yük, yanıt oranını etkileyen prognostik faktörlerdir. Bununla birlikte bu çalışmada, yanıt oranının peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b ile birlikte uygulanan REBETOL dozuna da bağlı olduğu bulunmuştur. >10,6 mg/kg (75 kg hasta için 800 mg) dozunda REBETOL kullanan hastalarda, genotip ve viral yükten bağımsız olarak, £ 10,6 mg/kg dozda REBETOL kullanan hastalara göre daha yüksek yanıt gelişmiştir (Tablo 7). >13,2 mg/kg dozda REBETOL kullanan hastalarda diğerlerine göre daha fazla yanıt elde edilmiştir.
 
Tablo 7   REBETOL ve peginterferon alfa-2b ile kalıcı yanıt oranları
 
             (REBETOL dozu [mg/kg], genotip ve viral yük)
HCV Genotipi
REBETOL dozu
(mg/kg)
P 1,5/R
P 0,5/R
I/R
Tüm Genotipler
Hepsi
£10,6
>10,6
%54
%50
%61
%47
%41
%48
%47
%27
%47
Genotip 1
Hepsi
£10,6
>10,6
%42
%38
%48
%34
%25
%34
%33
%20
%34
Genotip 1
£ 600.000 IU/ml
Hepsi
£10,6
>10,6
 
%73
%74
%71
%51
%25
%52
%45
%33
%45
Genotip 1
> 600.000 IU/ml
Hepsi
£10,6
>10,6
 
%30
%27
%37
%27
%25
%27
%29
%17
%29
Genotip 2/3
Hepsi
£10,6
>10,6
%82
%79
%88
%80
%73
%80
%79
%50
% 80
 
P 1,5/R REBETOL (800 mg)+peginterferon alfa-2b (1,5 mikrogram/kg)
P 0,5/R REBETOL (1.000/1.200 mg)+peginterferon alfa-2b (0,5-1,5 mikrogram/kg)
I/R REBETOL (1.000/1.200 mg)+interferon alfa-2b (3 Milyon İnternasyonel Ünite) 
 
Ayrı bir çalışmada genotip 2 veya 3 ile infekte olan 224 hastaya 6 ay boyunca haftada bir kez subkutan 1,5 mikrogram/kg peginterferon alfa-2b ile kombine olarak oral 800 mg-1.400 mg ribavirin verildi (Tablo 8). Ribavirin dozu vücut ağırlığına göre ayarlandı ve yalnızca 105 kg’ın üzerinde olan 3 hastaya 1.400 mg dozda ribavirin verildi. Hastaların % 24’ünde köprüleşme fibrozisi veya siroz mevcuttu (Knodell 3/4).
 
Tablo 8 Tedavinin sonunda virolojik yanıt, kalıcı virolojik yanıt ve HCV genotip ve viral yük ile nüks*
 
 
REBETOL 800-1.400 mg/gün + peginterferon alfa-2b haftada bir kez 1,5 mikrogram/kg
Tedavi sonu yanıtı
Kalıcı virolojik Yanıt
Nüks
Tüm hastalar
% 94 (211/224)
% 81 (182/224)
% 12 (27/224)
HCV 2
 
£ 600.000 IU/ml
 
> 600.000 IU/ml
% 100 (42/42)
 
% 100 (20/20)
 
% 100 (22/22)
% 93 (39/42)
 
% 95 (19/20)
 
% 91 (20/22)
% 7 (3/42)
 
% 5 (1/20)
 
% 9 (2/22)
HCV 3
 
£ 600.000 IU/ml
 
> 600.000 IU/ml
% 93 (169/182)
 
% 93 (92/99)
 
% 93 (77/83)
% 79 (143/182)
 
% 86 (85/99)
 
% 70 (58/83)
% 14 (24/166)
 
% 8 (7/91)
 
% 23 (17/75)
 
* 12. takip haftasında tespit edilemeyen HCV-RNA düzeyleri olan hastalar ve 24. takip haftasında verileri eksik olan hastalar tedaviye kalıcı yanıt vermiş olarak değerlendirilmiştir. 12. takip haftasında ve sonrasında verileri eksik olan hastalar, 24. takip haftasında tedaviye yanıt vermemiş olarak değerlendirilmiştir.
 
Bu çalışmadaki 6 aylık tedavi süresi 1 yıllık pivotal kombinasyon çalışmasına göre daha iyi tolere edilmiştir; tedaviyi bırakma oranı %14’e % 5 ve doz modifikasyonu oranı         % 49’a % 18’dir.
 
Karşılaştırmalı olmayan bir çalışmada, genotip 1 ve düşük viral yükü olan (< 600,000 IU/ml) 235 hasta haftada bir defa subkutan olarak 1.5 mikrogram/kg peginterferon alfa-2b ile kombine olarak vücut ağırlığına göre ayarlanmış Rebetol almıştır. 24 haftalık tedavi süresinden sonra tüm hastalarda kalıcı yanıt %50 olmuştur. Hastaların yüzde 41’inde (97/235) plazma HCV-RNA düzeyleri tedavinin 4. haftasında ve 24. haftasında saptanamayan seviyelerdedir. Bu alt grupta, kalıcı virolojik yanıt oranı %92 (89/97) olmuştur. Bu altgruptaki hastalardaki yüksek kalıcı yanıt oranı bir ara analizde (n=49) belirlenmiş ve prospektif olarak doğrulanmıştır (n=48). Sınırlı tarihsel veriler 48 haftalık tedavinin daha yüksek kalıcı yanıt oranı (11/11) ve daha düşük bir relaps riskiyle (24 haftalık tedavide 7/96’ya karşılık 0/11) bağlantılı olabileceğini göstermektedir.
 
Kalıcı virolojik yanıtın öngörülmesi
 
Naiv hastalar
2-log viral yük azalışı veya tespit edilemeyen HCV RNA düzeyleri olarak tanımlanan, 12. haftadaki virolojik yanıtın, kalıcı yanıt için bir öngörme kriteri olduğu gösterilmiştir (Tablo 9).
 
Tablo 9    12. haftadaki viral yanıt ve genotip ile kalıcı yanıtın öngörülmesi
Tedavi
Genotip
12. haftadaki viral yanıt
Kalıcı yanıt
Negatif öngörme değeri
REBETOL
 (> 10,6 mg/kg)
+peginterferon alfa-2b 1,5
48 hafta tedavi
1
Evet % 75 (82/110)
% 71 (58/82)
 
Hayır % 25 (28/110)
% 0 (0/28)
% 100
REBETOL
800-1.400 mg
+peginterferon alfa-2b 1,5
24 hafta tedavi
2 ve 3
Evet % 99 (213/215)
% 83 (177/213)
---
Hayır % 1 (2/215)
% 50 (1/2)
% 50
* 12 haftalık verileri mevcut olan hastaları göstermektedir.
 
HCV/HIV koenfekte hastalarda
Kronik hepatit C ve HIV koenfekte hastalarda iki çalışma yapılmıştır ve söz konusu iki çalışmada hastaların tedaviye verdikleri yanıt, Tablo 4’te gösterilmektedir. Çalışma 1 (RIBAVIC; P01017), HIV ile enfekte olan, naiv, erişkin 412 kronik hepatit C hastasında gerçekleştirilmiş, çok-merkezli, randomize bir çalışmadır. Bu çalışmada, 48 hafta boyunca PegIntron (haftada 1.5 µg/kg) + rebetol (günde 800 mg) veya interferon alfa-2b (haftada 3 defa 3 milyon IU) + rebetol (günde 800 mg) kullanmak üzere randomize edilen hastalar, bu sürenin sonunda 6 ay boyunca izlenmiştir. Çalışma 2 (P02080), aynı zamanda HIV ile enfekte olan, naiv, erişkin 95 kronik hepatit C hastasının katıldığı, randomize, tek-merkezli bir çalışmadır. Bu çalışmada hastalar; PegIntron (vücut ağırlığına göre haftada 100 veya 150 µg)+ rebetol (vücut ağırlığına göre günde 800-1,200 mg) veya interferon alfa-2b (haftada 3 defa 3 milyon IU) + rebetol (vücut ağırlığına göre günde 800-1,200 mg), kullanmak üzere randomize edilmiştir. Genotip 2 veya 3 ile enfekte, viral yükü < 800,000 IU/ml (Amplicor) olan hastalarda 24 hafta tedavi uygulanmış ve 6 ay izlenmiş, diğerleri 48 hafta tedavi uygulanmış ve 6 ay izlenmiştir.
 
Histolojik yanıt
Çalışma 1’de, tedavi öncesinde ve sonrasında karaciğer biyopsisi sonuçları 210/412 (%51) hastada değerlendirildiğinde; PegIntron + rebetol kombinasyonuyla tedavi edilen hastalardaki hem Metavir puanının, hem Ishak skorunun azaldığı görülmüştür. Bu azalmalar; tedaviye yanıt alınan hastalarda istatistik anlama sahip (Metavir puanında 0.3, Ishak skorunda 1.2 azalma) ve tedaviye yanıt alınamayan hastalarda stabildir. (Metavir puanında 0.1, Ishak skorunda 0.2 azalma). Aktivite açısından, kalıcı yanıt alınan hastaların üçte birinde düzelme kaydedilmiş, hiçbirinde kötüleşme görülmemiştir. Bu çalışmada, fibroz skorunda hiçbir düzelme gözlenmemiştir. Steatoz, HCV Genotip 3 ile enfekte hastalarda anlamlı şekilde düzelmiştir.
 
Önceki tedavilerinde başarısız olan hastalar
Önceki tedavilerinde başarısız olan (nüks ya da yanıt vermemiş) hastaların REBETOL ve peginterferon alfa-2b kombinasyonu ile tekrar tedavisi;
Karşılaştırmalı olmayan bir çalışmada; orta ile şiddetli derecede fibrozisi olan ve daha önce interferon alfa/ribavirin kombinasyonu tedavisiyle başarısız olunan 1,336 hasta, haftada bir kez 1.5 mikrogram/kg Peginterferon alfa-2b ve kiloya göre ayarlanmış dozdaRebetol kombinasyonu kullanılarak tekrar tedavi edilmiştir. Daha önceki tedavinin başarısız kalması (en az 12 hafta devam eden tedavinin sonunda HCV-RNA pozitif bulunması), nüks ya da tedaviye yanıt alınamaması olarak tanımlanmıştır
 
12 haftalık tedavi tamamlandığında HCV-RNA negatif bulunan hastalar, tedaviye 48 hafta süreyle devam etmiş ve tedaviden sonra 24 hafta boyunca izlenmiştir. Tedavinin sona ermesini takiben 24. haftada HCV-RNA düzeyinin ölçülemeyecek kadar düşük olması, tedaviye yanıt alınması olarak tanımlanmıştır (Tablo 10).
 
