Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Münir Şahin İlaç San. Ve Tic. A.Ş.
Marka SOKOL
Etken Madde Kodu SGKFBG-LIKIT PARAFIN Ağızdan sıvı
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj ŞİŞE/AMBALAJ
ATC Kodu A06AA01
ATC Açıklaması Sıvı parafin
NFC Kodu GA
NFC Açıklaması Ağızdan Sıvı Likitler
Kamu Kodu A07361
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 15,98 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 15,98 TL (2 Mart 2020)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu NULL
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Likid parafin aşırı dozda alınmış ise hasta kusturulmamalıdır. Hastaya bol su içirilir. Deriye bulaşmış ve göze kaçmış ise en az 15 dakika bol su ile yıkanır

Endikasyonlar

Akut ve kronik konstipasyon tedavisi, özellikle hastanın ıkınmasının sakıncalı olduğu hallerde, anorektal operasyon ve hastalıklarda.

Ikınmanın sakıncalı olduğu hallerde : Abdominal operasyonlardan sonra rüptür ve eventrasyon tehlikesini önlemek için, umbilikal, inguinal, skrotal ve diafragmatik herniler, epizyotomi, miyokard enfarktüsü, anevrizma, subaraknoid kanama, ağır kalp yetmezliği.

Anorektal operasyonlar ve hastalıklar : Hemoroid, anal fissür, perianal abse,

anorektal stenozis.

Farmakodinamik Özellikler

SOKOL saf, homojen ve standardize içilebilir bir vazelin likid (likid parafin) müstahzarıdır. Vazelin likid, petrolden elde edilen, kaynama noktaları yüksek alifatik hidrokarbonların bir karışımıdır. Bunlar yoğunluk, viskozite ve kaynama noktası bakımından standardize edilmiş olduğu gibi, özenle arıtılarak her türlü toksik ve irritan maddeden temizlenmiştir.

SOKOL, sindirim kanalından bir değişikliğe uğramadan geçer. Sindirim enzimlerinden ve kimyasal maddelerden etkilenmez, bağırsaktan absorbe olmaz. Dışkı yüzeyini ve bağırsak yüzeyini bir yağ tabakası şeklinde kapladığından, kaydırıcı bir etkiyle barsak hareketini artırır ve defekasyonu kolaylaştırır. Bu nedenle SOKOL, yağlayıcı ve kaydırıcı (lubrikan) laksatifler sınıfına girer. Yeterli süre alınırsa sertleşmiş dışkıya nüfuz ederek yumuşatır.

SOKOL, laksatif etkisini alındıktan 6-8 saat sonra gösterir. Yatarken alınırsa, uykuda bağırsak geçişi yavaşladığından etkisi 12 saat sonra (ertesi sabah) görülür.

Farmakokinetik Özellikler

Absorpsiyon : Ağız yolu ile alınan likid parafinin büyük kısmı (% 98) emilmeden atılır. Küçük bir bölümü (% 2) bağırsak mukozası tarafından emilerek vücuda dağılır. Absorpsiyon mekanizması bilinmemektedir. Başlıca emilim yeri ince bağırsaktır. Emilen miktar maddenin veriliş süresiyle orantılı olarak artar. Ortamda emülsiyon yapıcı maddelerin (emülsifiyanların) varlığı emilimini artırır.

Dağılım : Minimal miktarda emilen likid parafin, mezenterik lenf düğümlerine, bağırsak mukozasına, karaciğer ve dalağa dağılır.

Metabolizma : Yağ bağırsak duvarından değişmeden geçer. Verilen dozun %80’i emilmeden atılırken, % 1-5’i değişmeden emilir ve % 15’i mineral yağ olmayan bileşikler şeklinde görülür.

Atılım : Oral yolla alınan mineral yağın büyük kısmı feçes ile atılırken, eser miktarda idrarla çıkar. 

