Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Abdi İbrahim İlaç San. Ve Tic. A.Ş.
Marka TANFLEX
Etken Madde Kodu SGKETP-BENZIDAMIN HCL Oral topikal
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj ŞİŞE/AMBALAJ
ATC Kodu A01AD02
ATC Açıklaması Benzidamin
NFC Kodu GA
NFC Açıklaması Oral Topikal Likitler
Kamu Kodu A07652
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 16,15 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 14,43 TL (5 Şubat 2020)
Kurumun Ödediği 2,89 TL
Reçete Tipi
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu E095C
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

---

Endikasyonlar

Tanflex Gargara'nın; gingivit, glossit, aft, paradental hastalıklar, aşırı zorlanmaya bağlı paradentozlar gibi ağız ve diş eti hastalıkları ile yardımcı tedavi olarak konservatif diş tedavilerinde ve diş çekimlerinde kullanımı endikedir.

Tanflex Gargara, ayrıca anjin, faranjit, laranjit ve tonsilit gibi boğaz hastalıklarında uygun antibakteriyel tedaviye yardımcı olarak; kemoterapi, radyoterapi veya diğer fiziki sebeplere (trakeal intübasyon) bağlı ağız boşluğu mukozitlerinde kullanılır.

Farmakodinamik Özellikler

Benzidamin nonsteroid antienflamatuar ajanlar (NSAİİ) grubunda, farklı farmakolojik profil ve farmakokinetik özelliklere sahip bir moleküldür. Lipofilik karakterde olup, bütün membranları stabilize edici ve lokal anestezik etkiye sahiptir. Prostaglandin sentezini, mukopolisakkaridlerin koruyucu görevini, vücudun normal reaksiyonlarını ve iyileşme olayını engellemez; ülserojen etkisi yoktur. Böylece Benzidamin; cerrahi, travmatik v.s. sebeplerle yumuşak doku zedelenmesi sonucu husule gelen akut (primer) enflamasyonun lokal mekanizmalarını etkileyerek antienflamatuar, antiödem, antitrombotik etkisine bağlı analjezik etki gösterir.

Farmakokinetik Özellikler

Topikal uygulama sonucu iyi absorbe edilmesi ve oral dozdan daha düşük dozla, oral dozla ulaşılan doku konsantrasyonunun sağlanması, buna karşılık plazma konsantrasyonunun oral dozla sağlanandan çok az olması gibi farmakokinetik özellikleri Tanflex Gargara'nın lokal antienflamatuar etkisini arttırır, sistemik etki ve toksik etki olasılığını en aza indirger.

Farmasötik Şekli

Gargara

Formülü

Bir ölçek (15 ml) Tanflex Gargara, etken madde olarak 22.5 mg Benzidamin HCl (%0.15); koruyucu olarak metil paraben; tatlandırıcı olarak sakkarin; boyar madde olarak kinolin sarısı ve patent mavisi V; nane esansı ve etanol içerir.

İlaç Etkileşmeleri

---

Kontraendikasyonlar

Bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı önceden oluşmuş aşırı duyarlılık durumlarında kullanılmamalıdır.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Tanflex Gargara ağızda çalkalama ve/veya gargara yapmak içindir.

Bir ölçek (15 ml) gargara solüsyonu ile 20-30 saniye ağızda çalkalama ve/veya gargara yapıldıktan sonra kalan kısmı dışarı atılır, yutulmaz.

Doktor başka şekilde önermediyse ihtiyaca göre bu 2-3 defa 3-4 saat ara ile tekrarlanır; gerektiğinde 5 defaya çıkılabilir.

Tedavi süresi vakasına göre ortalama 2-7 gün arasındadır, 7 günü geçmez ancak radyasyon mukozitlerinde olduğu gibi zorunluluk varsa tedavi doktor denetiminde 15 güne kadar sürebilir.

Kullanıma ilişkin uyarılar : Genelde Tanflex Gargara sulandırılmadan ağızda çalkalanarak ve/veya gargara yapılarak kullanılır; bu işlemden sonra kalan kısım yutulmaz, dışarı atılır. Yanma ve karıncalanma şikayeti fazla olanlarda ilacın sulandırılması önerilir.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

Tanflex Draje Tanflex Oral Sprey

Ruhsat Sahibi

Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş. Zincirlikuyu / İstanbul

Ruhsat Tarihi Ve Numarası

06.09.1994 170/83

Saklama Koşulları

30° C' nin altında oda sıcaklığında saklayınız. Şişeyi direkt güneş ışığına maruz bırakmayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

Tanflex Gargara 120 ml solüsyon cam şişelerde ölçek ile birlikte

Uyarılar/Önlemler

Tanflex Gargara ile mukozadan emilerek veya yanlışlıkla kısmen yutularak gerçekleşecek sistemik emilim çok az olduğundan sistemik aşırı doz veya toksisite söz konusu değildir.

 

Çocuklarda : Yeterli klinik deneme olmadığından 6 yaşından küçük olanlarda kullanılması önerilmez.

 

Gebelik ve Laktasyonda Kullanımı:

Gebelik Kategorisi B'dir. Bu konuda yeterli çalışma olmadığından kullanılmamalıdır. 

Üretim Yeri

Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş. Hadımköy / İstanbul

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Klinik çalışmalarda ortalama yan etki insidansı % 4.5 bulunmuştur. Dil ve ağızda geçici uyuşukluk, yanma, karıncalanma hissi ( % 1.7 ) genellikle ilacın biraz sulandırılması ile azalır. Bulantı, kusma, fena tad, ağız kuruluğu veya salya artışı (% 0.22-0.6) tat bozukluğu, iştah kaybı, baş dönmesi, mide-barsak bozukluğu (%0.1) ; nadiren alerji, uyku bozukluğu bildirilmiştir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.