Tablo 10    Önceki Başarısız Tedavilerin Tekrar Tedavisinde Yanıt Oranları
 
interferon alfa-2b/Ribavirin
peginterferon alfa-2b/Ribavirin
Kalıcı virolojik yanıt % (n)
%99 CI
%SVR (n)
%99 CI
Toplam
25 (255/1,030)
21, 28
16 (48/299)
11, 22
Önceki Yanıt
 
 
 
 
    Nüks
45 (95/213)
36, 53
36 (40/112)
24, 47
              Genotip 1/4
34 (52/154)
24, 44
29 (24/83)
16, 42
             Genotip 2/3
73 (41/56)
58, 89
55 (16/29)
-
Yanıt alınamaması
17 (117/673)
14, 21
4 (7/172)
0, 8
              Genotip 1/4
13 (75/592)
9, 16
4 (6/160)
0, 8
             Genotip 2/3
51 (40/78)
37, 66
10 (1/10)
-
Genotip
 
 
 
 
         1
17 (138/825)
13, 20
12 (28/243)
6, 17
         2/3
62 (103/166)
52, 72
44 (17/39)
23, 64
         4
31 (10/32)
10, 52
20 (3/15)
-
METAVIR Fibroz puanı
 
 
 
 
         F2
32 (92/289)
25, 39
23 (15/66)
9, 36
         F3
27 (86/323)
20, 33
17 (16/92)
7, 28
         F4
19 (77/416)
14, 23
12 (17/141)
5, 19
Başlangıçtaki Viral Yük
 
 
 
 
        HVL (≥600,000 IU/ml)
++
16, 25
9 (17/192)
4, 14
        LVL
(<600,000 IU/ml)
31 (127/406)
25, 37
29 (30/105)
17, 40
 
Yanıt alınamaması: Serum/plazma HCV-RNA düzeylerinin en az 12 hafta devam eden tedaviden sonra pozitif olması. Serum HCV-RNA düzeyi, bir merkez laboratuvarı tarafından, ölçüm alt sınırı bu araştırmaya göre belirlenen, kalitatif bir polimeraz zincir reaksiyonu testiyle ölçülür
 
12 haftalık tedavinin sonunda hastalardan yaklaşık %37’sinde, ölçüm alt sınırı bu araştırmaya göre belirlenmiş (125 IU/ml) olan bir testle, plazma HCV-RNA düzeylerinin ölçülemeyecek kadar düşük olduğu görülmüştür. Bu alt-gruptaki kalıcı virolojik yanıt oranının %57 (282/499) olduğu hesaplanmıştır. Daha önceki non-pegile interferon veya pegile interferon tedavine yanıt alınamayan ve tekrarlanan 12 haftalık tedavi sonunda HCV-RNA negatif bulunan hastalardaki kalıcı viral yanıt oranları, sırasıyla %59 ve %47 olmuştur. Virüs yükü > 2 log azalan, ancak 12. haftalık tedavi sonunda HCV-RNA pozitif bulunan hastalarda kalıcı virolojik yanıt yaklaşık %6 bulunmuştur.
 
Daha önceki pegile interferon/ribavirin tedavisine yanıt vermemiş hastaların yanıt verme olasılığı, daha önceki non-pegile interferon/ribavirin tedavisine yanıt vermemiş hastalardan daha düşük (%17’ye karşılık %4) bulunmuştur.
 
Nüks hastaların Rebetol + interferon alfa-2b kombinasyonu ile tekrar tedavisi
İki araştırmada, nüks hastalarda Rebetol + interferon alfa-2b kombinasyon tedavisinin kullanımı incelenmiştir. Önceki bir interferon tedavisinden sonra nüks gelişen 345 kronik hepatit hastası altı ay süreyle tedavi edilmiş ve hastalar sonraki 6 ay süresince izlenmiştir. Rebetol + interferon alfa-2b ile kombinasyon tedavisi, tek başına interferon alfa-2b ile elde edilenden on kat daha yüksek bir kalıcı viral yanıt oranıyla sonuçlanmıştır (%49’a karşı %5, p <0.0001). Bu tedavi yararı, interferon alfa-2b’ye karşı yanıtı öngördüren virüs düzeyi, HCV genotipi ve histolojik evrelendirme gibi standart faktörlerden bağımsız olarak elde edilmiştir.
 
Uzun dönemli etkinlik verileri
Geniş bir çalışma kapsamında, kalıcı virolojik yanıtın devamlılığını değerlendirmek ve viral negatiflikteki sürekliliğin klinik sonuçlar üzerindeki etkisini incelemek amacıyla, daha önceki standart interferon alfa 2b veya pegile olmayaninterferon alfa 2b/Rebetol çalışmasındaki tedavileri biten 1.071 hasta çalışmaya alınmıştır.Bu çalışma sırasında 462 hasta en az 5 yıllık uzun dönemli takip süresini tamamlamış ve kalıcı yanıt vermiş olan 492 hastanın sadece 12’sinde nüks ortaya çıkmıştır.
 
Bütün hastalar için 5 yıllık kalıcı yanıta yönelik Kaplan-Meier tahmini %97 idi. (%95 güven aralığı, %95-%99).
 
Kronik HCV’de standart interferon alfa-2b (Rebetol ile birlikte veya tek başına) tedavisi sonrasında alınan kalıcı virolojik yanıt, virüsün uzun süreli klerensi ile sonuçlanır ve böylece hepatik enfeksiyonun geçmesini ve kronik HCV’de klinik “iyileşme” sağlar. Ancak bu durum, hepatokarsinoma dahil sirozlu hastalarda hepatik olayların gelişimini engellemez.
 
Çocuklarda ve adolesanlarda REBETOL klinik çalışmaları:
Yaşları 3 ile 16 yaş arasında olan kompanse kronik hepatit C ve saptanabilir HCV RNA’sı olan (merkezi laboratuvar tarafından araştırma-bazlı bir RT-PCR tayini kullanılarak belirlenmiştir) çocuklar ve adolesanlar iki çok merkezli çalışmaya alınmıştır. 1 yıl süreyle günde 15 mg/kg REBETOL ve haftada üç kez 3 Milyon İnternasyonel Ünite/m2 dozunda interferon alfa-2b verilen bu hastalar tedaviden sonra 6 ay süreyle izlenmişlerdir. Toplam 118 hasta çalışmaya alınmıştır: Bunların % 57’si erkek, % 80’i beyaz ırk ve % 78’i genotip 1, % 64’ü ≤12 yaşındadır. Çalışmaya alınan popülasyon esasen hafif ve orta dereceli hepatit C enfeksiyonu olan çocuklardan oluşmaktadır. Çocuklardaki ve adolesanlardaki kalıcı virolojik yanıt oranları erişkinlerdekine benzerdir (Tablo 11). Şiddetli hastalık progresyonu olan çocuklara ilişkin verilerin eksikliği ve istenmeyen etki potansiyeli nedeniyle, ribavirin ve interferon alfa-2b kombinasyonunun yarar/risk oranı bu popülasyonda dikkatle göz önüne alınmalıdır (Bkz. Endikasyonlar, Özel Uyarılar ve Özel Kullanım Tedbirlerive İstenmeyen Etkiler).
 
Tablo 11     Virolojik yanıt: daha önce tedavi edilmemiş çocuklar ve adolesanlar
 
 
 
REBETOL 15 mg/kg/gün
 
 
+
 
 
interferon alfa-2b 3 Milyon İnternasyonel Ünite/m2 haftada 3 kez
Genel Yanıt1(n = 118)
54 (% 46)*
Genotip 1 (n = 92)
33 (% 36)*
Genotip 2/3/4 (n = 26)
21 (% 81)*
*Hasta sayısı (%)
1. Tedavinin sonunda ve takip döneminde araştırma bazlı bir RT-PCR tayini kullanılarak HCV RNA’nın saptama limitinin altında olması şeklinde tanımlanmıştır.
Farmakokinetik Özellikler
Ribavirin tek dozluk oral alımı takiben hızla emilir (ortalama Tmax= 1.5 saat), bunu hızlı dağılım ve uzamış eliminasyon fazları takip eder (tek doz emilim yarı ömrü, dağılım ve eliminasyon yarı ömürleri sırasıyla 0.05, 3.73 ve 79 saattir). Emilimi yaygın olup radyoaktif işaretli dozun ortalama %10'u dışkıyla atılır. Ne var ki mutlak biyoyararlanım ortalama %45-65 olup, bu, ilk geçiş metabolizmasına bağlı gibi gözükmektedir. Ribavirinin 200-1200 mg'lık tek dozlarını takiben doz ve EAA tf arasında lineer bir ilişki vardır. Dağılım hacmi ortalama 5.000 L’dir. Ribavirin plazma proteinlerine bağlanmaz.
 
Ribavirinin tek oral dozlardan sonra bireysel ve bireyler arası farmakokinetik değişkenliği (bireyler arası değişkenlik: EAA ve Cmax için yaklaşık  %30) ilk geçiş metabolizması ve kan kompartmanı içi ve dışındaki taşınmaya bağlı olarak yüksektir
 
Ribavirinin plazma dışındaki kompartmanlarda taşınması, kırmızı hücrelerde etraflıca incelenmiştir ve taşınmanın primer olarak es-tipine denk nükleozit taşıyıcıları tarafından gerçekleştirildiği ortaya konmuştur. Bu tip bir transport vücudun hemen hemen tüm hücrelerinde bulunur ve ribavirinin geniş dağılım hacminden sorumludur. Ribavirinin kan:plazma dağılım oranı yaklaşık 60:1’dir; ribavirinin kanda aşırı bulunmasının nedeni ribavirin nükleotidlerinin eritrositlerde birikmesidir.
 
Ribavirinin iki metabolik yolu vardır:
 1. reversibl fosforilasyon yolu
 2. deribozilasyon ve amid hidrolizi sonucu triazol karboksiasit metabolitin oluştuğu degradasyon yolu. Hem ribavirin hem de triazol karboksamid ve triazol karboksilik asit metabolitleri böbrek yoluyla atılırlar.
Multipl-dozlardan sonra ribavirin plazmada tek doz EAA12 saat’e (eğri altında kalan alan) kıyasla altı kat fazla birikir. 600 mg oral dozun günde iki kez verilmesinden sonra kararlı duruma yaklaşık 4 haftada ulaşılmıştır, ortalama kararlı durum plazma konsantrasyonu 2,200 ng/ml’ dir. Dozun kesilmesinden sonra yarılanma ömrü yaklaşık 298 saattir ve bu durum REBETOL’ün plazma dışı kompartımanlardan yavaş elimine edildiğini gösterir.
 
