Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Münir Şahin İlaç San. Ve Tic. A.Ş.
Marka TUSEPTIL
Etken Madde Kodu
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj ŞİŞE/AMBALAJ
ATC Kodu R05X
ATC Açıklaması Diğer Soğuk Algınlığı Preparatları
NFC Kodu GM
NFC Açıklaması Ağızdan Sıvı Şuruplar
Kamu Kodu
Patent Jenerik
Satış Fiyatı 2,44 TL (1 Mart 2012) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 2,44 TL (8 Nisan 2011)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçer !
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Eşdeğerleri (Muadilleri)

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Atropin benzeri otonomik semptomlar görülebilir.

Uyuşukluk, baş dönmesi, bulantı oluşturabilir. Semptomlara göre destekleyici tedavi yapılmalıdır.

Kullandıktan sonra kapağını sıkıca kapatınız.

Endikasyonlar

Ekspektorasyona gereksinme duyulan soğuk algınlıkları ve solunum yolları enfeksiyonlarında, allerjik nedenlerle oluşan öksürüklerde ayrıca nasal dekonjestan olarak soğuk algınlığının semptomatik belirtilerini iyileştirmekte kullanılır.

Farmakodinamik Özellikler

Ekspektoran olarak hazırlanan Tuseptil Şurup içerdiği aktif maddelerle öksürüğü sakinleştirip, semptomların iyileşmesini sağlar, bronşları genişletir. Solunum yolu salgılarını yumuşatarak çıkarılmasını kolaylaştırır. Hastanın nefes alışını rahatlatır.

Tuseptil şurubun içerdiği gliserilgayakolat bronşların sekresyonunu artırıp, vizkozitesini azaltarak ekspektorasyonunu sağlar. Fenilefrin HCI güçlü bir µ-mimetik etkiye sahiptir. Santral sitimulan etkisi minimumdur. Vazokonstiktör etkisi nedeniyle nezle ve soğuk algınlığında fenilefrin µ-reseptörleri aktive ederek semptomatik iyileşme sağlar. Difenhidramin HCl ise antihistaminik etkili olduğundan alerjik nedenlere bağlı bronş kasılmalarını ve öksürükleri giderir.

Farmakokinetik Özellikler

Tuseptil şurup içeriğinde olan gliseril gayakolat gastrointestinal sistemden tamamiyle  emilir ve metabolize olarak idrarla atılır. Yarılanma ömrü 1 saattir. Başlıca metaboliti b-(2-metaksifenoksi) laktik asittir. Difenhidramin HCI antihistaminik bir ilaçtır. Sedatif etkilidir. Gastrointestinal sistemden çok iyi emilir, oral alımdan 15-30 dk. sonrasında etkisini göstermeye başlar. 1 saat içinde doruk kan konsantrasyonuna ulaşır. Etkisi 4-6 saat süre ile devam eder. Yarılanma ömrü 3,5 saattir. Çok az bir bölümü (%5-15) değişmeden büyük bir kısmı ise karaciğerde metabolize olur ve idrarla atılır.

Fenilefrin HCI ağız yoluyla alındığında barsaklardan absorbe edelir. İlk geçişte kısmen eliminasyona uğrar. Bir kısmı karaciğerde ve ekstra hepatik dokuda MAO tarafından yıkıma uğrar.

Farmasötik Şekli

Şurup

Formülü

5 ml ölçekte;

Gliseril gayakolat                         100   mg.

Difenhidramin HCl                         15    mg.

Fenilefrin HCl                                5    mg.

Yardımcı Maddeler :Metil paraben, Ponceau 4R, Şeker, Alkol, Esans Framboise

İlaç Etkileşmeleri

MAO inhibitorleri ve beta adrenerjik blokerler sempatomimetiklerin etkilerini artırabilirler. Sempatomimetiklerde metildopa, guanetidin, mekamilamin reserpin ve veratrum alkoloidlerinin antihipertansif etkilerini azaltabilirler. Antihistaminiklerin alkol ve diğer merkezi sinir sistemi depresanları ile birlikte kullanılmaları etkilerini artırabileceğinden kullanılmamalıdır.

