Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma İ.E. Ulagay İlaç Sanayi T.A.Ş.
Marka TOBSIN
Etken Madde Kodu SGKFTC-TOBRAMISIN Oftalmik
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj ŞİŞE/AMBALAJ
ATC Kodu S01AA12
ATC Açıklaması Tobramisin
NFC Kodu GB
NFC Açıklaması Oftalmik Damlalar
Kamu Kodu A07943
Patent 20 YIl
Satış Fiyatı 18,3 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 16,34 TL (18 Şubat 2019)
Kurumun Ödediği 4,8 TL
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu E233C
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçer !
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Göze 1-2 damladan fazla çözelti yanlışlıkla damlatılır ise aşırı salgılanan gözyaşı ile etken madde gözden uzaklaştırıldığından doz aşımı riski yoktur.

Endikasyonlar

TOBSİN, duyarlı bakterilerin neden olduğu göz ve göz kapağının yüzeyel enfeksiyonlarının tedavisinde, yerel antibiyoterapi gerektiğinde kullanılır.

Farmakodinamik Özellikler

Tobramisin birçok gram negatif ve gram pozitif patojenlere karşı etkili olan, suda çözünür bir aminoglikozit antibiyotiktir.

 

Tobramisin in vitro olarak aşağıdaki mikroorganizmalara etkilidir:

S. aureus ve S. epidermidis dahil stafilokoklar; streptokoklar; Pseudomonas aeroginosa, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Enterobacter aerogenes, Proteus mirabilis, Morganella morganii, birçok Proteus vulgaris suşları, Haemophilus influenzae ve H. aegytium, Moraxella lacunata ve Acinetobacter calcoaceticus ve bazı Neisseria türleri. Bazı durumlarda gentamisine dirençli mikroorganizmalar tobramisine duyarlı olabilir. Pseudomonas aeruginosa’ya karşı en etkili olan aminglikozit tobramisindir.

Farmakokinetik Özellikler

Göze topikal uygulamayı takiben (özellikle doku hasarı olan gözlerde) çok az miktarda tobramisin absorbsiyonu meydana gelebilirse de herhangi bir etkiye (farmakolojik veya toksikolojik) yol açabilecek kan seviyelerine ulaşım mümkün görülmemektedir.

Farmasötik Şekli

TOBSİN Steril Göz Damlası % 0.3

Formülü

Beher şişe (5 ml); 15 mg tobramisin, 60 mg borik asit, 5 mg Tween 80, 0.5 mg benzalkonyum klorür, 7.5 mg sodyum klorür, 5 mg sodyum sülfat ve enjeksiyonluk su k.m.  5 ml.

İlaç Etkileşmeleri

---

Kontraendikasyonlar

TOBSİN, bileşimindeki maddelere aşırı duyarlığı bilinen kişilerde kontrendikedir.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde; hafif veya ciddi durumdaki hastalıklarda, her dört saatte 1 veya 2 damla göze damlatılır. Çok ciddi enfeksiyonlarda, düzelene kadar her saat başı 2 damla damlatılır ve enfeksiyon geçene kadar doz yavaş yavaş azaltılır.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

---

Saklama Koşulları

30°C’nin altında oda sıcaklığında saklayınız.

Doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

5 ml’lik damlalıklı plastik şişelerde.

Uyarılar/Önlemler

GÖZE ENJEKTE ETMEYİNİZ.

İçeriği kontamine edebileceği için damlalığın ucunu herhangi bir yüzeye değdirmeyiniz. Bazı hastalarda yerel olarak uygulanan aminoglikozitlere karşı duyarlık görülebilir. TOBSİN’e karşı herhangi bir reaksiyon olursa ilacı kesiniz.

 

TOBSİN, sistemik aminoglikozitlerle birlikte uygulandığında kandaki total aminoglikozit  konsantrasyonu takip edilmelidir.

 

Diğer antibiyotik preparatlarında olduğu gibi, uzun süre kullanımında mantar dahil tobramisine hassas olmayan bazı organizmalar üreyabilir. Eğer bu tür bir süper enfeksiyon oluşursa, uygun bir tedaviye başlanması gerekir.

 

Hamilelikte: İnsanlar üzerinde bugüne kadar yeterli çalışma yapılmadığından ilacın  hamilelerde dikkatle kullanılması tavsiye edilmektedir.

Emziren annelerde yarar-zarar potansiyeli göz önünde tutularak ya emzirmekten vazgeçilmeli ya da ilaç kullanımı durdurulmalıdır.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Diğer aminoglikozit antibiyotiklerin kullanımından sonra ortaya çıkabilen göz kapağı şişmesi ve batmasıyla kendini gösteren göz toksisitesi, aşırı duyarlık reaksiyonları ve konjonktiv eritem TOBSİN uygulamasından sonra ender de olsa (% 3 oranında) gelişebilir.

 

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.