Yiyecek  etkisi:
Oral yoldan tek doz ribavirin, yağlı yiyeceklerle birlikte alındığında biyoyararlanımı artmıştır (EAAtf ve Cmax %70 artmıştır). Biyoyararlanımın artmasının nedeni ribavirin geçişinin gecikmesi ya da değişen pH olabilir. Bu tek doz çalışmasının klinik olarak uygunluğu bilinmemektedir. Pivotal klinik etkinlik  çalışmasında ribavirinin maksimum plazma konsantrasyonunu artırmak için hastalara ribavirini yemekle birlikte almaları tavsiye edilmiştir.
 
Böbrek Fonksiyonu:
Böbrek fonksiyonu bozukluğu olan hastalarda ribavirinin tek doz farmakokinetiği kontrol grubu (kreatinin klerensi > 90 ml/dakika) ile karşılaştırıldığında değişmiştir (EAAve Cmax’ta yükselme). Bu durumun görünür klerensteki azalmaya bağlı olduğu düşünülmektedir. Ribavirin konsantrasyonları hemodiyalizle değişmemiştir.
 
Hepatik Fonksiyon:
Ribavirinin tek doz farmakokinetiği hafif, orta veya ciddi derecede hepatik bozukluğu olanlar (Child-Pugh Sınıflandırması A,B ve C) ve normal kontrollerde benzerdir.
 
Yaşlı Hastalar (³65 yaş):
Yaşlı hastalarda farmakokinetik çalışmalar yapılmamıştır. Ancak, popülasyon farmakokinetiği çalışmasındaki ribavirin kinetiğinde yaş önemli bir faktörolarak ortaya çıkmamıştır; böbrek fonksiyonu önemlidir.
 
Popülasyon farmakokinetik analizleri
kontrollü dört klinik çalışmadan elde edilen serum konsantrasyon değerleri incelenerek yapılmıştır. Geliştirilen klerens modelleri; vücut ağırlığı, cinsiyet, yaş ve serum kreatinin değerlerine bağlı olarak ribavirin klerensinin değiştiğini göstermiştir. Erkeklerde klerens, kadınlara oranla %20 daha yüksektir. Vücut ağırlığı arttıkça klerens yükselmiş, 40 yaşından büyüklerde azalmıştır. Bu parametrelerin ribavirin klerensi üzerine etkileri klinik olarak sınırlı derecede anlamlıdır.
 
Çocuklar ve adolesanlar:
REBETOL Kapsül ve interferon alfa-2b’nin kronik hepatit C enfeksiyonu olan 5 ve 16 yaş arasındaki çocuklarda ve adolesanlardaki çoklu doz farmakokinetik özellikleri Tablo 12‘de özetlenmiştir. REBETOL ve interferon alfa-2b’nin (dozu normalize edilmiştir) farmakokinetiği erişkinlerde ve çocuklarda veya adolesanlarda benzerdir.
 
Tablo 12    Kronik hepatit C’li çocuklara ya da adolesanlara verildiğinde interferon alfa-2b ve REBETOL Kapsül için ortalama (% CV) çoklu doz farmakokinetik parametreleri
 
PARAMETRE
REBETOL
İnterferon alfa-2b
 
15 mg/kg/gün
2 doza bölünmüş olarak
(n = 17)
3 Milyon İnternasyonel Ünite/m2 haftada 3 kez
(n = 54)
Tmax(saat)
1,9 (83)
5,9 (36)
Cmax(ng/ml)
3.275 (25)
51 (48)
EAA*
29.774 (26)
622 (48)
Görünür klerens l/saat/kg
0,27 (27)
Yapılmadı
 
 
* REBETOL için EAA12 (ng.saat/ml); interferon alfa-2b için EAA0-24 (IU.saat/ml)

 

Farmasötik Form

Oral Kullanım için Kapsül.
Beyaz, opak ve mavi mürekkep baskılı.

Gebelik Ve Laktasyon
REBETOL’ün gebelik sırasında kullanımı kontrendikedir.
 
Kadın hastalar:
Gebelik kategorisi X’tir.
Gebelerde REBETOL kullanılmamalıdır (Bkz. Özel Uyarılar ve Özel Kullanım Tedbirleri ve Kontrendikasyonlar). Kadın hastaların hamile kalmaması konusunda büyük özen gösterilmelidir. REBETOL tedavisine, tedaviye başlamadan hemen önce bir negatif gebelik testi raporu alınmadan başlanmamalıdır. Çocuk sahibi olma potansiyeli olan kadınlar ve eşleri tedavi süresince ve tedaviden sonra 4 ay boyunca, her biri ayrı ayrı olmak üzere etkin kontrasepsiyon yöntemleri kullanmalıdırlar. Bu süre içerisinde her ay rutin olarak gebelik testi yapılmalıdır (Bkz. Özel Uyarılar ve Özel Kullanım Tedbirleri). Tedavi sırasında ya da tedavinin bitiminden sonra 4 ay içinde gebelik meydana gelirse, hasta ribavirinin fetüs üzerinde oluşturduğu belirgin teratojenik etki konusunda bilgilendirilmelidir.
 
Erkek hastalar ve eşleri:
REBETOL kullanan erkeklerin eşlerinin hamile kalmaması konusunda büyük özen gösterilmelidir (Bkz. Özel Uyarılar ve Özel Kullanım Tedbirleri ve Kontrendikasyonlar). Ribavirin intraselüler olarak birikir ve vücuttan çok yavaş atılır. Spermde bulunan ribavirinin insan embriyosu/fetüsü üzerinde potansiyel teratojenik veya genotoksik bir etkisiolup olmadığı bilinmemektedir. Ribavirin kullanan erkek hastaların eşlerinde, prospektif olarak takip edilen yaklaşık 300 hamilelik ile ilgili veriler genel popülasyonla karşılaştırıldığında, malformasyon riskinde artış ya da herhangibir spesifik malformasyon göstermemiş olsa da, erkek hastalara ve eşlerine ve herbiri için ayrı olmak üzere, ribavirin tedavisi sırasında ve tedaviden sonraki 7 ay boyunca etkin kontrasepsiyon uygulanmalıdır. Eşleri hamile olan erkek hastalara, ribavirinin eşlerine geçişini önlemek için, kondom kullanmaları konusunda talimat verilmelidir.
 
Laktasyon:
Ribavirinin insan sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirilen bebeklerdeki advers reaksiyon potansiyeli nedeniyle tedaviye başlanmadan önce emzirme sonlandırılmalıdır.
Geçimsizlikler

Uygulanamaz.

İlk Ruhsat Tarihi/Ruhsat Yenileme Tarihi
İlk ruhsat tarihi: 31.03.2000
Ruhsat yenileme tarihi: 31.03.2005
İstenmeyen Etkiler
Erişkin hastalar:
REBETOL Kapsül’ün güvenilirliği daha önce interferon almamış (interferon-naiv hastalar) hastaların incelendiği üç klinik çalışmadan elde edilen veriler doğrultusunda incelenmiştir: İki çalışmada REBETOL+interferon alfa-2b kombinasyonu, bir çalışmada REBETOL+peginterferon alfa-2b kombinasyonu incelenmiştir.
 
Interferon tedavisinden sonra nüks etmiş ve interferon alfa-2b ile ribavirin tedavisi alan hastalar ya da daha kısa süre tedavi almış hastalar aşağıda tanımlanana göre daha gelişmiş bir güvenilirlik profiline sahiptirler.
 
Tablo 4’te interferon-naiv hastalara bir yıl boyunca uygulanan tedavi rejimleri ve hasta sayıları verilmektedir. Bu hastalarda bildirilen istenmeyen etkiler Tablo 5’te verilmiştir.
 
Tablo 4    Doz rejimleri ve hasta sayısı
 

Tedavi
Uygulanan Rejim
Bir yıl boyunca tedavi edilen hasta sayısı
REBETOL+
Peginterferon alfa-2b
REBETOL (> 10,6 mg /kg / gün)+peginterferon alfa-2b (1,5 mikrogram/kg/hafta )
 
               188
REBETOL+ interferon alfa-2b
REBETOL (1.000/1.200 mg/gün)+interferon alfa-2b (haftada 3 kez 3 Milyon İnternasyonel Ünite)
 
               505

 
Tablo 5 Rebetol Kapsül ile birlikte pegile interferon alfa-2b ya da interferon alfa-2b enjeksiyonu almakta olan erişkin hastalarda bildirilen istenmeyen etkiler (%1 - ≥ %10 insidans)
 
Çok yaygın (³ 1/10) – Yaygın (≥ 1/100 ve <1/10) (CIOMS III )
 
 
Vücut sistemi
≥ %10
%5 - < %10
%1 - < %5
Enfeksiyonlar ve enfestasyonlar
Viral enfeksiyon, farenjit
Rinit
Bronşit, herpes simpleks, fungal enfeksiyon, otitis media, idrar yolu enfeksiyonu, sinüzit
Benign, malign ya da spesifiye edilmemiş neoplazmalar (kistler ve polipler dahil)
 
 
Spesifiye edilmemiş neoplazma
Kan ve lenfatik sistem bozuklukları
Anemi, nötropeni
 
Lenfopeni, lenfadenopati,
trombositopeni
Endokrin bozukluklar
 
Hipotiroidizm
Hipertiroidizm
Metabolizma ve beslenme bozuklukları
İştahsızlık
 
Hiperglisemi, hiperürisemi, hipokalsemi, dehidrasyon, iştah artışı
Psikiyatrik bozukluklar
Depresyon, uykusuzluk, emosyonel labilite, anksiyete
Ajitasyon, sinirlilik
Agresif davranış, apati, anormal rüyalar, psikoz, uyku bozukluğu, intihar düşünceleri, libido azalması, konfüzyon, anormal ağlamalar
Sinir sistemi bozuklukları
Ağız kuruluğu, baş ağrısı, baş dönmesi, konsantrasyon bozukluğu
Parestezi, tat duyusunda sapmalar
Yüzde kızarma, hiperestezi, uyku hali, hipoestezi, tremor, migren, hipertoni, ataksi, disfoni, senkop, tat kaybı
Göz bozuklukları
 
Bulanık görme
Konjonktivit, anormal görme, göz ağrısı, gözyaşı bezi bozukluğu
Kulak ve labirent bozuklukları
 