Kontraendikasyonlar

Antihistaminiklere ve kombinasyondaki maddelerden birine karşı aşırı duyarlı olan kişilerde kullanılmamalıdır.Diyabetlilerde, antihipertansif tedavi görenlerde glokomlularda ventriküler tasikardisi olan hastalarda ve hipertroidili hastalarda kullanılmamalıdır. Bronşiyal astım ataklarında kullanılmamalıdır.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmemişse;

Yetişkinlere 4 saatte bir 1-2 ölçü kaşığı

6 yaşın üstündeki çocuklara 4 saatte bir 1 ölçü kaşığı

2-6 yaş arasındaki küçük çocuklara 4 saatte bir ½ ölçü kaşığı verilir.

2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.

(Bir ölçü kaşığı 5 ml.dir)

Ruhsat Sahibi

MÜNİR ŞAHİN İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Yunus Sanayi Cad. No:22 Kartal - İSTANBUL

Ruhsat Tarihi Ve Numarası

17.12.1984-135/47

Saklama Koşulları

Çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.Oda sıcaklığında (25°C’nin altında) muhafaza ediniz.

Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

100 ml.lik şişede (5 ml.lik ölçeği ile birlikte)

Uyarılar/Önlemler

Önerilen dozajın üstüne çıkmayınız.

Bu ürünü kullanırken difenhidramin içeren başka ilaçlar kullanılmamalıdır. Difenhidraminin antihistaminik etkisi nedeniyle rehavet, uyku refleks kaybı ortaya çıkabilir. Bu nedenle ilacın alımından sonra otomobil kullanmak ve benzeri yüksek dikkat isteyen işlerde ve makinalarda çalışmak sakıncalıdır. Aynı nedenle, etkilerini artıracağından Tuseptil Şurup’la birlikte alkol, uyku ilacı ve diğer santral depresan ilaçlar kullanılmamalıdır. MAO inhibitörleri antihistaminiklerin antikolinerjik etkisini uzatabilir ve arttırabilir. Difenhidramin atropin benzeri etkisi nedeniyle bronşiyal astımı olanlarda, göz için basıncı artmış olanlarda, kardiyovasküler rahatsızlığı olanlarda ve hipertansiyonlu hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.

Preparat içerdiği Fenilefrin HCl nedeniyle yüksek tansiyonu olanlarda, diyabetli ve kalp rahatsızlığı olanlarda, hipertroidli hastalarda, göz içi basıncı yüksek kişilerde kullanılmamalıdır.

Uzun QT Sendromu / Torsades de Pointes'e neden olabilir. Bu nedenle tanısı konmuş veya şüpheli konjenital uzamış QT sendromu veya Torsades de Pointes hastalarında kesinlikle kullanılmamalıdır. Kadınlarda Torsades de Pointes oluşma riski erkeklerden daha fazla olabilir.

2 yaşın altındaki çocuklarda zorunlu tıbbi gerekçe olmadan kullanılmamalıdır. 10 günden fazla süreli kullanmaktan kaçınınız.

 

HAMİLELERDE ve EMZİREN ANNELERDE KULLANIMI :

Gebelik Kategori C. Hamilelikte ilk üç ay kullanılmamalıdır. 3 aydan sonra yarar - zarar oranı göz önünde bulundurularak doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Anne sütüne geçişi tam olarak bilinmediğinden çok gerekmedikçe emziren annelerde kullanılmamalıdır.

 

MAKİNA VE ARAÇ KULLANIMINA ETKİSİ :

Difenhidraminin antihistaminik etkisi nedeniyle rehavet, uyku refleks kaybı ortaya çıkabilir. Bu nedenle ilacın alımından sonra otomobil kullanmak ve benzeri yüksek dikkat isteyen işlerde ve makinalarda çalışmak sakıncalıdır.

Üretim Yeri

MÜNİR ŞAHİN İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Yunus Sanayi Cad. No:22 Kartal - İSTANBUL

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Difenhidraminin Tuseptil Şurup’taki miktarında yan etkilerin görülmesi minimum düzeyde olsa da, ürtiker, anaflaktik şok, fotosensivite, ağız, burun ve boğaz kuruluğu, aşırı terleme, ürperme, kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkan yan etkilerin yanı sıra uyuşukluk, uyuklama, baş dönmesi, yorgunluk, hipotansiyon, baş ağrısı, palpitasyon, ekstrasistol, taşikardi, sinirlilik, titreme, paraztesi, epigastrik şikayetler, kusma, bulantı, diyare, idrar retansiyonu, bronşiyal sekresyonun kıvamının artması, hırıltı, nefes, burun tıkanıklığı gibi bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Çocuklarda yüksek dozda eksitasyon ve bulantı görülebilirse de ilacın kesilmesi ile ortadan kalkar.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVRUNUZ.