Grubu Beşeri İthal İlaç
Alt Grubu İEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
Firma Adeka İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Marka ZALAIN
Etken Madde Kodu SGKFOH-SERTAKONAZOL Vajinal/İntra uterin
Ambalaj Miktarı 1
Ambalaj ADET/AMBALAJ
ATC Kodu G01AF
ATC Açıklaması İmidazol Türevleri
NFC Kodu LS
NFC Açıklaması Vajinal Vajinal Suppozituvarlar
Kamu Kodu A08560
Patent Orjinal
Satış Fiyatı 13,25 TL (2 Mart 2020) - Fiyat Geçmişi
Önceki Fiyatı 11,83 TL (31 Ekim 2019)
Kurumun Ödediği
Reçete Tipi Normal Reçete
Temin İlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eş Değer Kodu NULL
Anne Sütü İlaç Anne Sütüne Geçmez.
Durumu Şuan eczanelerde satılıyor.
Barkodu
İlaç Etken Maddeleri

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Zalain® Vajinal Supozituvarın sunum şekli ve uygulama yolu dikkate alındığında muhtemel zehirlenmeler mümkün değildir.

Endikasyonlar

Vajinal mukozanın kandida enfeksiyonlarının lokal tedavisinde endikedir.

Farmakodinamik Özellikler

Sertakonazol, patojenik mantarlar (Candida albicans, C.tropicalis, C.spp.Pityrosporum orbiculare) dermatofitler (Trichophyton, Epidermophyton ve Microsporum), mukoz membran ve derideki enfeksiyonlara neden olan veya eşlik eden diğer gram pozitif germler (Staphylococcus ve Streptococcus) gibi geniş etki spektrumu olan ve topikal olarak kullanılan, yeni bir imidazol türevi antimikotik ajandır.

Sertakonazol, fungal membranda doğrudan hasara yol açarak fungisidal ve mantar membranlarında en önemli rolü oynayan sterol olan ergosterol biyolojik sentezini doğrudan inhibe ederek fungistatik etki göstermektedir. Sertakonazol, gram pozitif bakteriler üzerinde antibiyotik bir etki göstermektedir.

Farmakokinetik Özellikler

İnsanlarda yapılan farmakokinetik çalışmalarda, vajinal mukozaya uygulamadan sonra Sertakonazol’ün sistemik absorpsiyon seviyesininin çok düşük olduğu gösterilmiştir.

Farmasötik Şekli

Supozituvar

Formülü
Her bir vajinal supozituvar;
Sertakonazol nitrat 300 mg içerir.
İlaç Etkileşmeleri

Yırtılma riskinden dolayı lateks prezervatif ve diyaframlar ile birlikte kullanımı önerilmemektedir. Vajinaya lokal uygulama, lokal spermisidal kontrasepsiyonu inaktive edebilir. Bu nedenle spermisidler ile birlikte kullanımı önerilmemektedir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ

Kontraendikasyonlar

Zalain® Vajinal Supozituvar; imidazol grubu antimikotiklere veya içerdiği yardımcı maddelerden herhangi birine karşı hassasiyeti olanlarda ve latex prezervatif veya diyafram kullanımında kontrendikedir.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Bir Zalain® Vajinal Supozituvar tek doz halinde, gece yatmadan önce, tercihen yatar pozisyonda vajina içine derin olarak uygulanmalıdır. Klinik belirtiler devam ettiği takdirde, ikinci bir vajinal supozituvar 7 gün sonra tekrar uygulanmalıdır.

Pratik öneriler:

Dış genital bölge, alkali pH’lı veya nötral sabun ile yıkanmalıdır. Tedavi sırasında hijyenik önerilere uyulması ve enfeksiyonu artıran etkenlerin engellenmesi sağlanmalıdır (pamuklu iç çamaşırı giymek, vajinal duş yapmamak gibi).

Mikozis’in vulvar veya perianal uzantılarının tedavisinde Zalain® Vajinal Supozituvar ile birlikte, lokal olarak uygulanacak sertakonazol krem kullanılması tavsiye edilir. Uygulama sırasında partnerin tedavisi de her durum için göz önünde bulundurulmalıdır. Tedavi menstruasyon boyunca kesilmemelidir.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

Zalain® %2 Krem

Saklama Koşulları

30°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

Zalain® Vajinal Supozituvar, PVC/PE blister içinde 1 adet vajinal supozituvar, karton kutuda

Uyarılar/Önlemler

Kandidiazis doğrulandıktan sonra, mantarın gelişmesine yol açan ve ilerlemesini artıran ekolojik faktörler iyice araştırılmalıdır.

Mantarın tamamen yok edilmesi ve hastalığı destekleyen faktörlerin göz önünde bulundurulması, hastalığın tekrarını önlemek için son derece önemlidir.

Aynı anda ilgili tüm patojenik kandida odaklarının tedavisi önerilmektedir.

Kullanım önerileri:

Lokal intolerans veya alerjik reaksiyon olması durumunda tedaviye ara verilmelidir. Asit pH’lı sabunların kandidiazis’i artırabilme olasılığından dolayı kullanılması tavsiye edilmez.

Gebelik ve Laktasyonda Kullanım

Hamilelik Kategorisi: C

Klinik olarak, sertakonazolün gebelik sırasında uygulandığında olası bir malformasyona ya da fetotoksik etkiye neden olduğuna dair herhangi bir veri mevcut değildir. Sistemik absorpsiyonunun çok düşük olmasından dolayı, gebelikte Zalain® Vajinal Supozituvar kullanımı zorunlu olduğu durumlarda, risk-yarar oranı değerlendirilerek kullanılmalıdır.

Emzirme: Sertakonazol’ün anne sütüne geçtiğine dair veri bulunmamaktadır. Sistemik absorpsiyonunun çok düşük olmasından dolayı, emzirme mümkündür.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Nadir olarak, alerji ve lokal intolerans belirtileri olan ve tedaviye devam edildiği takdirde genel olarak kaybolan yanma veya şiddetli kaşıntı hissi görülebilir.