Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Cahit Selimoğlu İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti.
Marka SERODERM
Etken Madde Kodu SGKEU0-BETAMETAZON VALERAT Topikal,dermotolojik,hemoraidal yüzeyel
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj TÜP/AMBALAJ
ATC Kodu D07AC01
ATC Açıklaması Betametazon
NFC Kodu SA
NFC Açıklaması Topikal Harici Merhemler
Kamu Kodu A07154
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 7,59 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 6,78 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği 3,16 TL
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçer !
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Seroderm Pomad ile doz aşımı ihtimali pek olmamakla birlikte, kronik aşırı dozaj veya yanlış kullanım sonucu hiperkortisizm belirtileri görülebilir. Bu durumda lokal kortikosteroid kullanımına ara verilmelidir.

Endikasyonlar

Kaşıntılı, iltihabi ve alerjik dermatozlarda, psoriasis, çocuk ekzemaları, kontakt ekzema, liken ruber planus, fiziksel etkilere bağlı dermatitis ve güneş yanıkları, ürtiker, böcek sokmaları, seboreik dermatitis, anogenital ve senil pruritus, numular ekzema tedavisinde endikedir.

Farmakodinamik Özellikler

Betametazon antienflamatuar, antipruritik ve vazokonstriktif etkili topikal bir kortikosteroiddir. Alerjik durumların tedavisinde, alerjik cevapla ilgili mast hücreleri ve eozinofiller gibi bazı hücre tiplerinin alerjik cevaplarını azaltırlar. Antienflamatuar etkilerini lökositik asit hidrolazların salımını azaltarak, makrofajların enflamasyon yerinde birikmesini önleyerek, lökositlerin kapiller duvarına yapışmasını engelleyerek, kapiller membranın geçirgenliğini ve buna bağlı ödemi önleyerek, histamin ve kinin salımını inhibe ederek ve skar doku oluşumunu engelleyerek gösterirler.

Farmakokinetik Özellikler

Betametazon stratum corneumdan absorbe olur. Deride terleme veya ısı artışı ilacın absorpsiyonunu arttırır. Oklüzif örtü kullanılarak derinin terlemesi suretiyle ilacın absorpsiyonu arttırılabilir. Topikal olarak uygulanan betametazon ciltte metabolize edilir.

Farmasötik Şekli

Pomad

Formülü

Seroderm Pomad % 0.1 Betametazon (17-valerat şeklinde) içerir.

İlaç Etkileşmeleri

Bilinen bir etkileşimi yoktur.

Kontraendikasyonlar

Pomadın içerdiği maddeye karşı aşırı duyarlılığı olanlarda, derinin virüs enfeksiyonları (herpes, suçiçeği gibi), bakteri ve mantarların neden olduğu primer enfekte cilt lezyonları, rosacea, akne vulgaris, perioral dermatit, perianal ve genital pruritusta, 1 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Seroderm Pomad, doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde:

Hasta deriye iyileşme görülene kadar günde 2-3 defa yeterli miktarda sürülür. İyileşmenin devamını sağlamak için takiben günde 1 defa veya daha az sıklıkta sürülür. Psoriasis gibi dirençli lezyonlarda ilaç sürülen bölge hava geçirmeyen oklüzif örtü ile kapatılırsa sonuç daha başarılı olur.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri
-
Ruhsat Sahibi

Casel Ecz. Cahit Selimoğlu İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti.

Ruhsat Tarihi Ve Numarası

16/06/1986 – 138/73

Saklama Koşulları

25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.

Çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

15g ve 30g'lık alüminyum tüplerde ve karton kutularda satılmaktadır.

Uyarılar/Önlemler

12 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı ile ilgili yeterli çalışma yapılmadığından bu yaşın altındaki çocuklarda kullanımı tavsiye edilmez. Özellikle çocuklarda büyüklere oranla deri daha ince olduğundan lokal kortikosteroidlerin absorpsiyonu daha yüksektir. Çocuklarda lokal kortikosteroidlerin sistemik absorpsiyonuna bağlı olarak adrenal baskı, Cushing sendromu, büyüme gecikmesi görülebileceğinden dikkatli kullanılmalıdır. Göze tatbik edilmez. Göz kapaklarına uygulanırken glokoma neden olabileceğinden göz içine kaçmamasına dikkat edilmelidir. Deri kan dolaşımı düşük olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Deride irritasyon veya kontakt dermatit meydana gelmişse tedavi kesilmelidir.

 

Gebelikte kullanımı (Kategori C): Lokal kortikosteroidlerin gebelikte kullanımı ile ilgili olarak yapılmış yeterli kontrollü çalışmalar yoktur. Tıbbi zorunluluk dışında gebelikte kullanılmamalıdır.

 

Laktasyonda kullanımı: Lokal kortikosteroidlerin anne sütüne geçip geçmediği bilinmemekle birlikte insanlarda herhangi bir problem bildirilmemiştir. Süt veren anneler emzirmeden önce ilacı sürmemelidir.

 

Araç ve makina kullanmaya etkisi: Yoktur.

Üretim Yeri

Biofarma İlaç San. ve Tic. A.Ş.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Yüksek derecede aktif kortikosteroidlerin lokal olarak uzun süreli ve yoğun kullanımında, özellikle oklüzyon tedavisi yapıldığında veya intertriginöz bölgelere uygulandığında kaşıntı, alerjik dermatit, kontakt dermatit, ciltte kızarıklık ve döküntü, folikülit, furonküloz, vezikülasyon, hiperestezi, ciltte incelme, çizgilenme, cilt yüzeyine yakın kan damarlarının genişlemesi gibi atrofik değişiklikler görülebilir. Diğer bütün lokal kortikosteroidlerde olduğu gibi uzun süreli ve yoğun kullanımında sistemik absorpsiyon sonucu hiperkortisizm belirtileri görülebilir. Bu etki özellikle bebeklerde ve çocuklarda oklüzyon tedavisi uygulandığına daha çok görülebilir. Bebek bezleri oklüzif örtü etkisi yapabilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