 
Vertigo, işitme bozukluğu/kaybı, tinnitus, kulak ağrısı
Kardiyak bozukluklar
 
Taşikardi
Çarpıntı
Vasküler bozukluklar
 
 
Hipotansiyon, hipertansiyon
Respiratuar, torasik ve mediyastinal bozukluklar
Öksürük, dispne
Prodüktif olmayan öksürük
Nazal konjesyon, respiratuar bozukluk, rinore, burun kanaması
Gastrointestinal bozukluklar
Bulantı, diyare, karın ağrısı, kusma
Konstipasyon, dispepsi, karın sağ üst kadranında ağrı
Flatulans, dişeti kanaması, glossit, yumuşak dışkı, stomatit, ülseratif stomatit, gingivit, kolit
Hepatobiliyer bozukluklar
 
 
Hepatomegali, sarılık
Deri ve derialtı dokusu bozuklukları
Alopesi, pruritus, deri kuruluğu, döküntü
 
Terleme artışı
Ekzema, anormal saç dokusu, fotosensitivite reaksiyonu, eritem, eritematöz döküntü, makülopapüler döküntü, akne, dermatit, psöriyazis, psöriyaziste ağırlaşma, deri bozukluğu, bere
Kas iskelet ve bağ dokusu bozuklukları
Miyalji, artralji, kas iskelet ağrısı
 
Artrit
Renal ve üriner bozukluklar
 
 
Sık idrara çıkma, poliüri
Üreme sistemi ve meme bozuklukları
 
Kadın hastalar: Menoraji, menstrüel bozukluk
Kadın hastalar: Amenore, dismenore, meme ağrısı, overlerde bozukluk, vajinal bozukluk. Erkek hastalar: İmpotens, prostatit
Genel bozukluklar ve uygulama yeri bozuklukları
 
Enjeksiyon yerinde enflamasyon, enjeksiyon yerinde reaksiyon, bitkinlik, ateş, titreme, üşüme, grip benzeri semptomlar, asteni, irritabilite
Göğüs ağrısı
Enjeksiyon yerinde ağrı, periferik ödem, kırıklık, susama
İncelemeler
Kilo kaybı
 
Kardiyak üfürüm, idrarda anormallikler
 
REBETOL ve peginterferon alfa-2b ile tedavi edilen hastaların %30’unda ve REBETOL ve interferon alfa-2b ile tedavi edilen hastaların %37’sinde hemoglobin konsantrasyonlarında düşme gözlenmiştir (>4g/dl). REBETOL’ün hem peginterferon alfa-2b (yalnızca erişkinler) hem de interferon alfa-2b ile kombinasyonunda erişkin hastaların %14’ünde ve çocuklar ve adolesanların % 7’sinde hemoglobin düzeyleri 10g/dl’nin altına düşmüştür.
 
Anemi, nötropeni ve trombositopeni olaylarının çoğu hafiftir (Dünya Sağlık Örgütü, Evre 1 ve 2). REBETOL ve peginterferon alfa-2b kombinasyonu ile tedavi edilen bazı hastalarda daha ciddi nötropeni gözlenmiştir (Dünya Sağlık Örgütü, Evre 3 : 186 hastanın 39’u [%21]; ve Evre 4 : 186 hastanın 13’ü [%7]). Bu tedavi grubunun % 7’sinde ayrıca Dünya Sağlık Örgütü Evre 3 lökopeni bildirilmiştir.
REBETOL’ün peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b ile kombine kullanıldığı bir klinik çalışmada bildirilen hayatı tehdit edici psikiyatrik olaylar, intihar düşüncesi (% 1) ve intihar girişimidir (% 0.4). REBETOL’ün pazarlanmasından sonra, psikoz ve halüsinasyon seyrek olarak bildirilmiştir.
 
REBETOL’ün peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b ile kombine kullanıldığı klinik çalışmalarda, bazı hastalarda hemolize bağlı olarak ürik asit ve indirekt bilirubin seviyelerinde yükselme gözlenmiş, fakat değerler tedavinin bitiminden 4 hafta sonra normale dönmüştür. Ürik asit seviyeleri yükselmiş bu hastalardan bazılarında klinik gut gelişmiş fakat tedavinin modifiye edilmesine ya da hastanın klinik çalışmadan çıkarılmasına gerek olmamıştır.
 
REBETOL’ün peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b ile kombinasyonunun pazarlanmasından sonra aşağıdaki olaylar çok seyrek olarak bildirilmiştir: (<1/10,000):
 
Kan ve lenfatik sistem bozuklukları
Aplastik anemi
 
Sinir sistemi bozuklukları
Konvülsiyon
 
Gastrointestinal bozukluklar
Pankreatit
 
Deri ve Subkutan doku bozuklukları
Eritema multiforme, Stevens Johnson sendromu, toksik epidermal nekroliz
 
HCV ve HIV ile koenfekte hastalar
HCV ve HIV ile koenfekte olan ve PegIntron + rebetol kombinasyonu kullanan hastalardaki istenmeyen etkiler (ve mono-enfekte hastalarda bildirilmemiş olan) ve daha büyük çalışmalardaki insidansı > %5 olan etkiler: oral kandidiasis (%14), edinsellipodistrofi (%13), CD4 lenfositlerinde azalma (%8 ), iştah azalması (%8 ), gamma-glutamiltransferaz artışı (%5 ), kan amilaz düzeylerinin yükselmesi (%6 ), kan laktik asit düzeylerinin yükselmesi (%5 ), sitolitik hepatit (%6 ), lipaz artışı (%6) ve ekstremite ağrıları (%6). 
 
Mitokondriyal toksisite:
NRTI rejimiyle birlikte mevcut HCV enfeksiyonunun tedavisi amacıyla rebetol kullanan, HIV-pozitif hastalarda mitokondriyal toksisite ve laktik asidoz bildirilmiştir (bkz Uyarılar Önlemler).
 
HCV ve HIV ile koenfekte olan hastalarda laboratuvar değerleri:
HCV ve HIV ile koenfekte olan hastalarda nötropeni, trombositopeni ve anemi daha sık görülmüştür ama bu toksisitelerin çok büyük bölümü, doz değişikliği yapılarak düzeltilebilmiş ve tedavinin erkenden bırakılmasına nadiren yol açmıştır (bkz Uyarılar Önlemler). PegIntron + Rebetol kombinasyonu kullanan hastalarda hematolojik anormallikler, interferon alfa-2b + rebetol kullanan hastalardakinden daha sık bildirilmiştir. Çalışma 1’de (bkz Farmakodinamik Özellikler), mutlak nötrofil sayısının milimetreküpte 500’in altına, trombosit sayısının yine milimetreküpte 50,000’in altına inmesi şeklindeki hematolojik toksisitenin her ikisi de, PegIntron + rebetol kombinasyonuyla tedavi edilen hastaların %4’ünde (8/194) görülmüştür. Anemi (hemoglobin düzeylerinin <9.4 g/dl olması), PegIntron + Rebetol kombinasyonu kullanan hastaların %12’sinde (23/194) bildirilmiştir.
 
CD4 lenfositlerinde azalma:
PegIntron + rebetol kombinasyonuyla gerçekleştirilen tedaviye ilk 4 hafta içerisinde, mutlak CD4+ hücre sayısının azalması eşlik etmiş, ancak CD4+ hücresi yüzdesinde azalma görülmemiştir. CD4+ hücre sayısındaki azalma, doz azaltıldığında ya da tedavi durdurulduğunda düzelmiştir. PegIntron’un rebetolle birlikte kombinasyon şeklinde kullanılması, tedavi veya izleme dönemlerinde, HIV viremisinin kontrol altında bulunmasını üzerinde, gözlemlenebilen olumsuz bir etki yaratmamıştır. HCV ve HIV ile koenfekte olan hastalardan CD4+ hücre sayısı < 200/µl’ye inenler hakkındaki güvenilirlik verileri sınırlıdır (N = 25) (bkz Uyarılar Önlemler).
 
Her ürün için spesifik toksisitelerin ve PegIntron/Rebetol tedavisiyle örtüşen potansiyel toksisitelerin fark edilmesi ve tedavisi için, HCV tedavisiyle birlikte kullanılacak olan antiretroviral tedavilerin kısa ürün bilgilerine bakınız.
 
Çocuklar ve adolesanlar
 
Yaşları 3 ile 16 yaş arasında olan 118 çocuk veya adolesanın % 6’sı advers olaylar nedeniyle tedaviyi kesmiştir. Genel olarak, çalışma yapılan sınırlı pediyatrik popülasyondaki advers olay profili, erişkinlerde gözlenene benzer olmakla birlikte, boy (büyüme hızındaki ortalama % 9’luk persantil azalması) ve vücut ağırlığı (ortalama % 13’lük persantil azalması) persantillerinde azalma olarak gözlemlenen büyümenin inhibisyonuyla ilgili pediyatrik spesifik bir kaygı vardır (Bkz. Özel Uyarılar ve Özel Kullanım Tedbirleri). Ayrıca, tedavi sırasında ve tedaviden sonraki 6 aylık takip döneminde erişkin hastalara kıyasla intihar düşüncesi veya girişimleri daha sık bildirilmiştir (% 1’e karşılık % 2.4). Erişkin hastalarda olduğu gibi, çocuklarda ve adolesanlarda başka psikiyatrik advers olaylar da (örn., depresyon, emosyonel labilite ve somnolans) meydana gelmiştir (Bkz. Özel Uyarılar ve Özel Kullanım Tedbirleri). İlaveten, enjeksiyon yeri reaksiyonları, ateş, iştahsızlık, kusma ve emosyonel labilite çocuklarda ve adolesanlarda erişkin hastalara göre daha sık görülmüştür. En sık olarak anemi ve nötropeni nedeniyle hastaların % 30’unda doz modifikasyonları gerekli olmuştur.
 
Tablo 6’da, pediyatrik klinik çalışmalarda bildirilen, dahaönceerişkinlerde ≥ % 1 sıklıkla bildirilmeyen istenmeyen etkiler sıralanmaktadır. Pediyatrik çalışmalarda ≥ % 10 sıklıkla bildirilen tüm etkiler daha önce erişkinlerde (Tablo 5) bildirilmiştir ve pediyatrik tabloda tekrarlanmamışlardır.
 
