Grubu Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Adeka İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Marka ZALAIN
Etken Madde Kodu SGKFOG-SERTAKONAZOL Topikal,dermotolojik,hemoraidal yüzeyel
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj TÜP/AMBALAJ
ATC Kodu D01AC14
ATC Açıklaması Sertakonazol
NFC Kodu TA
NFC Açıklaması Topikal Harici Kremler
Kamu Kodu A08559
Patent Orjinal
Satış Fiyatı 15,73 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 14,05 TL (31 Ekim 2019)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu NULL
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçmez.
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Etken maddenin konsantrasyonu ve uygulama yolu dikkate alındığında zehirlenme mümkün değildir. Ancak kaza ile yutulması durumunda uygun semptomik tedavi uygulanmalıdır.

Endikasyonlar

Zalain® Krem, Tinea pedis (ayak mantarı), Tinea cruris (Hebra’s eczema), Tinea corporis (Herpes circinatus), Tinea barbae (sakal mikozu) ve Tinea manus, Candidiasis (Monoliasis) ve Pityriasis versicolor (pityrosporum orbiculare) gibi deri yüzeyi mikozlarının topik tedavisinde endikedir.

Farmakodinamik Özellikler

Sertakonazol, patojenik mantarlar (Candida albicans, C. Tropicalis, C.spp.Pityrosporum orbiculare, Torulopsis, Malassezia), dermatofitler (Trichophyton, Epidermophyton ve Microsporum), opportünistik filamentoz mantarlar, mukoz membran ve derideki enfeksiyonlara neden olan veya eşlik eden diğer gram pozitif germler (Staphylococcus ve Streptococcus) gibi geniş etki spektrumu olan ve topikal olarak kullanılan yeni bir imidazol türevidir. Sertakonazol, fungal membranda doğrudan hasara yol açarak fungisidal ve mantar ve maya membranlarında en önemli rolü oynayan sterol olan ergosterol biyolojik sentezini doğrudan inhibe ederek fungistatik etki göstermektedir.

Farmakokinetik Özellikler

Topikal sertakonazol deriye iyi penetre olur ve ciltte retansiyon süresi uzundur. İnsanlarda yapılan farmakokinetik çalışmalarda, dermatolojik uygulamadan sonra Sertakonazol’ün sistemik absorpsiyon seviyesinin çok düşük olduğu gösterilmiştir. Sertakonazol geniş emniyet marjına sahiptir ve cilt tarafından iyi tolere edilir. Sertakonazol lokal uygulamadan sonra epidermisin cutis tabakasını geçer ve etken maddenin yarısı ilk 2 saat içinde emilir. 24 saat içinde ise ilacın %70’inden fazlası cutis bariyerini aşar.

Farmasötik Şekli

Krem

Formülü

Sertakonazol nitrat %2

İlaç Etkileşmeleri

Hiçbir ilaç etkileşimi bildirilmemiştir.

Kontraendikasyonlar

Sertakonazol ve azol türevlerine karşı alerjik olduğu bilinen hastalarda kontrendikedir.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Zalain® %2 Krem günde bir veya iki kez (tercihen gece veya 1 sabah 1 akşam) lezyonun bulunduğu bölgenin yaklaşık 1 cm kalınlığındaki çevresi de dahil olmak üzere nazik ve homojen biçimde tatbik edilir.

İyileşmenin görülmesi için gereken tedavinin süresi etiyolojik ajanın ve enfekte olan bölgenin tipine göre hastadan hastaya değişiklik gösterir. Genelde klinik ve mikrobiyolojik açıdan tam bir iyileşme sağlamak için dört hafta sürekli bir tedavi önerilir ki; bu süre hastaların çoğunda iki ila dört haftalık bir tedavi ile sağlanmıştır. Sertakonazol çocuklarda da günde tek doz şeklinde tatbik edilir.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

Zalain Vajinal Supozituvar

Saklama Koşulları

25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

20 g’lık tüpte karton kutuda

Uyarılar/Önlemler

Zalain® %2 Krem oftalmik tedavide kullanılmaz.

Gebeler, Emzikliler için uyarılar

Aşırı miktarda yüzeysel uygulama yapıldıktan sonra bile plazmada tespit edilebilecek konsantrasyonda bulunmamasına rağmen hamilelik ve lohusalık sırasındaki güvenilirliği belirgin olmadığından, risk-yarar oranı değerlendirilmelidir.

Hamilelik kategorisi: C

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Lokal tedavide Sertakonazol’ün güvenirliği mükemmeldir. Hiçbir toksik etkisi veya fotosensitiviteye neden olduğu görülmemiştir. Tedavinin kesilmesine neden olmaksızın tedavinin ilk günlerinde çok hafif düzeyde lokal ve geçici eritamatoz reaksiyonlar bildirilmiştir.

“ BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ”