Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Deva Holding A.Ş.
Marka TEMETEX
Etken Madde Kodu SGKEXL-DIFLUKORTOLON VALERAT Topikal,dermotolojik,hemoraidal yüzeyel
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj TÜP/AMBALAJ
ATC Kodu D07AC06
ATC Açıklaması Diflukortolon
NFC Kodu SA
NFC Açıklaması Topikal Harici Merhemler
Kamu Kodu A07735
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 19,33 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 17,26 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu NULL
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı
-
Endikasyonlar

Temetex forte; psoriasis, nörodermatit (endojen ekzema, atopik dermatitler), liken planus ve verrukosus, lupus erythematosus diskoides ve kronik ciddi ekzema gibi diğer tedavi şekillerine rezistan vakaların, başlangıç veya aralıklı tedavisinde endikedir.

Farmakodinamik Özellikler

Diflukortolon valerat, diğer terapi imkanlarının etkisiz kaldığı dirençli dermatozların başlangıç veya aralıklı tedavisinde kullanılır. Temetex forte merhemin etken maddesi, enflamatuar veya alerjik tipte deri hastalıkları sırasında ortaya çıkan enflamasyonu inhibe ederek, kaşıntı, yanma ve ağrı gibi subjektif şikayetleri ortadan kaldırır.

Farmakokinetik Özellikler

Diflukortolon valerat cilde hızlıca penetre olur, bu yüzden etkisinin başlama süresi kısadır. Kapalı pansuman ile cildin hidrasyonunun artması, kortikosteroidi çözücü maddeler içeren taşıyıcı kullanılması, cilt veya mukoza iltihabı, yükselmiş vücut sıcaklığı gibi faktörlere bağlı olarak stratum corneum’a penetrasyon artmaktadır. Diflukortolon valeratın perkütanöz absorpsiyonu düşüktür ve topikal olarak uygulandığında, ciltte metabolik olarak inaktive edilmez. Sistemik absorpsiyonu takiben, hızlıca karaciğerde metabolize olur. Safra (%25) ve böbrekler (%75) yoluyla tamamen atılır.

Farmasötik Şekli

Merhem

Formülü

1 g Temetex forte merhem, 3 mg diflukortolon valerat içerir.

İlaç Etkileşmeleri
-
Kontraendikasyonlar

Temetex forte merhem, tedavi edilecek bölgede tüberkülotik, sifilitik lezyonların olduğu durumlarda ve virütik (vaccina, su çiçeği veya çiçek) hastalıklar sırasında kullanılmamalıdır.

Derinin zedelenmiş olması halinde sistemik etkiler meydana gelebilir. Diflukortolon valerat veya ilacın içerdiği diğer yardımcı maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen hastalarda, Temetex forte kullanımı kontrendikedir.

Bebeklerde ve 4 yaşın altındaki çocuklarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Hamilelerde ve hamile kalma ihtimali yüksek olan kadınlarda yüksek doz ve uzun süre kullanılmamalıdır.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde;

Temetex forte merhem, günde genellikle iki veya üç kez, ince bir tabaka halinde sürülür. Uzun süreli tedavilerde daha düşük konsantrasyonlu (%0.1) Temetex formlarına geçilmelidir. Temetex forte merhem dengeli oranlarda yağ ve su içerir. Deride sıcaklığı ve sıvıları geçiren, hafifçe yağlı bir tabaka meydana getirir. Temetex forte merhem ile tedavide haftada 60 g'dan fazla uygulanmamalı, inatçı lezyonlarda bile en fazla 1-2 hafta ve kontrol altında bu tedavi sürdürülmelidir.

Haricen kullanılır.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri
Temetex merhem, 10 g, alüminyum tüpte
Temetex krem, 10 g, alüminyum tüpte
Saklama Koşulları

30°C'nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.

ÇOCUKLARIN ERİŞEMEYECEĞİ YERLERDE VE AMBALAJINDA SAKLAYINIZ.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

Temetex forte merhem, 10 g, alüminyum tüpte

Uyarılar/Önlemler

Bakteri ve/veya mantarla enfekte deride ek bir spesifik tedavi gereklidir. Yüze yapılan uygulamalarda Temetex forte merhemin gözler ile temas etmemesine dikkat edilmelidir. İritasyon görüldüğü takdirde, topikal kortikosteroid uygulaması durdurulmalı, uygun olan başka bir tedaviye geçilmelidir.

Temetex forte merhem, bebeklerde ve dört yaşından küçük çocuklarda kesinlikle uygulanmamalıdır. Yüksek doz uygulanması, deride kolajen kaybı ve subkutanoz atrofi yapabilir. Duyarlı kişilerde aşırı duyarlılık reaksiyonları gelişebilir.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı:

Gebelik kategorisi: C (Bu kategorideki ilaçlar; eğer hekim, ilacın gebe kadına sağlayacağı yararın, fetus üzerindeki potansiyel riskini haklı göstereceğine inanıyorsa, kullanılmalıdır.) Topikal kortikosteroidler, özellikle de güçlü olanları, yaygın olarak, fazla miktarlarda veya uzun süreli, hamile veya hamile kalma olasılığı olan kadınlarda kullanılmamalıdır. Gebe kadınlarda yapılmış yeterli ve kontrollü bir çalışma bulunmamaktadır.Topikal kortikosteroidlerin anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. İnsanlarda hiçbir problem dökümante edilmemiştir. Sistemik kortikosteroidler anne sütüne geçer ve yenidoğanda istenmeyen etkilere neden olabilir. Emzirme öncesi, göğüs bölgesine uygulanmamalıdır.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Eğer Temetex forte tedavisi büyük sahalarda (vücut alanının %10'undan fazlası) yapılıyorsa ve eğer tedavi 10 günden daha uzun bir süre uygulanıyorsa, ilacın absorpsiyonu sonucu, diğer kortikosteroidlerde olduğu gibi bir takım yan etkilerin ortaya çıkma ihtimaline karşı dikkatli olunmalıdır. Absorpsiyon kapalı pansumanla daha da artar. Kortikosteroidlerin lokal uygulamasının meydana getirdiği yan etkilerin başında yanma hissi, iritasyon, kaşıntı, deri atrofileri, telanjiektaziler, kızarıklıklar ve akne türü reaksiyonlar vardır.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.