Tablo 6    Pediyatrik klinik araştırmalarda istenmeyen etkiler
(Rebetol + interferon alfa-2b enjeksiyonu ile tedavi edilen hastaların ≥ %1)
Çok yaygın (≥ 1/10) – Yaygın (≥ 1/100 ve <1/10)
 

Vücut sistemi
%10
%5 - < %10
%1 - < %5
Enfeksiyonlar ve enfestasyonlar
Viral enfeksiyon, farenjit
 
Diş apsesi, bakteriyel enfeksiyon, fungal enfeksiyon, herpes simpleks, otitis media, pulmoner enfeksiyon, gastroenterit, idrar yolu enfeksiyonu, vajinit
Benign, malign ya da spesifiye edilmemiş neoplazmalar (kistler ve polipler dahil)
 
 
Spesifiye edilmemiş neoplazma
Kan ve lenfatik sistem bozuklukları
Anemi, nötropeni
 
Trombositopeni, lenfadenopati
Endokrin bozukluklar
Hipotiroidizm
 
Hipertiroidizm, virilizm
Metabolizma ve beslenme bozuklukları
İştahsızlık
 
Hipertrigliseridemi, hiperürisemi, iştah artışı
Psikiyatrik bozukluklar
Depresyon, emosyonel labilite, uykusuzluk
Ajitasyon
Agresif reaksiyon, anksiyete, apati, davranış bozukluğu, anormal rüyalar, sinirlilik, uyku bozukluğu, uyur gezerlik, intihar düşünceleri, konfüzyon
Sinir sistemi bozuklukları
Baş ağrısı, baş dönmesi
Tremor, somnolans
Hiperkinezi, disfoni, parestezi, hiperestezi, hipoestezi, konsantrasyon bozukluğu
Göz bozuklukları
 
 
Konjonktivit, göz ağrısı, anormal görme, gözyaşı bezi bozukluğu
Vasküler bozukluklar
 
Deride solukluk
Raynaud hastalığı, yüzde kızarma
Respiratuvar, torasik ve mediyastinal bozukluklar
 
Burun kanaması
Öksürük, dispne, nazal konjesyon, nazal irritasyon, rinore, hapşırık, taşipne
Gastrointestinal bozukluklar
Karın ağrısı, diyare, bulantı, kusma
 
Konstipasyon, dispepsi, gastroözofageal reflü, gastrointestinal bozukluk, glossit, yumuşak dışkı, ağızda ülserasyon, rektal bozukluk, stomatit, ülseratif stomatit, diş ağrısı, diş bozukluğu, karın sağ üst kadranında ağrı
Hepatobiliyer bozukluklar
 
 
Karaciğer fonksiyonlarında anormallik
Deri ve derialtı dokusu bozuklukları
Alopesi, döküntü
Pruritus
Akne, ekzema, tırnak bozukluğu, deri kuruluğu, fotosensitivite reaksiyonu, makülopapüler döküntü, deride renk değişikliği, deri bozukluğu, eritem, terleme artışı, bere
Kas iskelet ve bağ dokusu bozuklukları
Artralji, kas iskelet ağrısı, miyalji
 
 
Renal ve üriner bozukluklar
 
 
Enürezis, idrar yapmada bozukluk, idrar kaçırma
Üreme sistemi ve meme bozuklukları
 
 
Kız hastalar: Amenore, menoraji, menstrüel bozukluk, vajinal bozukluk
Erkek hastalar: Testiste ağrı
Genel bozukluklar ve uygulama yeri bozuklukları
Enjeksiyon yerinde reaksiyon, enjeksiyon yerinde enflamasyon, bitkinlik, ateş, titreme, üşüme, grip benzeri semptomlar, kırıklık, irritabilite
Enjeksiyon yerinde ağrı
Asteni, ödem, göğüs ağrısı
İncelemeler
Büyüme hızında gerileme (yaşa göre boy ve/veya kilo azlığı)
 
 
Yaralanma, zehirlenme ve prosedürel komplikasyonlar
 
 
Deride laserasyon

 BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.
Kalitatif Ve Kantitatif Bileşim
Etkin madde:
REBETOL Kapsül 200 mg ribavirin içerir.
 
Yardımcı madde(ler):
40 mg laktoz monohidrat içerir.
 
Yardımcı madde(ler) için bkz. Yardımcı maddelerin listesi.

 

Klinik Öncesi Güvenlilik Verileri
Ribavirin: Ribavirin çalışmalarda kullanılan tüm hayvanlarda, önerilen insan dozunun altındaki dozlarda, embriyotoksik ve / veya teratojeniktir. Kafatası, damak, göz, çene, kol ve bacaklar, iskelet ve gastrointestinal kanal malformasyonları kaydedilmiştir. Teratojenik etkinin insidansı ve şiddeti dozun artırılması ile artmıştır. Fetus ve yeni doğanın sağ kalma oranı azalmıştır.
 
Havyan çalışmalarında eritrositler ribavirin için birincil hedeftir. Doz alımından kısa bir süre sonra anemi gelişmekte ama tedavinin kesilmesinden sonra hızla düzelmektedir.
 
Ribavirinin testislerde ve spermlerde yol açtığı etkileri incelemek üzere farelerde yapılan 3 ve 6 aylık çalışmalarda 15 mg/kg ve üzerindeki dozlarda sperm anormallikleri ortaya çıkmıştır. Bu dozlar hayvanlarda, terapötik dozda insanlarda ortaya çıkan sistemik doz seviyesinden daha yüksek bulunmuştur. Tedavinin kesilmesinden sonra bir veya iki spermatogenez döngüsü içinde ribavirine bağlı testiküler toksisitede esasen tümüyle bir düzelme meydana gelmiştir.
 
Genotoksisite çalışmaları ribavirinin bir ölçüde genotoksik aktivitesi olduğunu göstermiştir. Ribavirinin Balb/3t3 in vitro transformasyon tayininde aktif olduğu kabul edilmektedir. Fare lenfoması tayininde ve fare mikronükleus tayininde 20-200 mg/kg dozlarında genotoksik aktivite gözlenmiştir. Sıçanlarda dominant letal tayinin negatif olması, sıçanlarda mutasyonlar oluşursa bunların erkek gametler aracılığıyla aktarılmadığını göstermektedir.
 
Rodentlerin, insanların terapötik şartlarda maruz kaldığından daha düşük derecede ilaca maruz bırakıldığı konvansiyonel karsinojenite çalışmalarında ( faktör sıçanlarda 0.1 ve farelerde 1 ) ribavirin tümörijenite göstermemiştir. Ek olarak, heterozigot p53 (+/-) fare modelinin kullanıldığı 26 haftalık karsinojenite çalışmasında, ribavirin, 300 mg/kg’lık maksimum tolere edilen dozda (insan maruziyeti ile karşılaştırıldığında plazma maruz kalma faktörü yaklaşık 2.5’tir) tümör oluşturmamıştır. Bu çalışmalar ribavirinin insanlarda karsinojenik potansiyeli olmadığını göstermektedir.
 
Ribavirin + interferon alfa-2b: Ribavirin, peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b ile kombine kullanıldığında, daha önce her iki etken maddenin tek başına oluşturduğu etkiler dışında etki oluşturmamıştır. Tedaviye bağlı majör değişiklik, her iki maddenin tek başına oluşturduğundan daha şiddetli oluşan hafif ve orta dereceli geçici anemidir.
Kontrendikasyonlar
 • Ribavirine ya da REBETOL Kapsülün bir bileşenine karşı hipersensitivite.
 • Gebe kadınlar (Bkz. Özel Uyarılar ve Özel Kullanım Tedbirleri ve Gebelik ve Laktasyonda Kullanım). Tedaviye başlamadan hemen önce bir negatif gebelik testi raporu alınmadan ribavirin ile tedaviye başlanmamalıdır.
 • Emziren kadınlar.
 • Önceki altı ay içinde stabil olmayan veya kontrol altında olmayan kalp hastalığı da dahil, önceden mevcut ağır kalp hastalığı (Bkz. Özel Uyarılar ve Özel Kullanım Tedbirleri).
 • Kronik böbrek yetmezliği veya kreatinin klerensi < 50 ml/dakika olan ve/veya hemodiyalize bağlı hastalar dahil ağır, düşkünleştirici tıbbi durumlar.
 • Dekompanse karaciğer sirozu, ağır karaciğer fonksiyon bozukluğu.
 • Hemoglobinopatiler (örn. Talasemi, orak hücreli anemi).
 • Sirozu olan, Child-Pugh skoru 6 veya daha yüksek HCV/HIV ile koenfekte hastalarda PegIntron tedavisine başlanması kontrendikedir.
Çocuklar ve adolesanlar:
 • Ağır bir psikiyatrik durumun varlığı veya öyküsü, özellikle ağır depresyon, intihar düşünceleri veya intihar girişimi.
 • Peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b ile birlikte kullanımdan dolayı
 • Otoimmün hepatit; veya otoimmün hastalık öyküsü.

   

Kullanım Yolu

Ağızdan alınır.

Küb' Ün Yenileme Tarihi

-

Müstahzar Adı

REBETOL 200 mg Kapsül

Özel Kullanım Uyarıları Ve Önlemleri

Psikiyatri ve Santral Sinir Sistemi (SSS): REBETOL ve peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b kombinasyon tedavisi sırasında ve 6 aylık takip döneminde olmak üzere tedavi kesildikten sonra bile bazı hastalarda özellikle depresyon olmak üzere, ciddi SSS etkileri, intihar düşüncesi ve intihar girişimi gözlenmiştir. Rebetol ve interferon alfa-2b kombinasyonuyla tedavi edilen çocuklarda ve adolesanlarda, tedavi sırasında ve tedaviden sonraki 6 aylık takip döneminde erişkin hastalara kıyasla intihar düşünceleri veya intihar girişimlerinin daha sık olduğu bildirilmiştir (% 2,4’e karşılık % 1). Erişkin hastalarda olduğu gibi, çocuklarda ve adolesanlarda başka psikiyatrik olaylar (örn., depresyon, emosyonel labilite ve somnolans) da meydana gelmiştir. Alfa interferon alan hastalarda gözlenen diğer SSS etkileri agresif davranış ( bazen başkalarına yönelik ), konfüzyon ve mental durum değişikliğidir. Hastalar psikiyatrik bozukluk belirtileri ve semptomları açısından yakından izlenmelidir. Eğer bu gibi semptomlar görülürse bu arzu edilmeyen etkilerin potansiyel ciddiliği, reçeteleyen doktor tarafından akılda tutulmalı ve uygun tedavi yönetimi göz önüne alınmalıdır. Hastalarda klinik depresyon dahil psişik veya SSS problemleri gelişirse hastanın tedavi ve takip sırasında hekim tarafından dikkatle izlenmesi önerilir. Benzer semptomlar ortaya çıkarsa bu istenmeyen etkilerin potansiyel ciddiyeti hekim tarafından değerlendirilmelidir. Semptomlar devam eder ya da ağırlaşırsa veya intihar düşüncesi tanımlanırsa  ribavirin ve peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b tedavisi kesilmeli, hasta izlenmeli ve gerekirse psikiyatrik müdahalede bulunulmalıdır.

Ağır psikiyatrik durumu veya ağır psikiyatrik durum öyküsü olan hastalar : Ağır psikiyatrik durumu veya ağır psikiyatrik durum öyküsü olan erişkin hastalarda Rebetol’ün peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b ile kombinasyonu ile tedavisinin gerekli olduğu durumlarda, tedaviye psikiyatrik durumun uygun bireysel tanı ve tedavi yönetimi sağlandıktan sonra başlanmalıdır. Rebetol ve interferon alfa-2b’nin ağır psikiyatrik durumları veya öyküsü olan çocuklarda ve adolesanlarda kullanılması kontrendikedir (Bkz. Kontrendikasyonlar).

 
Klinik çalışmalara göre ribavirin monoterapi olarak etkili değildir ve REBETOL tek başına kullanılmamalıdır. Kombinasyon tedavisinin güvenilirliği ve etkililiği sadece REBETOL Kapsül’ün peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b enjeksiyonluk solüsyonun birlikte kullanımıyla gösterilmiştir.
 
Kronik hepatit C çalışmalarında tüm hastalara, çalışmaya katılmadan önce, karaciğer biyopsisi uygulanmıştır. Fakat bazı durumlarda (ör: genotip 2 ve 3 grubu hastalar) histolojik doğrulama olmaksızın tedavi mümkün olabilir. Güncel tedavi kılavuzları uygulanarak, tedaviden önce karaciğer biyopsisine gerek olup olmadığına karar verilmelidir.
 
Teratojenik risk
 
Kadın hastalar:
Ribavirin tedavisi gebe kadınlarda kullanılmamalıdır (Bkz. Kontrendikasyonlar). Kadın hastaların hamile kalmaması konusunda büyük özen gösterilmelidir. (Bkz. Gebelik ve Laktasyonda Kullanım).
 
Erkek hastalar ve eşleri:
REBETOL kullanan erkeklerin eşlerinin hamile kalmaması konusunda büyük özen gösterilmelidir (Bkz. Gebelik ve Laktasyonda Kullanım).
 
Hemoliz:
Klinik çalışmalarda REBETOL ve peginterferon alfa-2b (yalnızca erişkinler) veya interferon alfa-2b (erişkinler ve çocuklar veya adolesanlar) kombinasyonu ile tedavi edilen erişkin hastaların % 14’ünde, çocuklar ve adolesanların % 7’sinde hemoglobin düzeylerinin 10 g/dl’nin altına düştüğü gözlenmiştir. Ribavirin’in doğrudan kardiyovasküler etkileri olmamakla birlikte REBETOL ile birlikte görülen anemi, kalp fonksiyonunun kötüleşmesi veya koroner hastalık semptomlarının alevlenmesi ya da her ikisiyle de sonuçlanabilir. Bu nedenle REBETOL, önceden kalp hastalığı olanlara ihtiyatla uygulanmalıdır (Bkz. Kontrendikasyonlar). Tedaviye başlanmadan önce kardiyak durum değerlendirilmeli ve tedavi sırasında hastalar klinik yönden izlenmelidir; eğer bir kötüleşme meydana gelirse tedavi kesilmelidir (Bkz. Pozoloji ve Kullanım Şekli).
 
Kardiyovasküler:
Konjestif kalp yetmezliği, miyokard enfarktüsü ve/veya önceden ya da tedavi sırasında varolan aritmi hikayesi olan erişkin hastalar yakından izlenmelidir. Önceden kardiyak anomalileri olan hastaların tedaviden önce ve tedavi sırasında elektrokardiyogramlarının alınması önerilir. Kardiyak aritmiler (primer olarak supraventriküler) genellikle geleneksel tedaviye cevap verirler, ancak tedavinin kesilmesi gerekebilir. Kardiyak hastalık hikayesi olan çocuklar ve adolesanlara ilişkin veri bulunmamaktadır.
 
Akut hipersensitivite:
Akut bir hipersensitivite reaksiyonu (örn. ürtiker, anjiyoödem, bronkokonstriksiyon, anafilaksi) gelişirse, REBETOL tedavisi derhal kesilmeli ve uygun medikal tedaviye başlanmalıdır. Geçici döküntüler nedeniyle tedavinin kesilmesi gerekmez.
 
Karaciğer fonksiyonu:  
Tedavi sırasında anlamlı karaciğer fonksiyon anormallikleri gelişen hastalar yakından izlenmelidir. Karaciğer dekompansasyonunun belirtisi olabilen koagülasyon belirteçlerinde uzama gelişirse tedaviye son verilmelidir.
 
Çocuklar ve adolesanlara özgü ilave izlemler
 
Büyüme ve Gelişme:
Tedavinin bir yıllık seyri içinde lineer büyüme hızında düşme (ortalama % 9’luk persantil azalması) ve vücut ağırlığı artış hızında düşme (ortalama % 13’lük persantil azalması) olmuştur. Tedaviden sonra 6 aylık takip sırasında bu eğilimlerde genel bir geri dönüş olduğu saptanmıştır. Ancak, uzun-dönemli bir takip çalışmasının ara verilerine göre, tedavinin bitmesinin üzerinden 1 yıldan uzun bir süre geçmesine karşın 84 çocuktan 12’sinde (%14) lineer büyüme hızında > 15 persantillik bir azalma ve bunlardan 5’inde (% 6) > 30 persantillik azalma vardır. Büyüme, gelişme ve cinsel olgunlaşma üzerindeki uzun dönemli etkilere ilişkin veriler mevcut değildir.Ayrıca, preklinik toksisite sonuçları, Rebetol verilmiş neonat sıçanların büyümesinde minor ve dozla ilişkili bir azalma olduğunu göstermiştir. Bu nedenle çocuk ve gençlerde tedaviye başlamadan önce Rebetol ve interferon alfa-2b dozu değerlendirilmelidir. Doktor tarafından Rebetol ve interferon alfa-2b kombinasyonu alan çocuklardaki büyümenin izlenmesi tavsiye edilmelidir.
 
Büyüme, gelişme ve cinsel olgunlaşma üzerindeki uzun dönemli etkilere ilişkin veriler mevcut değildir.
 
Tiroidin İzlenmesi:
REBETOL ve interferon alfa-2b ile tedavi edilen çocukların yaklaşık %12’sinde TSH artışı meydana gelmiştir. Diğer bir % 4’ünde ise geçici olarak normalin alt sınırının altına düşme olmuştur. İnterferon alfa-2b tedavisine başlanmadan önce, TSH düzeyleri değerlendirilmeli ve bu sırada saptanan bir tiroid anormalliği konvansiyonel ilaçlarla tedavi edilmelidir. TSH düzeyleri ilaçla normal sınırlar içinde tutulabiliyorsa interferon alfa-2b tedavisine başlanabilir. REBETOL ve interferon alfa-2b tedavisi sırasında tiroid disfonksiyonu gözlenmiştir. Tiroid anormallikleri saptandığında, hastanın tiroid durumu değerlendirilmeli ve klinik olarak uygun şekilde tedavi edilmelidir. Çocuklar ve adolesanlar tiroid disfonksiyonu bulguları yönünden (örn. TSH ile) 3 ayda bir izlenmelidir.
 
HCV/HIV Koenfeksiyonu:
 
Mitokondriyal toksisite ve laktik asidoz:
HIV pozitif olan ve HCV ile de enfekte olmuş, nükleozit revers transkriptaz inhibitörü (NRTI) (özellikle ddI ve d4T) ve birlikte interferon alfa-2b/ribavirin tedavisi alan hastalarda dikkatli olunmalıdır. NRTI rejimi uygulanan HIV pozitif popülasyonda, ribavirin kullanılırken, hastalar mitokondriyal toksisite belirteçleri ve laktik asidoz açısından dikkatle izlenmelidir. Özellikle; Mitokondriyal toksisite risk açısından, Rebetol ve didanozinin birlikte uygulanması önerilmemektedir (Bkz. İlaç Etkileşimleri).
·         Örtüşen mitokondriyel toksisite riskini sınırlandırmak için, Rebetol ve stavudinin  birlikte uygulanmasından kaçınılmalıdır.
 
Dahası, Rebetol + interferon alfa-2b veya peginterferon alfa-2b kombinasyon tedavileriyle birlikte zidovudin kullanan hastalardaki anemi gelişme riski artmıştır.
 
HCV ve HIV ile koenfekte olan hastalarda karaciğer dekompansasyonu:
İlerlemiş sirozu olan ve Yüksek Aktiviteli Anti-Retroviral Tedavi (HAART) alan koenfekte hastalar karaciğer dekompansasyonu ve ölüm açısından yüksek risk altında olabilir. Bu hasta alt grubunda tedaviye tek başına veya rebetol ile birlikte alfa interferon eklenmesi riski daha da artırabilir. Didanozin tedavisi ve serum bilirübin düzeylerinin yüksek olması bu gibi hastalardaki başlangıçta mevcut olan ve karaciğerde dekompansasyon riskini artıran faktörlerdendir.
 
HCV ve HIV ile koenfekte olan, dolayısıyla hem antiretroviral (ARV) tedavi, hem anti-hepatit tedavi gören hastalar, Child-Pugh puanları tedavi sırasında değerlendirilerek, yakından izlenmelidir. Karaciğer dekompansasyonu yönünde ilerleme kaydedilen hastalarda, anti-hepatit tedavi derhal durdurulmalı ve antiretroviral (ARV) tedavisi, yeniden değerlendirilmelidir.
 
HCV ve HIV ile koenfekte olan hastalarda hematolojik anormallikler:
HCV ve HIV ile koenfekte olan ve peginterferon alfa-2b/rebetol tedavisi ve Yüksek Aktiviteli Anti-Retroviral Tedavi (HAART)  uygulanan hastalarda; nötropeni, trombositopeni ve anemi gibi hematolojik anormalliklerin görülme riski, yalnızca HCV ile koenfekte hastalara kıyasla artmış olabilir. Bu hastaların büyük bölümü doz azaltılarak tedavi edilebilir ama söz konusu hasta popülasyonundaki hematolojik parametreler, yakından izlenmelidir (bkz Kullanım Şekli ev Dozu, aşağıdaki “Laboratuvar testleri” ve İstenmeyen Etkiler).
 
