Grubu Beşeri İthal İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Allergan İlaçları Ticaret A.Ş.
Marka REFRESH
Etken Madde Kodu -
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj ŞİŞE/AMBALAJ
ATC Kodu S01XA20
ATC Açıklaması Suni göz yaşları ve diğer ilişkisiz preparatlar
NFC Kodu GB
NFC Açıklaması Oftalmik Damlalar
Kamu Kodu A10035
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 19,33 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 17,26 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği 7,19 TL
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu E133A
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Oküler uygulama ile ilgili olarak bir doz aşımı bildirilmemiştir. Doz aşımı söz konusu olursa, semptomatik ve destekleyici tedavi uygulanmalıdır.

Endikasyonlar

Kuru göz sendromu ve göz yaşı azlığının bulunduğu durumlarda, rüzgar ya da güneşe maruz kalmayla ilişkili göz kuruluğuna bağlı rahatsızlık, yanma ve irritasyonda geçici bir düzelme sağlamak için ve irritasyona karşı koruyucu olarak kullanılır.

Farmakodinamik Özellikler

Refresh Liquigel Lubricant Göz Damlası'nda etken madde olarak bulunan sodyum karboksimetilselüloz etkisi tamamen mekaniktir. Karboksimetilselüloz'un oküler yüzeyde lubrikan ve nemlendirici etkisi bulunmaktadır ve viskozite artırıcı etkiye sahiptir. Formülünde koruyucu madde olarak kullanılan Purite, doğal gözyaşının komponentlerine değişmektedir ve antimikrobial aktivitesinin olduğu düşünülmektedir. Refresh Liquigel Lubricant Göz Damlası'nda sıvı göz damlası ile jel formunun uzun dönemli yararları kombine edilmektedir. Orta derecede ve şiddetli göz kuruluğu olan hastalarda irritasyona karşı uzun süreli koruma sağlar.

Farmakokinetik Özellikler

Sodyum karboksimetilselüloz yüksek molekül ağırlığı nedeniyle korneaya penetre olmaz, sadece oküler yüzeyde doğal gözyaşının etkisini gösterip göz yüzeyini terk eder. Topikal oftalmik uygulamada oküler dokulara penetrasyonu bulunmadığından ve böyle bir özellik de beklenmediğinden, oküler farmakokinetik çalışmaları bulunmamaktadır.

Farmasötik Şekli

Göz Damlası

Formülü

Refresh Liquigel Lubricant Göz Damlası her bir ml'de etken madde olarak 10 mg sodyum karboksimetilselüloz, koruyucu madde olarak oksikloro kompleks (Purite®) 0.075 mg, yardımcı maddeler olarak borik asid 6.0 mg, sodyum borat dekahidrat 0.45 mg, sodyum klorür 3.7 mg, potasyum klorür 1.4 mg, kalsiyum klorür dihidrat 0.06 mg, magnezyum klorür heksahidrat 0.06 mg ve yeterli miktarda saf su içermektedir.

İlaç Etkileşmeleri

Topikal oftalmik kullanım ile ilgili olarak herhangi bir ilaç etkileşimi bildirilmemiştir. Refresh Liquigel Lubricant Göz Damlası ile birlikte bir başka göz damlası kullanılacak ise, iki ilacın uygulanması arasında en az 5 dakika bulunmalıdır.

Kontraendikasyonlar

Bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kullanılmamalıdır.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Doktor tarafından başka şekilde önerilmedikçe, etkilenen göze gerektikçe veya günde 1 ya da 2 damla uygulanır. Sert gaz geçirgen ve yumuşak kontakt lens ile birlikte kullanılabilir. Şişe açıldıktan sonra, 60 gün içinde kullanılmalıdır. Her kullanımdan sonra kapağı kapatılmalıdır.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

---

Ruhsat Sahibi

ABDİ İBRAHİM İLAÇ PAZARLAMA A.Ş. Zincirlikuyu / İSTANBUL

Ruhsat Tarihi Ve Numarası

RUHSAT TARİHİ:

 

29.05.2006 

 

RUHSAT NO:

 

120/14

Saklama Koşulları

25oC'nin altında, oda sıcaklığında saklayınız.

 

Çocukların ulaşamayacakları yerde, orijinal ambalajında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

15 ml' lik düşük dansiteli polietilen şişelerde.

Uyarılar/Önlemler

Gözde acı, görmede değişiklik, kızarıklığın ve irritasyonun devam etmesi durumunda ya da durum kötüleşirse veya 72 saatten uzun sürerse, ilacın kullanımı kesilip bir doktora başvurulmalıdır. Solüsyonun rengi değişir ya da bulanıklaşırsa kullanılmamalıdır.

Bir başka oküler ilacın birlikte kullanılması durumunda, söz konusu ilaç Refresh Liquigel Lubricant Göz Damlası damlatılmadan en az 5 dakika sonra uygulanmalıdır.

Harici kullanım içindir. Bulaşmayı önlemek için damlalığın ucu herhangi bir yüzeye değdirilmemelidir. Kullandıktan sonra kapak kapatılmalıdır.

Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanım: 

 

Gebelik kategorisi C'dir. Refresh Liquigel Lubricant Göz Damlası'nın hamilelik ve emzirme döneminde kullanımına ilişkin veriler mevcut değildir. Kullanılması gerekli ise, fetus üzerindeki risk/yarar oranı değerlendirilerek, doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Refresh Liquigel Lubricant Göz Damlası sistemik olarak absorbe edilmediğinden, anne sütüne geçmesi beklenmemektedir.

Araç ve makine kullanımına etkisi: 

 

Refresh Liquigel Lubricant Göz Damlası ile geçici olarak bulanıklık oluşabilir ve hastanın görmesi netleşinceye kadar araba ve makine kullanmamalıdır.

Üretim Yeri

Allergan

 

Waco Texas / ABD

Reçete ile satılır.

Prospektüs Onay Tarihi : 31.05.2006 

Yan Etkileri / Advers Etkiler

En sık bildirilen advers olaylar oküler irritasyon, görme bozukluğu ve oküler akıntıdır. Konjunktival hiperemi, göz kapağında ödem ve oküler kaşıntı da bildirilmiştir.

BEKLENMEYE BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.