Farmasötik Şekli

Oral sıvı

Formülü

15 ml’de (1 ölçek)

Vazelin likid (likid parafin) ........ 15 ml

İlaç Etkileşmeleri
  • Vazelin likid beraber alındığı antibiyotiklerin, antikoagülanların, oral kontraseptiflerin, kalp glikozidlerinin ve yağda eriyen A, D, E, K vitaminlerinin ve esansiyel yağ asitlerinin absorpsiyonunu azaltabilir.
  • Vazelin likid, dokusat, poloksamer 188 gibi emülsifiyan ve surfaktan laksatiflerle birlikte alınırsa, emülsifiye olarak absorpsiyonu yükselir ve dokularda birikerek lipidoz yapabilir.
  • Biyokimyasal tayinlerde serum glukozu olduğundan yüksek, K vitamini ise düşük çıkabilir.
Kontraendikasyonlar

Apandisit veya apandisit semptomları varsa, teşhis edilmemiş rektal kanama, intestinal obstrüksiyon, kolostomi, ileostomi, “fecal impaction”, karında ağrı, bulantı ve kusma durumunda ve yutkunma zorluğu olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Yaşlı hastalarda ve iki yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Kullanım Şekli Ve Dozu

SOKOL akşam yemeğinden sonra veya gece yatarken alınmalıdır. Etkisini 6 – 8 saat sonra gösterdiğinden, bu şekilde alındığında etkisi ertesi sabah görülür. Ayrıca gece barsak geçişi yavaşladığından laksatif etki daha iyi olur.

SOKOL yemek veya diğer ilaçlardan 2 saat önce veya sonra alınmalıdır.

Büyükler için mutad doz : Günde bir kere 15-45 ml ( 1 – 3 ölçek)

Maksimum günde 90 ml.

Çocuklarda : Günde bir kere 10-15 ml önerilir.

Dozaj görülen etkiye göre ayarlanmalıdır.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

-

Ruhsat Sahibi

MÜNİR ŞAHİN İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Yunus Mah. Sanayi Cad. No:22 Kartal - İstanbul

Ruhsat Tarihi Ve Numarası

05.12.2007 /  213-60

Saklama Koşulları

Çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

SOKOL Likid, 200 ml’lik şişede 15 ml’lik  ölçeği ile birlikte.

Uyarılar/Önlemler

Laksatifler, kabızlığın kısa süreli tedavisi içindir. Doktor tarafından önerilmemiş ise SOKOL uzun süre ( 1 haftadan fazla) kullanılmamalıdır. Ayrıca lifli (fiber) besinler (sebze, meyve, tahıl) bolca alınmalı, günde en az 6 – 8 bardak su içilmeli ve egzersiz yapılmalıdır.

  • SOKOL, yağda eriyen vitaminlerin(A, D, E ve K) absorpsiyonunu engelleyerek bunların eksikliğine yol açabilir. Bu yüzden uzun süre kullanılmamalıdır. 
  • Yutkunma zorluğu olan nörolojik hastalarda (bulber paralizi) kullanılmamalıdır. Lipit pnömonisine neden olabilir.
  • Uzun süre kullanımlarda gastrointestinal sistemde normal fonksiyonları etkileyebilir.
  • Apandisit veya bağırsak iltihabı (gastroenterit) belirtileri varsa (bulantı, kusma, karın ağrısı), SOKOL kullanılmamalıdır. 

Çocuklarda kullanımı: 6 yaşından küçük çocuklarda dikkatle kullanılmalıdır. Yağ damlacıklarının aspirasyonu sonucu lipit pnömonisine neden olabilir.

Yaşlılarda kullanımı:Yaşlı hastalarda kullanılmamalıdır. Yağ damlacıklarının aspirasyonu sonucu lipit pnömonisine neden olabilir. 

Gebelikte ve Laktasyonda Kullanımı : Gebelikte sürekli kullanılması besinlerin ve yağda eriyen vitaminlerin absorpsiyonunu azaltabilir. Gebelik sırasında kronik kullanımı, doğan bebekte hipoprotrombinemi ve hemorajik hastalığa yol açabilir.

Gebelik kategorisi belirlenmemişse de gebelik süresince kullanılmamalıdır.
Likid parafinin çok az bir bölümü (%2) emilerek vücuda dağılır. Likid parafinin süte geçip geçmediği bilinmemektedir.
Üretim Yeri

BİOFARMA İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. 

Akpınar Mah. Fatih Cad. No: 17 Samandıra - Sancaktepe / İstanbul

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Defekasyon dışında anüsten sızması hastayı rahatsız edebilir. Perianal bölgede irritasyon yapabilir.Diyare, baş dönmesi, bulantı, kusma, senkop, fiziksel güçlük, abdominal ağrı yapabilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.