CD4 sayısı düşük olan hastalar:
HCV ve HIV ile koenfekte olan, CD4 sayıları < 200 hücre/µl hastalardaki etkinlik ve güvenilirlik verileri sınırlı olduğundan (N=25); CD4 sayısı düşük olan hastalar dikkatle tedavi edilmelidir.
 
Her ürün için spesifik toksisitelerin ve peginterferon alfa-2b /rebetol tedavisiyle örtüşen potansiyel toksisitelerin fark ve tedavi edilmesi için, HCV tedavisiyle birlikte kullanılacak olan antiretroviral tedavilerin kısa ürün bilgisine başvurunuz.
 
Dental ve periodontal bozukluklar:
Rebetol ve peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b kombinasyon terapisi alan hastalarda diş kaybına yol açabilen dental ve periodontal bozukluklar bildirilmiştir. Buna ek olarak Rebetol ve peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b kombinasyonu ile uzun dönemli tedavi sırasında ağız kuruluğunun dişler ve ağız mukozası üzerinde hasar verici bir etkisi olabilir. Hastalar günde iki defa dişlerini iyice fırçalamalı ve düzenli olarak diş muayenesinden geçmelidir. İlaveten bazı hastalarda kusma meydana gelebilir. Böyle bir reaksiyondan sonra hastaların ağızlarını iyice çalkalamaları tavsiye olunur.
 
Laboratuvar testleri:
Tedaviye başlanmadan önce bütün hastalarda standart hematolojik testler ve kan kimyası (tam kan sayımı ve periferik yayma, trombosit sayımı, elektrolitler, serum kreatinin, karaciğer fonksiyon testleri, ürik asit) yapılmalıdır. Tedaviye başlamadan önce kabul edilebilir bazal değerler aşağıdaki gibidir:
 
Hemoglobin
Erişkin :³ 12 g/dl (kadınlar), ³ 13 g/dl (erkekler)
Pediyatrik : ³ 11 g/dl (kadınlar), ³ 12 g/dl (erkekler)
Trombositler  ³ 100.000/mm3
Nötrofil Sayısı ³ 1.500/ mm3
 
 
Bu laboratuvar değerlendirmeleri tedavinin 2 ve 4’üncü haftalarında ve bundan sonra klinik olarak uygun aralarla periyodik olarak yapılmalıdır.
 
Üreme potansiyeli olan kadın hastalar: Kadın hastalar için tedavi sırasında ve tedaviden sonra 4 ay boyunca her ay ve erkek hastaların eşleri için tedavi sırasında ve tedaviden sonra 7 ay boyunca her ay rutin gebelik testi yapılmalıdır (Bkz. Özel Uyarılar ve Özel Kullanım Tedbirleri).
 
REBETOL kullanımı sırasında hemolize bağlı olarak ürik asitte artış olabilir. Bu nedenle yatkın hastalarda gut hastalığının gelişme potansiyeli dikkatle izlenmelidir.
 
Nadir herediter bozuklukları olan hastalarda kullanım:
Her REBETOL Kapsül 40 mg laktoz içerir. Galaktoz intoleransı, Lapp laktoz yetersizliği veya glukoz-galaktoz malabsorpsiyonu ile ilgili nadir herediter sorunları olan hastalar bu ilacı kullanmamalıdır.
Pozoloji Ve Uygulama Şekli
Tedavi kronik hepatit C hastalarının bakımında deneyimli bir hekim tarafından başlatılmalı ve izlenmelidir.
 
Uygulanacak doz
REBETOL dozu hastanın vücut ağırlığına göre hesaplanır (Tablo 1). REBETOL Kapsüller günde iki defa (sabah ve akşam) ağızdan yemekle birlikte alınmalıdır.
 
Erişkin hastalar: REBETOL peginterferon alfa-2b (1,5 mikrogram/kg/hafta) veya interferon alfa-2b (Haftada 3 kez 3 Milyon İnternasyonel Ünite) ile kombinasyon şeklinde kullanılmalıdır. Kombinasyon rejiminin şekli hastanın özelliklerine bağlıdır. Uygulanacak rejim her hasta için yarar ve güvenilirlik esas alınarak seçilmelidir (Bkz. Farmakodinamik Özellikler).
 
Tablo 1 - Kombinasyon tedavisi dozu
 
Vücut ağırlığına bağlı olarak REBETOL dozu
Hasta ağırlığı (kg)
Günlük REBETOL dozu
200 mg'lık kapsül sayısı
< 65
800 mg
4a
65 - 85
1.000 mg
5b
86-105
1.200 mg
6c
>105
1.400 mg
7d
 
a: 2 sabah, 2 akşam
b: 2 sabah, 3 akşam
c: 3 sabah, 3 akşam
d: 3 sabah, 4 akşam
 
REBETOL Kapsül’ün pegile interferon alfa-2b ile kombine kullanımı:
 
Tedavi süresi- Naiv hastalar
 
Kalıcı virolojik yanıtın öngörülmesi:
Genotip 1 virüs ile enfekte olmuş, 12 hafta sonunda virolojik yanıt elde edilemeyen hastaların kalıcı virolojik yanıt verme olasılıkları oldukça düşüktür. (Bkz. Farmakodinamik Özellikler).
 
 •  Genotip 1: 12 haftalık tedavi sonrasında virolojik yanıt sağlayan hastalarda tedavi, dokuz ay daha sürdürülmelidir (toplam 48 hafta). Tedavinin 4. haftasında HCV RNA negatif olan ve 24. haftada HCV RNA negatif kalan genotip 1 enfeksiyonu bulunan ve viral yükü düşük (< 600,000 IU/ml) olanhastalarda 24 haftalık tedaviden sonratedavi kesilebilir veya 24 hafta daha tedaviye devam edilebilir (toplam 48 haftalık tedavi süresi). Ancak, toplam 24 haftalık tedavi süresi, 48 haftalık tedavi süresine göre daha yüksek bir relaps oranıyla bağlantılı olabilir (Bkz. Farmakodinamik Özellikler)
 • Genotip 2 veya 3: HCV/HIV koenfeksiyonu olan ve 48 hafta süreyle tedavi edilmesi gereken hastaların dışında tüm hastaların 24 hafta tedavi edilmesi önerilmektedir.
 • Genotip 4: Genel olarak, genotip 4 ile enfekte olan hastalar tedavisi zor hastalar olarak değerlendirilmekte ve sınırlı çalışma verilerine (n=66) göre genotip 1 hastalarda olduğu gibi tedavi edilmeleri önerilmektedir.
 
HCV/ HIV koenfeksiyonunun mevcut olması
HCV/HIV koenfeksiyonunun mevcut olduğuhastalarda önerilen tedavi süresi, genotip ne olursa olsun 48 haftadır.
 
HCV/HIV koenfekte hastalarda, yanıt alınıp alınmayacağının öngörülebilmesi:
12 haftalık tedavi sonunda erken virolojik yanıt elde edilmesinin (viral yükte 2 log azalma kaydedilmesi veya HCV RNA düzeylerinin ölçülemeyecek değerlere inmesinin), kalıcı yanıt alınacağını haber veren bir prediktif faktör olduğu gösterilmiştir. HCV/HIV koenfeksiyonu olan ve PegIntron + Rebetol kombinasyonuyla tedavi edilen hastalarda, uzun süreli yanıt konusundaki negatif öngörü değeri %99 (67/68; çalışma 1) (bkz Farmakodinamik Özellikler); pozitif öngörü değeri %50 (52/104; çalışma 1) olarak gözlenmiştir.
 
Tedavi Süresi –Yeniden tedavi
 
Kalıcı virolojik yanıtın öngörülebilirliği:
12. haftada serum HCV-RNA düzeyi ölçüm alt sınırının altında olan tüm nüks vakaları ve tedaviye yanıt vermemiş hastalar; genotipleri ne olursa olsun 48 hafta süreyle tedavi edilmelidir. Tekrar tedavi edilen hastaların 12.haftada virolojik yanıt alınamayanlarında, 48 haftalık tedaviden sonra da kalıcı yanıt elde edilme ihtimali oldukça düşüktür.(Bkz Farmakodinamik özellikler).
 
 
REBETOL Kapsül’ün interferon alfa-2b ile kombine kullanımı:
 
Tedavi süresi:
Klinik araştırmalardan alınan sonuçların temelinde, hastaların en az altı ay süreyle tedavi edilmesi önerilmektedir. Hastaların bir yıl süreyle tedavi gördüğü klinik araştırmalar süresince, altı aylık tedavi sonrasında virolojik yanıt gösteremeyen (HCV-RNA alt saptama sınırından düşük) hastaların, kalıcı virolojik yanıt (tedavinin kesilmesinden altı ay sonra HCV-RNA alt saptama sınırından düşük) verme olasılıklarının çok düşük olduğu görüldü.
 •  Genotip 1: Altı aylık tedavi sonrasında negatif HCV-RNA gösteren hastalarda tedavi, altı ay daha sürdürülmelidir (toplam bir yıl).
 • Genotip 1 dışındaki hastalar: Altı aylık tedavi sonrasında negatif HCV-RNA'lı hastalarda, tedavi süresinin bir yıla uzatılması kararı, diğer prognostik faktörler (örn., yaş > 40 yıl, erkek cinsiyet, köprüleşme fibrozisi) göz önüne alınarak verilmelidir.
3 yaş ve üzeri çocuklar ve adolesanlar: Bu popülasyonda yapılan klinik çalışmalarda ribavirin ve interferon alfa-2b 15mg/kg/gün ve haftada 3 kez 3 Milyon İnternasyonel Ünite/mdozlarında uygulanmıştır (Tablo 2). 47 kg’ın altındaki ağırlıkta olan hastalar ya da kapsülleri yutamayan hastalar için ribavirin 40 mg/ml oral solüsyon kısa ürün bilgisine başvurunuz.
 
REBETOL Kapsüller günde iki defa (sabah ve akşam) ağızdan yemekle birlikte alınmalıdır.
 
Tablo 2 Vücut ağırlığına bağlı olarak pediyatrik REBETOL dozu

Hasta ağırlığı (kg)
Günlük REBETOL dozu
200 mg'lık kapsül sayısı
47 - 49
600 mg
3a
50 - 65
800 mg
4b
> 65
Erişkin doz tablosuna (Tablo 1)  bakınız

a 1 sabah, 2 akşam
b 2 sabah, 2 akşam
 
Çocuklar ve adolesanlarda tedavi süresi
Genotip 1: Önerilen tedavi süresi bir yıldır. Altı ayda virolojik yanıt vermeyen hastaların kalıcı virolojik yanıt verme olasılıkları çok düşüktür (negatif prediktif değer % 96). Virolojik yanıt, 12 haftalık tedaviden sonra saptanabilir HCV-RNA’nın bulunmaması olarak tanımlanmıştır. Bu hastalarda tedavi kesilmelidir.
Genotip 2/3: Önerilen tedavi süresi 24 haftadır.
 
Bir yıllık tedavi ve 6 aylık takip döneminden sonra virolojik yanıtlar genotip 1 için % 36 ve genotip 2/3/4 için % 81’dir.
 
Bütün hasta gruplarında doz modifikasyonu
REBETOL ile peginterferon alfa-2b ya da interferon alfa-2b kombinasyonu ile tedavi sırasında şiddetli advers reaksiyonlar ya da laboratuvar anormallikleri gelişir ise, her ürünün dozajı, eğer uygun ise, advers reaksiyonlar gerileyinceye kadar modifiye edilir. Klinik araştırmalarda doz modifikasyonu için rehber kurallar geliştirilmiştir (Tablo 3 Doz modifikasyonu rehber kuralları'na bakınız). Tedaviye bağlılığın tedavi sonuçları açısından önemli olabilmesi nedeniyle, doz önerilen standart doza mümkün olduğunca yakın tutulmalıdır. Ribavirin dozundaki azaltmanın etkinlik sonuçları üzerinde göstereceği potansiyel negatif etkisi göz ardı edilemez.
 
Tablo 3    Doz modifikasyonu rehber kuralları

Laboratuvar değerleri
Yalnızca Rebetol dozu erişkinlerde 600 mg/gün'e, pediyatrik hastalarda 7,5 mg/kg’a indirilir*:
Yalnızca peginterferon alfa-2b (erişkin) veya interferon alfa-2b (erişkin ve pediyatrik) dozu
yarıya indirilir :
Kombinasyon tedavisi durdurulur:
Hemoglobin
< 10 g/dl
-
< 8,5 g/dl
Erişkin : Hemoglobin (stabil kardiyak hastalık öyküsü olan hastalarda)
Pediyatrik : Uygulanamaz (Bkz. Özel Uyarılar ve Özel Kullanım Tedbirleri)
 
tedavi esnasında her hangi bir dört haftalık dönemde hemoglobinde ³ 2 g/dl düşüş
(sürekli doz azaltımı)
 
dört hafta süreyle doz azaltımından sonra< 12 g/dl
Beyaz kan hücreleri
-
< 1.500 /mm3
< 1.000 /mm3
Nötrofiller
-
< 750 /mm3
< 500 /mm3
Trombositler
-
Erişkin
< 50.000 mm3
Pediyatrik
< 80.000 mm3
Erişkin
< 25.000 / mm3
Pediyatrik
< 50.000 / mm3
Bilirübin – direkt
-
-
2,5 x NÜS**
Bilirübin - indirekt
> 5 mg/dl
-
Erişkin > 4 mg/dl
Pediyatrik > 5 mg/dl
(> 4 hafta süreyle)
Kreatinin
-
-
> 2,0 mg/dl
ALT/AST Alanin aminotransferaz/ aspartat aminotransferaz
-
-
2 x başlangıç ve
> 10 x NÜS**

*        İkiye bölünmüş dozlarda, sabah ve akşam uygulanır.
** Normalin üst sınırı
 
Özel popülasyonlar
 
Böbrek bozukluğunda kullanım:
Ribavirinin farmakokinetiği renal fonksiyon bozukuluğu olan hastalarda klerensin belirgin derecede azalmış olması nedeniyle değişir (Bkz. Farmakokinetik Özellikler). Bu nedenle REBETOL ile tedaviye başlanmadan önce böbrek fonksiyonlarının incelenmesi önerilmektedir. Kreatinin klerensi < 50 ml/dakika olan hastalar REBETOL ile tedavi edilmemelidir (Bkz. Kontrendikasyonlar). Serum kreatinini 2 mg/dl’nin üzerine çıkarsa (Tablo 3) REBETOL ve peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b tedavisi sonlandırılmalıdır.
 
Karaciğer bozukluğunda kullanım:
Ribavirin ve hepatik fonksiyon arasında farmakokinetik bir etkileşim bulunmamaktadır (Bkz. Farmakokinetik Özellikler). Bu nedenle hepatik bozukluğu olan hastalarda doz ayarlanması gerekmez.
 
Yaşlılarda (³ 65 yaş) kullanım:
Ribavirin farmakokinetiği üzerinde yaşa bağlı görünür her hangi bir etki bulunmamaktadır. Yine de genç hastalarda olduğu gibi REBETOL tedavisine başlanmadan önce böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi gerekmektedir (Bkz. Farmakokinetik Özellikler).
 
18 yaşın altındaki hastalarda kullanım:
REBETOL kapsül veya oral solüsyon interferon alfa-2b ile kombine olarak çocuklarda (3 yaş ve üzeri) ve adolesanlarda kullanılabilir. Formülasyonun seçimi hastanın özelliklerine bağlıdır (Bkz. Terapötik endikasyonu). Bu hastalarda REBETOL’ün pegile veya interferon alfa-2b dışındaki diğer interferon formları ile kombine kullanımının güvenilirliği ve etkinliği değerlendirilmemiştir.
 
HCV/HIV ile koenfekte olan hastalar:
Nükleozit revers transkriptaz inhibitörü (NRTI) tedavisi ile birlikte ribavirin ve interferon alfa-2b veya peginterferon alfa-2b alan hastalarmitokondriyal toksisite, laktik asidoz ve  hepatik dekompansasyon açısından artmış risk altında olabilir (Bkz. Özel Uyarılar ve Özel Kullanım Tedbirleri). Lütfen antiviral ürünlerin prospektüslerine de bakınız.

 

Raf Ömrü

24 ay

Ruhsat Numarası(Ları)

107/70

Ruhsat Sahibi

Merck Sharp Dohme İlaçları Ltd. Şti.
Büyükdere Cad. Astoria Kuleleri
No:127  B Blok Kat:8
Esentepe 34394  İSTANBUL
Tel: (0212) 336 10 00
Fax: (0212) 215 27 33       

Ruhsat Sahibi
Merck Sharp Dohme İlaçları Ltd. Şti.
Esentepe-İSTANBUL
Saklamaya Yönelik Özel Tedbirler

30°C altındaki oda sıcaklığında, çocukların göremeyeceği, erisemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır.

Terapötik Endikasyonlar
REBETOL peginterferon alfa-2b [erişkinler] veya interferon alfa-2b’den biri ile  [erişkinler, çocuklar (3 yaş ve üzeri), ve adolesanlar] kombine olarak kronik hepatit C tedavisinde endikedir. REBETOL monoterapi şeklinde uygulanmamalıdır.
 
REBETOL’ün, interferon alfa-2b dışında, diğer interferon formları ile birlikte kullanıldığında veya çocuklarda veya adolesanlarda peginterferon alfa-2b ile kullanımında etkili ve güvenli olduğuna dair bilgi yoktur.
 
Ayrıntılı bilgi için peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b prospektüslerine başvurunuz.
 
Naiv Hastalar
 
Erişkin hastalar: REBETOL, interferon alfa-2b ile birlikte; daha önce tedavi edilmemiş, karaciğer dekompansasyonu olmayan, ALT seviyesi yüksek, serum HCV-RNA’sı pozitif olan erişkin kronik hepatit C hastalarında endikedir (Bkz. Uyarılar /Önlemler). Bu kombinasyon, aynı zamanda klinik olarak stabil HIV koenfeksiyonu olanlar dahil, naiv hastalarda kullanılır. Söz konusu PegIntron + Rebetol kombinasyonu ayrıca, interferon alfa tedavisine daha önce yanıt vermiş (ALT düzeyleri tedavi sonunda normale dönmüş), ancak daha sonra nüksetmiş hastalarda da endikedir (bkz. Özel kullanım uyarıları ve önlemleri).
 
Çocuklar ve adolesanlar: REBETOL, karaciğer dekompansasyonu olmayan ve serum HCV-RNA’sı pozitif olan daha önce tedavi edilmemiş kronik hepatit C’li 3 yaş ve üzeri çocukların ve adolesanların tedavisi için, interferon alfa-2b rejimi ile kombine olarak endikedir. Hepatik enflamasyon ve fibroz gibi hastalık progresyonuna ilişkin kanıtlarla beraber, yanıt için prognostik faktörler, HCV genotipi ve viral yük göz önüne alınarak, olguya göre tedavi kararı verilmelidir. Klinik çalışmalarda pediyatrik bireyler için gözlenen güvenilirlik bulguları ile tedaviden elde edilmesi beklenen yararlar değerlendirilmelidir (Bkz. Uyarılar/Önlemler, Yan Etkiler/Advers Etkiler, Farmakodinamik Özellikler).
 
Önceki Tedavilerinde Başarısız Olmuş Hastalar
 
Erişkin hastalar: REBETOL peginterferon alfa-2b veya interferon alfa-2b ile kombine olarak, daha önce interferon alfa monoterapisine cevap vermiş (tedavi sonunda serum ALT seviyeleri normal olan) fakat hastalığı nüks etmiş kronik hepatit C’li erişkinlerde endikedir. Rebetol, daha önceki interferon alfa (pegile veya non-pegile) ve ribavirinkombinasyonunun veya interferon alfa monoterapisinin başarılı sonuç vermediği kronik hepatit C hastalarının tedavisinde peginterferon alfa-2b ile kombinasyon şeklinde kullanılır (Bkz Uyarılar Önlemler)

 

Üretici Bilgileri
SP N.V.
Schering Plough Products
POK 1779
Las Piedras, Puerto Rico 00671
Puerto Rico
Yardımcı Maddeler

Mikrokristalin selüloz, laktoz monohidrat, kroskarmelloz sodyum, magnezyum stearat. Kapsül kabuğu, jelatin ve titanyum dioksit içerir. Kapsül kabuğunun üzerindeki baskı gomalak, propilen glikol, amonyum hidroksit, renk maddesi (E 132) içerir.

Yardımcı Maddelerin Listesi

Mikrokristalin Selüloz, Laktoz Monohidrat, Kroskarmelloz Sodyum, Magnezyum Stearat ve sert jelatin kapsülde ise boyar madde olarak titanyum dioksit, kapsül baskı mürekkebi olarak FD&C Mavi aluminyum lak (E132) içeren Mavi Farmasötik Mürekkep.